Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως σύντομα αρχίσει να δείχνει την ηλικία του?

Εννοείται ότι θέλω και άλλες προτάσεις με όριο τα 250 (Κίνα).

Thanks.

Αντέχει άνετα αλλά 2 χρόνια το συγκεκριμένο, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα η διαφορά του μισού giga κάνει μια διαφορά αλλά και το j5 είναι τρελό vfm και δεν νομίζω ότι δεν μπορεί να κάνει ότι και το Α5.Διάβασε και το νήμα του και θα δεις ότι οι περισσότεροι είναι ευχαριστημενοι.

Το διάβασα ήδη φίλε και σ ευχαριστώ όπως και τα παιδιά παραπάνω.Είδα οτι (σε βιντεάκια) δεν αξίζουν τα 60-70€ παραπάνω γιατί σε ταχύτητα οι διαφορές δεν εντοπίζονται εύκολα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ... Ειμαι σε μεγαλο δίλημμα αναμεσα στα 2 τηλεφωνα τα οποια για μενα ειναι τηλεψωναρες.. Το flex 2 δεν το χω δουλεψει καλα... Τι προτείνετε;;;
Link to comment
Share on other sites

Το διάβασα ήδη φίλε και σ ευχαριστώ όπως και τα παιδιά παραπάνω.Είδα οτι (σε βιντεάκια) δεν αξίζουν τα 60-70€ παραπάνω γιατί σε ταχύτητα οι διαφορές δεν εντοπίζονται εύκολα!!

 

Για μενα το j5 δεν αξιζει για κανενα λογο. Δεν θα αναφερθω καν στο θεμα ραμ (αν και δεν θεωρω πως ειναι καλο το j5 σε αυτον τον τομεα)

Αλλα μονο με 8 gb θα βαλεις 10 εφαρμογες και θα γεμισει. Δεν νομιζω πως αυτο ειναι αποδεκτο για τηλεφωνο 170 ευρω

 

Για το Α5 που ρωτας δεν εχω αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα το Mi4c στο μάτι, είδα ότι δεν έχει ράδιο (και το χρειάζομαι οπωσδήποτε).

Κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το επίπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτείνατε για active δικαρτο; το Asus εχει καλύτερη βαθμολογία γενικά από ότι βλέπω σε συγκριτικά και καλύτερο sar για πείτε καμια γνώμη
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι για δίκαρτο περίπου στα 300€

Περισσότερα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν ειναι:

απο 5,5 ιντσες και πάνω

απο 3gb ram και πάνω. Ιδανικά 4

rom στα 32gb. Ιδανικό θα είναι να παίρνει καρτα sd.

Επεξεργαστής. Δεν με ενδιαφέρει το ονομα αλλα αρκει να γίνεται καλή διαχείρηση λογισμικού.

lag free δηλαδη. Kαι το εννοω. Δεν θέλω να κολλάει καθολου όταν το ζορίσω με εφαρμογές.

 

Γενικά μιας και δεν αλλάζω συσκευη καθε τρεις και λίγο θέλω να παρω κάτι και να μου μείνει.

Όχι να μπλέξω με κολλήματα και προβλήματα γενικότερα.

 

Τι προτάσεις έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.Οπως λέει και ο τίτλος ψάχνω κάτι οικονομικό για τη γυναίκα.

Αν μπορείτε πείτε μου γνώμες γιατί αυτή δεν είναι η κατηγορία μου και έχω μπερδευτεί με τόσα που κυκλοφορούν.

Είδα core prime, grand prime, j5, για καποιο ανεξήγητο λόγο της αρέσουν samsung και sony :lol::lol::p

H sony έχει κάτι αξιοπρεπές σ'αυτή την κατηγορία;Εχετε υπ'όψη κάτι καλό σε αυτά τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, σκοπεύω σύντομα να αγοράσω κινεζικό κινητό και έχω κουραστεί από τις τόσες επιλογές και δεν μπορώ να αποφασίσω :p ήμουν μεταξύ: asus zenfone 2 4gb/z3560, honor 6, redmi note 3 32gb, oneplus x, oppo find 7a και xiaomi mi4c. εν τω μεταξύ υπάρχει και το g3 με τιμή - χώμα και το σκέφτομαι. γενικά είμαι περισσότερο ανάμεσα στα oppo find 7a και xiaomi mi4c. ξέρω ότι η δεύτερη συσκευή είναι ανώτερη αλλά έχω μια συμπάθεια στα oppo και στην υποστήριξή τους από devs και είναι το μόνο μαζί με το zen2 με πλήρως χειροκίνητες ρυθμίσεις στην κάμερα που με ενδιαφέρει πολύ. θα ήθελα τις απόψεις σας :) :) τα θετικά και αρνητικά όλων των παραπάνω κινητών τα ξέρω πολύ καλά, θέλω απλά γνώμες :)
Link to comment
Share on other sites

