Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια λογο ελλειψης χρονου δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες...ειμαι αναμεσα στο mate s και το S6....ποιο θα μου προτεινατε....η αληθεια ειναι οτι το mate s μου φαινεται πολυ πιο ομορφο εξωτερικα...για τα εσωτερικα θεματα θα ηθελα την γνωμη σας....ευχαριστω εκ τον προτερων. Edited by rigopil7
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια λογο ελλειψης χρονου δεν μπορω να διαβασω ολες τις σελιδες...ειμαι αναμεσα στο mate s και το S6....ποιο θα μου προτεινατε....η αληθεια ειναι οτι το mate s μου φαινεται πολυ πιο ομορφο εξωτερικα...για τα εσωτερικα θεματα θα ηθελα την γνωμη σας....ευχαριστω εκ τον προτερων.

 

Εγώ επέλεξα το Mate S γιατί το θεώρησα πιο ωραίο και πιο σύγχρονο από το S6 αλλά τώρα χαλβαδιάζω και αυτό από εδώ

https://www.aliexpress.com/store/product/Original-MEIZU-PR6-PRO-6-4G-LTE-Cell-Phone-Helio-X25-Deca-Core-2-0GHz-5/1194377_32650554521.html

Meizu PRO 6 ψαξτο και στο YouTube.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα usb με θυρα απο την μια πλευρα micro usb για συνδεση με κινητο αλλα οταν το συνδεω στη συσκευη δε το αναγνωριζει υπαρχει καμια λυση??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα usb με θυρα απο την μια πλευρα micro usb για συνδεση με κινητο αλλα οταν το συνδεω στη συσκευη δε το αναγνωριζει υπαρχει καμια λυση??

 

Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να συνδέσεις το κινητό με το κομπιούτερ και δεν το βλέπεις. Αν πας στο τηλέφωνο πάνω πάνω και τραβήξεις προ τα κάτω θα σου βγουν διάφορες επισημάνσεις, μια από αυτές σου γράφει πως είναι συνδεδεμένο το USB και σου λέει να διαλέξεις για φόρτιση ή να δεις τους φακέλους, αν χτυπήσεις τους φακέλους θα δεις όλους τους φακέλους του κινητού στο κομπιούτερ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...νεος κατοχος του κινητου...συγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω..μπορειτε να μου πειτε αν αξιζει να περασω την εκδοση 6.0;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...νεος κατοχος του κινητου...συγνωμη αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω..μπορειτε να μου πειτε αν αξιζει να περασω την εκδοση 6.0;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλοδούλευτο! Εννοείται ότι αξίζει. Ποια ρόμ έχεις τώρα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλοδούλευτο! Εννοείται ότι αξίζει. Ποια ρόμ έχεις τώρα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ευχαριστω...εχω την 5.1.1 και απο που την κατεβαζω την 6.0;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...εχω την 5.1.1 και απο που την κατεβαζω την 6.0;

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν λέει κάτι το 5.1.1. Δες από ρυθμίσεις στο σχετικά με τηλέφωνο τον αριθμό έκδοσης, τι γράφει εκεί? Πχ γράφει CRR-L09C432Β144? Στο ρωτάω για να δούμε τι ρομ έχεις και τι region έχεις ώστε να δούμε πως θα πας στην 6.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει κάτι το 5.1.1. Δες από ρυθμίσεις στο σχετικά με τηλέφωνο τον αριθμό έκδοσης, τι γράφει εκεί? Πχ γράφει CRR-L09C432Β144? Στο ρωτάω για να δούμε τι ρομ έχεις και τι region έχεις ώστε να δούμε πως θα πας στην 6.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ναι αυτη εχω!!!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη εχω!!!

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για δες καλύτερα, μήπως είναι Β114? Το cust είναι C432? Αν είναι όντως Β114, είσαι ΟΚ να κατεβάσεις απο εδώ τη ρομ Β321 και μετά θα έρθει ΟΤΑ update σε Β361.

Όσον αφορά την προετοιμασία για την εγκατάσταση ρομ:

-Θα κάνεις unzip το αρχείο και μέσα έχει ένα φάκελο dload που έχει μέσα ένα αρχείο UPDATE.APP.

-κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. (Γενικά καλό είναι την sd card να την έχεις κάνει πριν format 32 μέσω των Windows αλλά είναι προαιρετικό)

-η μπαταρία να είναι >50%

Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις αναβάθμιση:

1. Τοπική εγκατάσταση, δηλαδή επιλέγεις ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού επιλέγεις τοπική εγκατάσταση/ενημέρωση.

