Jump to content

Sony Xperia Z5 Premium


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σόρρυ λάθος έχεις δίκιο σαν ποιότητα βίντεο βγάζει μέχρι 1080.Αυτό που έλεγα το βγάζει εκεί που ψάχνεις για βίντεο....

 

αρα κατι παιζει με την εφαρμογή , ελπιζω να υπαρχει τροπος να βλέπουμε τα 4κ , και στα 1080 τα βιντεο που δινει πιο πανω ο φιλος είναι απίστευτα !!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 329
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατοχος Note3 σκεφτομαι για μεταπηδηση σε z5 premium gold!!

Επαθα ξαφνικο ερωτα!!

Για να δουμε!!

Ayrton Senna

Fernando Alonso

Max Verstappen

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος Note3 σκεφτομαι για μεταπηδηση σε z5 premium gold!!

Επαθα ξαφνικο ερωτα!!

Για να δουμε!!

 

Εντυπώσεις όταν με το καλό!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα περισσότερη κίνηση στο συγκεκριμένο thread, όλα τα καλά των z σε μεγαλύτερη οθόνη κι όμως δεν περπατάει η συσκευή φαίνεται. Ίσως λόγω τιμής...
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο full αναλυτικό review της συσκευής.

Sony Xperia Z5 Premium Smartphone Review

http://www.notebookcheck.net/Sony-Xperia-Z5-Premium-Smartphone-Review.158471.0.html

 

Σε γενικές γραμμές κατώτερου του αναμενόμενου η πρόταση η 4Κ ανάλυση αποδεικνύεται άχρηστο feature και ενα απο τα δυνατά πλεονεκτήματα των Sony η αυτονομια έγινε Σμπαράλια.

 

Τζάμπα σπατάλη πόρων ανάπτυξης,σχεδιασμού,marketing για μια συσκευή που δεν είχε λογο ύπαρξης στην αγορά απο την Sony,ενω θα μπορούσε να αφιερώσει μεγαλύτερη προσπαθεια στην υπόλοιπη Z σειρα.

 

Pro

 

+ high-quality casing material

+ reliable fingerprint scanner

+ AC Wi-Fi, Bluetooth 4.1 & NFC

+ App2SD, USB-OTG & MHL

+ Miracast & Google Cast support

+ water & dust resistant

+ very good phone features

+ stereo speakers

+ dedicated camera button & fast auto focus

+ decent headset included

+ high-performance SoC

+ very sharp screen, …

 

Cons

 

- … which shows weaknesses in color reproduction

- screen dims when temperatures increase

- blurry edges from primary camera

- fingerprint susceptible casing material

- throttles under permanent load

- slow SD card interface

- no USB Type C port

- below average battery life

- non-removable battery

- Quick Charger not included

- no Qi charging

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα...πολλα και σημαντικα μειονέκτημα βλέπω αν και αναμενόμενα λόγω της 4Κ οθόνης και η κάμερα για άλλη μια φορά όπως στα περισσότερα σονυ σε βάζει σε σκέψεις.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κι από εμένα συμφορίτες,

Εδώ και 5 ημέρες κάτοχος του Z5 (6853), πάνω σε αυτά που αναφέρει το notebookcheck.net :

1) "+ high-quality casing material" ...; ερχόμενος από htc m8 δεν βλέπω κανένα ιδιαίτερα "high-quality" στήσιμο της συσκευής στα 900€ (αστείο που είδα ότι πρώτο-ξεκίνησε) αλλά ακόμη και στο τώρα ~580€.

 

2) - below average battery life.... προφανώς ο αρθρογράφος προέρχεται από κάποιον άλλον κόσμο που έχει χρόνο να δοκιμάζει Bluboo, Elephone, BLU Energy, Ulefone και στην καλύτερη κάποια Asus με 4000+mah γιατί προσωπικά εγώ (με δείγμα μόνο 5 ημερών) βλέπω πως με σωστή χρήση (wifi-bluetooth-3g συνέχεια on) και με ένα 5 ώρο Stamina (όταν δεν χρειάζομαι push email) αποδεικνύεται το 1ο έξυπνο τηλ. μου που θα μου βγάζει ημέρα από τις 8 το πρωί μέχρι 3 το βράδυ (οκ έβαλα και το ποτάκι μέσα) χωρίς φόρτιση και στις 5,5 inch, ναι ΔΕΝ το θεωρώ στα Cons

 

3)- non-removable battery.... στο 2016 περίμενε αποσπώμενη αλήθεια;

 

4) "no USB Type C port" και "no Qi charging" +10000!

 

5) "throttles under permanent load" δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο ακόμη και με rendering video, βέβαια είναι χειμώνας ακόμη... (νομίζω πως η sony έχει βάλει thermal pipe για να το σώσει κάπως)

 

Για τα υπόλοιπα περιμένω να έχω πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

 

Και να πάω σε ένα θέμα που με καίει από HD2 εποχή, κανένα update πήραμε;;;; από εχθές δεν θα έπαιρνε την 6; :food:

 

Υ.Γ.: Αν ρουτάρουμε για να βγάλουμε το bloatware δεν παίζει να μας έρθει η marshmallow ΟΤΑ ή με το Companion έτσι; :O

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Καλομίλητο! Προσωπικά έχω πάψει να ακούω οποιοδήποτε μέσον που κάνει review συσκευές.

