Jump to content

Έβαλα ISDN για να αποκτήσω θόρυβο;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή το DSL για εμένα είναι πανάκριβο, δεν πρόκειται να βάλω εαν δεν πέσει κάτω από 30 € το μήνα συνολικά. Παρόλα αυ΄τα βολεύομαι από εδώ και από εκεί.

Μία μέρα μου τη δίνει και λέω να βάλω ISDN και για τισ δύο γραμμές και για λίγο πιο γρήγορα.

Παρασκευή πρωί έχω ακόμα απλή γραμμή. Ο ήχος κρύσταλλο. Κανένα πρόβλημα.

Έρχονται μου φέρνουν το NETMOD όλα καλά. Σηκώνω το τηλέφωνο και πλέον ακούω βαθιά ένα φύσημα. Ειδικά όταν έχει ησυχία ακούγεται εκνευριστικά.

Το είπα στον ΟΤΕ. Έρχονται. Αλλάζουμε θέση στο NETMOD, αλλάζουμε όλα τα καλώδια, αλλάζω ΝΕΤMOD, αλλάζουμε γραμμή απο το κουτί του ΟΤΕ και παρόλα αυτά έχω θόρυβο!!!!!!!

Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Να το χωνέψεις! Και σε μένα έτσι έγινε αλλά τώρα το συνήθισα.

Αφού να φανταστείς το Skype έχει καλύτερη ποιότητα από το τηλέφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα!!!!

Δηλαδή να μην ανησυχώ!

Γιατί πλέον ο υπάλληλος του ΟΤΕ που ήρθε, πολύ ξηγημένος, μου είπε πως πλέον το πρόβλημα θα το μεταβιβάσει στους τεχνικούς των υπόγειων καλωδίων. Ας τους πρήξω λίγο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού είναι isdn σύνδεση και δουλεύει, δεν έχει πρόβλημα τα καλώδια πριν το netmod... το πρόβλημα είναι είτε στο netmod είτε στα καλώδια που συνδέουν τις συσκευές. Καταρχήν, δοκίμασες με πάνω από μία συσκευή; Έλενξε επίσης μήπως κάποια άλλη ηλεκτρονική συσκευή κάνει παρεμβολές στο netmod.

 

To θέμα μεταφέρεται στο forum σταθερή τηλεφωνία :)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Σηκώνω το τηλέφωνο και πλέον ακούω βαθιά ένα φύσημα. Ειδικά όταν έχει ησυχία ακούγεται εκνευριστικά.

Το φύσημα που ακούς είναι η συνακρόαση της γραμμής του ISDN με τα PSTN σου τηλέφωνα. Πρέπει να κάνεις αναδιάταξη των γραμμών σου μέσα στο σπίτι (χωνευτές μπρίζες), ώστε ναμην έχεις "σπασμένα ζευγάρια". :!:

...Και εξηγούμαι: Όταν μέσα σε ένα καλώδιο βλέπουμε 4 ή 6 καλωδιάκια, δεν σημαίνει οτι πέρνουμε 2 οποιαδήποτε και τα κάνουμε ζευγάρι. ;)

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος agrelaphon (17 Δεκ. 2004 , 17:28)

 

Το φύσημα που ακούς είναι η συνακρόαση της γραμμής του ISDN με τα PSTN σου τηλέφωνα. Πρέπει να κάνεις αναδιάταξη των γραμμών σου μέσα στο σπίτι (χωνευτές μπρίζες), ώστε ναμην έχεις "σπασμένα ζευγάρια". :!:

...Και εξηγούμαι: Όταν μέσα σε ένα καλώδιο βλέπουμε 4 ή 6 καλωδιάκια, δεν σημαίνει οτι πέρνουμε 2 οποιαδήποτε και τα κάνουμε ζευγάρι. ;)

 

 

:wacko: :blink:

 

