Jump to content

Samsung Galaxy Tab S2


kanenas00
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαι τωρα <σφαιρα> παει φιλε μου....;)

Σίγουρα είναι σφαίρα, αλλά εφόσον υπήρχε η δυνατότητα, έπρεπε να μας τοποθετήσουν τον exynos 7420 στα 14nm. Όχι μόνο θα είχαμε πολύ καλύτερη CPU+GPU, αλλά και μικρότερη κατανάλωση (=μεγαλύτερη αυτονομία). Τότε θα μιλούσαμε για περίσσοτερο future proof tablet για την επόμενα 3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση (συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη). Η ταμπλέτα συνδέεται με TV μέσω καλωδίου USB to HDMI;

Ναι θέλει ειδικό MHL καλώδιο. Επειδή είχα ένα για το tab pro που δεν έκανε στο λέω αυτό. Αν θυμάμαι καλά από το e-shop το πήρα..

Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι από το S-pen δουλεύει στο συγκεκριμένο tablet;;

Δεν εννοώ το softwear κομμάτι, αλλά εάν μπορεί απλά να γράψει επάνω στην οθόνη σε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής, ή σε κάποιο πρόγραμμα handwriting.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει ειδικό MHL καλώδιο. Επειδή είχα ένα για το tab pro που δεν έκανε στο λέω αυτό. Αν θυμάμαι καλά από το e-shop το πήρα..

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως στην ιστοσελίδα της Samsung USA για την SM-T710 λέει ότι συνδέεται με το Samsung HDMI connector (συγκεκριμμένο part no. κλπ) που από ότι κατάλαβα είναι prop MHL connector.

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι από το S-pen δουλεύει στο συγκεκριμένο tablet;;

Δεν εννοώ το softwear κομμάτι, αλλά εάν μπορεί απλά να γράψει επάνω στην οθόνη σε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής, ή σε κάποιο πρόγραμμα handwriting.

Κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Το πενάκι από το S-pen δουλεύει στο συγκεκριμένο tablet;;

Δεν εννοώ το softwear κομμάτι, αλλά εάν μπορεί απλά να γράψει επάνω στην οθόνη σε ένα πρόγραμμα ζωγραφικής, ή σε κάποιο πρόγραμμα handwriting.

 

Έχω την εντύπωση πως δεν λειτουργεί. Είχα το ΤΑΒ Α pen και είχα δοκιμάσει το πενάκι σε άλλα τάμπλετ και κινητά και δεν λειτούργησε σε κανένα. Δεν θυμάμαι αν το δοκίμασα σε samsung.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν λειτουργεί. Είχα την ίδια απορία και το δοκίμασα γιατί έχω το note 4 και δεν λειτουργεί.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο γιατί σε εμένα σε ένα πρόγραμμα για notes το πενακι δούλευε κανονικά.. Όχι οι λειτουργίες του με το κουμπί αλλά για γράψιμο. Θα το ξαναδώ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν βλέπω... κινητικότητα στο νήμα, αλλά υποθέτω η τιμή είναι όλο αυτό τον καιρό υψηλή. Τώρα μόλις άρχισε να πέφτει στα 500-550 € για την LΤE έκδοση 9.7, οπότε σιγά σιγά θα υπάρξουν νέοι χρήστες.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω... κινητικότητα στο νήμα, αλλά υποθέτω η τιμή είναι όλο αυτό τον καιρό υψηλή. Τώρα μόλις άρχισε να πέφτει στα 500-550 € για την LΤE έκδοση 9.7, οπότε σιγά σιγά θα υπάρξουν νέοι χρήστες.

 

Ναι, σιγά-σιγά πέφτει και έχει μπει και σε προσφορά αλλά θεωρώ ότι επειδή είναι σε τιμή πολύ κοντά στο ipad air 2 ο κόσμος που έχει αυτά τα λεφτά προτιμά να τα δώσει για ipad. Η γνώμη μου πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,κοιτάζω ζεστά το συγκεκριμένο τάμπλετ (Tab S2 9.7" 4G)τελευταία και εγώ συγκρίνοντας το με το ipad air2.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν γνωρίζει το εξής:

Ποια η αυτονομία της μπαταρίας με χρήση δεδομένων?