 

Αν rootαρεις θα παίρνεις κανονικά τα updates. Απλά θα χάνεις το root.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλομίλητο! Προσωπικά έχω πάψει να ακούω οποιοδήποτε μέσον που κάνει review συσκευές.

 

Αν rootαρεις θα παίρνεις κανονικά τα updates. Απλά θα χάνεις το root.

 

Να είστε καλά Moderάτορα! :happy: Νομίζω πως θα τα πάω καλά με την Sony έχοντας δει και το after-sale support της.

 

Ok προχωρώ σε root τότε από xda (καλά τα λέω ή έχουμε πιο εξειδικευμένο forum για τα sony; ) και λέω εντυπώσεις.

The HD2 has no limits. It's middle name is INFINITE!

P800, P990i, P1, LEO(!), Sensation, Lg Nexus4, Lg Nexus5, One M8(!), Z5_6853

Αντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά Moderάτορα! :happy: Νομίζω πως θα τα πάω καλά με την Sony έχοντας δει και το after-sale support της.

 

Ok προχωρώ σε root τότε από xda (καλά τα λέω ή έχουμε πιο εξειδικευμένο forum για τα sony; ) και λέω εντυπώσεις.

Μια χαρά το xda. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μια ερώτηση λέω να κάνω σε όποιον έχει πάρει το z5 premium.

Λέω από το z να πάω στο z5 premium, το θέμα είναι ότι αξίζει ή καλύτερα να περιμένω το x performance.

Εγώ αλλάζω κινητό λόγω κάμερας κυρίως γιατί το z σε όλα τα άλλα τα πάει μια χαρά

Σκέφτομαι επίσης μόνο το premium και λόγω 4k.

Τελευταία ερώτηση, επειδή είναι 5.5" βολεύει στην χρήση του ?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πάς πάλι σε sony τότε προσωπικά θα επέλεγα z5 όχι το premium...μεγάλο σε διαστάσεις κ τρώει την μπαταρία πολυ γρήγορα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να περιμένεις τον Σεπτέμβρη που θα βγουν πολύ καλύτερα κινητά με μεταλλική πλάτη και καλύτερη κάμερα αλλιώς αν βιάζεσαι οποίο και να πάρεις από τα 2 δεν θα απογοήτευτεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιες microSD μπορούν να βγάλουν χωρίς πρόβλημα 4k video. Το όριο στο παραπάνω κινητό για κάρτα μνήμης είναι 200gb. Υπάρχει μια SanDisk 200gb ultraαν την ξέρει κάποιος , αν τοποθετηθεί η συγκεκριμένη μπορεί να βγάλει4k ? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιες microSD μπορούν να βγάλουν χωρίς πρόβλημα 4k video. Το όριο στο παραπάνω κινητό για κάρτα μνήμης είναι 200gb. Υπάρχει μια SanDisk 200gb ultraαν την ξέρει κάποιος , αν τοποθετηθεί η συγκεκριμένη μπορεί να βγάλει4k ? Ευχαριστώ!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=433538

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Joe είναι αυτό που είπε ο φίλος, δεν έχουν όλες οι κάρτες ίδια χαρακτηριστικά, αυτή λεγεται SanDisk 200GB ultra. Ξέρει κανείς αν θα υπάρχει πρόβλημα στο 4k με την συγκεκριμένη; Την έχει δοκιμάσει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλες οι Sandisk ίδιες ή κατάλληλες για τη δουλειά που θέλει ο φίλος, ποια εχεις εσύ;

 

Εχω αυτη:

 

http://www.amazon.com/SanDisk-Ultra-MicroSDXC-Memory-Adapter/dp/B007WTAJTO

 

Βέβαια ειναι παλιά τώρα και οι σημερινές ειναι πιο γρήγορες αλλα εμενα προσωπικά με άφησε ευχαριστημένο.

 

Joe είναι αυτό που είπε ο φίλος, δεν έχουν όλες οι κάρτες ίδια χαρακτηριστικά, αυτή λεγεται SanDisk 200GB ultra. Ξέρει κανείς αν θα υπάρχει πρόβλημα στο 4k με την συγκεκριμένη; Την έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

Λογικά ειναι αυτή:

http://www.amazon.com/SanDisk-Ultra-200GB-Micro-SDSDQUAN-200G-G4A/dp/B00V62XBQQ

 

Διάβασε τα σχόλια στο Amazon και δες αν κανει για τις ανάγκες σου. Πιστεύω οτι με το Z5 Premium δεν θα έχεις πρόβλημα. Συνεχόμενη εγγραφή αρχείων εχει 15MB/s και άνετα σηκώνει 4Κ εγγραφή.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Άχα, ξέρεις τι; Έχω διαβάσει αρκετά, άλλοι λένε ναι και άλλοι όχι. Γιά αύτο ρώτησα εδώ μήπως υπάρχει και δοκιμασμένη ή κάποιον που ξέρει σίγουρα.

 

Η απάντηση από SanDisk customer care ήταν, it's not capable for 4k recording. Τώρα ίσως να είναι αλλά οριακά

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Sony Xperia Z5 Premium

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...