Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παει το κινητο. Το εκανα εργοστασιακες ρυθμισεις και κολαει στο σημειο που λεει αν εχετε δευτερη συσκευη. Δεν προχοραει αλλο. Καμια ιδεα η παει για service???

Δοκίμασε να περάσεις την Β390 με τη μέθοδο των τριών κουμπιών. Αν δεν δουλέψει, βάλε να περάσεις μια full rom όπως πχ η Β321 με τη μέθοδο των τριών κουμπιών και λογικά θα στρώσει. Ιδανικό θα ήταν να βάλεις τη ρομ που αντιστοιχεί στο cust του κινητού σου αν γνωρίζεις ποια ρόμ φορούσε. Απλά θα πρέπει να το ξαναστησεις από την αρχή αν δεν έχεις πάρει backup.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε να περάσεις την Β390 με τη μέθοδο των τριών κουμπιών. Αν δεν δουλέψει, βάλε να περάσεις μια full rom όπως πχ η Β321 με τη μέθοδο των τριών κουμπιών και λογικά θα στρώσει. Ιδανικό θα ήταν να βάλεις τη ρομ που αντιστοιχεί στο cust του κινητού σου αν γνωρίζεις ποια ρόμ φορούσε. Απλά θα πρέπει να το ξαναστησεις από την αρχή αν δεν έχεις πάρει backup.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Μπορεις ρε φιλε να βοηθεισης λιγο πχ να με πεις που θα βρω full rom 321 και τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις ρε φιλε να βοηθεισης λιγο πχ να με πεις που θα βρω full rom 321 και τι να κανω

Δοκίμασε πρώτα να βάλεις την Β390 που την έχεις έτοιμη. Βάζεις Όπως πριν το φάκελο dload που έχει το APDATE.APP μέσα στην εξωτερική κάρτα. Μετά πατάς ταυτόχρονα volume+ και - και αμέσως μετά το power button. Όταν αρχίσει η αναβάθμιση αφήνεις το power button και αμέσως μετά τα volume buttons.

Η Β321 είναι εδώ http://consumer.huawei.com/gr/support/downloads/detail/index.htm?id=80848&key4=Mate%20s . Την περνάς Όπως έγραψα πριν.

Γενικά όλες οι ρομ είναι εδώ

http://consumer.huawei.com/gr/support/downloads/index.htm

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει περασα την 321 και ξεκολησε. Μονο μια τελευταία ερωτηση. Από την 321 μπορω να παω κατευθείαν στην 380 γιατί την 390 δεν ξαναρισκαρω να την περασω
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει περασα την 321 και ξεκολησε. Μονο μια τελευταία ερωτηση. Από την 321 μπορω να παω κατευθείαν στην 380 γιατί την 390 δεν ξαναρισκαρω να την περασω

Ναι μπορείς.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φίλε σε ευχαριστώ πολυ. Ξαναεβαλα τη 380 και ολα καλα απλα δεν εχω τα αρχεια. Τα θεματα τα κατεβασα απο εκει που τα εβαλες αλλα τα αρχεια δεν τα κανει εγκατασταση. Τεσπα θα βρω κατι απο το playstore
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ το φόρουμ για την καθοδήγηση.

Έκανα αναβάθμιση σε android 6, σε branded Vodafone , C02Β122 η παλιά rom . Με τοπική αναζήτηση. Χωρίς απώλεια αρχείων.

Από εδώ carbontesla.com και αναζητηση mate s. Βγαινει πρωτη για τα vodafone Ευρώπης.

Μια ερώτηση, αφού ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορώ να σβήσω τον φάκελο dload με το περιεχόμενο του απο την κάρτα;

 

"]

Edited by czam80
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόλις πηρα το mate s για τη σύζυγο, θεωρώντας το καλή ευκαιρία (250€). Έχει λόλιποπ (ΕΜUI 3.1), αλλα ενώ φαίνεται ότι δεν είναι branded, δεν έχει έρθει ενημέρωση σε marshMallow (EMUI 4). Ξέρετε αν θα έρθει ΟΤΑ, να περιμένω ή πρέπει να την περάσω χειροκίνητα? Τώρα έχει έκδοση Β114 (απ΄οτι καταλαβαίνω...)...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μόλις πηρα το mate s για τη σύζυγο, θεωρώντας το καλή ευκαιρία (250€). Έχει λόλιποπ (ΕΜUI 3.1), αλλα ενώ φαίνεται ότι δεν είναι branded, δεν έχει έρθει ενημέρωση σε marshMallow (EMUI 4). Ξέρετε αν θα έρθει ΟΤΑ, να περιμένω ή πρέπει να την περάσω χειροκίνητα? Τώρα έχει έκδοση Β114 (απ΄οτι καταλαβαίνω...)...

