Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να αλλάξεις την διάταξη στα εικονίδια με παρατεταμένο άγγιγμα.

 

Δεν φταίει αυτό, στην προηγούμενη έκδοση απο τα εικονίδια γινόταν On-off τώρα σου ανοίγουν παράθυρο για να κάνεις εκεί το On-off.

Edited by savdown

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει αυτό, στην προηγούμενη έκδοση απο τα εικονίδια γινόταν On-off τώρα σου ανοίγουν παράθυρο για να κάνεις εκεί το On-off.

Το εκαναν οπως ειναι το stock android. Ειναι τοσο μεγαλο ζητημα??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εκαναν οπως ειναι το stock android. Ειναι τοσο μεγαλο ζητημα??

Το οτι είναι stock δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι το σωστό.

Η Sony θα μπορούσε πιο ευέλικτη να είναι οπως κάνουν άλλες εταιρίες που δεν υιοθέτησαν τις επιταγές της πχ ZTE εξακολουθεί στην Nougat όπως στην 6 να είναι που το προτιμώ.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι είναι stock δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είναι το σωστό.

Η Sony θα μπορούσε πιο ευέλικτη να είναι οπως κάνουν άλλες εταιρίες που δεν υιοθέτησαν τις επιταγές της πχ ZTE εξακολουθεί στην Nougat όπως στην 6 να είναι που το προτιμώ.

Δεν ειπα ουτε οτι ειναι πιο σωστο, ουτε πιο λαθος. Φανταζομαι οτι η λογικη πισω απο αυτο ειναι να μην ενεργοποιει καποιος κατα λαθος τα data. Θελει 2 βηματα πλεον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει αυτό, στην προηγούμενη έκδοση απο τα εικονίδια γινόταν On-off τώρα σου ανοίγουν παράθυρο για να κάνεις εκεί το On-off.

 

Όχι, δεν ανοίγει απαραίτητα παράθυρο για να επιλέξεις on/off... Προφανώς, υποθέτω, ανάλογα με τον χρόνο που που πατάς το εν λόγω εικονίδιο σου δίνει και την ανάλογη επιλογή. Αν θέλεις δηλαδή να σου ανοίξει καρτέλα για περαιτέρω ρυθμίσεις.

I fly with ASICS DynaFlyte 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα ουτε οτι ειναι πιο σωστο, ουτε πιο λαθος. Φανταζομαι οτι η λογικη πισω απο αυτο ειναι να μην ενεργοποιει καποιος κατα λαθος τα data. Θελει 2 βηματα πλεον.

 

Στην πορεία εξέλιξης του Android κόψανε από third party widget app τη δυνατότητα on/off data toggle τώρα κόβουνε τη δυνατότητα με την μια να το ανοίγεις μήπως σειρά έχει το Bluetooth να λειτουργεί όπως iOS η μπας και ζητάνε να υπογράφουμε αίτηση κάθε φορά που θελουμε mobile data στο κινητό.

 

Μεγάλα παιδιά όλοι μας είμαστε δεν είναι απαραίτητο τέτοιος προστατευτισμός από τρίτους προς εμάς τους χρήστες.

 

Για το καταλαθος άνοιγμα υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετήσουμε το data toggle σε σημείο που δύσκολα να γίνει το καταλαθος εντός του πεδίου της κουρτίνας.

 

Το έχω εφαρμόσει μάλιστα κάποιες φορές που μου τελείωσαν τα data και δεν ήθελα να χρεώθω 1 ευρώ τζάμπα για έστω μόλις 1-2 δευτερόλεπτα που έμεινε ανοιχτό.

 

Τώρα αν για κάποιους συστηματικά αδέξιους να την πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι είναι χαζό πραγματικά.

 

Χάνεται και η έννοια του smart τηλεφώνου στο τέλος.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το εκαναν οπως ειναι το stock android. Ειναι τοσο μεγαλο ζητημα??

 

Ναι, για εμένα είναι! Ελπίζω σε μελλοντική αναβάθμιση να το επαναφέρουν όπως ήταν. Θα μπορούσαν να βάλουν επιλογή για 2 κλικ ή 1 και να επιλέγει ο χρήστης τι θέλει όχι να επιβάλουν κατευθείαν όλη αυτήν την διαδικασία που για εμένα γίνεται π.χ. μέσα στο αυτοκίνητο αν θέλω να ενεργοποιήσω το GPS/ AGPS για να πάω κάπου.