2. Καθαρή εγκατάσταση (3 κουμπιά) δηλαδή,

-σβήνεις το τηλέφωνο (power off)

-πατάς ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά volume up και down και αμέσως μετά το power button

-κρατάς τα 3 κουμπιά πατημένα μέχρι να αρχίσει η εγκατάσταση της ρομ (θα εμφανιστεί ο κύκλος με emui4)

- μόλις αρχίσει η εγκατάσταση αφήνεις τα volume buttons και αμέσως μετά το power button και περιμένεις να τελειώσει η εγκατάσταση.

 

Με τον 1ο τρόπο δεν χάνεις δεδομένα κλπ, οπότε δεν χρειάζεται να ξαναστήσεις το κινητό, με τον 2ο θα πρέπει να ξαναστήσεις το κινητό από την αρχή. Αν το κινητό είναι branded, δηλαδή το cust δεν είναι C432, τότε η εγκατάσταση γίνεται μόνο με το 2ο τρόπο και θα πρέπει πρώτα να περάσεις την Β145 και μετά την Β321 και μετά την εγκατάσταση κάνεις factory reset. Αν κατά τη διάρκεια εγκατάστασης βγάλει μήνυμα fail και ζητήσει reboot, επιλέγεις reboot και όταν ανοίξει έχει περάσει τη ρομ.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για δες καλύτερα, μήπως είναι Β114? Το cust είναι C432? Αν είναι όντως Β114, είσαι ΟΚ να κατεβάσεις απο εδώ τη ρομ Β321 και μετά θα έρθει ΟΤΑ update σε Β361.

Όσον αφορά την προετοιμασία για την εγκατάσταση ρομ:

-Θα κάνεις unzip το αρχείο και μέσα έχει ένα φάκελο dload που έχει μέσα ένα αρχείο UPDATE.APP.

-κάνεις copy paste το φάκελο dload στην sd card. (Γενικά καλό είναι την sd card να την έχεις κάνει πριν format 32 μέσω των Windows αλλά είναι προαιρετικό)

-η μπαταρία να είναι >50%

Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις αναβάθμιση:

1. Τοπική εγκατάσταση, δηλαδή επιλέγεις ρυθμίσεις-Ενημέρωση λογισμικού επιλέγεις τοπική εγκατάσταση/ενημέρωση.

2. Καθαρή εγκατάσταση (3 κουμπιά) δηλαδή,

-σβήνεις το τηλέφωνο (power off)

-πατάς ταυτόχρονα τα 2 κουμπιά volume up και down και αμέσως μετά το power button

-κρατάς τα 3 κουμπιά πατημένα μέχρι να αρχίσει η εγκατάσταση της ρομ (θα εμφανιστεί ο κύκλος με emui4)

- μόλις αρχίσει η εγκατάσταση αφήνεις τα volume buttons και αμέσως μετά το power button και περιμένεις να τελειώσει η εγκατάσταση.

 

Με τον 1ο τρόπο δεν χάνεις δεδομένα κλπ, οπότε δεν χρειάζεται να ξαναστήσεις το κινητό, με τον 2ο θα πρέπει να ξαναστήσεις το κινητό από την αρχή. Αν το κινητό είναι branded, δηλαδή το cust δεν είναι C432, τότε η εγκατάσταση γίνεται μόνο με το 2ο τρόπο και θα πρέπει πρώτα να περάσεις την Β145 και μετά την Β321 και μετά την εγκατάσταση κάνεις factory reset. Αν κατά τη διάρκεια εγκατάστασης βγάλει μήνυμα fail και ζητήσει reboot, επιλέγεις reboot και όταν ανοίξει έχει περάσει τη ρομ.

Ολα καλα φιλε....σ ευχαριστω πολυ το εκανα με τον πρωτο τροπο εκανα και το update οta ολα καλα στην αρχη κολλουσε αρκετα μπορει να ηταν και λογω θερμοκρασιων αλλα θα το δω στην πορεια

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φιλε....σ ευχαριστω πολυ το εκανα με τον πρωτο τροπο εκανα και το update οta ολα καλα στην αρχη κολλουσε αρκετα μπορει να ηταν και λογω θερμοκρασιων αλλα θα το δω στην πορεια

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεις ότι έχεις κολλήματα Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αλλά δώσε λίγο χρόνο στη ρόμ να στρώσει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ότι έχεις κολλήματα Κάνε μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αλλά δώσε λίγο χρόνο στη ρόμ να στρώσει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ολα καλαετα το update αλλα πθστευω η ηερμοκρασια εφταιγε....το φορτιζα για λιγο και εκανε lags

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλαετα το update αλλα πθστευω η ηερμοκρασια εφταιγε....το φορτιζα για λιγο και εκανε lags

 

Στάλθηκε από το HUAWEI CRR-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πολύ πιθανόν αν το φόρτιζες και ταυτόχρονα το ζοριζες. Τώρα απόλαυσε το κινητό!

