Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει νόημα στο θέμα του Ζ5 να μπεις να θάψεις το Ζ5 και μάλιστα με επιχειρήματα που δε στεκουν αντικειμενικά. Άνοιξε ένα VS καλύτερα. Το Ζ5 που είδες πολύ πιθανό να ήταν προβληματικό εν τέλη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει νόημα στο θέμα του Ζ5 να μπεις να θάψεις το Ζ5 και μάλιστα με επιχειρήματα που δε στεκουν αντικειμενικά. Άνοιξε ένα VS καλύτερα. Το Ζ5 που είδες πολύ πιθανό να ήταν προβληματικό εν τέλη.

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Σε ένα θέμα δεν γίνεται μόνο να αποθεωνουμε ένα τηλέφωνο... Θα πρέπει να ειπώθουν τα αρνητικά για να βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους. Ο φίλος έχει άποψη και τη λέει... Κάποια είμαι υπερβολικά αλλά είναι η άποψη του.όσο προσπαθείτε να τον κοντραρετε χαλάει το θέμα. Το ότι ένας λέει μόνο αρνητικά για το ζ5 κάτι λέει ;)

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Σε ένα θέμα δεν γίνεται μόνο να αποθεωνουμε ένα τηλέφωνο... Θα πρέπει να ειπώθουν τα αρνητικά για να βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους. Ο φίλος έχει άποψη και τη λέει... Κάποια είμαι υπερβολικά αλλά είναι η άποψη του.όσο προσπαθείτε να τον κοντραρετε χαλάει το θέμα. Το ότι ένας λέει μόνο αρνητικά για το ζ5 κάτι λέει ;)

 

o Τασος εννοει προφανως οτι δεν εχει νοημα να μπαινεις για να κραξεις μονο, κρινοντας το σε μια προθηκη καταστηματος που ολοι ξερουμε οτι αυτο δεν αρκει. Εννοειται οτι πρεπει να γραφουμε τα αρνητικα και ειμαστε οι πρωτοι που τα λεμε γιατι εχουμε σονυ κατα καιρους και τα βλεπουμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω... Σε ένα θέμα δεν γίνεται μόνο να αποθεωνουμε ένα τηλέφωνο... Θα πρέπει να ειπώθουν τα αρνητικά για να βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους. Ο φίλος έχει άποψη και τη λέει... Κάποια είμαι υπερβολικά αλλά είναι η άποψη του.όσο προσπαθείτε να τον κοντραρετε χαλάει το θέμα. Το ότι ένας λέει μόνο αρνητικά για το ζ5 κάτι λέει ;)

 

Ευχαριστώ Alanon ήθελα να το αγοράσω σαν τρελός ε αυτό που είδα δεν με άρεσε και εξέφρασα και τον λόγο που για μένα ήταν η οθόνη του ,περίμενα να το δω ζωντανά και φυσικα σε καποιο κατάστημα (που επρεπε να παω ) ε δεν με συγκίνησε και είπα την γνώμη μου ,αν πρεπε κάπως να εκφέρει μόνο θετικές απόψεις για να μην τον κράξουν οι υπόλοιποι τότε άλλη φορά :X:X::X

Edited by irovoudou
Link to comment
Share on other sites

To ειδα σε ενα public σε λευκο και μου αρεσε παρα πολυ σε αισθηση,ειδικα το πίσω μερος. Αν και θεωρειται ποιοτικο υλικο το γυαλι ,θεωρω οτι οταν το βαζουν στην πλατη απλα καθιστουν πιο ευθραυστο το τηλεφωνο. Το frosted του z5 σωζει καπως την κατασταση.

Παντως, τα reviews,και αυτος ηταν λογος που μπηκα εδω να διαβασω γνώμες, δεν ειναι πολυ ενθαρρυντικα. Ολα τα γνωστά και εγκυρα sites,το βαζουν στο μεσο ορο στους περισσοτερους τομεις: Φωτεινοτητα, καμερα, μπαταρια, ισως σε ισχυ να ειναι τοπ, αλλα και παλι πισω απ το s6. Πιστευω οτι στα φορα ακουγονται υπερβολες υπερ και εναντιον της συσκευης,αλλα τα τεστς τοποθετουν την μπαταρια σε επιπεδο s6, g4 ,την καμερα πιο κατω,δεν υπερτερει καπου καθαρα και αυτα είναι πραγματα αποτυπωμενα γραπτα,δεν μπορει 10 sites ταυτοχρονως να αποφαίνονται λαθος οτι ειναι μια μεσου ορου συσκευη και κατα τ αλλα να εχουν δικιο οταν κανουν review σε μη sony συσκευες.

