Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι βαρέθηκαν με slr & φακούς επιλέγουν φωτ.μηχανές sony από τις Rx 100 i μέχρι φυσικά όποιος έχει τη δυνατότητα την τωρινή Rx 100 iv.Μικρές πολύ σε διαστάσεις με εξαιρετικά αποτελέσματα.Δεν συζητάμε για τη σειρά nex εφόσον έχεις το μικρόβιο της αλλαγής φακών.Η εταιρία προμηθεύει ουσιαστικά όλες τις εταιρίες με φακούς κ αισθητήρες για κινητά.Οπότε εσκεμμένα θέλει να έχει υποδεέστερο αποτέλεσμα στα κινητά για να επιλεγει ο κόσμος τις ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές της.Από την άλλη πιστεύω ότι στο manual αν και δεν έχω πια κινητό σονυ πρέπει να τα πηγαίνει εξαιρετικά.Λογικό είναι όσοι μας κουβαλούν το κινητό μαζί τους κ θέλουν να αποθανατησουν την στιγμή να επιλέγουν-επιλέγουμε το auto.Πάντως τα πολλά mpixel είναι ένας αρνητικός παράγοντας τουλάχιστον στα κινητά.Όλες οι φωτογραφίες των κινητών εφόσον τραβάμε καιρό κ ασχολούμαστε με φωτογραφία από super compact μηχανες μέχρι slr ,ξεγυμνωνονται στις οθόνες των υπολογιστών μιλώ για καλές οθόνες fhd από 22 ίντσες κ πάνω.Πάρτε λοιπόν μια μικρη καλη compact λιγο μεγαλυτερη απο ενα πακετο τσιγάρα με ενα τριποδακι μικρό για εξαιρετικές βραδινές λήψεις εφόσον θέλετε το μέγιστο αποτέλεσμα.Όσον αφορά τις φωτογραφίες κινητών για τα δικά μου μάτια, από τα καλύτερα αποτελέσματα σε πλήρες μέγεθος, συμφωνώ κι εγώ πως το εχω δει απο το s6.

http://techmaniacs.gr/samsung-galaxy-s6-hands-on-review/2/

 

φιλαρακι επετρεψε με μου να διαφωνησω με το σκεπτικο σου. Το να εχει υπογραψει καμια συμφωνια με τις αλλες εταιρειες κινητων που τους δινει αισθητηρες, να μην εχει καλυτερη καμερα και γιαυτο να εχουμε συνεχεια τετοια αποτελεσματα, παιζει.

Το να μην θελει να ανταγωνιστει τις ψηφιακες της, ειναι ατοπο,ακυρο. Ενας που θελει ενα κινητο για μια γρηγορη καλη φωτο στο αυτοματο, δε θα πει, ααα ας παρω το Ζ5 και μια ψηφιακη. Θα πει παω σε s6, G4,iphone Κτλ κτλ.

Εγω που εχω καλη compact των 500 ευρω, την χρησιμοποιω μια φορα το χρονο, και δεν εχω G4, ειχα χπερια κινητα..γιατι απλα βαρεθηκα το κουβαλημα..ΚΑι δεν μιλαμε για γυναικες με τσαντες. Μιλαμε για εμας οπου ακομα και οι παραπανω ιντσες μας ενοχλουν πολλες φορες. Απο εκει και περα αν σκεφτουμε τι χρηση κανει ο καθε ενας, δηλαδη 95% fb/instagram, και εκτυπωση σε κλασσικο μικρο μεγεθος, τοτε προσωπικα δε θα απερριπτα το Ζ5 για τη φωτο του γιατι ειδικα στα social φαινονται αψογες..αλλα και σε μικρη εκτυπωση. Επισης ποτε μου δεν τραβαω πανω απο 8ΜΡ προσωπικα.

