Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτα,η αληθεια ειναι οτι ημουν ορκισμενος να μεινω σε μικρα κινητα γιατι οσο εκανα πολυ ποδηλατο δε μπορουσα να κουβαλαω τα μεγαλα, συν οτι μου ειχαν φυγει απο τα χερια κανα 2-3 φορες (Δεν εχω παλαμες μπασκετμπολιστα αλλα 1.80 ειμαι, με κανονικα χερια).

Ομως μιας και βαρεθηκα με τη σονυ μετα το Ζ3 να μην δινει το τελειο ενω το ειχε, ειπα να πειραματιστω, μιας και ειχα σταματησει και το ποδηλατο και δε με ενοιαζε τοσο το μεγαλο μεγεθος. Επειδη πηγα πρωτα s6 edge και μετα s7 edge, τωρα που ξανα πηρα το μικρο της σονυ, καταλαβα οτι εχουν διαφορα στο μεγεθος. Η διαφορα δεν ειναι μικρη και την καταλαβαινεις. ΠΑρολα αυτα, τα 2 samsung ειναι μαζεμενα για τις ιντσες τους και κυριως εχουν πολυ καλο πιασιμο οποτε δεν ενοχλει τοσο οσο περιμενεις.

 

Οσο για τα Χ, γενικα αυτη η σειρα ειναι λιγο ανωμαλη, εγω ειδα οτι πηγε πισω σε specs.. πχ εδιωξε αδιαβροχοποιηση τωρα που ολοι την υοθετουν, μαζεψε μπαταριες, μεγαλωσε μπεζελ, αφαιρεσε 4Κ βιντεο και πολλα FPS για slow motion...

Τωρα το οτι ειναι καινουρια μοντελα δε μου λεει τιποτα.

Για μενα μονο το ΧΖ αξιζει αλλα ειναι μεγαλο, ηθελα μικρο και φθηνο. Το νεο της μικρο ειναι πολυ μετριο σε πολλα για να το παρεις τωρα, οταν υπαρχει το Ζ5c το οποιο ειναι υπερπληρες. Καμερα δεν ξερω ποσο καλυτερη εχει το νεο, αλλα τουτο εδω ειναι μια χαρα.

Προσωπικα θα ηθελα μονο Μ ρυθμισεις να μας δωσει εδω και τελος.

 

ΤΟ μονο μειον του Ζ5c ειναι η ραμ οπου θα θελα λιγο μεγαλυτερη για μελλοντικα, τωρα με καλυπτει, και οτι ανεβαζει πιο ευκολα θερμοκρασιες αλλα δε με ενοχλει.

Γενικα δε θα πω τι επρεπε να κανει και τι οχι μετα το Ζ3, τα εχουμε πει πολλες φορες, αλλα απλα θα περιμενω να ξυπνησει η σονυ, αλλιως δε νομιζω να ξανα παρω. Τον δρομο τον δειχνουν οι αλλοι, κορυφαια καμερα, μαζεμενα μπεζελ, καλες επιδοσεις, στεγανοποιηση. Αν τα δωσει σε ενα μικρο θα το παρω, σε μεγαλο δεν ξερω αν θα με πεισει εναντι των galaxy ΠΟυ ειναι δραματικα βελτιωμενα κυριως στο μενου (ασε που και σε αυτα δε βλεπω φως με s8 σε 4Κ οθονη) οποτε το πιο πιθανο ειναι να ξεμεινω με αυτα που εχω τα κινητα.

 

Καλημερα κι απο εμενα, μιας και το z3c μου παρουσιασε το προβλημα με το touch ( το εχω στειλει arvato μιας και ειναι στην εγγυηση μεχρι 15/12) πηρα το z5c. Εγω με τα λιγα που ξερω, μονο οτι εχει διπλασια χωριτικοτητα απο το z3c μου ειναι αρκετο, ο Νικος ειναι πολυ ψαγμενος στα sony και τον εμπιστευομαι σ οτι λεει, διαβαζω και μαθαινω να ξερω, μιας και το αποκτησα κι εγω, σε γενικες γραμμες ευχαριστημενη ειμαι με το z5c ,ουτως ή αλλως σεν φευγω απο sony και μικρο οποτε αραζω εδω. Τα samsung δεν μ αγγιζουν, αυτα προς το παρων απο εμενα, καλη σας μερα

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να σας πω την εμπειρία μου απο το service της Sony.

Είχε πρόβλημα το Ζ5 compact με την κάμερα , στο αυτόματο δεν "καθάριζε" η εικόνα. Δανείστηκα ένα άλλο Sony και με το Transfer μετέφερα τα πάντα (στην κυριολεξία) απο το δικό μου.

