Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν κοιταμε την ποιοτητα των φωτογραφιων οι συνθηκες ηταν αθλιες με λιγοστο φως καθως 8κ30 το απογευμα.

stock

https://www.flickr.com/gp/138924937@N07/0X8i15

mxcamera

https://www.flickr.com/gp/138924937@N07/61vxG9

stock

https://www.flickr.com/gp/138924937@N07/16HpQn

mxcamera

https://www.flickr.com/gp/138924937@N07/Q736o3

 

μικραινει το καδρο και δεν τραβαει σε 23mp αλλα και σε καλες συνθηκες δεν υπολοιπετε σε ποιοτητα απο την stock ενω η φωτομετρηση με αγγιγμα γενικα βολευει αφου πατώντας αναλογα σε διαφορα σημεια αυτου που στοχεύεις πετυχαινεις ευκολα μια εκθεση που εσυ επιθυμεις.

επισης εχει αρκετα δυνατο hdr οπου και δινει χρωμα (αναλογα τα γουστα του καθενος) και ανοιγει σκοτεινα σημεια στη φωτογραφια που τραβηξαμε.

εδω ας πουμε κανονικα η εφαρμογη φωτιζε ολο το πλανο για να βγουν και τα σπιτια,εγω ομως ηθελα μοναχα τον ηλιο που χανετε,με φωτομετρηση πανω του βγηκε αυτο που ηθελα.

https://www.flickr.com/gp/138924937@N07/Fv4qh3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Link to comment
Share on other sites

Εάν το κάνω root μετά με το Xperia Companion έτσι και επιλέξω επιδιόρθωση λογισμικού επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και ας έχω ξεκλειδώσει bootloader κτλ;

 

Επίσης με root έχω κάποια μείωση απόδοσης, κάποιο άλλο θέμα; Όπως π.χ. αλλοίωση χαρακτηριστικών;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Εάν το κάνω root μετά με το Xperia Companion έτσι και επιλέξω επιδιόρθωση λογισμικού επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση και ας έχω ξεκλειδώσει bootloader κτλ;

 

Επίσης με root έχω κάποια μείωση απόδοσης, κάποιο άλλο θέμα; Όπως π.χ. αλλοίωση χαρακτηριστικών;

 

Καλησπερα!Αν θυμαμαι καλα,αν ξεκλειδωσεις τον bootloader,το PC Companion δεν μπορει να δει το τηλεφωνο.Πρεπει να τον ξανακλειδωσεις.Κατ'τα τ'αλλα,δεν επηρρεαζεται τιποτα οταν rootαρεις το τηλεφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ερωτηση στο xda μη κανεις κάτι που θα μετανιώσεις.

Εγω ξερω ξεκλειδωνοντας bootloader χανεις κατι κλειδια drm λέγονται με κατεπεκταση αλγόριθμους σε κάμερα μα και στην οθονη το xreality for mobile που βελτιώνει την θέαση βιντεο και εικόνες.

Μπορεί να λεω και βλακείες.

Ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, αλλά έχει βγει DRMfix που είναι σαν να έχεις τα δικά σου κλειδιά ανέπαφα. Ψάξε το λίγο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Ζ5. Είναι πολύ καλύτερο από το Ζ3; Πως τα πάει με το Android 7; Ευχαριστώ

Διάβασα ότι υπήρχαν προβλήματα: http://www.xperiablog.net/2017/07/31/who-is-having-issues-with-xperia-z5-android-7-1-1-update/

Edited by Butters
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Ζ5. Είναι πολύ καλύτερο από το Ζ3; Πως τα πάει με το Android 7; Ευχαριστώ

 

Καλά τα πάει σφαιρατο το εργαλείο,δεν είχα z3 βέβαια αλλά για μένα που δε κάνω gaming (να ζεσταίνεται δηλαδή) είναι άψογο για την ηλικία του,έχω και το μικρό το μεγάλο υποθέτω ακόμα καλύτερα με τα 3 γιγα ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο Ζ5. Είναι πολύ καλύτερο από το Ζ3; Πως τα πάει με το Android 7; Ευχαριστώ

Διάβασα ότι υπήρχαν προβλήματα: http://www.xperiablog.net/2017/07/31/who-is-having-issues-with-xperia-z5-android-7-1-1-update/

 

Οχι κανένα πρόβλημα δεν έχει η μόνη διαφορά από Ζ3 που εχει είναι η μπαταρία από κει και πέρα διαφορετικό το Android 6 με το 7 είναι σύγχρονο κινητό απλά στην εφαρμογή

accuweather βγάζει λάθος τοποθεσία αν αυτό είναι πρόβλημα της εφαρμογής και όχι της Sony Κατά τα άλλα δύο χρόνια που το είχα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά, το πήρα και φαίνεται πολύ καλή επιλογή για αδιάβροχο κινητό με επαρκή RAM και αξιοπρεπή μπαταρία. :)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ περιλαμβάνεται και το DRM FIX έτσι δεν είναι;

 

https://forum.xda-developers.com/xperia-z5/general/ftf-e66xx-patched-kernels-google-drive-t3688365

 