Μετά το φανταστικό redmi note 2 σκέφτομαι να αγοράσω μια δεύτερη συσκευή, για την γυναίκα μου αυτή τη φορά και με προοπτική αργότερα να ανταλλάξουμε κινητά.

 

Είμαι πλέον στο εξής δίλημμα :

1) Meizu mx4 pro (195euro)

 

2) Redmi note 3 (2gb ή 3gb version) 190-230ευρω

 

3)Και η οικονομική λύση redmi note 2 ttd(130ευρω)

 

Αγορά θα γίνει από vickmall λέει πως έχει στοκ το νοτε 3.

Το έχει τσεκάρει κάνεις?

 

Εσείς ποιο θα αγοράζετε αν είχατε ήδη το νοτε 2 ?

Edited by jp7rgv
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λιγάκι τι χρήση κάνεις και τι είναι αυτό που θες από μια συσκευή, μιας και είναι πολύ κοντά αυτές οι δύο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Για να μη κουβαλάω την παντόφλα(5,5 inch) θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μικρό, φτηνό κινητό να έχω μαζί μου όταν πάω για τρέξιμο.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει ΚΑΛΟ GPS και να δέχεται κάποιο πρόγραμμα tracking, FM RADIO, όσο το δυνατό καλύτερη μπαταρία, να παίζει out of the box, να παίρνει μεγάλη σιμ. Τιμή όσο πιο φτηνό γίνεται και σίγουρα < 50 ευρώ.

Στο κιμοβιλ τα περισσότερα από τα φτηνά τα βγάζει sold out, μάρκα και μαγαζί δε με ενδιαφέρουν αρκεί να είναι αξιόπιστα. Ευχαριστώ.

 

---upate---

Με λίγο παραπάνω ψάξιμο κατέληξα σε δυο μοντέλα:

Από Ελλάδα -> Huawei Ascend Y330 καινούργιο στα 53ευρώ

Από κίνα -> LEAGOO Lead 4 στα 49 δολλάρια

καμιά άλλη πρόταση?

Edited by al3ks
Link to comment
Share on other sites

Επείδη αναφέρεις αρκετές συσκευές, εγώ προσωπικά θα έκανα ένα αρχικό ξεσκαρτάρισμα με βάση το μέγεθος της οθόνης και θα πήγαινα σε 5,5"

Εκεί έχεις από τη λίστα σου τα Zenfone 2, Oppo Find 7a, Redmi Note 3 32GB

Σε Asus κινητό προσωπικα δεν θα πήγαινα, πες το κουσούρι

 

Το Find 7a ήταν το προηγούμενο κινητό μου πριν πάω σε Flex 2 που είμαι τώρα

Με CM το κινητό είχε εμπειρία Nexus κανονικά, κάμερα με πολλές ρυθμίσεις όπως λες και ταχύτητα φόρτισης απίστευτη (VOOC)

αλλά προβλημάτιζε με τον χώρο για εφαρμογές κτλ λόγω του partitioning της Oppo (για να τρέξεις CM λέω πάντα)

Η έκδοση με τα 32GB είχε λύση σε αυτό με repartitioning

Έχω χάσει επαφή τι παίζει με software τώρα εκεί εδώ και καιρό και αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά με το θέμα αυτό

Απλά είναι "παλιά" σχετικά συσκευή, δεν ξέρω αν θα άξιζε να έδινα πάλι αυτά που ζητάει

Το 16GB σίγουρα δεν θα το ξαναέπαιρνα πάντως για τον λόγο που ανέφερα και παραπάνω

Αν θες να μείνεις σε stock firmware δεν έχεις τέτοιο θέμα από την άλλη

 

To Redmi Note 3 προσωπικά θα το απέκλεια λόγω έλλειψης microsd slot, αλλά αν θεωρήσω ότι δεν σε πειράζει και μπω στη θέση σου με μαγικό τρόπο, μάλλον θα ήταν η επιλογή μου :P