Μπορούν να γίνουν λιγάκι σαφέστερα φίλε που ασφαλώς γνωρίζεις περισσότερα; Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και ήρθαν και μου άλλαξαν το NETMOD. Πρόσφατα όμως αντιμετωπίζω και έναν άλλον θόρυβο (σαν κομπρεσσέρ) στο σταθερό μου τηλέφωνο (και όχι στο ασύρματο εννοώ). Έχω συνδέσει στο NETMOD για να καταλάβετε στην ab1 το ασύρματο και στην ab2 τον υπολογιστή. Από τον υπολογιστή ξεκινάει μετά και το δεύτερο σταθερό τηλέφωνο... Καμιά ιδέα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν να γίνουν λιγάκι σαφέστερα φίλε

Ασφαλώς :D

Έστω οτι έχουμε ένα καλώδιο UTP κατηγορίας 5 (το κοινό καλώδιο για LAN, που είναι επίσης έξοχο για τηλεφωνία). Το UTP έχει 4 συστραμένα ζεύγη:

 

1. Άσπρο - Μπλε

2. Άσπρο - Πορτοκαλί

3. Άσπρο - Πράσινο

4. Άσπρο - Καφέ

 

Σύνολο 8 καλωδιάκια :D .Δεν μπορούμε όμως να πάρουμε π.χ. 2 άσπρα και να τα κάνουμε ζεύγος, ή μπλε - καφέ, ή μπλε με το άσπρο του πράσινου. Χάνεται η συστροφή (σπάσιμο) και έχουμε συνακρόαση.

Ευτυχώς, στο UTP είναι δύσκολο να γίνει αυτό, λόγω πολύ ισχυρής συστροφής. Στις οικοδομές όμως, όπου τα υπάρχοντα καλώδια είναι συνήθως 2 ζευγών, η πλέξη μέσα στο καλώδιο είναι αστεροτετραδική ... :confused: (και χαλαρή)

...Τα ζεύγη είναι:

 

1. Άσπρο - Κίτρινο

2. Μαύρο - Κόκκινο

 

...εφ'οσον το καλώδιο έχει αυτά τα χρώματα.

Ένα σύνηθες σφάλμα των ηλεκτρολόγων είναι οτι βάζουν σαν ζευγάρι άσπρο - κόκκινο (είπαμε, υπάρχουν πολλοί γαύροι). Όταν όμως κάνεις τη γραμμή σου ISDN και επιστρέψεις μια PSTN στο άλλο δωμάτιο μέσω του ίδιου καλωδίου, ακούγεται το "φύσημα" της ISDN.

Ουφ! :p

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Emena pou ta eho checkarei ola?

Sto UTP 5 pou eho metaferei to NETMOD pira aspro-kafe(pigene) kai portokali-aspro (epistrofi)

Epistrofi stin kentriki mpriza pou ehei 2 zeugaria mple-kokino.

To ena erhete apo to kouti tou ote, to stelno me UTP sto NETMOD kai me allo zeugos to dino sto allo zeugari pou dinei stin kentriki kai sindeei parallila oles tis ipolipes mprizes tou spitiou.

Oso gia to UTP pou evala, to metefera to NETMOD stin kentriki mpriza kai pali ta idia.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αν έχεις cat5.

 

Οταν μιλάμε για απλές περιπτώσεις τί γίνεται.

 

Οταν παρουσιάζεται φαινόμενο έντονων θορύβων σε άσχετες ώρες μέσα στη

μέρα?

 

Μέχρι και κέντρο ISDN έβαλα μήπως και έφταιγαν οι POTS του NETMOD!

 

Ακουσα κάτι για αναβάθμιση λογισμικού στο NetMod, υπάρχει ελπίδα?

ή να γυρίσουμε σε PSTN να ησυχάσουμε.

 

 

......η να περιμένουμε να πάρουν σύνταξη οι 6000? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hdiabo (27 Δεκ. 2004 , 00:01)

 

 

 

Ακουσα κάτι για αναβάθμιση λογισμικού στο NetMod, υπάρχει ελπίδα?

ή να γυρίσουμε σε PSTN να ησυχάσουμε.

 

 

Poia anavathmisi re pedia?

Perimenete oi ashetoi tis INTRACOM na vgaloun sostous drivers....

