Jump to content

Huawei Mate S


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα περισσότερα γραφουν branded στο skroutz και κάποια που πήρα τηλέφωνο που δεν αναφέραν ήταν και αυτά branded. Γι αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος αλλιώς τα 588 του eshop νομιζω ειναι η καλύτερη τιμή

 

Κατάλαβα θέλεις το λευκό, αυτό Ελλάδα μόνο από 649 ευρώ ή από το ESHOP 588 euro. Αλλιώς από εξωτερικό.

Εγώ το παράγγειλα από Κίνα, αποστολή σε 5 μέρες, μόλις μου απάντησαν οπότε αναμένω.

Τώρα κατάλαβα να μήν έχει λογότυπο εταιρίας κατα την εκίνηση. Οσα εινα ετσι το γραφουν.

 

Τι γίνεται γιατί έχει πέσει τόσο νέκρα σε αυτό το κινητό. Δεν υπάρχει καθόλου ενδιαφέρον.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 816
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως η οθονη του εχει πολυ χαμηλη φωτεινότητα. Το εβαλα διπλα στο note 4, λευκη σελίδα και τα 2, τερμα, οχι αυτόματο. Η οθονη του s φαινόταν γκρι σε σύγκριση με του note.. Χ2 φωτεινότητα το note. Μιλαω καθαρά για φωτεινότητες. Η μικρότερη αναλυση του s δεν με χαλαει καθόλου. Προφανώς η Samsung πουλάει β κατηγορία οθόνες και κρατα τις καλες για τα δικα της. Με αυτα τα δεδομένα ομως, δε δικαιολογηται τιμή πανω απο 400€ οταν το νοτε κανει 440..
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται γιατί έχει πέσει τόσο νέκρα σε αυτό το κινητό. Δεν υπάρχει καθόλου ενδιαφέρον.

 

Αφού είναι πανάκριβο. Αν βγει καμία προσφορά πιστεύω θα το πάρουν πολλοί

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι πανάκριβο. Αν βγει καμία προσφορά πιστεύω θα το πάρουν πολλοί

 

Εγώ το παράγγειλα από Κίνα 426 Ευρώ, αλλά και εδώ στα σκροτζομαγαζα παίζει γύρο στο 500 ρικο.

Μην ξεχνάμε είναι κατηγορία τοπ δεν πρόκειται να βουλιάξει, τα αντίστοιχα του ανταγωνισμού Samsung και Apple είναι στο θεό.

Εμένα διπλά στο S6 μου αρέσει πολύ περισσότερο, αυτήν την εμφάνιση με τα Samsung την βαρέθηκα.

Όσο πιο είναι καλύτερο δεν το μετράω με τα Benchmark και όσο για την κάμερα σίγουρα είναι μια χαρά για κινητό, όταν θέλω να τραβήξω φωτογραφίες παίρνω την φωτογραφική μου μηχανή, καμία μηχανή δεν συγκρίνεται με κινητό.

Και στις διακοπές παίρνεις φωτογραφική δεν πας με κινητό να τραβήξεις βίντεο και φωτογραφίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως η οθονη του εχει πολυ χαμηλη φωτεινότητα. Το εβαλα διπλα στο note 4, λευκη σελίδα και τα 2, τερμα, οχι αυτόματο. Η οθονη του s φαινόταν γκρι σε σύγκριση με του note.. Χ2 φωτεινότητα το note. Μιλαω καθαρά για φωτεινότητες. Η μικρότερη αναλυση του s δεν με χαλαει καθόλου. Προφανώς η Samsung πουλάει β κατηγορία οθόνες και κρατα τις καλες για τα δικα της. Με αυτα τα δεδομένα ομως, δε δικαιολογηται τιμή πανω απο 400€ οταν το νοτε κανει 440..

Εγώ το έψαξα πολύ και την οθόνη την βρήκα μια χαρά, η Samsung είναι υπερβολικά φωτεινή με αποτέλεσμα να καίει τα χρώματα.

Το note 4 είναι περσινό και δεν μπορεί να συγκριθεί η τιμή του έχει πέσει πολύ, το φετινό note 5 στα φτηνότερα σκρουτζομαγαζα της Γερμανίας ξεκινάει από 760 Ευρώ οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παράγγειλα από Κίνα 426 Ευρώ, αλλά και εδώ στα σκροτζομαγαζα παίζει γύρο στο 500 ρικο.

Μην ξεχνάμε είναι κατηγορία τοπ δεν πρόκειται να βουλιάξει, τα αντίστοιχα του ανταγωνισμού Samsung και Apple είναι στο θεό.

Εμένα διπλά στο S6 μου αρέσει πολύ περισσότερο, αυτήν την εμφάνιση με τα Samsung την βαρέθηκα.