Και ειναι κρίμα, γιατί ειναι μακραν το ακριβότερο απ ολα τα android και αυτο το φερνει σε αντιπαραθεση μονο με το iphone.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

To ειδα σε ενα public σε λευκο και μου αρεσε παρα πολυ σε αισθηση,ειδικα το πίσω μερος. Αν και θεωρειται ποιοτικο υλικο το γυαλι ,θεωρω οτι οταν το βαζουν στην πλατη απλα καθιστουν πιο ευθραυστο το τηλεφωνο. Το frosted του z5 σωζει καπως την κατασταση.

Παντως, τα reviews,και αυτος ηταν λογος που μπηκα εδω να διαβασω γνώμες, δεν ειναι πολυ ενθαρρυντικα. Ολα τα γνωστά και εγκυρα sites,το βαζουν στο μεσο ορο στους περισσοτερους τομεις:Φωτεινοτητα, καμερα, μπαταρια, ισως σε ισχυ να ειναι τοπ, αλλα και παλι πισω απ το s6. Πιστευω οτι στα φορα ακουγονται υπερβολες υπερ και εναντιον της συσκευης,αλλα τα τεστς τοποθετουν την μπαταρια σε επιπεδο s6, g4 ,την καμερα πιο κατω,δεν υπερτερει καπου καθαρα και αυτα είναι πραγματα αποτυπωμενα γραπτα,δεν μπορει 10 sites ταυτοχρονως να αποφαίνονται λαθος οτι ειναι μια μεσου ορου συσκευη και κατα τ αλλα να εχουν δικιο οταν κανουν review σε μη sony συσκευες.

Και ειναι κρίμα, γιατί ειναι μακραν το ακριβότερο απ ολα τα android και αυτο το φερνει σε αντιπαραθεση μονο με το iphone.

 

Γεια σου φιλε μου. Σου απανταω ενα-ενα σε αυτα που αναφερεις, εχοντας δοκιμασει για αρκετο καιρο S6 edge (και απλο) και G4.

Αναφερομαι σε αυτα τα 2 γιατι αυτα φερνεις σαν παραδειγμα.

 

1) οθονη: ειναι απλα πολυ καλη, οχι κατι το ιδιαιτερο αλλα οχι και κατι απαραδεκτο (π.χ. HTC ONE M9). Συγκρινοντας τη με αυτη του G4 (συγκριση μεταξυ lcd ips) θα σου πω οτι δεν ειναι υποδεεστερη στην πραξη. Σιγουρα δεν ειναι ποιοτητας iPhone αλλα δεν ειναι τοσο υποδεεστερη που να κανει μπαμ.

2) Η καμερα του Ζ5 ειναι εξαιρετικη. Ειναι παρα πολυ κοντα με S6 και G4. Εξαλλου αν δεις σε μερικα τεστς καποιων websites κερδιζει τον ανταγωνισμο υπο συνθηκες. Στην πραξη, δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο τον ανταγωνισμο.

3) Μπαταρια: εδω επιτρεψε μου να ειμαι καθετος. Η μπαταρια του ακομα κι αν ειναι χειροτερη απο του Z3, ειναι κλασεις ανωτερη απο G4, S6. Δοκιμασμενη στις ιδιες συνθηκες, με τα ιδια apps. Δυστυχως δεν προλαβα να τεσταρω την μπαταρια του Note 5 για πανω απο 3 μερες, αλλα μου φανηκε καλυτερη και απο του Νote 5 και με διαφορά.

Μιλωντας προσωπικα, θα σου πω οτι ειμαι ενας απλος χρηστης, οχι καποιο website που μπορει να τα "παιρνει" ή να μην τα "παιρνει" απο καποιον κατασκευαστη. Εχουν περασει απο τα χερια μου πολλες φετινες ναυαρχιδες και αυτα που γραφω πηγαζουν απο την καθημερινη συμβιωση με τις συσκευες για καιρο και οχι απο στειρα benchmarks. Για να αποκτησεις σωστη αποψη για ενα κινητο, θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες. Ολοι αυτοι οι reviewers ποσο καιρο κρατανε τις συσκευες; Σκαρτη βδομαδα για να μην πω κανα 2 μερες.