Το πήγα στο service στον Γέρακα και πήρα την απόδειξη παραλαβής . Μετά απο λίγο (μία ώρα) έλαβα sms να πάω να παραλάβω τη συσκευή ! Ήταν σε ένα ειδικό κουτί με διάφορα διαφημιστικά της Xperia Care. Είχε αντικατασταθεί η κάμερα .

Με ένα restore απο google και backup που είχα κάνει σε μια ώρα είχα το κινητό μου όπως ήταν το πρωί (με νέα κάμερα όμως).

Πολύ καλή εξυπηρέτηση της Sony , μπορεί να το πληρώνουμε το κινητό λίγο πιό ακριβά αλλα τουλάχιστον για 2 χρόνια είμαστε καλυμένοι.:)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την εμπειρία μου απο το service της Sony.

Είχε πρόβλημα το Ζ5 compact με την κάμερα , στο αυτόματο δεν "καθάριζε" η εικόνα. Δανείστηκα ένα άλλο Sony και με το Transfer μετέφερα τα πάντα (στην κυριολεξία) απο το δικό μου.

Το πήγα στο service στον Γέρακα και πήρα την απόδειξη παραλαβής . Μετά απο λίγο (μία ώρα) έλαβα sms να πάω να παραλάβω τη συσκευή ! Ήταν σε ένα ειδικό κουτί με διάφορα διαφημιστικά της Xperia Care. Είχε αντικατασταθεί η κάμερα .

Με ένα restore απο google και backup που είχα κάνει σε μια ώρα είχα το κινητό μου όπως ήταν το πρωί (με νέα κάμερα όμως).

Πολύ καλή εξυπηρέτηση της Sony , μπορεί να το πληρώνουμε το κινητό λίγο πιό ακριβά αλλα τουλάχιστον για 2 χρόνια είμαστε καλυμένοι.:)

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ πήγα άλλη συσκευή (όχι Sony) το καλοκαίρι για αλλαγή κάμερας και το είχα πίσω μέσα σε 2 ημέρες παρόλο που είχε πάρα πολύ ουρά στην αίθουσα. Φαίνεται να έχει βελτιωθεί δραματικά η Arvato (TS Solutions πλέον) και αυτό μόνο καλό είναι! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δεν διαβάζει στικάκι otg ?

Το στικάκι δουλεύει κανονικά σε άλλα κινητά.

Πρέπει να επιλέξω κάτι από τις ρυθμίσεις ?

 

 

Οκ το βρήκα

Edited by IatrosG
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ πήγα άλλη συσκευή (όχι Sony) το καλοκαίρι για αλλαγή κάμερας και το είχα πίσω μέσα σε 2 ημέρες παρόλο που είχε πάρα πολύ ουρά στην αίθουσα. Φαίνεται να έχει βελτιωθεί δραματικά η Arvato (TS Solutions πλέον) και αυτό μόνο καλό είναι! :)

 

Και εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο την πρωη arvato , εστειλα το z3c που ηταν ακομα σε εγγυηση γιατι ειχε προβλημα το touch και το λαστιχακι στο καπακι της USB και μου αντικατεστησαν το τηλεφωνο και αμεσως

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα το κλείδωμα smartlock που έχει το κινητό και δουλευει αψογα...

Εχω βάλει ξεκλείδωμα με αναγνώριση προσώπου + σε δυο τοποθεσίες να ανοίγει χωρίς κλείδωμα! Πραγματικά δουλεύει άψογα και βολεύει πολύ...

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έλαβα την αναβαθμιση 32.2.Α.0.305 η οποια μιλα για βελτιωση ηχου ringtone και ειδοποίησεις Bluetooth και security patches.

Η διαφορα που εντοπιζεις σαν χρηστης ειναι η νεα λειτουργια βελτιστοποιηση φορτισης η οποια αναφερει :προσαρμοστε το βαθμο φορτισης για να αυξησετε τη διαρκεια ζωης της μπαταριας. Αυτο μπορεί να μικρυνει το χρόνο χρήσης της συσκευής σας.

Το οποιο λογικα ειναι η νεα πατεντα της sony κατα την οποια η μπαταρια φορτιζει μεχρι το 90 και μετα περνει τον χρονο της μεχρι το υπολοιπο 10 αναλογα τις συνηθειες του χρηστη και το ξυπνητήρι του για να αποφεύγετε το τουμπανιασμα της μπαταριας στις ολονυχτιες φορτισεις.

Φυσικα και το ενεργοποιησα και χαιρομαι που η sony δινει τα καλουδια των νεων μοντελων και σε εμας και οχι απλα αναβαθμιζει το μοντελο κρατοντας την παλια ρομ χωρις τα νεα πραγματακια οπως κανει η sammy. Βεβαια θα ηθελα και το sony smart cleaner αλλα ελπιζω να το δωσει με την μεγαλη αναβαθμισει σε 7.