Εγω ερμηνευω την χειροτερη φωτο απλα ως κακο s/w Και μετα ως συμφωνια με τους αλλους γιατι δεν θεωρω οτι τη συμφερει τη σονυ να την θαβουν παντου και να ειναι ζημιογονος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αστο φιλε μην ασχολεισαι με φωτογραφια...ακομα κι αυτες που ανεβασες χαλια ειναι.

Δευτερον, τον πρηξατε τον daemon να τραβηξει σε manual μπας και παρει καμια καλη φωτογραφια.Παπαλα.

επισης δεν βλεπω να σχολιασες τιποτα στο συγκριτικο του.

Αμα δεν ξερει ο καθενας να βγαλει φωτογραφια στο Μ , δεν φταιω ουτε εγω, ουτε η σονυ.

Οπως επισης δεν ευθυνομαι για την μυωπια του καθενος, που βρισκει τις φωτογραφιες που ανεβασα χαλια, αλλα του αρεσουν οι δικες του μονο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια γλώσσα μιλάμε Νίκο.Διάβασε προσεκτικά και θα καταλάβεις . :) Έχω στο κλασσικό μεσαίο μέγεθος φωτογραφίες από xperia L της κυράς και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ...έλα πάρε και μερικές από ένα μέρος που σου αρέσει και το επισκέπτεσαι συχνά υποθέτω,για να δούμε θα το καταλάβεις? :p (slr) ;)

 

http://s29.postimg.org/vc3kw7bpj/DSC_3850.jpg

post a picture

http://s13.postimg.org/ntnka1upj/DSC_3230.jpg

imagehosting

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμιζουν αυτες οι φωτο.... Ε, Νικο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντε το θέμα της κάμερας να το δεχτώ. Το θέμα αυτονομία στην σύγκριση με σ6/g4/ιφοουν 6 πλας δεν το δέχομαι.

 

Ζ5>s6=iPhone 6 plus >g4>iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Ωπ νομίζω αχνοφαινονται σούπα μπαζαρ και λοιπά :-)

Διαβάζω όλα τα ποστ και βλέπω πως πολλοί το κατακρινουν για την καμερα του, ισως όχι άδικα.,αλλά για μερικούς αποτελεί πολύ καλή λύση όπως πχ εμένα που έχοντας πριν g4 φοβόμουν μην το χτυπήσω-λερωσω εν ώρα εργασίας (επιπλοποιο) ενώ με όλα τα ζ δεν είχα πρόβλημα μην περάσει σκόνη μέσα, χτυπηθεί η οτιδήποτε άλλο. Ένα απλό ξέπλυμα αρκεί και ας μην βγάζει τρομερές φωτογραφίες το βράδυ. Γιατί την μέρα υπάρχουν μεν διαφορές αλλά όχι τεράστιες.αυτό το ζ5 από την ημέρα κυκλοφορίας του όλο αντιπαραθεσεις έχει φέρει και όποιος διαβάζει δεν μπορεί να έχει μια σωστή και ξεκάθαρη γνώμη γύρω από αυτό

Στου κωφού την πόρτα , πάρε την πόρτα και φύγε...
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό θα πρέπει να σταματήσει κάποια στιγμή αυτό το πράγμα. Ξαναλέμε τα ίδια πράγματα συνέχεια και συνέχεια.

Επίσης, ερχόμαστε ξανά σε συγκρίσεις με άλλα κινητά ενώ υπάρχουν ήδη ενεργά θέματα για συγκρίσεις φωτογραφιών.

Το χειρότερο μου, όμως, είναι που κάποιοι συγκεκριμένοι χρήστες μπαίνουν και μιλάνε με πολύ επιθετικό τόνο και έρχονται σε αντιπαράθεση με άλλα μέλη.

Την επόμενη φορά θα σβηστούν τέτοια posts απροειδοποίητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Konakis επουθε ειναι οι φωτο? Γυθειο? ή Μονεμβασια? δεν μπορω να καταλαβω ρε συ, και να πω οτι δεν τα εχω χτισει τα μερη..αλλα με μπερδευει το βουνο απο πισω. (εκτος αν δεν αναφερεσαι σε μενα).