Μεγαλύτερη μπαταρία και γενικά τα Xiaomi έχουν υποστήριξη ακούω :P

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι προτιμώ 5αρι λόγω φορητότητας, αλλά δεν έχω θέμα και με μεγαλύτερο. το asus το απέκλεισα κυρίως λόγω κακών σχολίων περί αξιοπιστίας. το redmi note 3 το απέκλεισα λόγω κάμερας που όντας ίδια με του note 2 είναι αρκετά μέτρια. έρχομαι γενικά από xperia z από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά ένα βασικό update που θέλω να κάνω είναι στην κάμερα. για το mi4c τι γνώμη έχεις ? νομίζω το θέμα με το partitioning στο find 7a έχει λυθεί (το 16gb υπάρχει διαθέσιμο μόνο). και η έλλειψη sd δε με πειράζει εφόσον έρχεται με 32gb ένα κινητό :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις σημαντικό Update στην κάμερα σε όποιο από αυτά και να πας (το 7α είχε πάντως αρκετές ρυθμίσεις αν τις δουλεύεις)

Και γενικά δεν είμαι σίγουρος πόσο αξίζει ένα τέτοιο update, απ'την έννοια τι μπορεί να ζητάει κανείς από μια κάμερα κινητού

 

Για το Mi4c δεν έχω γνώμη, αλλά παρόμοια κάμερα με του Redmi Note 3 δεν θα έχει;

 

Για Find 7a είσαι σίγουρος ότι έχει λυθεί σε CM το θέμα;

Αυτό όπως είπα και πριν παίζει ρόλο αν σε ενδιαφέρει να έχεις CM, αλλιώς με stock υπήρχε λύση, δεν έχεις θέμα (εγώ δεν την πάλευα με stock)

 

ΥΓ. Όταν λέω το Find 7a το 32αρι, εννοώ το Find 7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ... Ειμαι σε μεγαλο δίλημμα αναμεσα στα 2 τηλεφωνα τα οποια για μενα ειναι τηλεψωναρες.. Το flex 2 δεν το χω δουλεψει καλα... Τι προτείνετε;;;

 

Ακόμα κλαίω..

 

Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο η κάμερα, τότε πας σε G4

Link to comment
Share on other sites

σε cyanogen δεν ξέρω αν έχει λυθεί, με ενδιαφέρουν και οι customs αλλά προτιμώ να μέινω σε stock. το find 7a φορά τον imx214 της sony που φόραγαν πάρα πολλά flagships το '14 με f/2.0 διάφραγμα και φακό 6 μερών και το mi4c τον sony imx258 (μεταγενέστερος) με f/2.0 διαφ. και φακό 5 μερών όμως κάποια έρχονται με τον sk53m2 isocell της samsung που τον ίδιο φορά το redmi note 3 και δεν είναι τόσο καλός (ωστόσο και με αυτόν το mi4c είναι αρκετά ικανότερο στο κομμάτι φωτογραφία από το note 3). ε όσο να ναι 2.5 χρόνια μετά το z το κομμάτι φωτογραφίας έχει εξελιχθεί πάρα πολύ απλά πιστεύω ότι χωρίς χειροκίνητους ελέγχους, που ελάχιστα διαθέτουν είναι δώρο άδωρο. γενικά το mi4c θα παιρνα με κλειστά μάτια αν είχε τέτοιους ελέγχους. αλλά με προβληματίζει η αξιοπιστία των xiaomi, θεωρητικά τα oppo είναι πολύ ανώτερα. την color os γιατί δεν την άντεχες?
Link to comment
Share on other sites

Το ColorOS δεν είχε καν app drawer αν θυμάμαι καλά και προερχόμουν και από Nexus μου είχε κακοφανεί πολύ γενικά το interface του

Καλά το κινητό μεταμορφώθηκε με CM εννοείται σε εμπειρία χρήσης και ταχύτητα/σπιρτάδα

Link to comment
Share on other sites

έχω αποδεχθεί πως δε θα χω app drawer :p με ξενίζει αλλά θα ζήσω. από αξιοπιστία πάντως σου βγήκε καλό ? είχες γενικά κάποιο παράπονο από το κινητό ? γιατί το z μου βγήκε σκυλί, δεν κολλούσε ή κράσαρε πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...