Θες να μιλησουμε για benchmarks; Εκει το S6 σκιζει. Στην πραξη; Ειναι πιο αργο απο το G4 που φοραει τον ταπεινο 808 και επισης πιο αργο απο το Ζ5 με τον 810.

Και για να μη νομισεις οτι ειμαι κανα sony fanboy μπορουν πολλοι να επιβεβαιωσουν οτι δεν ειμαι.

Θες αρνητικα στο Ζ5;

Σου εχω: μεγαλα bezels πανω-κατω, κακη τοποθετηση του volume rocker και οχι μεγαλη ενταση των ηχειων (προφανως λογω αδιαβροχοποιησης).

Edited by zxr

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και ευχαριστουμε για το feedback.

Δεν μπορω ομως να υιοθετησω 100% τα οσα λες και θα εξηγησω γιατι.

Μπορω να δεχτω τα της οθονης και καμερας σε καποιο βαθμο. Δε διαβασα ιδιαιτερα αρνητικα σχολια γι αυτα και η καμερα ειναι οντως καλη. Δυστυχως,δεν μπορεί ομως να υπερβει τους νομους της φυσικής: χρειαζεται ois απαραιτητα. Μονο ετσι μπορει να τραβηξει καλα στο ημιφως με λιγο θορυβο. Το να υποστηριζουμε το αντιθετο ειναι σαν το παλιο debate στις φωτογραφικές οτι ψηφιακος και οπτικός σταθεροποιητης ειναι το ιδιο. Τελικα ολοι πηγανε σε οπτικο. Εχω στα χερια μου δυο συσκευες με την ιδια καμερα με διαφορα το ois και απλα δεν υπαρχει καμια απολυτως σχεση στις φωτος.

Για την μπαταρια ειχα και γω τις επιφυλαξεις μου,αλλα δυο τουλαχιστον sites που ακολουθει το καθενα ιδια μεθοδολογια για ολες τις συσκευες το βγαζoυν στα ιδια επιπεδα και λιγο πιο κατω απο τους αλλους ανταγωνιστες. Εχω ολη την καλη διαθεση να σε πιστεψω ,αλλα γιατι τοσα sites με επιστημονικη μεθοδολογια μετρησης να ψεύδονται;

Και όσον αφορα την ταχυτητα ,επισης τοσα benchmarks ,δεν μπορει,κατι θα σημαινουν και εδω ειμαι κατηγορηματικος για την υποκειμενικη αισθηση. Λενε πολλοι για το ποσο λαγκαρουν πχ τα ταδε σαμσουνγκ,αλλα πχ το δικο μου δεν το χω δει ποτε αυτο και λεω αλλη συσκευη εχω; Δεν μπορεις να ακυρωνεις τοσα benchmarks οπου ο ταδε exynos κανει σκονη τον ταδε snap. Oυτε εδω η υποκειμενικη εμπειρια μπορει να ακυρώσει την φυσικη,γιατι πολυ απλα το ανωτερο hardware μακροχρονια παντα δικαιωνεται. Δες τους snap 800 k 801 που θεωρούνται legacy επεξεργαστες,κατι που ποτε δε θα γινει με τον 810. Και εδω να σημειωσω οτι οντως γραφουν τα καλυτερα για την ταχύτητα του z5,απλα υπαρχουν γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα site που διαβάζω εγώ πάντως το εκθειάζουν. Και το dxomark το βγάζει πρώτο στη φωτογραφία. Εκτός αν το λαμβάνουμε σοβαρά μόνο όταν κερδίζει η Apple και η Samsung.
Link to comment
Share on other sites

https://curved.de/reviews/xperia-z5-im-test-geht-doch-sony-293311 είναι πολύ αξιόπιστοι αυτοί που κάνουν τα Reviews. Δυστυχώς και αυτοί επιβεβαιωνουν την απογοήτευση στην κάμερα ακόμα και σε Manual mode όταν την δούλεψαν. (παραξενεφτηκαν που το dx0mark το έβγαλε πρώτο στην κατάταξ) Κάπου λέει και ότι δεν φτάνει τα G4 S6. Επίσης και για την μπαταρία λέει πως δύο μέρες μπορεί να σε βγάλει αν είσαι προσεκτικός στην χρήση. Με έντονη χρήση δεν βγάζει δεύτερη μέρα.