Καλοδουλευτο. Εφόσον έχει την Β114 είναι unbranded. Θα πρέπει τώρα να αναβαθμίσεις χειροκίνητα και μετά θα έρχονται κανονικά αυτόματα τα updates. Περνάς τη ρόμ από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421936.

 

Αν δεν έχεις στήσει ακόμα το κινητό πέρνα τη με τη μέθοδο με τα τρια κουμπιά. Ειδάλλως πέρνα τη μέσω τοπικής αναβάθμισης.

Για οδηγίες εγκατάστασης δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421936

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλοδουλευτο. Εφόσον έχει την Β114 είναι unbranded. Θα πρέπει τώρα να αναβαθμίσεις χειροκίνητα και μετά θα έρχονται κανονικά αυτόματα τα updates. Περνάς τη ρόμ από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421936.

 

Αν δεν έχεις στήσει ακόμα το κινητό πέρνα τη με τη μέθοδο με τα τρια κουμπιά. Ειδάλλως πέρνα τη μέσω τοπικής αναβάθμισης.

Για οδηγίες εγκατάστασης δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=421936

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξέρουμε ποια μέθοδος είναι καλύτερη? Το έχω ψιλοστήσει από εχθές, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να το πάω από την αρχή... Επίσης, ποια ρομ θα περάσω? την 321? και ξέρουμε σε ποια σλε. του νηματος είναι οι παραπομπές? γιατί με βγάζει στην αρχή..

Edited by numb75
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ξέρουμε ποια μέθοδος είναι καλύτερη? Το έχω ψιλοστήσει από εχθές, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να το πάω από την αρχή... Επίσης, ποια ρομ θα περάσω? την 321? και ξέρουμε σε ποια σλε. του νηματος είναι οι παραπομπές? γιατί με βγάζει στην αρχή..

Ναι την 321 θα περάσεις, αυτή είναι η τελευταία full rom. Από εκεί και πέρα θα σου έρχονται με ΟΤΑ updates. Επειδή είναι μεγάλη η αναβάθμιση και θα πας σε marshmallow, Εγώ θα συνιστούσα με τα τρια κουμπιά ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση. Για δες τωρα για τις μεθόδους http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6931118 (νομίζω είναι οκ το λινκ τώρα)

 

 

Η τελευταία διαθέσιμη ρομ είναι η Β390. Για να μην περιμένεις τα ΟΤΑ updates, θα πρότεινα αφού βάλεις την Β321 και μπουτάρει το κινητό, βάλε μετά την τελευταία Β390 όπως γράφει εδώ χωρίς να χάσεις δεδομένα κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7155119

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι την 321 θα περάσεις, αυτή είναι η τελευταία full rom. Από εκεί και πέρα θα σου έρχονται με ΟΤΑ updates. Επειδή είναι μεγάλη η αναβάθμιση και θα πας σε marshmallow, Εγώ θα συνιστούσα με τα τρια κουμπιά ώστε να γίνει καθαρή εγκατάσταση. Για δες τωρα για τις μεθόδους http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6931118 (νομίζω είναι οκ το λινκ τώρα)

 

 

Η τελευταία διαθέσιμη ρομ είναι η Β390. Για να μην περιμένεις τα ΟΤΑ updates, θα πρότεινα αφού βάλεις την Β321 και μπουτάρει το κινητό, βάλε μετά την τελευταία Β390 όπως γράφει εδώ χωρίς να χάσεις δεδομένα κλπ.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7155119

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

'Εγινε η αναβάθμιση! Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε παρατηρήσει σήμερα ασυνήθιστα μεγάλη κατανάλωση από τα google services?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχετε παρατηρήσει σήμερα ασυνήθιστα μεγάλη κατανάλωση από τα google services?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Εγω οχι φιλε μου....ολα ομαλα...και με πολλες εφαρμογες να τρεχουν

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω οχι φιλε μου....ολα ομαλα...και με πολλες εφαρμογες να τρεχουν

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα πάλι συνεχίζουν ακόμα να έχουν υπερβολική κατανάλωση οι υπηρεσίες google play. Το βράδυ είχαν σχεδόν ρουφήξει την μπαταρία. Περίεργο γιατί δεν έκανα κάποια αλλαγή. :confused: Άντε τώρα να βρω που οφείλεται...έκανα ένα γενικό clear cache, άντε να δούμε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι συνεχίζουν ακόμα να έχουν υπερβολική κατανάλωση οι υπηρεσίες google play. Το βράδυ είχαν σχεδόν ρουφήξει την μπαταρία. Περίεργο γιατί δεν έκανα κάποια αλλαγή. :confused: Άντε τώρα να βρω που οφείλεται...έκανα ένα γενικό clear cache, άντε να δούμε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

δεν παρατηρησα τιποτα εδω και μερες..