Οσο για τις συγκρισεις, αν και οι κανονες του φορουμ ειναι πολυ συγκεκριμενοι, οταν μιλας για μια συσκευη δε μπορεις να μην μπεις σε συγκριση, για να παρεις απλα μια απαντηση. Το προβλημα ειναι οτι κανεις μια ερωτηση και το θεμα γινεται VS..και εγω παρασυρομαι συχνα να μιλαω σε συγκριση με αλλες συσκευες, γιατι δεν υπαρχει μετρητης που να λεει αν μια συσκευη βγαζει καλες φωτο το βραδυ ή οχι παρα μονο σε σχεση με τις αλλες που κυκλοφορουν.. ομως πρεπει να συγκρατουμαστε..

Τωρα για το Ζ5 τα πραγματα ειναι απλα, μην παιδευεστε. Δεν ειναι καλο στις βραδινες, απλα πιστευω οτι η εκφραση του daemon οτι ειναι ο,τι χειροτερο εχει πιασει ειναι υπερβολικη. Χωρια οτι διαβασαμε οτι η μπαταρια του ειναι κατωτερη απο S6, αυτο δεν ισχυει σιγουρα. εχω μιλησει με 10 ανθρωπους.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα στο θέμα μας πιστεύω ότι το Ζ5 είναι εξαιρετική υλοποίηση τόσο σε εμφάνιση όσο και στο εσωτερικό του.Με την τιμή τώρα των ημερών στα 569 Ελ.αντιπροσωπείας είναι πολύ καλή πρόταση και θα το επέλεγα λόγω εμφάνισης κυρίως.Τις φωτογραφίες τις έβαλα για να αστειευτουμε λιγάκι κι για τον λόγο ότι ουσιαστικά αν θες το κάτι παραπανω οι φωτογραφικές μηχανές είναι μονόδρομος κ για να σου δειξω ότι ασχολούμαι με την φωτογραφία...επίτηδες σου έβαλα "δύσκολα" εννοώ μποκε εικόνα και λήψη από το δάσος για να μην το καταλάβεις εύκολα. :) το μέρος είναι το Γαλαξίδι...αα ξέχασα Αράχωβα πάς συχνότερα :p
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα στο θέμα μας πιστεύω ότι το Ζ5 είναι εξαιρετική υλοποίηση τόσο σε εμφάνιση όσο και στο εσωτερικό του.Με την τιμή τώρα των ημερών στα 569 Ελ.αντιπροσωπείας είναι πολύ καλή πρόταση και θα το επέλεγα λόγω εμφάνισης κυρίως.Τις φωτογραφίες τις έβαλα για να αστειευτουμε λιγάκι κι για τον λόγο ότι ουσιαστικά αν θες το κάτι παραπανω οι φωτογραφικές μηχανές είναι μονόδρομος κ για να σου δειξω ότι ασχολούμαι με την φωτογραφία...επίτηδες σου έβαλα "δύσκολα" εννοώ μποκε εικόνα και λήψη από το δάσος για να μην το καταλάβεις εύκολα. :) το μέρος είναι το Γαλαξίδι...αα ξέχασα Αράχωβα πάς συχνότερα :p

 

ρε συ με μπερδευεις με αλλον. Μια φορα εχω παει Γαλαξειδι και 2 φορες Αραχωβα.

Οσο για το Ζ5, εγω εχω ξανα πει οτι πανω απο 400 ευρω δε θα εδινα, οσο εξαιρετικο και να ειναι,προτιμω το Ζ3. Και ο λογος ειναι απλος. Εφοσον η φωτογραφια του δεν εχει βελτιωθει τοσο πολυ, αλλα λιγακι, η διαφορα στο κοστος ειναι μεγαλη..Οποτε παιρνεις το προηγουμενο μοντελο και παιζεις Μ στη φωτο, ενω εχεις μια τρομερη αυτονομια που δεν ξερουμε αν θα ξαναδουμε συντομα.