Min trelathoume.

Apla tha sinithiso ton iho.

Ego to eipa i moni lisi einai TNT i kana seismos 15,4 Rihter akrivos kato apo to ktirio tou ote stin kifisias.

 

Tora pou to skeftomai C4 tha einai akoma kalitero....

Link to comment
Share on other sites

SatLord, πόσων χρονών είσαι? :happy:

Αν τα έχεις τσεκάρει όλα, βγάλε όλα τα βύσματα από το ΝΤ (ΚΑΙ του υπολογιστή και το ρεύμα) και βάλε μόνο τη γραμμή ISDN (φορέα) και μία απλή συσκευή, πάνω στο ΝΤ όμως.

Αν ακόμα έχεις θόρυβο, σημαίνει οτι φταίει το ΝΤ, ή οτιδήποτε από το ΝΤ μέχρι το κέντρο ΟΤΕ.

 

hdiabo, δήλωσε βλάβη (121)

 

Αυτά :p

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Satlord, γεια :D

Θα δηλώσεις βλάβη (πάλι, υποθέτω) :whistle: και αφού έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ, ή σε πάρει τηλ. και σου πει οτι η βλάβη είναι από σένα κ.τ.λ., θα του ζητήσεις ευγενικά να βάλει το ΝΤ στο κουτί του ΟΤΕ, ή στο εσκαλίτ :confused: τελωσπάντων, αν είσαι σε πολυκατοικία.

Τοτε θα βεβαιωθείς για το τι γίνεται ;) . Αν ακόμα έχεις θόρυβο, κάτι γίνεται με την πλακέτα κέντρου. Αν δεν έχεις, τότε είναι σπασμένα τα ζευγάρια από το κουτί μέχρι το διαμέρισμά σου.

Στην τελευταία περίπτωση, κόψε το 2ο ζευγάρι που πάει προς το κουτί ΟΤΕ και χρησιμοποιείς μόνο για τα εσωτερικά σου (θα δουλεύει μόνο μέσα στο σπίτι. Τι το θες να πάει και έξω?)

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

To kako einai oti o thorivos akougetai kala mono otan eisai mesa sto spiti sou nihta ktl.

Me to zori o tehnikos to eihe akousei pantos.

Htes to vradi pou milousa arga to vradi mou irhte na paro ti mihani kai na topothtiso ekeino to C4 pou legame kapou stin Kifisias....

Apisteuto thorivo kai spasimo neuron.

Tha pao ego kai tha valo to NETMOD sto eskalit(an katalava kala einai to kouti tis polikatoikias sto isogeio pou pernane oles oi grammes).

 

To gelio tis ipothesis einai oti giati prin pou eiha PSTN den eiha thorivo?

Link to comment
Share on other sites

To gelio tis ipothesis einai oti giati prin pou eiha PSTN den eiha thorivo?

Για τους λόγους που είπαμε παραπάνω :rolleyes: , ντέ!!

 

Αν κατάλαβα καλά, ο θόρυβος που έχεις δεν είναι σταθερός, αλλά αυξομειώνεται η έντασή του τυχαία? :confused:

Για να βάλεις το ΝΤ σου στο εσκαλίτ πρέπει να ξέρεις τα στοιχεία δικτύου σου και να είναι τερματισμένες οι γραμμές με βιδούλες (και όχι με στοιχείο ΚRΟΝΕ)

...εκτός αν έχεις εργαλείο συρμάτωσης KRONE :D

 

P.S. Τέλως πάντων βάλτο !!!

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Na sou po, o thorivos ehei statheri entasei apla, einai ligiko otan ehei isihia sto perivallon na einai entonotero.

Vasika, variemai afantasta na kano kapoia energia pros to paron.

Eho psonia, giortes ksenihtia diakopes kai den eho oreksi.

