Jump to content

Sony Xperia Z5 Premium


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έφυγα βιαστικά γιατί με πήραν τηλέφωνο από την δουλειά και δεν πήρα τις φωτογραφίες. Αν πάω ξανά και δεν έχει κόσμο θα βγάλω άλλες και θα τις παρω.Στο θέμα οθόνης φυσικά ο καθένας έχει άλλη γνώμη και γουστο.Λογικο κιόλας. Το Chrome σαν χρώμα μου άρεσε πολύ. Μαύρο με τίποτα αν το πάρω οντως.το gold από όσες φωτογραφίες είδα μοιάζει γυφτικο. Το χρυσο του edge πχ είναι κόσμημα (για μενα).αρχές Ιανουαρίου θα ξέρω αν το πάρω η πάρω το Ζ5 μιας και θα έχει πέσει η τιμή . Αααα ξέχασα να αναφέρω πως στο κράτημα και ειδικα αν πας να το σηκώσεις από το τραπέζι είναι χίλιες φορές καλύτερο από το edge

 

Φιλε αμα ξαναπάς και παρεις τις φωτογραφίες ανεβασε τις εδω να τις συγκρίνουμε, και αφου ειναι μεσα σε κατάστημα καλύτερα θα ειναι να τις τραβήξεις στο αυτόματο στα 8mp γιατι σε παραπάνω megapixels λογικά θα βγαίνουν χάλια αφου είναι σε χαμηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 329
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελπίζω το Σάββατο να βρω χρόνο να πάω. Εννοείται ότι θα παρω δείγματα. Πάντως ο φωτισμός είναι αρκετός στο media markt. Αλλά μακάρι να μην έχει κόσμο..θα βγει συμπέρασμα αν το Ζ είναι στα 8 auto και το Samsung 16 auto?
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να δω φωτογραφίες και συγκριτικά βίντεο απο ουδέτερους χρήστες...... προσωπικά πολύ μου αρέσει το τηλέφωνο...
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω το Σάββατο να βρω χρόνο να πάω. Εννοείται ότι θα παρω δείγματα. Πάντως ο φωτισμός είναι αρκετός στο media markt. Αλλά μακάρι να μην έχει κόσμο..θα βγει συμπέρασμα αν το Ζ είναι στα 8 auto και το Samsung 16 auto?

 

προσωπικα θα ηθελα στα 8 καθως τα 23 για μενα ειναι περιττα και μονο για κροπαρισμα εχει νοημα να τα βαζεις. Ισως αν σου εχει επιλογη στα 15 να το βαλεις εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στις ημερήσιες βλέπω να είναι καλύτερο στις περισσότερες φωτογραφίες για μένα.(χρώματα πως απέδωσε το Ζ5).Στα νυχτερινά εκεί το G4 είναι ανώτερο.

Link to comment
Share on other sites

από θεμα μπαταρίας τώρα που περασε λιγο ο καιρος ειδατε καποια βελτίωση ?το ψαχνω για αγορα επισης αν δινει κανεις :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητακι το αγόρασα πριν 3 μέρες. Πραγματικό στολίδι το design του και στα λειτουργικά δεν έχει παρουσιαστεί καμία ατελεια - δυσλειτουργία. Στις νυχτερινές χωρίς φλας όντως υπάρχει ένα θεματακι. Αλλά με φλας είναι πολύ καλές. Εγώ προσωπικά το χω λατρέψει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από θεμα μπαταρίας τώρα που περασε λιγο ο καιρος ειδατε καποια βελτίωση ?το ψαχνω για αγορα επισης αν δινει κανεις :)
Δυστυχώς ακόμα δε μπορώ να σου πω το αποτέλεσμα μου, καθώς επειδή δεν έχει καιρό που το πήρα, του κάνω βαριά χρήση που ούτε ολόκληρη μέρα δε βγάζει (πολλές ώρες βίντεο, μουσική, διαδίκτυο).
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες σε μαύρο τελικά!!! Τις λίγες ώρες που το έχω στα χέρια μου μόνο καλά πράγματα έχω να πω! και από μπαταρία καλό φαίνεται,φοβερή και πολύ ποιοτική συσκευή!!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες σε μαύρο τελικά!!! Τις λίγες ώρες που το έχω στα χέρια μου μόνο καλά πράγματα έχω να πω! και από μπαταρία καλό φαίνεται,φοβερή και πολύ ποιοτική συσκευή!!