Απο εκει και περα και εγω ειχα ορεξη να ασχοληθω με τη φωτο παλιοτερα, αλλα δεν πηρα ποτε SLR γιατι δεν ηθελα να δωσω τα λεφτα που απαιτουνται και κυριως τον χρονο για την εκμεταλλευτεις. θελω γρηγορες απλες φωτο. Εξαλλου ειπαμε, το 95% στα social Παει.. Οσο για εκτυπωσεις..εχω απο το κ750 εκτυπωμενες και ειναι πολυ ικανοποιητικες! Μην πω για SE k810 που ειναι δυνατες.. Επομενως και το Ζ5 καλυπτει αυτο το κομματι. η slr ειναι οπως λες για πολλα παραπανω που θελει χρονο και χρημα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ρε συ με μπερδευεις με αλλον. Μια φορα εχω παει Γαλαξειδι και 2 φορες Αραχωβα.

Οσο για το Ζ5, εγω εχω ξανα πει οτι πανω απο 400 ευρω δε θα εδινα, οσο εξαιρετικο και να ειναι,προτιμω το Ζ3. Και ο λογος ειναι απλος. Εφοσον η φωτογραφια του δεν εχει βελτιωθει τοσο πολυ, αλλα λιγακι, η διαφορα στο κοστος ειναι μεγαλη..Οποτε παιρνεις το προηγουμενο μοντελο και παιζεις Μ στη φωτο, ενω εχεις μια τρομερη αυτονομια που δεν ξερουμε αν θα ξαναδουμε συντομα.

Απο εκει και περα και εγω ειχα ορεξη να ασχοληθω με τη φωτο παλιοτερα, αλλα δεν πηρα ποτε SLR γιατι δεν ηθελα να δωσω τα λεφτα που απαιτουνται και κυριως τον χρονο για την εκμεταλλευτεις. θελω γρηγορες απλες φωτο. Εξαλλου ειπαμε, το 95% στα social Παει.. Οσο για εκτυπωσεις..εχω απο το κ750 εκτυπωμενες και ειναι πολυ ικανοποιητικες! Μην πω για SE k810 που ειναι δυνατες.. Επομενως και το Ζ5 καλυπτει αυτο το κομματι. η slr ειναι οπως λες για πολλα παραπανω που θελει χρονο και χρημα.

 

συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου.

 

με το κινητο του avatar σου παντως,δεν χρειαζεται να κοιταξεις καπου αλλου για καμερα.

 

στα του z5 τωρα.root εχουμε?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στα περισσοτερα μαζι σου.

 

με το κινητο του avatar σου παντως,δεν χρειαζεται να κοιταξεις καπου αλλου για καμερα.

 

στα του z5 τωρα.root εχουμε?

 

μα δεν ειμαι καμερακιας. πρωτο μου κριτηριο ειναι η μπαταρια και μετα η αδιαβροχοποιηση καθως με βολεψε πολυ και την εκμεταλλευτηκα στο μεγιστο βαθμο πριν, και τωρα νιωθω τη στερηση αυτη. Γιαυτο σκεφτομια ξανα Ζ5, αλλα θα περιμενω.. Οσο για root κατι παιζει αν ειδα καλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σκέφτομαι να πάρω το ζ5 από παμπλικ η μιντια μάρκετ. Είναι ελάχιστα πιο ακριβά από σκρουτζ (λιγότερο από 30 ευρώ)

Με απασχολεί το επίσημο σέρβις αρβατο για το οποίο όπως όλοι μας έχω ακούσει τα όργια.

 

Από τα δημοφιλή καταστήματα που ανέφερα σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι στέλνεται αρβατο η έχουν δικό τους σέρβις?

