Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τυχαίνει ο αδερφός μου και φίλος να έχουν το edge+ και συγκεκριμένα είδα να έχει ελεύθερη Ραμ 1,5 από τα 4. Συγγνώμη Αυτό δεν λέει κάτι; Αν σε πείραξε το πολύ, βάλε σκέτο bloatware

Υπενθυμίζω ότι τρέχει 5.1.1 ακομα

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τυχαίνει ο αδερφός μου και φίλος να έχουν το edge+ και συγκεκριμένα είδα να έχει ελεύθερη Ραμ 1,5 από τα 4. Συγγνώμη Αυτό δεν λέει κάτι; Αν σε πείραξε το πολύ, βάλε σκέτο bloatware

Υπενθυμίζω ότι τρέχει 5.1.1 ακομα

 

Έχω και εγώ το edge plus. Και 1GB free ram να έχει από τα 4 από την στιγμή που δεν laggαρει δεν θα έπρεπε να είναι λόγος ανησυχίας. Το μοναδικό σπαστικό που μου κανει είναι στο ξεκλείδωμα που τρώει ένα στιγμιαιο κόλλημα.Έχει να μου το κάνει καιρό όμως. Μην μου πεις ότι βλέπεις lag στο Facebook όμως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω τοπ κινητό με τουλάχιστον 64GB χωρητικότητα, τοπ κάμερες (και οι δύο) και θα ήθελα να είναι σχετικά μεγάλο. Κατά προτίμηση όχι μήλο αλλά αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο τότε οκ. Δεν έχω κάποιο όριο για πόσο.Κάτι να προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Το facebook δεν είναι εφαρμογή της Προκόπης. Από τα χειρότερα θα έλεγα. Το στιγμιαίο lag το παρατηρώ όταν κανείς scrolling στο μενού. Εδώ φταίει και touchwiz που θέλει βελτίωση. Περιμένω στην 6 να δω τι θα κάνει ή sammy αν και διαβάζω ότι ζήτησε βοήθεια από την google, για να δούμε. Είναι κρίμα το κορυφαίο κινητό σε hardware να υποφέρει λόγω software. Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Τη παλαιότητα τη σκεφτόμουνα και εγώ.

οπώτε πάμε στα

Lenovo Vibe P1m

Huawei Honor 4C

Huawei P8 Lite

ξέρετε με δείκτες SAR τί πέζει? δεν τα βρίσκω πουθενά.

με μπέρδεψατε βέβαια γιατι τα έβαλα στο gsmarena και είναι σχεδόν όμοια.

να το ένα λιγο μνήμη παραπάνω, να το άλλο λίγο cpu, να και το τρίτο με μεγαλύτερη μπαταρία

(καλά το P1 τούμπανο με 4000mAh)

οι 4 πυρήνες του lenovo στα 1.0 κοντράρονται με τους 8 στα 1.2 των Huawei?

Ευχαριστώ πάντος, θα το κοιτάξω λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ψάχνω τοπ κινητό με τουλάχιστον 64GB χωρητικότητα, τοπ κάμερες (και οι δύο) και θα ήθελα να είναι σχετικά μεγάλο. Κατά προτίμηση όχι μήλο αλλά αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο τότε οκ. Δεν έχω κάποιο όριο για πόσο.Κάτι να προτείνετε?

 

Όταν λες μεγάλο εννοείς πάνω από 5,5 ίντσες;

 

Το S6 το 64άρι παίζει στα 504 ευρώ το απλό και το Edge στα 575. Αυτό στις 5,1 ίντσες.

 

Το S6 edge plus με 5,7 βγαίνει μόνο σε 32 χωρίς να παίρνει micro sd.

 

Ενώ και το Z5 βγαίνει σε 32gb αλλά παίρνει micro sd.

 

Το 6s Plus το 64άρι κοστίζει 882 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ενδιαφερομαι για την αγορά ενος android κινητού μέχρι 250 ευρώ. Αν προκύψει κάτι καλό μπορω να ανεβω ελάχιστα. Μέχρι 300 ευρώ. Θέλω να έχει

 

-μεγάλη οθόνη (5+)

-καλη υποστήριξη (ειτε επίσημη ειτε ανεπίσημη)

-καλη κάμερα

 

Είμαι αναμεσα απο τα λιγα που έχω δει σε moto g 3rd gen, lg g3, one plus x και galaxy a5. Εκτός απο αυτά τι έχετε να προτεινετε;

 

*το g3 με τα 16gb και τα 2 γιγα Ραμ υστερεί σε σχέση με το 32αρι που έχει 3 γιγα Ραμ;

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω ενα tablet για την κορη μου. αυτα που θελω κυριως να εχει καλη οθονη, να παιζει κανα παιχνιδακι και να βλεπουμε καποια βιντεακια ή ταινιες. Ειδα το παραπανω tablet και εχει αρκετα καλες κριτικες στο skroutz. εαν υπαρχει και κατι αλλο να προτεινετε. δεν θα ηθελα να ξεφυγω πανω απο 70 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Κινέζικη αγορά έχει ανέβει πάρα πολύ σε αυτά τα χρήματα βρίσκεις πάρα πολλές προσφορές. Το θέμα είναι ποιες είναι αξιόπιστες και ποιες από αυτές θα έχουν τα σχετικά updates... Έχω στο μυαλό μου κάποια τηλέφωνα αλλά θέλω και άλλες γνώμες.

Επίσης πέρα από το να έχει καλά specs ψάχνω και καλή κάμερα (όσο καλή μπορεί να είναι σε αυτά τα χρήματα).

