Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θέλω να αγοράσω καινούριο κινητό επειδή το προηγούμενο (LG G2) μετά από πτώση έχει παρουσιάσει προβλήματα με την οθόνη του, ενώ κατά τα λοιπά με είχε ικανοποιήσει πλήρως. Μετά από έρευνα αγοράς, η οποία μάλλον θα γίνει μέσω σκρουτζομαγαζου, έχω καταλήξει στα 2 αναφερθέντα. Θα ήθελα τις γνώμες σας για τη μια ή την άλλη επιλογή λαμβάνοντας υπόψη τα εξής:

 

- Με ενδιαφέρει πρωταρχικά η μεγάλη διάρκεια ζωής στη μπαταρία

 

- Το γρήγορο multitasking με το λιγότερο δυνατό ''lag''

 

- Καλή ποιότητα φωτογραφίας

 

- Ευελιξία στη δημιουργία σημειώσεων, print screen και στην ανάγνωση e-books

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια τι λενε τα παραπανω κινητα από αποψη μπαταριας και αξιοπιστίας? Υλικα και ποιοτητα κατασκευης?? Σκέφτομαι να παρω ένα ποιοτικο κινητο που να εχει μεγαλη αυτονομια...Αυτή τη στιγμη εχω ένα Lenovo golden warrior A806 8πυρηνο σφερατο...Απλα βαρεθηκα το android αι θελω να εχω αυτονομια μπαταριας και τα παραπανω...Τι προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα σε επηρεάσει είναι ότι στα σημεία που οι κεραίες 4g θα είναι στα 800mhz,δε θα έχεις 4g σήμα.Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις συχνότητες 4g μπορείς να βρεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420979
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα σε επηρεάσει είναι ότι στα σημεία που οι κεραίες 4g θα είναι στα 800mhz,δε θα έχεις 4g σήμα.Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τις συχνότητες 4g μπορείς να βρεις στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420979

 

σε ευχαριστω πολυ...οποτε δεν νομιζω να ειναι σημαντικο προβλημα για να μην το αγορασω

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα και οι δυο.

Το 830 απο μπαταρία και κάμερα πως πάει ;το 640 θα του το πω αν θέλει ακόμα πιο φτηνό .το 640 απο κάμερα πως ειναι ;

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Μηπως έχετε καποια προταση για windows tablet που να εχει μεγαλη οθονη, κατα προτιμηση πανω απο 8 ιντσες, να μην ειναι κινεζικο και να στοιχιζει ~150 ευρω;
Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο θα σε καλύψουν και με το παραπάνω, οπότε σκέψου το χρηματικό . αξίζει 150 ευρώ παραπάνω το note ; εσύ ξέρεις
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φορουμ! Θέλω να αγοράσω xiaomi Mi4 από Κίνα. Αποχωρώ για εξωτερικό όμως σε 13 μέρες. Υπάρχει τρόπος να το έχω στα χέρια μου πριν φύγω? Ή να καταφύγω σε ευρωπαϊκή αποθήκη του vickmall και να πάρω το redmi note 2 (με χαλάει το μέγεθος όμως)?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!

 

Θέλω να πάρω ένα tablet... Έχω δει διάφορα στο Internet αλλά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συγκεκριμένο.

 

Ποιά μάρκα είναι καλύτερη, Samsung ή Lenovo?

 

Από άποψη κάμερας, ανάλυσης οθόνης, μπαταρίας, ταχύτητας, κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω. Μηπως έχετε καποια προταση για windows tablet που να εχει μεγαλη οθονη, κατα προτιμηση πανω απο 8 ιντσες, να μην ειναι κινεζικο και να στοιχιζει ~150 ευρω;

Πρεπει να ανέβεις budget minumum στα 200 ευρω που είχαν παίξει προσφορές πχ το Lenovo Miix 3 στις 10 ίντσες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εισαι στο σωστο μερος και θα σου μεταφερουν το θεμα, πρεπει να μας πεις κυριως ποσα λεφτα θελεις να διαθεσεις για να ξερουμε τι να σου προτεινουμε.