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει το εξής, γνωρίζω το σέρβις είναι διάρκειας 2 χρόνων βάση ευρωπαϊκής ένωσης. Έχω διαβάσει στο νετ ότι η σονι σε κονσόλες και κινητά δίνει 1 χρόνο. Τι ισχύει τελικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σκέφτομαι να πάρω το ζ5 από παμπλικ η μιντια μάρκετ. Είναι ελάχιστα πιο ακριβά από σκρουτζ (λιγότερο από 30 ευρώ)

Με απασχολεί το επίσημο σέρβις αρβατο για το οποίο όπως όλοι μας έχω ακούσει τα όργια.

 

Από τα δημοφιλή καταστήματα που ανέφερα σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι στέλνεται αρβατο η έχουν δικό τους σέρβις?

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει το εξής, γνωρίζω το σέρβις είναι διάρκειας 2 χρόνων βάση ευρωπαϊκής ένωσης. Έχω διαβάσει στο νετ ότι η σονι σε κονσόλες και κινητά δίνει 1 χρόνο. Τι ισχύει τελικά

ολοι το στελνουν arvanto ειναι ο επισημος και μονος επισκευαστης sony xperia ακομα και απο τα καταστηματα sony center Να πας να το παρεις παλι arvanto παραλαμβανεις η sony για consoles δινει 1 χρονο επισημα εγγυση αν και ειναι παρανομο αυτο αλα αντε να μαζευτεις και να τους κινηγησεις δικαστικα στο εξοτερικο που παν ολοι μαζι και τους εχουν κυνηγησει δινει 2 χρονια εγγυση στην κονσολα στα κινητα ειναι 2 και στις tv νομιζω 2 η 3 χρονια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σκέφτομαι να πάρω το ζ5 από παμπλικ η μιντια μάρκετ. Είναι ελάχιστα πιο ακριβά από σκρουτζ (λιγότερο από 30 ευρώ)

Με απασχολεί το επίσημο σέρβις αρβατο για το οποίο όπως όλοι μας έχω ακούσει τα όργια.

 

Από τα δημοφιλή καταστήματα που ανέφερα σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι στέλνεται αρβατο η έχουν δικό τους σέρβις?

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει το εξής, γνωρίζω το σέρβις είναι διάρκειας 2 χρόνων βάση ευρωπαϊκής ένωσης. Έχω διαβάσει στο νετ ότι η σονι σε κονσόλες και κινητά δίνει 1 χρόνο. Τι ισχύει τελικά

 

ο,τι και να λενε, και το αι φον που λεει ενα χρονο ειναι μπουρδες. 2 χρονια εχουν βασει νομου. Αν θες στον στελνω κι ολας. Σε λαπτοπ ΗΡ που μου εχει καψει καρτα γραφικων με 1 χρονο εγγυηση, του αλλαξαν κανονικα ολο το ΜΒ στους 20 μηνες, αφου τους ετριψα το νομο στη μουρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ολοι το στελνουν arvanto ειναι ο επισημος και μονος επισκευαστης sony xperia ακομα και απο τα καταστηματα sony center Να πας να το παρεις παλι arvanto παραλαμβανεις η sony για consoles δινει 1 χρονο επισημα εγγυση αν και ειναι παρανομο αυτο αλα αντε να μαζευτεις και να τους κινηγησεις δικαστικα στο εξοτερικο που παν ολοι μαζι και τους εχουν κυνηγησει δινει 2 χρονια εγγυση στην κονσολα στα κινητα ειναι 2 και στις tv νομιζω 2 η 3 χρονια

 