Από Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύονται οι υπογραφές εκτός των κανονισμών. Παρακαλώ προς συμμόρφωση σύμφωνα με τα ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως εκνευριστικό αυτό. Είναι 3 κινήσεις όχι 2. Κατεβαζεις μπάρα, πατάς data, σε πάει στο μενού και κλείνεις δεδομένα. Εκτός του ότι πρέπει να κλείσεις το μενού που άνοιξες.

Επίσης Γιάννη δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας γιατί την μπάρα την κατεβάζεις για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως εκνευριστικό αυτό. Είναι 3 κινήσεις όχι 2. Κατεβαζεις μπάρα, πατάς data, σε πάει στο μενού και κλείνεις δεδομένα. Εκτός του ότι πρέπει να κλείσεις το μενού που άνοιξες.

Επίσης Γιάννη δεν υπάρχει θέμα ασφαλείας γιατί την μπάρα την κατεβάζεις για κάποιο λόγο.

Τελος παντων, δεν ειπα οτι μου αρεσει, ειπα οτι εχει μια λογικη. Προσωπικα, επειδη εχω παντα ανοιχτα τα δεδομενα, δεν με ενδιαφερει καθολου. Ομως, οσοι χρησιμοποιουν αυτη τη συντομευση (αρα δεν εχουν πολλα mb) νομιζω οτι θα εκτιμουν αυτη την προσθετη "ασφαλεια" στο κατα λαθος ανοιγμα των δεδομενων.

Τη μπαρα την κατεβαζεις για ενα λογο, ομως μπορει να πατησεις λαθος, πχ να θες να ανοιξεις bt και κατα λαθος να πατησεις αλλου

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων, δεν ειπα οτι μου αρεσει, ειπα οτι εχει μια λογικη. Προσωπικα, επειδη εχω παντα ανοιχτα τα δεδομενα, δεν με ενδιαφερει καθολου. Ομως, οσοι χρησιμοποιουν αυτη τη συντομευση (αρα δεν εχουν πολλα mb) νομιζω οτι θα εκτιμουν αυτη την προσθετη "ασφαλεια" στο κατα λαθος ανοιγμα των δεδομενων.

Τη μπαρα την κατεβαζεις για ενα λογο, ομως μπορει να πατησεις λαθος, πχ να θες να ανοιξεις bt και κατα λαθος να πατησεις αλλου

Υπάρχει βέβαια εύκολη λύση σε αυτο με αναδιάταξη των toggles εντός κουρτίνας πχ να μην το βάλεις δίπλα σε αυτά που χρησιμοποιεις πιο συχνά και να ελαχιστοποιησεις στο ελάχιστο το καταλαθος.

Να ήμασταν ios που έχει μηδενική παραμετροποιηση να το δικαιολογήσω εδώ οχι όμως:)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια τι 2.0.0.35-R1A τι ειναι αυτο καινουργιο και δεν εχω βρει πληροφωριες?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μία ερώτηση! Από όταν πήρα την Nougat, όταν πάω να ανοίξω την εφαρμογή Sim toolkit μου βγάζει το εξής μήνυμα ' the process com.android.Phone έχει σταματήσει και κάνει restart τις Sim. Διάβασα ότι συμβαίνει μετά απο μεγάλα update, υπάρχει κάποια λύση, το έχετε πάθει ποτέ;

 

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μια κάμερα για το Ζ5, της HTC που μέχρι στιγμής βλέπω οτι την ημέρα έχει καλύτερη λεπτομέρεια απο τη stock.

Σε low light μου φαίνεται καλύτερη η stock πιστεύω λόγω oversampling.

Η τελευταία έκδοση που βρήκα είναι η htc.camera2_8.50.876780-867101255

Δουλεύει καλά και στα 23ΜΡ κλπ

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μια κάμερα για το Ζ5, της HTC που μέχρι στιγμής βλέπω οτι την ημέρα έχει καλύτερη λεπτομέρεια απο τη stock.

Σε low light μου φαίνεται καλύτερη η stock πιστεύω λόγω oversampling.

Η τελευταία έκδοση που βρήκα είναι η htc.camera2_8.50.876780-867101255

Δουλεύει καλά και στα 23ΜΡ κλπ

 

Απο οσο το εχω ψαξει, δεν βρηκα κατι καλυτερο απο την stock καμερα.

Τη συγκεκριμενη δεν την ειχα υποψη μου ομως.