(Δεν κραζω την συσκευή, αλλά μιας και ενδιαφέρομαι να την πάρω προσπαθώ να βρω όσα περισσότερα μπορώ από reviews να έχω μια εικόνα,Απο τα 10 λεπτά που έπαιξα στο Mediamarkt άκρη δεν βγαίνει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στις προθεσεις μου το vs ή ποια και ποσα sites το εκθειαζουν ή οχι. Απλα επειδη ολοι το περιμεναμε ως ενα παρα πολυ υψηλου επιπεδου κινητο και η πλειονοτητα των reviews είναι πιο επιφυλακτικα,σε αυτο το thread προσπαθω να δω feedback. Οι αντιδρασεις των συμφορουμιτων αλλες ψυχραιμες αλλες λιγοτερο απλα επιβεβαιωνουν τα reviews δεν τα ακυρωνουν,οπως τα κρινω εγω τουλαχιστον.

ΥΓ. Εδω και κανα μηνα εχουν βγει αρκετα blind tests και με την καμερα του z5 και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα,αλλα οχι στην κορυφη,οχι ανεξαρτητα δηλ απο τα αντικειμενικα χαρακτηριστικα των καμερων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά περιμένω περισσότερους χρήστες από το φόρουμ να το πάρουν και να έχω κάποια σωστά συμπεράσματα. Περισσότερη εμπιστοσύνη έχω στον megatr0n παρά σε οποιοδήποτε site ακόμα και στο dxomark που το έβγαλε πρώτο και με παραξένεψε και εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Αν του πιεις το αιμα θα σου βγαλει την ημερα. Οι προτασεις του ανταγωνισμου θα σε βγαλουν μεχρι το μεσημερι.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν του πιεις το αιμα θα σου βγαλει την ημερα. Οι προτασεις του ανταγωνισμου θα σε βγαλουν μεχρι το μεσημερι.

 

Μάλλον εννοεί για την κάμερα, αν δεν κάνω λάθος είχες και g4,s6,note 5.

Αν μπορείς, πες μας που κινείται σε σχέση με τις προτάσεις του ανταγωνισμού.

 

Θα συμφωνήσω με τον moralas, ότι πιο πολύ εμπιστοσύνη έχεις σε έμπειρα μέλη του φόρουμ, παρά σε sites που πιθανότατα έχουν τα δικά τους ιδιοτελή κίνητρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου και ευχαριστουμε για το feedback.

Δεν μπορω ομως να υιοθετησω 100% τα οσα λες και θα εξηγησω γιατι.

Μπορω να δεχτω τα της οθονης και καμερας σε καποιο βαθμο. Δε διαβασα ιδιαιτερα αρνητικα σχολια γι αυτα και η καμερα ειναι οντως καλη. Δυστυχως,δεν μπορεί ομως να υπερβει τους νομους της φυσικής: χρειαζεται ois απαραιτητα. Μονο ετσι μπορει να τραβηξει καλα στο ημιφως με λιγο θορυβο. Το να υποστηριζουμε το αντιθετο ειναι σαν το παλιο debate στις φωτογραφικές οτι ψηφιακος και οπτικός σταθεροποιητης ειναι το ιδιο. Τελικα ολοι πηγανε σε οπτικο. Εχω στα χερια μου δυο συσκευες με την ιδια καμερα με διαφορα το ois και απλα δεν υπαρχει καμια απολυτως σχεση στις φωτος.