Δεν χρειάζεται να κάνω backup το TA, για να κλειδώσω τον bootloader, άλλωστε γίνεται μόνο σε MM έκδοση και εγώ είμαι ήδη σε Nougat.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Για το παλιο μας πλέον κινητό θα ενημερώσω οτι δουλεύει καλα μια εφαρμογουλα για την κάμερα μας που λέγεται background defocus,ειναι ενα boken effect πράγμα και μπορώ να πω ότι κάνει την δουλειά οχι απλα καλά!
Link to comment
Share on other sites

Για το παλιο μας πλέον κινητό θα ενημερώσω οτι δουλεύει καλα μια εφαρμογουλα για την κάμερα μας που λέγεται background defocus,ειναι ενα boken effect πράγμα και μπορώ να πω ότι κάνει την δουλειά οχι απλα καλά!
Τη χρησιμοποιω χρονια, αλλα δεν μπορω να πω οτι δουλευει καλα. Τις μισες τουλαχιστον φορες, βγαζεθ μηνυμα οτι δεν μπορει να κανει θολωμα (αφου εχεις βγαλει τις φωτογραφιες). Για πριν 4 χρονια καλη ηταν, αλλα με τα σημερινα στανταρ δεν......

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αντιμετωπιζει κανεις θεμα με τον αισθητηρα εγγυτητας?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά σε μένα είχε παρουσιαστεί πρόβλημα, αλλά έφταιγε το καινούριο τζαμάκιπου είχα βάλει και τον κάλυπτε

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα software μπες στο service menu και κάνε το test γι αυτόν τον αισθητήρα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά σε μένα είχε παρουσιαστεί πρόβλημα, αλλά έφταιγε το καινούριο τζαμάκιπου είχα βάλει και τον κάλυπτε

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα software μπες στο service menu και κάνε το test γι αυτόν τον αισθητήρα

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το εχω ψαξει πολυ το θεμα και με το service test.

Το προβλημα ειναι οτι ο αισθητηρας ειναι υπερβολικα ευαισθητος στις δακτυλιες και τη "βρωμια" στην οθονη. Μολις τον καθαρισω με ενα πανακι δουλευει τελεια. Αν τον αγγιξω με το δακτυλο μου, αρχιζει να μην δουλευει σωστα (λογω δακτυλιας). Δεν θυμαμαι να ηταν ετσι απο την αρχη. Καταληγω στο συμπερασμα οτι με τον καιρο, ισως λογω κατασκευαστικης αστοχιας, ο αισθητηρας απομακρυνεται απο την οθονη (η η οθονη απο τον αισθητηρα, αν πχ αρχιζει να ξεκολλαει) με αποτελεσμα, λογω της αποστασης, να μπερδευεται υπερβολικα ο αισθητηρας απο τις δακτυλιες.

Πιθανον να χρειαζομαι και αλλαγη μπαταριας, ισως αρχισε να φουσκωνει και σπρωχνει την οθονη, η οποια απομακρυνεται απο τον αισθητηρα. Βεβαια, την οθονη , οσο και αν την πιεζω στις ακρες δεν κανει κλικ κι η συσκευη φαινεται να εναι ακομα αδιαβροχη (κανω τεστ με τον αισθητηρα πιεσης στο service menu).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα τζαμάκι που να έχει τρύπα στον σένσορα; Έτσι θα αποφεύγονται οι δαχτυλιές και μόνο όταν μαζεύει σκόνη θα το καθαρίζεις. Βέβαια παίζει και αυτό που λες, αλλά νομίζω ότι αν φούσκωνε έστω και λίγο η μπαταρία έτσι όπως είναι τα πράγματα εκεί μέσα θα το έβλεπες γιατί θα έχανε την επαφή και την αδιαβροχοποίηση

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα τζαμάκι που να έχει τρύπα στον σένσορα; Έτσι θα αποφεύγονται οι δαχτυλιές και μόνο όταν μαζεύει σκόνη θα το καθαρίζεις. Βέβαια παίζει και αυτό που λες, αλλά νομίζω ότι αν φούσκωνε έστω και λίγο η μπαταρία έτσι όπως είναι τα πράγματα εκεί μέσα θα το έβλεπες γιατί θα έχανε την επαφή και την αδιαβροχοποίηση

 

Στάλθηκε από το G8341 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτο εχω κανει. Τζαμακι με τρυπα. Ενταξει, δεν ειναι και φοβερο θεμα, αλλα διαβαζω στο ιντερνετ πολλες αναφορες και εδω κανεις δεν γραφει....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπερα για γνησια μπαταρια που μπορω να βρω θεσσαλονικη και ενα κοστος περιππου αν ξερει καποιος βρηκα μια κινεζια αλλα ειναι στα 15 ευρω νομιζω πως ειναι καλυτερα αφου εχει τοσο αυτη να παρω γνησια

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει τζαμάκι μπρος-πίσω η μεμβράνη μπρος πίσω για Xperia Z5 Ας μου πει με π.μ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Μάλλον αφελές το ερώτημα: η συσκευή υποστηρίζει 4G+ ;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αφελές το ερώτημα: η συσκευή υποστηρίζει 4G+ ;
Ναι υποστηριζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...