Jump to content

Sony Xperia Z5 Compact


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζεται και μερικά τρικ για να κρατήσεις τη μπαταρία....Αν έχεις στο τέρμα τη φωτεινότητα λογικό να στη φάει...Ποιο κινητό δεν τρώει άλλωστε...Είσαι καινούργιος ακόμα και είσαι απο κ@υλα πιο πολύ με το κινητό στο χέρι όλη μέρα...Και εγώ στην αρχή έτσι ήμουνα μέχρι να δω και να τσεκάρω τα πάντα και το κινητό μου έβγαζε τη μέρα άνετα και με 30% υπόλοιπο...Τώρα μετά από 3 μήνες που έχω ομαλοποιήσει τη χρήση στη καθημερινότητα τις 2 μέρες τις έχω στο τσεπάκι και άνετα!! Και όλα αυτά με ανοιχτά τα πάντα (wifi, 4G, gps). Υπομονή να σου φύγει το πολύ μεράκι και θα δεις ότι στη καθημερηνότητα και σε κανονικη χρήση θα σε εκπλήξη η μπαταρία!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θάνο, αν κρίνω από το x10 που έχω ακόμα, αν κάνεις επανεκκίνηση αμέσως μόλις φτάσει η φόρτιση στο 100%, θα δεις πως το ποσοστό έχει πέσει κάτω από 90%. Τουλάχιστον στη δική μου συσκευή αυτό γίνεται. Έβλεπα συμπεριφορά μπαταρίας παρόμοια με αυτό που γράφεις. Και άφηνα τη φόρτιση για 40-45 λεπτά παραπάνω, με την ένδειξη στο 100% πάντα. Και περιέργως η απόδοση της μπαταρίας ήταν πολύ καλύτερη. Για δοκίμασέ το.
Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο χώρο μου λέει το εξής: Χρησιμοποιώντας εφαρμογές του τύπου Greenify, Clean Master ως επίσης και αντί-ιικές στη φορητή συσκευή σου, είναι σα να προσλαμβάνεις έναν παιδόφιλο babysitter να προσέχει τα παιδιά σου...
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και μερικά τρικ για να κρατήσεις τη μπαταρία....Αν έχεις στο τέρμα τη φωτεινότητα λογικό να στη φάει...Ποιο κινητό δεν τρώει άλλωστε...Είσαι καινούργιος ακόμα και είσαι απο κ@υλα πιο πολύ με το κινητό στο χέρι όλη μέρα...Και εγώ στην αρχή έτσι ήμουνα μέχρι να δω και να τσεκάρω τα πάντα και το κινητό μου έβγαζε τη μέρα άνετα και με 30% υπόλοιπο...Τώρα μετά από 3 μήνες που έχω ομαλοποιήσει τη χρήση στη καθημερινότητα τις 2 μέρες τις έχω στο τσεπάκι και άνετα!! Και όλα αυτά με ανοιχτά τα πάντα (wifi, 4G, gps). Υπομονή να σου φύγει το πολύ μεράκι και θα δεις ότι στη καθημερηνότητα και σε κανονικη χρήση θα σε εκπλήξη η μπαταρία!

 

Μα δεν ασχολούμαι με το κινητό πολύ την μέρα.. Όπως είπα το έβγαλα πριν λίγο από την φόρτιση.. Και κατευθείαν το έβαλα να κάνει τα updates.. Τώρα έχει πάει στο 87%..Την φωτεινότητα την έχω full εννοείται δεν πήρα z5 compact για να την έχω χαμηλά.. Κατάλαβες τι θέλω να πω.. Θέλω να το χαρώ στο full αλλα όχι με 5 updates να πέσει τόσο.. Στο z3 compact ποτέ δεν τα έκανε αυτά... Όσο για το ότι καίει πολύ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 68 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θάνο, αν κρίνω από το x10 που έχω ακόμα, αν κάνεις επανεκκίνηση αμέσως μόλις φτάσει η φόρτιση στο 100%, θα δεις πως το ποσοστό έχει πέσει κάτω από 90%. Τουλάχιστον στη δική μου συσκευή αυτό γίνεται. Έβλεπα συμπεριφορά μπαταρίας παρόμοια με αυτό που γράφεις. Και άφηνα τη φόρτιση για 40-45 λεπτά παραπάνω, με την ένδειξη στο 100% πάντα. Και περιέργως η απόδοση της μπαταρίας ήταν πολύ καλύτερη. Για δοκίμασέ το.