Για την μπαταρια ειχα και γω τις επιφυλαξεις μου,αλλα δυο τουλαχιστον sites που ακολουθει το καθενα ιδια μεθοδολογια για ολες τις συσκευες το βγαζoυν στα ιδια επιπεδα και λιγο πιο κατω απο τους αλλους ανταγωνιστες. Εχω ολη την καλη διαθεση να σε πιστεψω ,αλλα γιατι τοσα sites με επιστημονικη μεθοδολογια μετρησης να ψεύδονται;

Και όσον αφορα την ταχυτητα ,επισης τοσα benchmarks ,δεν μπορει,κατι θα σημαινουν και εδω ειμαι κατηγορηματικος για την υποκειμενικη αισθηση. Λενε πολλοι για το ποσο λαγκαρουν πχ τα ταδε σαμσουνγκ,αλλα πχ το δικο μου δεν το χω δει ποτε αυτο και λεω αλλη συσκευη εχω; Δεν μπορεις να ακυρωνεις τοσα benchmarks οπου ο ταδε exynos κανει σκονη τον ταδε snap. Oυτε εδω η υποκειμενικη εμπειρια μπορει να ακυρώσει την φυσικη,γιατι πολυ απλα το ανωτερο hardware μακροχρονια παντα δικαιωνεται. Δες τους snap 800 k 801 που θεωρούνται legacy επεξεργαστες,κατι που ποτε δε θα γινει με τον 810. Και εδω να σημειωσω οτι οντως γραφουν τα καλυτερα για την ταχύτητα του z5,απλα υπαρχουν γρηγορότερα.

 

μηπως το γεγονος οτι εχει OIS στον αισθητηρα και οχι στο φακο κανει τη διαφορα στο θορυβο και γιαυτο βγαζει καλα αποτελεσματα? Προσωπικα δεν το εχω ψαξει αλλα ετσι λεγανε τα παιδια οτι διαβασαν. Δεν ξερω αν γινεται να εχει OIS στον αισθητηρα, ομως μηπως για αυτο εχει καλα αποτελεσματα στο θορυβο?

Οσο για το λαγκ,επειδη εχω κινητο και ταμπλετ σαμσουνγκ αυτη τν εποχη (δες υπογραφη) σου υπογραφω οτι τα benches δεν λενε τιποτα, τουλαχιστον αν κοιτας το συνολικο σκορ..Επισης δεν λενε τιποτα γιατι το UI ειναι που δημιουργει το lag, αλλα το οτι εχεις λαγκ δε σημαινει οτι εχεις αργη συσκευη, ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αυτα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μηπως το γεγονος οτι εχει OIS στον αισθητηρα και οχι στο φακο κανει τη διαφορα στο θορυβο και γιαυτο βγαζει καλα αποτελεσματα? Προσωπικα δεν το εχω ψαξει αλλα ετσι λεγανε τα παιδια οτι διαβασαν. Δεν ξερω αν γινεται να εχει OIS στον αισθητηρα, ομως μηπως για αυτο εχει καλα αποτελεσματα στο θορυβο?

Οσο για το λαγκ,επειδη εχω κινητο και ταμπλετ σαμσουνγκ αυτη τν εποχη (δες υπογραφη) σου υπογραφω οτι τα benches δεν λενε τιποτα, τουλαχιστον αν κοιτας το συνολικο σκορ..Επισης δεν λενε τιποτα γιατι το UI ειναι που δημιουργει το lag, αλλα το οτι εχεις λαγκ δε σημαινει οτι εχεις αργη συσκευη, ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αυτα.

 

Μα σε φωτογραφίες μερας το Ζ5 δεν εχει θόρυβο. Την νύχτα σε εσωτερικούς χώρους ή σε χαμηλό φωτισμό ας πούμε, το G4 εχει λιγοτερο θόρυβο γιατί εχει χαμηλότερο aperture F1.8 (το οποίο ομως χαμηλώνει και το βάθος πεδίου) και μπορεί και χαμηλώνει ετσι το ISO, άλλα εαν θέλεις υψηλότερο ISO σε εξωτερικούς χώρους είναι καλύτερο το Z5.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τα σχολια ακόμα και των υποστηρικτών η συσκευη σιγουραωδεν ειναι η καλυτερη που κυκλοφορεί και με δεδομενο την τιμη της συτη τη στιγμη η αγορα της ειναι καπως δύσκολη
τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στις προθεσεις μου το vs ή ποια και ποσα sites το εκθειαζουν ή οχι. Απλα επειδη ολοι το περιμεναμε ως ενα παρα πολυ υψηλου επιπεδου κινητο και η πλειονοτητα των reviews είναι πιο επιφυλακτικα,σε αυτο το thread προσπαθω να δω feedback. Οι αντιδρασεις των συμφορουμιτων αλλες ψυχραιμες αλλες λιγοτερο απλα επιβεβαιωνουν τα reviews δεν τα ακυρωνουν,οπως τα κρινω εγω τουλαχιστον.