δεν τους κυνηγας, απλα τους εκτυπωνεις τον νομο και τους λες οτι θα ξεκινησω με μηνυση και δυσφησμιση κτλ , και σου λυνουν το θεμα..παντα το λυνουν γιατι στους 100 οι 5 το ξερουν οποτε ειναι κερδισμενοι σε σχεση με το δικαστηριο κτλ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ψάξει σε xda και γενικά στο google, δεν βρήκα τρόπο για root με locked bootloader για το Ζ5. Σκέφτομαι να το αγοράσω, αλλά με φρενάρει αυτό το γεγονός. Μήπως έχει ανακαλύψει κάποιος κάτι;
Sony Xperia Z5 Premium
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα αρβατο η όχι εγώ αποφάσισα να το πάρω. Τουλάχιστον χτυπα ξύλο αν κάποια στιγμή χρειαστεί να παει για σέρβις δεν θα μας πουν ότι το πρόβλημα προήλθε από υγρασία!!!
Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω ψάξει σε xda και γενικά στο google, δεν βρήκα τρόπο για root με locked bootloader για το Ζ5. Σκέφτομαι να το αγοράσω, αλλά με φρενάρει αυτό το γεγονός. Μήπως έχει ανακαλύψει κάποιος κάτι;

 

θα βρεθει να εισαι σιγουρος..απλα ειναι νωρις ακομα καθως δεν εχει την ευρεια κυκλοφορια των αλλων, ομως δεν τα αφηνει η κοινοτητα τα Ζ..

 

Τεσπα αρβατο η όχι εγώ αποφάσισα να το πάρω. Τουλάχιστον χτυπα ξύλο αν κάποια στιγμή χρειαστεί να παει για σέρβις δεν θα μας πουν ότι το πρόβλημα προήλθε από υγρασία!!!

 

Η αρβατο πλεον ειναι μια χαρα σερβις, η εμπειρια στο φορουμ εδω και 1,5 χρονο αυτο δειχνει. οποτε μην αγχωνεσαι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Σκέφτομαι να πάρω το ζ5 από παμπλικ η μιντια μάρκετ. Είναι ελάχιστα πιο ακριβά από σκρουτζ (λιγότερο από 30 ευρώ)

Με απασχολεί το επίσημο σέρβις αρβατο για το οποίο όπως όλοι μας έχω ακούσει τα όργια.

 

Από τα δημοφιλή καταστήματα που ανέφερα σε περίπτωση που χρειαστεί κάτι στέλνεται αρβατο η έχουν δικό τους σέρβις?

 

 

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει το εξής, γνωρίζω το σέρβις είναι διάρκειας 2 χρόνων βάση ευρωπαϊκής ένωσης. Έχω διαβάσει στο νετ ότι η σονι σε κονσόλες και κινητά δίνει 1 χρόνο. Τι ισχύει τελικά

Το Public-Media Markt δινουν και 14 ημέρες DOA αρα εξασφαλισμένος είσαι αμα τύχει η αναποδιά να το επιστρέψεις και ζητήσεις αντικατασταση.

 

Και στο 90% των περιπτώσεων η βλάβη σε hardware οποιαδήποτε μορφής αν υπαρχει στην βγάζει τις πρώτες 1-2 εβδομάδες δηλαδη την περίοδο DOA που μπορείς να κανεις χρηση απο τα παραπάνω καταστήματα.

 

Μετα την πάροδο των 14 ημερών απευθύνεσαι στην Arvato για service.

 

Και στα Sony κινητά/tablet ισχύει 2 ετη εγγύηση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τα sony έχουν ετσι κι αλλιώς 14 ήμερες doa.ακόμα κι αν τα καταστήματά στο skroutz λένε το αντίθετό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τώρα γύρω στις 4 μέρες το Z5 και έχω να πω πως γενικότερα η κάμερα τόσο η selfie όσο κ η κυρία κάμερα είναι φοβερή. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι η μπροστινή κάμερα σε χαμηλό φωτισμό δεν απεικονίζει τόσο καλά δηλαδή pixελίζει λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όσο κι αν το ψάχνω,συνεχίζει να μην με ικανοποιεί και τόσο σε συνθήκες μετρίου φωτισμού,χαμηλού....