 

Θα το δοκιμάσω φίλε μου και θα σου πω.. Πάντως πολλές φορές το αφήνω αρκετή ώρα στο 100% και ειδικά όταν δουλεύω.. Μήπως φταίει που έχω την ζελατίνα πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω φίλε μου... Δεν έχω τέτοια θεματα...Αν κάνει 5-6 μαζεμένα updates αντε να κάψει 2% όχι παραπάνω..Τι να σου πω Δεν το εχω δει αυτό το φαινόμενο..Τωρα για τη φωτεινότητα το έχω στο αυτόματο που πιστεύω είναι ότι πρέπει για το κινητό!!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

.. Στο z3 compact ποτέ δεν τα έκανε αυτά... Όσο για το ότι καίει πολύ?

 

 

είναι λογικό να καίει περισσότερο το z5c και να ρουφάει πιο πολυ μπαταρία γιατι εχει παραπάνω ''ιπποδύναμη'' απο το z3c:rolleyes:

 

μια χαρά ειναι η συσκευή σου, κάτσε και απόλαυσε την..

Link to comment
Share on other sites

Το φορτιζα πήγε 100% το έβγαλα το έβαλα να κάνει τα updates στο play store απο 100% πήγε σε δύο λεπτά 96% δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό αυτό όσο και καινούργιο να είναι το κινητό όσο στρώσιμο να θέλει και η μπαταρία... Επίσης το κινητό ζεματαει πίσω μέσα σε δύο λεπτά. είναι λογικά αυτά ρε παιδιά?

 

Edit: Από την ώρα που έκανα υο το σχόλιο έχει πάει στο 92%.

Αν ζεματαει,σημαίνει ότι κάτι κρατάει τον επεξεργαστή ξύπνιο.δες στα στατιστικά της μπαταρίας μήπως είναι καμία εφαρμογή που έχει κολλήσει.αν δεις πολύ ψηλά το mediaserver,πολύ πιθανόν να φταίει η κάρτα μνήμης και να θέλει αλλαγή/φορματ. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για καινούργιο κινητό.

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για δείτε τις εικόνες.. Πως σας φαίνονται?Απο τις 10 καπου εκει μεχρι τωρα.

 

http://postimg.org/image/rkzc9t13p/

 

http://postimg.org/image/kt3eqj1q3/

Edited by ThanosDurex
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φως φανάρι ότι το κινητό παίζει να μην έχει σβήσει αυτές τις ώρες καθόλου!!

Μεγάλη χρήση οθόνης + τέρμα φωτεινότητα τι περιμένεις?

Πάρε και ένα δικό μου... Το έβγαλα απο μπρίζα γύρω στις 22:30

http://s17.postimg.org/rlgzck8bz/12325537_10208621265305071_1802984047_o.jpg

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φως φανάρι ότι το κινητό παίζει να μην έχει σβήσει αυτές τις ώρες καθόλου!!

Μεγάλη χρήση οθόνης + τέρμα φωτεινότητα τι περιμένεις?

Πάρε και ένα δικό μου... Το έβγαλα απο μπρίζα γύρω στις 22:30

http://s17.postimg.org/rlgzck8bz/12325537_10208621265305071_1802984047_o.jpg

 

Τρομερα νούμερα έχεις προς το καλό φυσικά.... Ναι η αλήθεια είναι πως δεν το έχω αφήσει σχεδόν καθόλου κάτω γιατί κάτι φτιάχνω για μια δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Και ακομη ενα πριν.... Η Μπαταρια ειναι πολυ καλη πιστευω!!

http://s24.postimg.org/n5nb0cscl/12528649_10208627513181264_1445483840_o.jpg

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Χθες μου ήρθε το update και περαστικέ κανονικά. Αλλά έχει πλέον σταματήσει να δουλεύει το google play! Κατέβασα ξανά το apk ξεχωριστά τίποτα. Αναγκαστική διακοπή και εκκαθάριση και πάλι τίποτα. Διέγραψα το λογαριασμό και τον ξανά πέρασα αλλά τα ιδία… Έχει κάνεις καμιά ιδέα να με βοηθήσει; :cry:
If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ακόμα ερώτηση. Έχω μεταφέρει κάποια προγράμματα στην κάρτα sd σαν χώρος αποθήκευσης. Όταν κάποιο από αυτά τα προγράμματα γίνουν update μετά ξανά πάνε στην συσκευή σαν αποθήκευση.. Μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην γίνετε συνέχεια αυτό? Γιατί καταντάει κουραστικό να τα μεταφέρω συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα! Χθες μου ήρθε το update και περαστικέ κανονικά. Αλλά έχει πλέον σταματήσει να δουλεύει το google play! Κατέβασα ξανά το apk ξεχωριστά τίποτα. Αναγκαστική διακοπή και εκκαθάριση και πάλι τίποτα. Διέγραψα το λογαριασμό και τον ξανά πέρασα αλλά τα ιδία… Έχει κάνεις καμιά ιδέα να με βοηθήσει; :cry:

 

Τα γνωστά... επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάνατε επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων μετά το update; Εγώ το πέρασα χωρίς να κάνω επαναφορά και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά... επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Τώρα μου έβγαλε και πρόβλημα με το UI δεν μπαίνει καθόλου.. Ποιος είναι ο συνδυασμός πλήκτρων για hard reset;

If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα μου έβγαλε και πρόβλημα με το UI δεν μπαίνει καθόλου.. Ποιος είναι ο συνδυασμός πλήκτρων για hard reset;

 

Κάνε repair μέσω του PC companion. Οδηγίες εδώ.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάνε repair μέσω του PC companion. Οδηγίες εδώ.

 

Θέλει άδεια για να συνδεθεί. Και το κινητό βγάζει το σφάλμα συνεχεία. Δεν μπορώ να κάνω καμιά ενεργεία. Για αυτό ρώτησα για hard reset με τα κουμπιά :cry:

If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θέλει άδεια για να συνδεθεί. Και το κινητό βγάζει το σφάλμα συνεχεία. Δεν μπορώ να κάνω καμιά ενεργεία. Για αυτό ρώτησα για hard reset με τα κουμπιά :cry:

 

Εδώ είσαι, ακολούθησε τη δεύτερη μέθοδο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι, ακολούθησε τη δεύτερη μέθοδο.

 

Σ' ευχαριστώ θα το δοκιμάσω τώρα! :wacko:

If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Θέλει άδεια για να συνδεθεί. Και το κινητό βγάζει το σφάλμα συνεχεία. Δεν μπορώ να κάνω καμιά ενεργεία. Για αυτό ρώτησα για hard reset με τα κουμπιά :cry:

 

Στο pc companion με κλειστο το τηλεφωνο......

Support zone>εναρξη>ενημερωση λογισμικού τηλεφωνου>εναρξη,στην καρτα που θα ανοιξει>επιδιορθωση τηλεφωνου,στην καινουργια καρτελα που θα ανοιξη εάν εχει το τηλεφωνο σου το επιλεγεις,διαφορετικα πατας το άλλο τηλεφωνο και ακολουθεις τις οδηγιες...όλα αφτα χωρις να συνδεσεις το τηλεφωνο σου,αυτο θα το κανεις αργοτερα όταν σου το ζητησει,κλειστο και πατοντας το vol down.....;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Στο pc companion με κλειστο το τηλεφωνο......

Support zone>εναρξη>ενημερωση λογισμικού τηλεφωνου>εναρξη,στην καρτα που θα ανοιξει>επιδιορθωση τηλεφωνου,στην καινουργια καρτελα που θα ανοιξη εάν εχει το τηλεφωνο σου το επιλεγεις,διαφορετικα πατας το άλλο τηλεφωνο και ακολουθεις τις οδηγιες...όλα αφτα χωρις να συνδεσεις το τηλεφωνο σου,αυτο θα το κανεις αργοτερα όταν σου το ζητησει,κλειστο και πατοντας το vol down.....;)

 

Δεν ειναι δυνατη η ευρεση του τηλεφωνου μου βγαζει

If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ειναι δυνατη η ευρεση του τηλεφωνου μου βγαζει

 

Οκ, προσπάθησε να μπεις σε recovery mode για να κανείς factory reset από εκεί:

  1. Power off your device.
  2. Boot in recovery mode by pressing and holding Volume Up and Power Button at the same time.
  3. Release all buttons when the Sony Xperia Z5 Compact screen flickers and in a few seconds the Recovery screen will appear.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οκ, προσπάθησε να μπεις σε recovery mode για να κανείς factory reset από εκεί:

  1. Power off your device.
  2. Boot in recovery mode by pressing and holding Volume Up and Power Button at the same time.
  3. Release all buttons when the Sony Xperia Z5 Compact screen flickers and in a few seconds the Recovery screen will appear.

 

Για το flash tool περιμενω apporoval email! Αυτο με το Volume Up and Power Button το δοκιμασα πανω απο 10 φορες! Και το κρατουσα 30 δευτερα ισως και παραπανω αλλα δεν ειχε καμια αντιδραση παρεμενε κλειστο το κινητο! Μπαταρια εχει 50% παιζει αυτο ρολο;

If something goes wrong at the plant, blame the guy who can’t speak English. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες να ρωτήσω κάτι.. Το κινητό το έχω πάρει απο εδώ απο το Γερμανό!!

Χρειάζεται να προσέξω κάτι όταν θα έρθει η αναβάθμιση?

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...