 

 

Καλη χρονια, απο οθονη σαν 4k πως ειναι , εχεις εντοπισει διαφορες με τις αλλες αναλυσεις?

OnePlus 7 pro, MATE 20, iPad Air.
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια, απο οθονη σαν 4k πως ειναι , εχεις εντοπισει διαφορες με τις αλλες αναλυσεις?

 

Η οθόνη του είναι φοβερή. Έχω την εντύπωση ότι έχει περισσότερες λεπτομέρειες σε σχέση με ότι είχα παλιότερα. Δεν είναι κάτι το εξωγήινο αλλά σίγουρα έχει μια βελτίωση. Χαίρεσαι να κοιτάς φώτο και βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του είναι φοβερή. Έχω την εντύπωση ότι έχει περισσότερες λεπτομέρειες σε σχέση με ότι είχα παλιότερα. Δεν είναι κάτι το εξωγήινο αλλά σίγουρα έχει μια βελτίωση. Χαίρεσαι να κοιτάς φώτο και βίντεο

 

Φωτογραφίες και βίντεο στα δείχνει σε 4Κ. Τα υπόλοιπα όμως όχι . είδες διαφορές;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες και βίντεο στα δείχνει σε 4Κ. Τα υπόλοιπα όμως όχι . είδες διαφορές;

Μα για φώτο και βίντεο λέω ναι. Στο μενού εντάξει τι διαφορές να δεις. Σε παιχνίδια και σερφαρισμα είναι οκ. Γενικά έχει πολύ καλή οθόνη σε ότι κι αν κάνεις. Από θέμα ήχου με έχει χαλάσει λίγο γιατί είναι πολύ χαμηλός. Ποιοτικός αλλά χωρίς ένταση

Link to comment
Share on other sites

Μα για φώτο και βίντεο λέω ναι. Στο μενού εντάξει τι διαφορές να δεις. Σε παιχνίδια και σερφαρισμα είναι οκ. Γενικά έχει πολύ καλή οθόνη σε ότι κι αν κάνεις. Από θέμα ήχου με έχει χαλάσει λίγο γιατί είναι πολύ χαμηλός. Ποιοτικός αλλά χωρίς ένταση

 

Θέμα ήχου όλα τα Ζ είναι χαμηλά σε ένταση. Για πες μας τι χρήση κάνεις και πως βλέπεις την μπαταρία του

Link to comment
Share on other sites

Θέμα ήχου όλα τα Ζ είναι χαμηλά σε ένταση. Για πες μας τι χρήση κάνεις και πως βλέπεις την μπαταρία του

 

Από το z3 που είχα σχετικά πρόσφατα έχει πιο χαμηλό. Ελπίζω να το φτιάξουν μελλοντικά αυτό. Μπαταρία μέσο ώρα βγάζω 5.5 ώρες. 5 το λιγότερο δηλαδή και μέχρι 6 έχω βγάλει. Χρήση φουλ κάνω. Κλήσεις παιχνίδι σερφαρισμα και πολύ τσάτ

Link to comment
Share on other sites

Από το z3 που είχα σχετικά πρόσφατα έχει πιο χαμηλό. Ελπίζω να το φτιάξουν μελλοντικά αυτό. Μπαταρία μέσο ώρα βγάζω 5.5 ώρες. 5 το λιγότερο δηλαδή και μέχρι 6 έχω βγάλει. Χρήση φουλ κάνω. Κλήσεις παιχνίδι σερφαρισμα και πολύ τσάτ

 

Να φανταστώ περισσότερο με WiFi? Βασικά εντάξει το θέμα της μπαταρίας σε κάθε έναν είναι εντελώς διαφορετικό. Παίζουν χιλιοι παράγοντες ρόλο

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ περισσότερο με WiFi? Βασικά εντάξει το θέμα της μπαταρίας σε κάθε έναν είναι εντελώς διαφορετικό. Παίζουν χιλιοι παράγοντες ρόλο

 

WiFi ναι με δεδομένα συνέχεια ανοιχτά εννοείται αλλά το πολύ μισή ώρα σύνολο να μπαίνω ίντερνετ με δεδομένα. Όπως επίσης έχω και το stamina συνέχεια

 

Ξέρει κανείς που να βρω βίντεο δείγματα 4κ ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά στο YouTube...δες εδώ ένα για παράδειγμα που μου αρέσει.