Δεν τραβάει χάλια,απλά δεν αποδίδει και το καλύτερό.

Χτες στο τραπέζι,από τής περίπου 50 πού τράβηξα,ζήτημά αν άξιζαν οι 15....και με συνεχές πείραγμα πριν την λήψη,στο auto δεν βλεπόταν εννοείται.

 

Βλέπω κι αυτό http://techblog.gr/mobile/galaxy-s6-edge-plus-camera-in-pair-with-z5-8483/ και λέω,δε παίζει,trolling......καμία επαφή η κάμερα του z....σαφώς στις συνθήκες χαμηλού φωτισμού...

Το άλλο βγάζει πραγματικά καλές φωτογραφίες σε μέτριες συνθήκες φωτισμού.απορώ πως τοποθετούν το z σε αυτή την θέση...και να συμπληρώσω ότι δεν είμαι κανένας άσχετος στο θέμα φωτογραφίας,ούτε και φωτογράφος του auto.....πάντα πειράζω τις ρυθμίσεις σε ότι συσκευή κι αν είχα για το μέγιστό καλύτερό αποτέλεσμά.

 

Και τέλος,η μπαταρία συνεχίζει να μην με ικανοποιεί,οχι 5ωρο,εδώ καλά καλά ούτε 4,30 ώρες δεν έχω πιάσει εκεί πού στο s6 το είχα στανταρακι.42646961c04960ea1430b9f343dacf40.jpg

Πολύ μέτριο.

Z3 και πάλι z3.

 

Και τέλος.αντε να του ρίξω την βαθμολογία.

 

Ποιότητα κατασκευής:9

 

Εμφάνιση:8

 

Κάμερα:6 στις ημερήσιες πολύ καλό,για νυχτερινές,φωτισμό δωματίου,δεν....δεν αποδίδει απλά.μακάρι να το φτιάξουν,αλλά δεν νομίζω.καλά τα mp,αλλά θα προτιμούσα καλύτερή αποτύπωση φωτογραφίας κι ας είχε λιγότερα mp.

 

Εμπρόσθια κάμερα:5

 

Οθόνη,χρώματα:8

 

Ηχείο:7

 

Ποιότητα συνομιλίας:8

 

Αυτονομία:6 περίμενα περισσότερα από την μπαταρία του,πού δεν είναι και μικρή.

 

Απόδοσή:7,5 δουλεύει αρκετά καλά και σίγουρα θα βελτιωθεί κι άλλο.

Από θερμοκρασίες σε φυσιολογικό επίπεδο πλέον,αν και κάποιες φορές το ένιωσα περισσότερο ζεστό σε σχέση με άλλες συσκευές.

 

Δαχτυλικο αποτύπωμά:8

 

Αυτά λοιπόν.

Αλλοι παίζει να ενθουσιάστουν...

Εγώ και μετά από τόσες συσκευές πού έχω αλλάξει,δεν ενθουσιάζομαι κι εύκολα,κι αν ενθουσιάστω,αυτό θα συμβαίνει επειδή συνολικά μου αρέσει κάποια συσκευή,κάτι πού δεν συνέβηκε με το z5.δεν φτάνει μόνο η εμφάνιση για να με κρατήσει μία συσκευή.θεωρώ τον εαυτό μου με την πάροδο των ετών,αρκετά έμπειρο για να κρίνω μία συσκευή,καθώς δεν αλλάζω μία συσκευή τον χρόνο η τα δυο χρόνια και σαφώς καταθέτω τα χρήματά μου,μόνο σε ναυαρχίδες και αξιόλογες προτάσεις,πού μου αρέσουν και πολύ σπάνια σε midge range συσκευές,οπού και μου αρέσει να τα ψειριζω και να βγάζω την άποψη μου πάνω σε αυτά.