Euharisto poli gia to endiaferon. Ama mou erthei oreksi tha po ti ekana kai katafera.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είχα και εγώ πολύ σοβαρό πρόβλημα με τα παράσιτα στις τηλεφωνικές μου συσκευές. Είχα δοκιμάσει τα πάντα και θόρυβος παρέμενε, τελικά πριν αποφασίσω να αλλάξω τα καλώδια στη γραμμή του σπιτιού, δανείστηκα ένα netmod (hardware version 20) από ένα φίλο. Ως δια μαγείας ο θόρυβος εξαφανίστηκε με το δανεικό netmod. To δικό μου netmod αν και hardware version 50, συνεχίζει να παράγει παράσιτα και βέβαια θα επιστραφεί στον ΟΤΕ για αντικατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ πολύ σοβαρό πρόβλημα με τα παράσιτα στις τηλεφωνικές μου συσκευές. Είχα δοκιμάσει τα πάντα και θόρυβος παρέμενε, τελικά πριν αποφασίσω να αλλάξω τα καλώδια στη γραμμή του σπιτιού, δανείστηκα ένα netmod (hardware version 20) από ένα φίλο. Ως δια μαγείας ο θόρυβος εξαφανίστηκε με το δανεικό netmod. To δικό μου netmod αν και hardware version 50, συνεχίζει να παράγει παράσιτα και βέβαια θα επιστραφεί στον ΟΤΕ για αντικατάσταση.

 

Κι εγώ πριν 1 μήνα ξαφνικά η γραμμή μου απέκτησε έντονο θόρυβο σε σημείο που να μην ακούω τι λέει ο άλλος ώσπου μια ωραία πρωία «μπλόκαρε» ξαφνικά και όποτε καλούσα έπεφτε.

Τους κάλεσα και την επόμενη μέρα μου το άλλαξαν με brand new.

Από τότε όλα οκ!

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θόρυβο εννοείτε; Εγώ έχω το εξής: Όταν παίρνω σε συγκεκριμένο μόνο νούμερο, ακούω ένα βουητό (σαν παράσιτα από ηλεκτρονική συσκευή). Το περίεργο είναι ότι αυτός που παίρνω, ακούει το βουητό μόνο όταν τον παίρνω εγώ, αλλά και εγώ το ακούω μόνο όταν παίρνω τον συγκεκριμένο :wacko: Μπορεί να φταίει το netmod; Αλλά και πάλι πως γίνεται να παρουσιάζει το θόρυβο όταν καλώ μόνο το συγκεκριμένο νούμερο;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ όταν έβαλα isdn, η γραμμή μου απέκτησε ένα διακριτικό φύσημα. Στην αρχή με ξένισε μπορώ να πω, αλλά τώρα δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γειά σε όλους,

 

έχω παρόμοιο πρόβλημα με γραμμή ISDN. Υπάρχει φύσημα και συνακρόαση σε ένα από τα δύο κανάλια του NETMOD. Το α κανάλι δεν έχει κανένα πρόβλημα ενώ το β έχει αυτό το θόρυβο. Αλλάζοντας και τις συσκευές το παρατηρώ μόνο στη συσκευή που είναι στο β κανάλι.

Επίσης όταν το κανάλι α είναι ανοικτό (υπάρχει συνομιλία) και κάνω κλήση από τη συσκευή του β καναλιού, τότε ακούω αχνά τη συνομιλία του α καναλιού.

Εχεις κανείς καμιά ιδέα τι να δοκιμάσω ?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα θορύβου έχω στη γραμμή! Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ 4 φορές μέχρι σήμερα και το μόνο που έκανε ήταν να μου αλλάζει κάθε τόσο το νέτμοντ της ISDN αλλά ο θόρυβος παραμένει. Ως τελική λύση μου πρότεινε να μετατρέψω τη γραμμή μου σε PSTN και μάλλον αυτό θα κάνω. Τάχα ψηφιακή η γραμμή που έχω και κουραφέξαλα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα που αναφέρετε και το (ελαφρύ σχετικά) φύσημα που υπήρχε στη γραμμή μου εξαφανίστηκε μέτα την αλλαγή του Netmod από τον τεχνικό σήμερα. Μου είπε ότι και το πρόβλημα της συνακρόασης θα έχει λυθεί πλέον με την αλλαγή του Netmod αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...