Σε αναλογία 3G κυρίως(70%) / WiFi (30%) .

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,κοιτάζω ζεστά το συγκεκριμένο τάμπλετ (Tab S2 9.7" 4G)τελευταία και εγώ συγκρίνοντας το με το ipad air2.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν γνωρίζει το εξής:

Ποια η αυτονομία της μπαταρίας με χρήση δεδομένων?

Σε αναλογία 3G κυρίως(70%) / WiFi (30%) .

για να συνεχίζω το ερώτημα του φίλου καθώς με ενδιαφέρει και εμένα το S2 (αλλά το απλό χωρίς 4g) συγκρήνοντας το με το ipad γενηκότερα, έχει μεγάλες διαφορές, θα άξιζε κάποιος να δώσεις σήμερα τα παραπάνω λεφτα.. 368 το απλό Samsung 9.7 και 440 το απλό ipad air 9.7

Link to comment
Share on other sites

για να συνεχίζω το ερώτημα του φίλου καθώς με ενδιαφέρει και εμένα το S2 (αλλά το απλό χωρίς 4g) συγκρήνοντας το με το ipad γενηκότερα, έχει μεγάλες διαφορές, θα άξιζε κάποιος να δώσεις σήμερα τα παραπάνω λεφτα.. 368 το απλό Samsung 9.7 και 440 το απλό ipad air 9.7

 

Όχι δεν αξίζει. Είχα για λίγο το iPad air2. Έχει πλεονεκτήματα από άλλα τάμπλετ, αλλά όταν πήρα το s2 ένιωσα ότι τώρα έχω το καλύτερο τάμπλετ. Το s2 είναι πιο λεπτό, έχει περισσότερες δυνατότητες χωρίς τους περιορισμούς του iPad (κλειδωμένο ΒΤ, όχι usb otg, περιορισμένη παραμετροποίηση), εξίσου καλή οθόνη, αντίστοιχο σε ταχύτητα, και καλύτερη τιμή. Αν δεν υπήρχε το s2, το ipad air2 ίσως ήταν το καλύτερο τάμπλετ. Τώρα όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

για να συνεχίζω το ερώτημα του φίλου καθώς με ενδιαφέρει και εμένα το S2 (αλλά το απλό χωρίς 4g) συγκρήνοντας το με το ipad γενηκότερα, έχει μεγάλες διαφορές, θα άξιζε κάποιος να δώσεις σήμερα τα παραπάνω λεφτα.. 368 το απλό Samsung 9.7 και 440 το απλό ipad air 9.7

Ο μόνος λόγος για να προτιμήσεις το ipad είναι αν έχεις iPhone ή άλλο ipad όπου η μετάβαση όλων των δεδομένων σου θα γίνει πιο εύκολα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος, το S2 είναι από τα λίγα ταμπλετ που τα κάνει όλα άψογα..

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το αν είναι ξεπερασμένο σε θέμα επιδόσεων ούτε κατά διάνοια. Θα πάρει και MM κατά τον Μάιο.

Από τιμή εννοείται πως όσο πέφτει τόσο καλύτερα σε σχέση με την αρχική του Φθινοπώρου.

Το S3 όσο έχω δει είναι ακόμη σε επίπεδο φημών τι επεξεργαστή και πόση μνήμη θα έχει.

 

Από εκεί και πέρα ανταγωνιστές του στις 8 ίντσες από παλιότερα android (όχι 4:3) θεωρούνται το S1 και το Ζ3c.