Γενικα τα ταμπλετ της σαμσουνγκ μεχρι πριν ενα χρονο ηταν κορυφη σε hardware δυστυχως με την γνωστη ελλιπη και βραδυχρονισμενη υποστηριξη σε νεες ρομ εκ μερους της εταιρειας η οποια ειναι πολυ απασχολημενη να βγαζει 10 ταμπλετ καθε χρονια και μετα να τα παραταει στη μοιρα τους.

Πλεον ουτε σαν hardware λενε κατι, δεν ειναι τυχαιο οτι οσοι απο εμας εχουμε note η tab s βλεπουμε τα καινουρια μοντελα μαλλον σαν downgrade στο καθολα λειτουργικο μερος. Η samsung το γυρισε σε premium υλικα στο κελυφος αλλα το καρπουζι μαπα.

Δεν θα αγοραζα με τιποτα αυτη τη στιγμη καινουριο ταμπλετ απο samsung, υπαρχουν παρα πολλες αλλες επιλογες, με κυριο παραγοντα το ποσα εχεις να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μπορειτε να μου προτεινετε καποιες καλες συσκευες Dual-SIM ? περιπου στις 5'' οθονη με καλη μπαταρια και με μπατζετ πανω κατω στα 200 ευρο.μια απορια που εχω ειναι αν μπορω να χρησιμοποιω 2 διαφορετικες καρτες (cosmote-wind)για παραδειγμα και αν ναι ,εαν αυτες οι καρτες ειναι ταυτοχρονα ενεργες(Dual-SIM Standby ή Dual-SIM Active) και τι ειναι προτιμοτερο να εχω?
Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια απο κατόχους ?

Για δες εδω ενα review απο το Notebookcheck που ειναι απο τα πλέον αξιόπιστα διεθνώς.

http://www.notebookcheck.net/Nokia-Lumia-830-Smartphone-Review.129646.0.html

 

Εγω αυτο προτείνω έναντι του 930 και 640.

 

Αλλιώς μπορείς να ρωτήσεις στο νήμα του.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να μου πείτε ενα κινέζικο μέχρι 5' οθόνη με μεγαλη μπαταρία και όσο πιο καλή κάμερα. Δεν με νοιάζει αν ειναι δικαρτο αρκεί να ειναι αξιόπιστο και γρηγορο.Φυσικα μην ξεχνάμε τις κανονικές λειτουργίες ενός κινητού (Σήμα, ακουστικό,ηχείο)
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα που θα υπήρχε σε όλη την Ελλάδα.Οπου το 4g είναι στα 800mhz δε θα πιάνεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω τηλέφωνο 4g, με τουλάχιστον 5αρα οθόνη. (μπάτζετ εως 500 Ευρω)

 

Η βασική απαίτηση είναι οτι θα δεχθεί 2 κάρτες (προσωπικός και επαγγελματικός αριθμός) με data και οι 2 αριθμοί.

Ποια συσκευή μου προτείνεται για να έχω και voice και data και στις 2 γραμμές.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποστόλης

Link to comment
Share on other sites

"Το φοβερό πάντως για το zenfone 2 είναι ότι είναι το μοναδικό που παγκοσμίως είναι DUAL SIM DUAL ACTIVE και δεν έχει πετσοκομμένες μπάντες (λειτουργούν και οι 2 κάρτες ταυτόχρονα και έτσι μπορείς να μιλάς στην δεύτερη και να κάνεις tethering στο laptop από την πρώτη χωρίς να σου κόβει το internet όπως κανουνε οι dual stand by) και αυτό από μόνο του το κάνει κάτι μοναδικό έκτος από τα καλά χαρακτηριστικά του μαζί με τα 4 gb ram και την γρήγορη φόρτιση σε αυτά τα χρήματα."

 

Τα παραπανω τα κλεψα από άλλο θεμα απο το συνφορουμιτη @cmvr, που φαίνεται να το κατέχει το άθλημα κ ελπίζω να σε βοηθησουν κατά την αναζήτηση σου...;) :)

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση off topic σχολιασμών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...