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ξανα αγορασα το mate S μετα απο καιρο. Φοραει τη Β114.Προσπαθω με καθε τροπο να κανω αναβαθμιση (τοπικη- 3 πληκτρα) και δεν με αφηνει.Τι τρεχει? το πρωτο mate S που ειχα ειχε παρει τις αναβαθμισεις χωρις προβληματα. ειναι η ευρωπαικη εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Ξανα αγορασα το mate S μετα απο καιρο. Φοραει τη Β114.Προσπαθω με καθε τροπο να κανω αναβαθμιση (τοπικη- 3 πληκτρα) και δεν με αφηνει.Τι τρεχει? το πρωτο mate S που ειχα ειχε παρει τις αναβαθμισεις χωρις προβληματα. ειναι η ευρωπαικη εκδοση.

Ποια ρομ πας να περάσεις? Περασε τις ρομ με τη σειρά, βάλε δηλαδή πρώτα την Β321 και μετά βάλε την τελευταία, την Β390.

 

Sent from my TbooK 16 Pro(E6C1) using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας αποχαιρετω....εδωσα το mate s και πηρα το S7 edge...η μπαταρια του mate ηταν πολυ κακη σε εμενα και αρχισε να τρωει σκαλωματα γενικα το κινητο με οποθα ρομ κι αν ειχα...καλη συνεχεια στο φορουμ θα σας παρακολουθω

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας αποχαιρετω....εδωσα το mate s και πηρα το S7 edge...η μπαταρια του mate ηταν πολυ κακη σε εμενα και αρχισε να τρωει σκαλωματα γενικα το κινητο με οποθα ρομ κι αν ειχα...καλη συνεχεια στο φορουμ θα σας παρακολουθω

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλοδουλευτο το νέο μηχάνημα!
Τη Β145. Μου βγάζει update failed error. Και απλά κανω επανεκκίνηση και γυρίζει στην ίδια κατάσταση
Δοκίμασε να βάλεις την Β321. Ίσως κάτι παίζει με το αρχείο ή με την sd card. Αν δεν παίρνει και την Β321, Κάνε ένα format fat32 από τα Windows την sd card και ξαναδοκίμασε.

Και κατι τελευταιο, SIM πέρασες στο κινητό? Αν όχι πιθανό να οφείλεται εκεί που δεν κάνει αναβάθμιση.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκεφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, αξίζει τωρα;

Και το λέω απο πλευράς οτι βγήκε τέλος 2015 και έχουν βγει πολλα απο τοτε. Γιατι εχω μπατζετ γύρω στα 200 ευρώ. Και είμαι μεταξύ αυτού και του P9 lite με τα 3gb ram.

Θα ήθελα να ακούσω και μια αλλη γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σκεφτομαι να πάρω το συγκεκριμένο κινητό, αξίζει τωρα;

Και το λέω απο πλευράς οτι βγήκε τέλος 2015 και έχουν βγει πολλα απο τοτε. Γιατι εχω μπατζετ γύρω στα 200 ευρώ. Και είμαι μεταξύ αυτού και του P9 lite με τα 3gb ram.

Θα ήθελα να ακούσω και μια αλλη γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φίλε μου εσύ θα τα βάλεις κάτω και θα αποφασίσεις αν αξίζει.

Το mate έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο, είναι μισό στο πάχος από το p9. Σε ταχύτητα δεν υπάρχουν διαφορές.

Το βασικό μειονεκτήματα mate είναι ότι θα μείνει με marshmallow ενώ το p9 έχει nougat. Επίσης το mate έχει χειρότερη μπαταρία.

 

Οπότε αν θες καινούργιο λειτουργικό και καλύτερη μπαταρία πας στο p9.

 

Τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ναι τις εχω δει τις διάφορες που έχουν απλα νομίζω πως το mate s ειναι πιο premium κατασκευή σε σχέση με το p9. Και αν σκεφτεί κανεις οτι ερχομαι απο iPhone 4s(με ενημερωμένο λογισμικό που το τηλέφωνο σέρνεται) δεν νομίζω να με πειράξει το οτι δεν θα παρει το νέο android. Απλα ρωτησα εδω αν κάποιος που το εχει μπορεί να μου πει οτι ειναι καλο κινητό που θα κρατήσει και δεν θα θελω σε 2 χρόνια άλλο τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...