Πιο πρόσφατα (και 4:3) είναι το Mi Pad 2 και κάποια στιγμή σύντομα το Nexus 8.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..έχω το tab s2 9.7 4G εδώ και 1 βδομάδα περίπου..φοβερό tablet..αυτο που με απογοήτευσε είναι αυτό για το οποίο απο την αρχή (πριν το αγοράσω) είχα αμφιβολίες..η μπαταρία..μου βγάζει 6 - 6,5 ώρες οθόνη με πολύ νορμάλ χρήση κ χωρίς καθόλου 4G που ρουφάει την μπαταρία..δηλαδή χρήση μόνο με wifi...τουλάχιστον να είχε fast charging...τέλοσπαντων...εννοείται πως δεν μετανιώνω και πως το tablet είναι φοβερό..Μου κάνει κάτι που ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει κ σε κανέναν άλλο...όταν πάει η μπαταρία 5% κ πέφτει αυτόματα η φωτεινότητα για να κρατήσει υποτίθεται παραπάνω πάει στο 1% και κλείνει σε περίπου 1,5 λεπτό..δηλαδή τα τελευταία 5% με χαμηλωμένη φωτεινότητα, η οποία γίνεται αυτόματα, κρατάνε 1,5 με 2 λεπτά..δεν είναι τραγικό αυτό??μάλλον αποτελεί πρόβλημα στη συσκευή αν κ είναι καινούργια (1 εβδομάδας)..ποια είναι η γνώμη σας?
Link to comment
Share on other sites

Γεγονός: η μπαταρία είναι αδύναμη. Η ταμπλέτα μας βγάζει 4,5 - 5 ώρες οθόνης με δίκτυο κινητής πάντα ανοιχτό (έχω και εγώ την 4G, ίσως η σκέτη wifi να τα πηγαίνει καλύτερα). Γεγονός επίσης: στο 5% κλείνει αμέσως. Ουσιαστικά είναι το μόνο της πρόβλημα (η μπαταρία) και προσπαθώ να μάθω να ζω με αυτό, αφού σε όλα τα άλλα είναι εξαιρετική.

 

Ερώτηση: έχει συνδέσει κανείς αντάπτορα ethernet; το έκανα αλλά η επιλογή ethernet παραμένει θολή. Δεν ενεργοποιείται.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ ένα σφαιρικό τεστ για την μπαταρία μας:

http://www.anandtech.com/show/9709/samsung-galaxy-tab-s2-review/6

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους του κατοχους αυτου του εξαιρετικου tablet, το αγορασα και εγω σημερα την wi-fi εκδοση, παρατηρησα και εγω οτι η μπαταρια με φουλ φωτεινοτητα σαν να τελειωσε γρηγορα, αλλα λογικο λογο μικρου παχους να εχουν βαλει καπως μικρης χωρητικοτητας, υπαρχει καποιος τροπος να βλεπεις τα βιντεακια στο youtube αλλα και τις ταινιες σε full screen χωρις μαυρες μπαρες πανω και κατω?

Εψαξα στοgoggle και δεν βρηκα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους του κατοχους αυτου του εξαιρετικου tablet, το αγορασα και εγω σημερα την wi-fi εκδοση, παρατηρησα και εγω οτι η μπαταρια με φουλ φωτεινοτητα σαν να τελειωσε γρηγορα, αλλα λογικο λογο μικρου παχους να εχουν βαλει καπως μικρης χωρητικοτητας, υπαρχει καποιος τροπος να βλεπεις τα βιντεακια στο youtube αλλα και τις ταινιες σε full screen χωρις μαυρες μπαρες πανω και κατω?

Εψαξα στοgoggle και δεν βρηκα τιποτα!

για ταινίες (όχι για YouTube) ...κανε εγκατάσταση ένα Player ..πχ mx Player ... βάλε από τις ρυθμίσεις να ανοίξει όλα τα video σε 4:3 ...έτοιμος...

Είναι λογικό όταν έχεις την φωτεινότητα στο full (100%) να τελειώσει ποιο γρήγορα...

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μια ταινία είναι γυρισμένη σε φόρμα (διαστάσεις, μήκος Χ ύψος) διαφορετική από εκείνη της οθόνης μας, κάθε προσπάθεια να τη δεις σε πλήρη οθόνη θα οδηγήσει σε παραμόρφωση (άνθρωποι να λεπταίνουν ή να χοντραίνουν...) ή κόψιμο μέρους της. Αυτό πιστεύω το κατανοούμε όλοι. Τώρα βέβαια αν κάποιος προτιμά αυτά, από δύο μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, δικαίωμά του.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...