Θέλησα λοιπόν,να επενδύσω τα 569 ευρώ μου,με σκοπό να πάρω μία συσκευή πού θα με ικανοποιήσει,δυστυχώς δεν συνέβηκε αυτό.έχει τα καλά του σαφώς το sony,ομως δεν νομίζω ότι αν είχα ας πούμε το z3,πως θα άξιζε να μεταβώ στο z5,για πιο λόγο,επειδή είναι λίγο πιο όμορφο?δε νομίζω,όποιος έχει το z3 ας μείνει εκεί,έχει και καλύτερή μπαταρία και μαγνητική φόρτιση κι από κάμερα,οχι και τρελές διάφορές,σαν εμφάνιση επίσης,μικρές διάφορές υπέρ του z5.

Οπως και να χει,μου αρέσει να πειραματίζομαι,έστω κι αν σε αυτόν τον πειραματισμό,ένιωσα ότι έκανα πισωγύρισμα σε σχέση με τα τηλεφωνά πού είχα στα χέρια μου λίγο πριν το z5.

Φυσικά ολα είναι θέμα γούστου,εμπειρίας και άλλων παραγόντων.

Αυτά λοιπόν φίλοι μου.είτε συμφωνείτε,είτε οχι μαζί μου,εγώ κατέθεσα την άποψη μου απλά και λιτά.σας ευχαριστώ.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εντύπωση μου κάνει η μπαταρία από όσα λες. Εδώ ρωτήσει πολλούς με Ζ5 και μάλιστα αρκετοί είχαν το s6 και είδαν σχεδόν μια ώρα παραπάνω οθόνης. Από εκεί και πέρα η καμερα σίγουρα δεν είναι το δυνατό του σημείο αλλά δεν είναι και για πέταμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ ταξιδιωτη κατι δεν παει καλα.

Εχεις ανεβασει screenshot με Note 5 και σχεδον 7 ωρες οθονης και δεν μπορεις να πας πανω απο 4 με το Ζ5?

Εγω με Note 5 το μεγιστο που εχω πιασει ειναι 4ωρο, ενω με το Ζ5 πηγαινα χαλαρα πανω απο 4.

Μιλαω παντα για ιδια χρηση κατω απο ιδιες συνθηκες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το 5ωρο SOT το έπιανα ανετα 10 ημέρες με το z5 κυριως wifi χρηση στο 20% μπαταρια.

Με το z3 είχα 45 λεπτά maximum 1ωρα παραπάνω στην καλυτερη.

 

Ισως παιζει απο παρτίδα σε παρτίδα να υπαρχουν διαφοροποιήσεις.

 

Και αυτο το λέω διοτι μας ανέφερε ο ταξιδιώτης οταν το πήρε οτι ζεστάθηκε αρκετα την πρώτη μέρα που το χρησιμοποίησε ενω σε εμένα ουδέποτε ουτε καν σε στήσιμο συσκευής με συνεχόμενο σκάλισμα κατέβασμα εφαρμογών,updates και στήσιμο συσκευής.

 

Πάντως αν εξαιρέσουμε την αυτονομια συνολικά ειναι ενα αρκετα βελτιωμένο z3.

 

Αλλα αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα στο s6 edge και το z5 διαλέγω το πρώτο διοτι το ντιζάιν με ενδιαφέρει σημαντικά,το διαφορετικό απο τα τετριμμένα και η κάμερα στο αυτόματο που αποδίδει άριστα στις περισσοτερες συνθήκες.

Αυτονομια μια ελαφριά υπέροχη του z5 δεν αρκεί να με τραβήξει μιας και το ίδιο σχέδιο το εχω βαρεθεί 1.5 σερί ετος με z2/3 και αδιάβροχοποίηση η micro sd δεν αποτελούν ισχυρότερα κίνητρα απο οτι το ντιζάιν στην δικιά μου περίπτωση.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...