Όσο πιο είναι καλύτερο δεν το μετράω με τα Benchmark και όσο για την κάμερα σίγουρα είναι μια χαρά για κινητό, όταν θέλω να τραβήξω φωτογραφίες παίρνω την φωτογραφική μου μηχανή, καμία μηχανή δεν συγκρίνεται με κινητό.

Και στις διακοπές παίρνεις φωτογραφική δεν πας με κινητό να τραβήξεις βίντεο και φωτογραφίες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ το έψαξα πολύ και την οθόνη την βρήκα μια χαρά, η Samsung είναι υπερβολικά φωτεινή με αποτέλεσμα να καίει τα χρώματα.

Το note 4 είναι περσινό και δεν μπορεί να συγκριθεί η τιμή του έχει πέσει πολύ, το φετινό note 5 στα φτηνότερα σκρουτζομαγαζα της Γερμανίας ξεκινάει από 760 Ευρώ οπότε δεν υπάρχει σύγκριση.

Ok, οταν βγεις στον ηλιο, ελα να συζητήσουμε ποιο είναι υπερβολικά φωτεινο.. Κανενα δυστυχώς δεν είναι υπερβολικά φωτεινο εκει. Απλα σε καποια βλέπεις, και σε καποια δε βλέπεις. Ε, στο s δε βλέπεις σίγουρα. Οι εταιρείες κανουν αγωνα και καθε χρονο οταν ανεβάζουν φωτεινότητα θεωρούν ανωτερη μια οθονη, εσυ τη θεωρεις χειροτερη γράφοντας οτι ναναι οτι καιει τα χρώματα λέει. Το ακουσαμε και αυτο. Αν μια οθόνη καιει τα χρώματα αυτη ειναι του s. Οι οθόνες πεφτει η φωτεινότητα καθε χρονο. Στο νοτε δεν θα το καταλαβεις γιατι ειναι πολυ φωτεινή, στο s θα φανει με τη μια.

Μη βαφτιζουμε το χειρότερο καλυτερο γιατι ετσι μας γουσταρει. Καλως ή κακως ολα τα κινητά εχουν συν και πλην, στην οθόνη το s εχει αυτο το πλην, τι να κανουμε τωρα, να παραπληροφορουμε τον κοσμο για να νιωσει καλύτερα?

Ναι το νοτε 4 ειναι παλαιο. Δυστυχώς όμως εχει πολυ καλύτερη οθονη. Όπως και τα galaxy s6, note 5 κλπ.

Το νοτε 5 κανει 700ε αλλα ειναι ετη φωτος μπροστά σε επιδόσεις απο το s. Εδω ειναι αρκετά μπροστά το Νοτε 4. Μια απλή αναγνωση στο gsmarena τι βγάζει το ενα και τι το αλλο, θα πισει τον οποιοδήποτε.

Δυστυχώςτο s ειναι κορυφαίο σε τιμη και design. Σε ολα τα υπολοιπα ειναι μεσαια κατηγορία.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία γραμμή γραφής την μαγική πρόταση -Δυστυχώς το s είναι κορυφαίο σε τιμή και design- τι καλύτερο από το κινητό να έχει καλή τιμή ώστε να μπορείς να αγοράσεις γρήγορα το επόμενο και βέβαια το πιο σπουδαίο, κορυφαίο design, για τα Samsung βαρέθηκα να τα βλέπω ίδια, αγόρασα ένα -δύο φτάνει .

Το πιο σπουδαίο για εμένα είναι το design, ξεκίνησα να κοιτάω τηλέφωνα πάλι αφού πριν δυο μήνες αγόρασα το LeTV One Pro, από την αναγγελλία του LG V10 , ενθουσιάστηκα πολύ, είδα ότι you tube έχει βγει αλλά στο τέλος αγόρασα το Mate S λόγω ομορφιάς.

Νομίζω πως οι περισσότερες επιλογές μας στην ζωή επηρεάζονται από την ομορφιά.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία γραμμή γραφής την μαγική πρόταση -Δυστυχώς το s είναι κορυφαίο σε τιμή και design- τι καλύτερο από το κινητό να έχει καλή τιμή ώστε να μπορείς να αγοράσεις γρήγορα το επόμενο και βέβαια το πιο σπουδαίο, κορυφαίο design, για τα Samsung βαρέθηκα να τα βλέπω ίδια, αγόρασα ένα -δύο φτάνει .

Το πιο σπουδαίο για εμένα είναι το design, ξεκίνησα να κοιτάω τηλέφωνα πάλι αφού πριν δυο μήνες αγόρασα το LeTV One Pro, από την αναγγελλία του LG V10 , ενθουσιάστηκα πολύ, είδα ότι you tube έχει βγει αλλά στο τέλος αγόρασα το Mate S λόγω ομορφιάς.