Μέχρι τώρα έχω βρει τα παρακάτω:

-Ulefone Be touch 2

-Meizu M2 note

-LeTV Le 1s X500

-LeTV S1 X600

-Meizu MX4 Pro

 

Και έχω στο μυαλό μου και το Elephone Vowney αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Όποιες άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

xiaomi redmi note 3 αν θες updates
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για αγορά απο Ελλάδα, το G3 είναι η καλύτερή σου επιλογή (Σαφώς και μιλάμε για το 3GB / 32 Rom).

Πάντα με βάση το δείκτη απόδοση/τιμή.

 

Επειτά, πάντα απο τα προτεινόμενα, είναι το A5.

Link to comment
Share on other sites

To S6 στα 440 Ευρώ και το Μ9 στα 490 Ευρώ.

Θεωρώ ότι και τα 2 κινητά έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά(επεξεργαστή,ram) και καλύπτουν τις ανάγκες μου .

Δεν έχω άποψη για την μπαταρία τους και για την οθόνη(αν και αυτό είναι υποκειμενικό).

Θα ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω το M9 λόγω ποιότητας κατασκευής αλλά με προβληματίζουν τα σχόλια για την κάμερα του (αν και 20 MP)

Αν κάποιος έχει άποψη για κάποιο από τα 2 ή ακόμα καλύτερα και τα 2 θα βοηθούσε πολύ!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καλά Χριστούγεννα θέλω την βοήθεια σας θέλω να κάνω δώρο στην γυναικά μου μια ηλεκτρονική κορνίζα, για τις φωτογραφίες. αν αντί για κορνίζα πάρω ένα ταμπλετ android,θα κάνω δουλειά, εφ όσον βάλω τις φωτογραφίες σε κάρτα μνήμης θα μπορεί αυτόματα να αλλάζουν από την μια στην άλλη. Ποια η γνώμη σας.:O:O:O
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Ίσως δεν ήμουν κατατοπιστικός αρκετά, απλά να συμπληρώσω τα εξής:

Έχω σχετικα μικρή εμπειρία από αγορές από Κίνα, αγορά από vickmall μια φορά. Οσο αφορά τα smartphones στην κατηγορία των 100€ (και όχι μόνο) έχω χασει λίγο την μπάλλα για αυτό ζήτησα και την γνώμη σας.

 

Θα ήθελα μια συσκευή με 5" οθόνη το πολύ, 2gb ram και 16gb αποθηκευτικο χώρο, 3g άλλα και 4g δεν θα ελεγα όχι.

Επίσης μια σχετικά καλή ποιότητα κατασκευής για αυτή την κατηγορία τιμής.

Βρήκα τα εξής: doogee x5 pro, xiaomi redmi 2 pro, meizu m2, με το πρωτο σε πολύ καλή τιμη και τα δυο επόμενα ελαφρώς πιο πάνω από το μπάτζετ μου.

 

Τα λέμε και καλά Χριστούγεννα!

Link to comment
Share on other sites

Από κάμερα πως πάει?

 

μια χαρα για κινητο αξιας 200 ευρω μια χαρα ειναι

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Για το S6 που έχω άποψη μην περιμένεις τπτ φοβερό από αυτονομία άλλα σε όλα τα υπόλοιπα θεωρώ ότι δεν υπάρχει σύγκριση με το M9 και φυσικά στην κάμερα. Για μένα δεν αξίζει με τπτ ένα 50αρικο πάνω το M9 αλλά ας γράψει και κάποιος άλλος την άποψη του.
Link to comment
Share on other sites

To S6 στα 440 Ευρώ και το Μ9 στα 490 Ευρώ.

Θεωρώ ότι και τα 2 κινητά έχουν παρόμοια χαρακτηριστικά(επεξεργαστή,ram) και καλύπτουν τις ανάγκες μου .

Δεν έχω άποψη για την μπαταρία τους και για την οθόνη(αν και αυτό είναι υποκειμενικό).

Θα ήμουν πολύ κοντά στο να πάρω το M9 λόγω ποιότητας κατασκευής αλλά με προβληματίζουν τα σχόλια για την κάμερα του (αν και 20 MP)

Αν κάποιος έχει άποψη για κάποιο από τα 2 ή ακόμα καλύτερα και τα 2 θα βοηθούσε πολύ!

:)

 

Δούλεψα και τα δύο.Το s6 το είχα κοντά στο δίμηνο και το Μ9 σχεδόν εβδομάδα. Στις αρχές είχε κάτι θέματα το s6,αλλά με τα τελευταία update τρέχει όπως θα έπρεπε από την αρχή.Δαγκωτό s6 θα σου πω.Οθόνη κάμερα δεν υπάρχει σύγκριση καθόλου. Ποιότητα κατασκευής και τα δύο κορυφή. Με την δικιά μου χρήση και τα δύο ίδια μπαταρία έχουν.

Στο Μ9 θα πήγαινα μόνο αν δεν μου αρεζε Το TW της samsung και το σχέδιο για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

χωρις δευτερη σκεψη πηγαινε στο galaxy s6...το εχει φιλος μου και αξιζει καμερα τελεια,υπεροχη οθονη,μηδενικο λαγκ,ομορφο το Ui της samsung ...βεβαια θεωρω το lg g4 καλυτερο και απο τα 2 στα ιδια χρηματα
Link to comment
Share on other sites

Με μπάτζετ γύρω στο 300 τί λέτε? Είχα καταλήξει στο note 3 αλλά μετά είδα το Meizu και μου άρεσε. Αγορά φυσικά από εξωτερικό και θεωρώ μίνιμουμ τα 3γιγα ραμ και τα 32 ρομ. Προτάσεις δεκτές!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...