ΥΓ. Εδω και κανα μηνα εχουν βγει αρκετα blind tests και με την καμερα του z5 και τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα,αλλα οχι στην κορυφη,οχι ανεξαρτητα δηλ απο τα αντικειμενικα χαρακτηριστικα των καμερων.

 

Στο πιο αξιοπιστο comparison που εχω δει μεχρι στιγμης το Z5 βγαινει καλύτερο εστω και με μικρη διαφορά. Το μονο που χρειαζεται βελτιωση ειναι οι φωτογραφιες σε εσωτερικους χωρους που χρειαζεται χαμηλο ISO:

http://www.gsmarena.com/iphone_6s_galaxy_s6_xperia_z5-review-1329p2.php

 

 

Απο εκει και περα τα κινητα μη περιμένεις τα κινητα να γίνουν DSLR γιατι ποτε δεν θα μπορεσουν να βαλουν τους τεραστιους αισθητήρες και φακους που εχουν οι επαγκελματικες καμερες.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση τι εχει καλύτερη κάμερα το S6?

Απο οσα εχω δει στο internet σε εξωτερικούς χώρους ειναι καλύτερο το Ζ5. Επισης σε αντικείμενα που κινούνται το Ζ5 βγαζει καλύτερες φωτογραφίες λογω του fast autofocus. Μονο σε εσωτερικούς χωρους φαίνεται καλύτερο το S6 λογω aperture F1.9. αλλα σε ολες τις αλλες περιπτώσεις δεν μου φαίνεται οτι προσφέρει τίποτα περισσότερο με το Z3 Compact που έχω ειδικά σε εξωτερικούς χώρους.

 

Ειλικρινά δεν ξερω αν θα αναβαθμίσω στο Ζ5. Περιμένω να δω και το Ζ5 Premium για να αποφασίσω, αλλα με το Z3 Compact την εχω καταβρει και κανένα αλλο τηλέφωνο δεν θα μου φαίνεται ιδιο.

 

τραγικη η καμερα του z5...απλα τραγικη.

http://www.phonearena.com/reviews/Sony-Xperia-Z5-Review_id4128/page/3

 

Οσο γαι το Dxomark και την εγγυροτητα του.Το review για το LG G4 το εκανε 4 μηνες μετα την κυκλοφορια του, ενω για το Z5 το εκανε οταν το κινητο βρισκοταν υπο κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

τραγικη η καμερα του z5...απλα τραγικη.

http://www.phonearena.com/reviews/Sony-Xperia-Z5-Review_id4128/page/3

 

Οσο γαι το Dxomark και την εγγυροτητα του.Το review για το LG G4 το εκανε 4 μηνες μετα την κυκλοφορια του, ενω για το Z5 το εκανε οταν το κινητο βρισκοταν υπο κατασκευη.

 

ρε σεις ελεος με τα links, οσο για το συγκεκριμενο site, το εχουμε σχολιασει απο την 1η μερα που δημοσιευσε αυτο το ρεβιου οτι οι τυποι το κραζουν απλα για να το κραξουν, αν δεν μπορεις να το καταλαβεις δεν φταιω, αλλα δε θα κατσω να μεταφερω το μισο review εδω για να στο δειξω.

 

Απο εκει και περα, ξεκολλατε με τα λινκς. Οποιος το εχει μπορει να μιλαει και οποιος το εχει δοκιμασει. Τωρα αν καποιοι βγαζουν συμπερασμα με δοκιμες μεσα σε βιτρινες, ας μην το παρουν να τελειωνουμε. Δεν ζηταμε να το παρει καποιος που δε γουσταρει, ζηταμε να διαβαζουμε αντικειμενικες γνωμες και να υπαρχει βοηθεια σε οποιο μελος τη χρειαζεται ειτε στη χρηση του ειστε στην αγορα..δεν βοηθατε με ολα αυτα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες χρήσης και πρώην κάτοχος Ζ3 και λίγο G4,ας γράψω κι εγώ τα συμπεράσματα μου για την χρήση που το θέλω.

Από μπαταρία είναι οκ,σίγουρα καλύτερο από G4 ίσως όχι τόσο όσο το Ζ3,αλλά την μέρα και με βαριά χρήση θα την βγάλει χωρίς πρόβλημα,που είναι και το ζητούμενο για μένα σε τέτοιες ενεργοβόρες οθόνες-συσκευές.