Να σου πω την αληθεια, δεν τραβαω ποτε στα 23, εκτος και αν προκειται για τοπιο με μακρυνες λεπτομερειες που θελω να δω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω βρει κάτι καλύτερο, ούτε η Fv-5 κάνει κάτι που δουλεύει πολύ καλά στα LG. Την HTC παρ' όλα αυτά την βρίσκω καλύτερη όπως ανέφερα τουλάχιστον στις πρωινές. Παραμένω με την απορία για τη Sony που δεν φτιάχνει τους αλγόριθμούς της..
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω βρει κάτι καλύτερο, ούτε η Fv-5 κάνει κάτι που δουλεύει πολύ καλά στα LG. Την HTC παρ' όλα αυτά την βρίσκω καλύτερη όπως ανέφερα τουλάχιστον στις πρωινές. Παραμένω με την απορία για τη Sony που δεν φτιάχνει τους αλγόριθμούς της..

Δεν σε ικανοποιεί φωτογραφικά? Σε manual εννοώ βέβαια.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το παλεύω..

:lol::lol:

Η αλήθεια είναι ότι τα xperia έχουν έναν προσανατολισμό προς τους απλούς χρήστες κυρίως. Είναι σαν τις απλές compact, το manual δεν είναι ακριβώς πλήρες manual. Η λογική τους είναι να δουλεύεις το αυτόματο ή τις έτοιμες σκηνές.

 

Παρόλα αυτά, έχω βγάλει πολλές και ωραίες φωτογραφίες. Πχ δες εδώ (με τρίποδα) https://flic.kr/s/aHskPeen8u

Ε, για παραπάνω, έχω την dslr...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτο σου, έχω δει και στο νήμα κάποιες από αυτές και μου άρεσαν. Το θέμα είναι ότι αποφεύγω τρίποδα κλπ για πιο αυθόρμητες λήψεις :)
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι φωτο σου, έχω δει και στο νήμα κάποιες από αυτές και μου άρεσαν. Το θέμα είναι ότι αποφεύγω τρίποδα κλπ για πιο αυθόρμητες λήψεις :)

 

Συμφωνώ απολύτως. Αυτές τις λήψεις τις έκανα καθαρά για δοκιμαστικούς λόγους.

Αλλά, όπως είναι λογικό, το βράδυ δεν μπορείς να σουτάρεις χωρίς τρίποδο αν δεν πας το iso στα 400+ και εκεί είναι λογικό να εμφανίζεται θόρυβος. Εκεί πάσχει.

Κατά τα άλλα, wb, χρώματα, AF ποτέ δεν με απασχόλησε, θεωρώ ότι πάντα είναι άψογο.

Η λεπτομέρεια στο 100% έχει κάποια θέματα (και την ημέρα) αλλά βλέποντας και άλλα κινητά , καταλαβαίνω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο.

Γενικά, είμαι ικανοποιημένος από την φωτογραφική, πολύ ικανοποιημένος από το βίντεο και σαν σύνολο η συσκευή κρατάει γερά ακόμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή συμφωνώ οτι είναι εξαιρετική. Συνδυάζει πολλά καλά.

 

Καθημερινές φωτο βγάζεις με manual; 8άρες;

Χρώματα κλπ συμφωνώ οτι είναι αρκετά καλά, καλύτερα απο πολλές άλλες συσκευές, το μόνο που καίει λίγο ουρανό συνήθως..

Αν είχε κάμερα υψηλού επιπέδου (το hardware το έχει το άτιμο.. ) θα είχε πολύ καλύτερες πωλήσεις η συσκευή αυτή.

Απο το πρώτο Ζ τα δοκιμάζω

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή συμφωνώ οτι είναι εξαιρετική. Συνδυάζει πολλά καλά.

 

Καθημερινές φωτο βγάζεις με manual; 8άρες;

Χρώματα κλπ συμφωνώ οτι είναι αρκετά καλά, καλύτερα απο πολλές άλλες συσκευές, το μόνο που καίει λίγο ουρανό συνήθως..

Αν είχε κάμερα υψηλού επιπέδου (το hardware το έχει το άτιμο.. ) θα είχε πολύ καλύτερες πωλήσεις η συσκευή αυτή.

Απο το πρώτο Ζ τα δοκιμάζω

Ναι, 8άρα manual. Καλά, μπορεί να βγάλω και auto, αλλά πάλι στα 8 συνήθως. Και 4:3 αυστηρά γιατί το 16:9 έχει θέμα στις άκρες. Και πάλι το 4:3 είναι αρκετά wide.

Για τον ουρανό, συνήθως αν αλλάξεις ελάχιστα τη γωνία λήψης, αλλάζει και η φωτομέτρηση και είναι ΟΚ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...