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα..Νεος κατοχος εως τωρα ικανοποιημενος λιγο την μπαταρια θελω να δω πως τα παει..

Γνωριζουμε μηπως θα παρει και αλλη αναβαθμιση το κινητο μας?

Υπαρχει τζαμακι που να καλυπτει ολη την οθονη?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους μια ερώτηση .. είναι όλα τα mate s dual sim active?

Η κινέζικη έκδοση μόνο είναι dual SIM, τώρα αν είναι active αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει μόνο κάποιος κάτοχος. Εδώ οι περισσότεροι Έχουμε την Ευρωπαϊκή έκδοση που είναι single SIM.

Καλησπερα στην παρεα και απο εμενα..Νεος κατοχος εως τωρα ικανοποιημενος λιγο την μπαταρια θελω να δω πως τα παει..

Γνωριζουμε μηπως θα παρει και αλλη αναβαθμιση το κινητο μας?

Υπαρχει τζαμακι που να καλυπτει ολη την οθονη?

Καλοδουλευτο και καλώς ήρθες στην παρέα! Αν εννοείς να πάρει nougat, η Huawei δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τις συσκευές που θα πάρουν την αναβάθμιση. Δεδομένου όμως ότι φέτος η Huawei δήλωσε επίσημα ότι θα υποστηρίζει το λογισμικό στα κινητά της τουλάχιστον 2 χρόνια, λογικά θα την δώσει. Για τζαμακι, κάποιο παιδί έχει γράψει πριν μερικά ποστ κάποιο που καλύπτει όλη την οθόνη.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γνωριζει κανεις πως στισ επαφες του τηλεφωνου μπορει να εμφανιζεται η φωτογραφια του viber??? με συγχρονισμο απλο δεν το κανει...

και υπαρχει τροποσ να απενεργοποιησς την οθονη κλειδωματος ?

Edited by afreva
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου πει με ποιο τρόπο θα ενεργοποιησω το GPS στο κινητό ? Έχω τους χάρτες της Google αλλά τρώνε mb. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μπορεί κάποιος να μου πει με ποιο τρόπο θα ενεργοποιησω το GPS στο κινητό ? Έχω τους χάρτες της Google αλλά τρώνε mb. Ευχαριστώ

Αν θες offline maps κατέβασε το here maps από το Play store. Έχει επιλογή στις ρυθμισεις να δουλεύει offline και θα πρέπει να κατεβασεις τον χάρτη της Ελλάδας. Το GPS το ενεργοποιείς εύκολα κατεβάζοντας την κουρτίνα και επιλέγοντας GPS.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μία βοήθεια! Κάτοχος mate s crr-l09 b122 και ακόμη δεν έχω λάβει αναβάθμιση για την 6! Δυστηχως ή συσκευή είναι branded της vodafone δυτικής ευρωπης όπως με ενημέρωσαν από την huawei ελλαδος και θα πρέπει να περιμένω όταν πέσουν από εκεί οι αναβαθμισεις.

 

Οσο και να έχω ψάξει δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη!

 

Ακόμη και χειροκίνητα προσπάθησα αλλά μάταια. Κατέβασα το λογισμικό από την επίσημη σελίδα της huawei γερμανιας έκανα τα βήματα αλλά όταν πηγαίναμε στην τοπική ενημέρωση έλεγε δεν βρέθηκε ενημέρωση.

 

Βοηθατε εχω πελαγωσει !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μία βοήθεια! Κάτοχος mate s crr-l09 b122 και ακόμη δεν έχω λάβει αναβάθμιση για την 6! Δυστηχως ή συσκευή είναι branded της vodafone δυτικής ευρωπης όπως με ενημέρωσαν από την huawei ελλαδος και θα πρέπει να περιμένω όταν πέσουν από εκεί οι αναβαθμισεις.

 

Οσο και να έχω ψάξει δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη!

 

Ακόμη και χειροκίνητα προσπάθησα αλλά μάταια. Κατέβασα το λογισμικό από την επίσημη σελίδα της huawei γερμανιας έκανα τα βήματα αλλά όταν πηγαίναμε στην τοπική ενημέρωση έλεγε δεν βρέθηκε ενημέρωση.

 

Βοηθατε εχω πελαγωσει !!!!

Λογικά θα έχει βγει marshmallow για την έκδοση σου τόσο καιρό. Θα κοιτάξεις τι cust έχει η ρομ και θα κατεβάσεις την αντίστοιχη ρόμ, πχ το unbranded έχει cust C432. Αν παρόλα αυτά δεν βγάλεις άκρη, κάνε αυτά που αναφέρονται στο τέλος αυτού του ποστ για branded συσκευές. Απλά Μετά θα πρέπει να περνάς τις αναβαθμίσεις εσύ με τοπική εγκατάσταση

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6931118

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...