Μην ξεχάσεις να τικαρεις στις ρυθμίσεις ποιότητας την επιλογή για 4Κ.https://youtu.be/AYl7oLNP5Wg

 

Κι άλλο ένα.... ;) https://youtu.be/iNJdPyoqt8U

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά στο YouTube...δες εδώ ένα για παράδειγμα που μου αρέσει.

Μην ξεχάσεις να τικαρεις στις ρυθμίσεις ποιότητας την επιλογή για 4Κ.https://youtu.be/AYl7oLNP5Wg

 

Κι άλλο ένα.... ;) https://youtu.be/iNJdPyoqt8U

 

Μέχρι 1080 μου τα εμφανίζει στην εφαρμογή YouTube, βγάζει κανονικά 4κ η πρέπει να πειράξω και τίποτα άλλο ? Και στα 1080 που τα βλέπω πάντως η οθόνη είναι ότι καλύτερο θυμάμαι να έχω δει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 1080 μου τα εμφανίζει στην εφαρμογή YouTube, βγάζει κανονικά 4κ η πρέπει να πειράξω και τίποτα άλλο ? Και στα 1080 που τα βλέπω πάντως η οθόνη είναι ότι καλύτερο θυμάμαι να έχω δει ποτέ

Στις ρυθμίσεις του youtube app δεν σου βγάζει δηλαδή πχ 1440p θέαση(2K) η και παραπάνω;;;

Επίσης δοκίμασες την desktop version αν σου δίνει παραπάνω ανάλυση η αλλιώς δοκίμασε από διάφορους browser εξίσου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του youtube app δεν σου βγάζει δηλαδή πχ 1440p θέαση(2K) η και παραπάνω;;;

Επίσης δοκίμασες την desktop version αν σου δίνει παραπάνω ανάλυση η αλλιώς δοκίμασε από διάφορους browser εξίσου.

στην desktop version βγαζει ναι , στο κινητο οχι, 1080 ειναι το μαξιμουμ , δοκιμασα και χρομ και τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

στην desktop version βγαζει ναι , στο κινητο οχι, 1080 ειναι το μαξιμουμ , δοκιμασα και χρομ και τα ιδια

 

Πάντως υπάρχουν αναφορές έξω ότι το youtube app στο Sony δεν υποστηρίζει πάνω από 1080p.

Άλλοι κατηγορούν την Google άλλοι τη Sony.

http://www.ibtimes.co.uk/sony-xperia-z5-premium-review-does-anyone-really-need-4k-smartphone-1528269

http://www.pocket-lint.com/review/135065-sony-xperia-z5-premium-review-first-class-all-the-way

https://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z5-Z5-Compact-Z5-Premium/No-4K-in-YouTube-Xperia-Z5-Premium/td-p/1063814

 

Σε εμένα στο edge που έχω το youtube app μου δίνει την επιλογή στις ρυθμίσεις για έως 1440p video δηλαδή 2K.

4K όχι.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στην desktop version βγαζει ναι , στο κινητο οχι, 1080 ειναι το μαξιμουμ , δοκιμασα και χρομ και τα ιδια

 

σε μένα πάντως βγάζει κανονικά στο ψαξιμο στο youtube app....

Edited by piterphone68

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

σε μένα πάντως βγάζει κανονικά στο ψαξιμο στο youtube app....

 

Στο βίντεο στις ρυθμίσεις μου βγάζει μέχρι 1080. Εσύ που πήγες και σου εμφανίζει αυτές τις ρυθμίσεις ?

Edited by stigmes
Link to comment
Share on other sites

Στο g3 μου και στο tab.pro 8.4 που η οθόνη τους είναι του 2Κ μου βγάζει κανονικά 1440 που μπορεί να υποστηρίξει η οθόνη τους,στο δε desktop φθάνει κανονικά τα 4Κ.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Στο βίντεο στις ρυθμίσεις μου βγάζει μέχρι 1080. Εσύ που πήγες και σου εμφανίζει αυτές τις ρυθμίσεις ?

 

σόρρυ λάθος έχεις δίκιο σαν ποιότητα βίντεο βγάζει μέχρι 1080.Αυτό που έλεγα το βγάζει εκεί που ψάχνεις για βίντεο....

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Premium

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...