Από θέμα ταχύτητας όταν μιλάμε για ναυαρχίδες του 2015 δεν νομίζω πως θα πρέπει να ασχολούμαστε γιατί χάνουμε την ουσία.

Από θέμα design που είναι ποιο υποκειμενικό το Ζ5 είναι ποιο premium από το G4 και ελαφρώς βελτιωμένο από Ζ3.Αυτό που με χάλαγε αρκετά με το G4 παρότι είναι αρκετά λεπτό και είχε εξαιρετικό πιάσιμο,ήταν το φαινόμενο τραμπάλας όταν ήθελες να το δουλέψεις επάνω σε μια λεία επιφάνεια :wacko:

Στο θέμα της κάμερας τώρα,σαφώς και υπάρχει βελτίωση σε σχέση με Ζ3 όχι μόνο στην ταχύτητα της εστίασης,αλλά και σε λήψεις με χαμηλό φωτισμό.Σε σχέση με το G4 δεν μπορώ να πω πως είναι ανώτερο με τίποτα,αλλά οι διαφορές τους είναι μικρές και εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας.Το G4 έχει καλύτερη σταθεροποίηση,raw,περισσότερες ρυθμίσεις,αλλά και φακό με f/1.8 που το βοηθάει πολύ στις νυχτερινές λήψεις.Αν θα μου λείψει η κάμερα του G4? Όχι,γιατί αν θέλω τουλάχιστον το κάτι παραπάνω έχω mirrorless.Το ίδιο ισχύει και για το Ζ5 βέβαια.

Θα μου λείψουν οι ελάχιστες ίντσες του όμως όσο κι αν φαίνεται περίεργο αφού η διαφορά είναι αστεία,αλλά μετά από σχεδόν 1 χρόνο με το Ζ3 και αυτό το λίγο έκανε την διαφορά.

Τώρα θα μου πείτε γιατί έδωσα το G4 και πήγα στο Ζ5;Για το κάκιστο quality control της LG όσο αναφορά την οθόνη του.Συνηθισμένος από το κατάλευκο του Ζ3 δεν μπορούσα να χωνέψω πως κάποιες συσκευές-παρτίδες στο G4 θα έβγαιναν στην αγορά με ελάχιστες αλλά ορατές διαφορές στην θερμοκρασία του λευκού,που έτεινε προς κίτρινο,χωρίς την δυνατότητα από software να την ρυθμίσεις,όπως στο Ζ5 που παρόλα αυτά δεν χρειάζεται.Ίσως στα μάτια να είναι για κάποιους ποιο σωστό ποιο ξεκούραστο και μέσα στα όρια όπως μου είπαν στο επίσημο σερβις και στα κεντρικά της αντιπροσωπίας,αλλά όχι για μένα που το σύγκρινα με αρκετά G4 και 8 στα 10 με το λευκό τους όπως Ζ3-Ζ5.

Έτσι κατέληξα στο Ζ5 που λόγω ανεκμετάλλευτης επιδότησης το πλήρωσα όσο ένα G4,άρα χωρίς να δώσω παραπάνω χρήματα,δεν υπήρχε περίπτωση να έδινα 600-700€ για ένα κινητό παρόμοιο με αυτό που είχα.

Σίγουρα αν δεν είχα το σκάλωμα με την θερμοκρασία της οθόνης και αν δεν υπήρχε η παραπάνω δυνατότητα,θα έμενα με το G4 με το μικρό μου power bank της anker για την δύσκολη,που είναι value for money αυτήν τη στιγμή.

Αν και κάτι με τρώει μέσα μου για τις περισσότερες ίντσες την amoled του s6 edge+ και το design του,αλλά δεν χωνεύονται τα 32gb,οπότε σε αναμονή του 64gb ή ακόμα καλύτερα του Ζ5 premium :D

Σόρρυ για το σεντόνι,αλλά παιδιά οι διαφορές είναι τόσο μικρές σε τέτοιου είδους συσκευές,που πολλές φορές αφορίζουμε ή εξυμνούμε μια συσκευή μόνο και μόνο από την προσωπική μας χρήση ή γούστα,χωρίς μέτρο,και ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις και προβληματισμούς χωρίς ουσία.

Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί για την κάμερα, αν δεν κάνω λάθος είχες και g4,s6,note 5.

Αν μπορείς, πες μας που κινείται σε σχέση με τις προτάσεις του ανταγωνισμού.

 

Θα συμφωνήσω με τον moralas, ότι πιο πολύ εμπιστοσύνη έχεις σε έμπειρα μέλη του φόρουμ, παρά σε sites που πιθανότατα έχουν τα δικά τους ιδιοτελή κίνητρα.

 

Tο G4 το δουλεψα πανω απο μηνα συνολικα, τα S6 3 μηνες+, το Note 5 δυστυχως μονο 2-3 μερες γιατι μου επεσε στην τουαλετα και χαλασε η οθονη... :wacko:

Για τα δικα μου γουστα η καμερα του S6 (και λογικα του Note 5 που ειναι καλυτερη του S6) ειναι η καλυτερη απο ολες συνολικα, αλλα με μικρη διαφορά απο τις υπολοιπες. Του G4 καλη αλλα θελει να παιξεις με τις ρυθμισεις για να βγαλεις πολυ καλο αποτελεσμα και το βιντεο της δεν ειναι τοσο καλο οσο του Ζ5 και του S6. Του Ζ5 ειναι παρα πολυ κοντα. Γενικα S6, G4, Z5 ειναι παρα πολυ κοντα στο θεμα καμερας. Δε θα το μετανιωσεις οποιο κι αν διαλεξεις.

Πρεπει να βρω χρονο για να δοκιμασω περισσοτερο την καμερα του Ζ5.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ για το σεντόνι,αλλά παιδιά οι διαφορές είναι τόσο μικρές σε τέτοιου είδους συσκευές,που πολλές φορές αφορίζουμε ή εξυμνούμε μια συσκευή μόνο και μόνο από την προσωπική μας χρήση ή γούστα,χωρίς μέτρο,και ερχόμαστε σε αντιπαραθέσεις και προβληματισμούς χωρίς ουσία.

Αυτά....

Από την προσωπική μας χρήση καλά κάνουμε και αφορίζουμε ή εξυμνούμε. Από το τι λέει το κάθε site να μη το κάνουμε. Ίσως να πάρουμε μια γέυση αλλά όχι καθολική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους να γραψει και ενας που το εχει..εμενα με καλυψες υπεραρκετα..μενει να το δω για να αποφασισω αν θα το κανω ανταλλαγη με το 128αρι edge Μου.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Από την προσωπική μας χρήση καλά κάνουμε και αφορίζουμε ή εξυμνούμε. Από το τι λέει το κάθε site να μη το κάνουμε. Ίσως να πάρουμε μια γέυση αλλά όχι καθολική άποψη.

Ναι αλλά όπως έγραψα,οι διαφορές είναι μικρές και δεν πρέπει να τις απομονώνουμε οδηγώντας επίδοξους αγοραστές σε εσφαλμένα συμπεράσματα.Πρέπει να βάζουμε όλες τις παραμέτρους,όχι το είδα 10 λεπτά σe πολυκατάστημα και είναι φόλα.Ή να βγω εγώ και να κράξω τα G4 επειδή μου έκατσε μια στραβή την οποία αν δεν είχα 1 χρόνο Ζ3 ίσως και να μην την είχα παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

@megatron, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Από τα λεγομένα σου, καταλαβαίνω ότι τα φέτινα sony μπορούν να κοντράρουν τον πλέον τον ανταγωνισμό. Πολύ θετικό βήμα.

 

Όσο για την οθόνη παιδιά, η 1η μου επαφή με το Ζ5 δεν με εντυπωσιάσε, αλλά χθες που το ξαναείδα έπαιξα με διάφορα wallpaper & αυτό που παρατήρησα είναι ότι με ανοιχτών αποχρώσεων φόντο η οθόνη έδειξε καλύτερα(πιο φωτεινή/πιο ζωντανή), οπότε όσοι θέλετε καλό είναι να παίξετε λίγο με τα wallpapers, γιατί μάλλον το stock της sony την αδικεί.

 

Στα δικά μου μάτια τα panel s6/g4/Ζ5 είναι αρκετά κόντα, & πλέον είναι θέμα γούστου του καθενός τι θα επιλέξει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...