Το νεο χαρακτηριστικο το βρισκεις σε :ρυθμισεις, πληροφοριες τηλέφωνου, κατάσταση, βελτιστοποιηση φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει και στο ζ3 κόμπακτ αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που λες.Το δικό μου φορτίζει από 10% -100% σε 2 ώρες.Στις πρώτες 2 φορτισεις έκανε 4 ώρες από την τρίτη και μετά κάνει 2 ώρες.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει και στο ζ3 κόμπακτ αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που λες.Το δικό μου φορτίζει από 10% -100% σε 2 ώρες.Στις πρώτες 2 φορτισεις έκανε 4 ώρες από την τρίτη και μετά κάνει 2 ώρες.

Πραγματι δε το γνωριζα, ισως τελικα και να μην ειναι αυτό που λεω. Το z5c παντως δεν την ειχε την επιλογη τωρα την εμφάνισε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαφορά στον χρόνο φόρτισης που να οφείλετε; Λένε ότι όσο πιο αργά φορτίζει τόσο καλύτερα για την μακροζωια της μπαταρίας Φορτίζω με τον γνήσιο μαγνητικό φορτιστή και γράφει στην οθόνη γρήγορη φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι δε το γνωριζα, ισως τελικα και να μην ειναι αυτό που λεω. Το z5c παντως δεν την ειχε την επιλογη τωρα την εμφάνισε.

 

Φίλε georgerapp είδες καμία διαφορά στην ένταση του ήχου κλήσης; Γιατί εγώ το βρίσκω ίδιο, ψιλοδυναμο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε georgerapp είδες καμία διαφορά στην ένταση του ήχου κλήσης; Γιατί εγώ το βρίσκω ίδιο, ψιλοδυναμο.

Οχι αν και δε το εχω χρησιμοποίησει πολύ από χθες δεν έχω προσέξει καμία απολύτως διαφορά στην λειτουργία γενικά τηλέφωνου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υπάρχει και στο ζ3 κόμπακτ αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό που λες.Το δικό μου φορτίζει από 10% -100% σε 2 ώρες.Στις πρώτες 2 φορτισεις έκανε 4 ώρες από την τρίτη και μετά κάνει 2 ώρες.

 

Κάπου μπερδεύεσαι φίλε μου, τώρα μπήκε αυτή η επιλογή για την φόρτιση, πριν δεν υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αντικατεστησαν το ζ3κομπακτ πριν 1 μήνα περίπου και αυτό που μου έστειλαν έχει αυτή την λειτουργία.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αντικατεστησαν το ζ3κομπακτ πριν 1 μήνα περίπου και αυτό που μου έστειλαν έχει αυτή την λειτουργία.

 

Ναι, εννοούμε ότι τώρα πριν κάποιες μέρες ήρθε η συγκεκριμένη λειτουργία, δεν υπήρχε απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοούμε ότι τώρα πριν κάποιες μέρες ήρθε η συγκεκριμένη λειτουργία, δεν υπήρχε απο πριν.

Φαινεται οτι η σονυ δινει τη λειτουργια σε ολες τις συσκευες της που αναβαθμιζει. Καλο αυτο, να το εκαναν και οι αλλοι θα ηταν καλυτερα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι η σονυ δινει τη λειτουργια σε ολες τις συσκευες της που αναβαθμιζει. Καλο αυτο, να το εκαναν και οι αλλοι θα ηταν καλυτερα....

Μόνο Sony ρε #...

Καλώς ήρθα στην παρέα του 5αριου!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Sony ρε #...

Καλώς ήρθα στην παρέα του 5αριου!

 

Καλωώ ήρθες. :) Αναβάθμισε στην .305 όταν θα είναι διαθέσιμη, διαβάζω καλά λόγια και για την μπαταρία και κυρίως για τις θερμοκρασίες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νέκρα το νήμα... Η 305 δεν έχει εμφανιστεί ακόμα για custom gr ε;

Οπου να ναι θα σκασει. Πιστευω μεσα στη βδομαδα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου ήρθε απο τη Παρασκευή!!!

 

Για πες εντυπωσεις; Απο θερμοκρασιες και μπαταρια κυριως με ενδιαφερει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασιες δεν το προσεξα να σου πω την αληθεια...Θα τραβηξω κανα Hd video να δω οταν θα υπαρχει και λογος!!

Μπαταρια με πολυ χρηση 1,5 μερα... Κανονικη σιγουρα 2 και κατι παραπανω... Οχι δεν εχει αλλαξει στη μπαταρια..Και πριν εκει ημουν!!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...