Νομίζω πως οι περισσότερες επιλογές μας στην ζωή επηρεάζονται από την ομορφιά.

Μα αυτους τους χρηστες χτυπάει το s. Ειναι κουκλι οντως, καλο σχημα, κάθεται καλα στο χερι, πολυτελή εμφάνιση, και με την 1920χ ανάλυση που εχει, δε χρειάζεται καλύτερη cpu, και δε λαγκαρει ευκολα., και εφόσον αυτο ειχες για βασικο παράγοντα επιλογής καλα έκανες και πηγες σε αυτο. Και εγω οταν το επιασα στα χερια μου, παραλίγο να το αγορασω. Ειδικά στην τιμή που το πηρες. Και εδω οταν πέσει και αλλο θα πουλήσει πολυ περισσότερο. Όντως η εμφάνιση ειναι βασικο σε ενα κινητό, και οχι μονο.

Αφου το εχεις γραψε την εμπειρία σου. Ποσες ωρες οθονη σε βγαζει σε μια μερα?

Τι θετικά, αρνητικά είδες στην πράξη ?

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Εχει και αλλα καλα εκτος απο το design:

1. Εξαιρετικο αισθητηρα αποτυπωματος

2. Εξαιρετικη διαχειριση ραμ απο !.5 εως 1.85 μονιμα free.

3. Πολυ καλη διαχειριση μπαταριας (2 μερες και 10 ωρες και 3.5 ωρες SOT) στην αναμονη οντως η καταναλωση ειναι απειροελαχιστη με ολα ανοιχτα καμμια εφαρμογη απενεργοποιημενη. Αντιστοιχα στο s6 plus απενεργοποιουσα τα παντα και παλι αυτη την επιδοση δεν την επιανα.

4 ΔΕν λαγκαρει και στην καθημερινη χρηση δεν καταλαβα διαφορα με το plus παρα τα 28000 διαφορα στο antutu

5 Παιρνει MICRO SD.

αλλα ναι την οθονη την ηθελα φωτεινοτερη......

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,υπάρχει τρόπος να "κρυφτούν" τα on screen buttons?Μιας και σε διάφορες εφαρμογές όπως πχ nova go η οτε tv τρώνε χώρο στην οθόνη.Υπάρχει τρόπος απόκρυψης τους?
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,υπάρχει τρόπος να "κρυφτούν" τα on screen buttons?Μιας και σε διάφορες εφαρμογές όπως πχ nova go η οτε tv τρώνε χώρο στην οθόνη.Υπάρχει τρόπος απόκρυψης τους?

Από ότι είδα αυτήν την δυνατότητα την δίνει μόνο στο Luxurious με τα 128 GB. Δεν ξέρω με κανένα Root μήπως μπορεί να εφαρμοστή και στα αλλά μοντέλα. Μήπως στο XDA γράφουν κάτι.

Τώρα που το σκέπτομαι μάλλον αδύνατον γιατί εκεί εκμεταλλεύεται την ιδιότητα της πίεση στην οθόνη.

Κοιτα την επομενη σελιδα.

 

:shifty:

Μια ερώτηση,υπάρχει τρόπος να "κρυφτούν" τα on screen buttons?Μιας και σε διάφορες εφαρμογές όπως πχ nova go η οτε tv τρώνε χώρο στην οθόνη.Υπάρχει τρόπος απόκρυψης τους?

Κοιτα τι βρηκα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453926 πες μας αν δουλευει.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν μπορώ να το δοκιμάσω μιας και Δεν έχω παραλάβει ακόμα την συσκευή.Αν κάποιος φίλος το δοκιμάσει ας μας πει.Πάντως κρίμα γιατί στο p8 γίνεται χωρίς καμία επέμβαση στο κινητό.
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

:shifty:

Κοιτα τι βρηκα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453926 πες μας αν δουλευει.

Δε ξερω αν δουλεύει αυτο, πάντως με ροοτ, exposed και app settings, το app settings εχει επιλογη για καθε εφαρμογή αν θες να φαίνονται τα softkey ή οχι, και με ενα συρσιμο απο κατω τα ξανα εμφανιζει.

Νομίζω ομως οτι το s έχει κλειδωμένο bootloader και δεν παιρνει xposed. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον έλθει πρώτα το κινητό ας το δοκιμάσει να ξέρουμε. Το δικό μου πιστεύω να το έχω σε καμιά 20 ρια μέρες.

 

Κοιτάχτε τιμή 35 ευρώ κάτω απο την τιμή που το πήρα πριν 5 ημέρες.

http://www.aliexpress.com/store/product/Original-HuaWei-Mate-S-4G-LTE-Mobile-Phone-Kirin-935-Octa-Core-Android-5-1-5/125787_32458507396.html

 

Μηπως υπαρχει αυτο και στο Mate s

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν μπορώ να το δοκιμάσω μιας και Δεν έχω παραλάβει ακόμα την συσκευή.Αν κάποιος φίλος το δοκιμάσει ας μας πει.Πάντως κρίμα γιατί στο p8 γίνεται χωρίς καμία επέμβαση στο κινητό.

Καλημέρα και Καλή Χρονιά'

από πού το περιμένεις ;;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά καλή χρονιά.

Από amazon το περιμένω.

 

Και εγώ το είχα δει στο Ισπανικό Amazon, αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως δεν μπορούσα να στείλω email στο πωλητή και δεύτερον δεν μου έλεγε τον τρόπο αποστολής. Νομίζω πως ήταν απλό ταχυδρομείο και αυτό με απότρεψε.

Καλός να το παραλάβεις, να κάνεις τις δοκιμές με την navi bar, που το έχω λίγο, έτσι( με ενοχλει ), δεν μου αρέσει που δεν είναι διαφανής και δεν μπορεί να έχει auto hide, το έχει σαν χαρακτηριστικό στο force tough, θα βγει αργότερα στο μοντέλο Luxurious με 128 GB και χρυσό.

 

Αχ το δικό μου Κίνα είναι ακόμα, μάλλον οι Κινέζοι πάνε πολύ αργά, αλλά μάλλον φταίνε οι γιορτές και στο LeTV που είχα πάρει έπεσα πάνω σε δική τους γιορτή και ήταν μια εβδομάδα κλειστά τα πάντα.

Edited by athanaso77
Συνέχομενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά. ξέρουμε ποτέ θα πάρει την marshmallow ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αχ το δικό μου Κίνα είναι ακόμα, μάλλον οι Κινέζοι πάνε πολύ αργά, αλλά μάλλον φταίνε οι γιορτές και στο LeTV που είχα πάρει έπεσα πάνω σε δική τους γιορτή και ήταν μια εβδομάδα κλειστά τα πάντα.

 

επειδή σκάφτομαι να πάρω το letv one pro . ποια η άποψη σου μιας και έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά. ξέρουμε ποτέ θα πάρει την marshmallow ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

επειδή σκάφτομαι να πάρω το letv one pro . ποια η άποψη σου μιας και έχεις ?

Το θεωρώ εκπληκτικό τηλέφωνο έχω κατενθουσιαστεί μαζί του. Δεν νομίζω πως αξίζει να αγοράσεις άλλο τηλέφωνο σε οποιαδήποτε τιμή. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό. Δες τις παρουσιάσεις στο You Tube. Εγώ βέβαια αν δεν αγοράσω κάθε λίγο και λιγάκι ένα τηλέφωνο δεν μπορώ.

Edited by takisspanos
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ εκπληκτικό τηλέφωνο έχω κατενθουσιαστεί μαζί του. Δεν νομίζω πως αξίζει να αγοράσεις άλλο τηλέφωνο σε οποιαδήποτε τιμή. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό. Δες τις παρουσιάσεις στο You Tube. Εγώ βέβαια αν δεν αγοράσω κάθε λίγο και λιγάκι ένα τηλέφωνο δεν μπορώ.

 

Ε καλά, δε το λες και κελεπούρι, μάλλον είναι και λίγο τσιμπημένη η τιμή του, εγώ το πήρα από σκρουτζομάγαζο στα 590 και ήδη το έχω βάλει αγγελία..:X

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, δε το λες και κελεπούρι, μάλλον είναι και λίγο τσιμπημένη η τιμή του, εγώ το πήρα από σκρουτζομάγαζο στα 590 και ήδη το έχω βάλει αγγελία..:X

Η τιμή που έχουν αγοράσει οι περισσότεροι στο site είναι €275.35 από εδώ http://www.vickmall.com/original-letv-pro-4g-fdd-lte-qualcomm-810-octa-core-2-0ghz-5-5inch-4gb-ram-32gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

Εγώ το πέτυχα στην τιμή 265 Ευρώ πριν δυο μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή που έχουν αγοράσει οι περισσότεροι στο site είναι €275.35 από εδώ http://www.vickmall.com/original-letv-pro-4g-fdd-lte-qualcomm-810-octa-core-2-0ghz-5-5inch-4gb-ram-32gb-rom-13-0mp-smart-cell-phone.html

Εγώ το πέτυχα στην τιμή 265 Ευρώ πριν δυο μήνες.

Ωραίο και το LeTV που μου εδειξες..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση,υπάρχει τρόπος να "κρυφτούν" τα on screen buttons?Μιας και σε διάφορες εφαρμογές όπως πχ nova go η οτε tv τρώνε χώρο στην οθόνη.Υπάρχει τρόπος απόκρυψης τους?

All in one gestures απο το play store

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...