Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό εδώ και 1+ βδομάδα. Μεγάλο + η μπαταρία με πάνω από 6 ώρες sot (έχω φτάσει και 9 ώρες με wifi browsing). Έχει πολύ ωραία οθόνη με έντονα χρώματα, η ποιότητα κατασκευής πολύ ωραία και ποιοτική αλλά ο σχεδιασμός του αδιαφορος θα έλεγα. Επίσης λίγο βαρύ αλλά με τέτοια μπαταρία σε σχέση με το βάρος του είναι πολύ καλή αναλογία. Παρατήρησα ότι στην ταχύτητα ο 800 με τον 801 η διαφορά είναι χαοδης υπέρ του 801. Δεν τον περίμενα τόσο γρήγορο να πω την αλήθεια από τον 800 και αυτό με εξέπληξε ευχάριστα. Το λειτουργικό cyanogen os εννοείται ότι καλύτερο χωρίς ίχνος καθυστέρησης η lag και ενημερώσεις κάθε εβδομάδα (4 έχω λάβει μέχρι τώρα) οπότε δεν ξανασχολουμε με Rom. Το κακό βέβαια που δεν έχει επιλογή να είναι ρουτ στο developer option και που έχει νομίζω το flyme. 4g μια χαρά με Vodafone και cosmote (52mbps και 64 αντίστοιχα έπιασα) Dual 4g και στις 2 κάρτες αλλά όχι και οι δύο ταυτόχρονα, η μια 4g και η άλλη 2g αυτό αλλάζει στις ρυθμίσεις εναλλαξ. Στο ηχείο πολύ καλή ποιότητα αλλά θέλει λίγη παραπάνω ένταση. Η κάμερα τώρα μέτρια πιστεύω έχει δυνατότητες βελτίωσης άμα ασχοληθούν. Αυτά ότι θέλετε ρωτάτε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγόρασε κάποιος την συσκευή από το minideal?

Ήρθε σε συνάδελφο με custom λογισμικό και όχι με το λογισμικό της CyanogenMod 12.1.

 

Εδώ https://download.cyanogenmod.org/?device=ham υπάρχουν για κατέβασμα οι εκδόσεις της CyanogenMod 12.1 και το αντίστοιχο recovery.

 

Και εδώ https://wiki.cyanogenmod.org/w/Install_CM_for_hamοι οδηγίες εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας μετα απο καιρό χρήσης;

Επίσης σε σχεση με το Huawei G8 τι προτείνετε;

 

Η χρήση μετά από καιρό παραμένει όπως ήταν και στην αρχή. Μια χαρά λειτουργεί το κινητό. Σε σχέση με το g8 έχει καλύτερη μπαταρία λογισμικό και επεξεργαστή (σε ταχύτητα) το g8 όμως έχει καλύτερη πίσω κάμερα. (σύμφωνα πάντα με τα χαρακτηριστικά που διαβάζω)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ.

Απο everbuying πηρες απο οτι ειδα; Ποια εκδοση επελεξες απο πλευρας λογισμικού;

Επισης εμπλεξες καθολου με φλασαρισματα ή οπως το πήρες εκανες μονο ΟΤΑ update;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ.

Απο everbuying πηρες απο οτι ειδα; Ποια εκδοση επελεξες απο πλευρας λογισμικού;

Επισης εμπλεξες καθολου με φλασαρισματα ή οπως το πήρες εκανες μονο ΟΤΑ update;

 

Στο everbuying όταν το πείρα είχε μόνο την international version με cyanogen os. Νομίζω αυτήν πουλάει και τώρα. Είχε την εργοστασιακή ζελατίνα τιλιγμενο δεν είχε ξανά ανοιχτεί. Δεν ασχολήθηκα με φλασαρισματα το κινητό ήταν στοκ και απλά περνούσα τα Update με ota.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Κανεις καποια διαδικασια για απντειτ ή απλά ενα κλικ για ενημερωση;

 

Μόλις συνδεθεις στο ίντερνετ αν υπάρχει ενημέρωση σου πετάει μνμ ενώ παράλληλα την κατεβάζει στο background. Εσύ απλά πατάς εγκατάσταση, το κινητό κάνει reboot εγκαθιστά την ενημέρωση και ανοίγει κανονικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν σε αφήνει να εγκαταστήσεις την ενημέρωση εάν έχεις κάτω από 50% μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Κατι ακομα. Πόση ραμ και ρομ εχεις ελεύθερη μόλις κανεις ρεσταρτ και πόση με κανονική χρήση, ανοιγοντας όποιες εφαρμογές χρειάζεσαι την μέρα. Πόσα apps έχεις περάσει και δουλεύεις ταυτόχρονα. Στο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Κατι ακομα. Πόση ραμ και ρομ εχεις ελεύθερη μόλις κανεις ρεσταρτ και πόση με κανονική χρήση, ανοιγοντας όποιες εφαρμογές χρειάζεσαι την μέρα. Πόσα apps έχεις περάσει και δουλεύεις ταυτόχρονα. Στο περίπου.

 

Μόλις κάνω ρεσταρτ 1.5 ελεύθερη και αργότερα λιγοστευει στα 1.3 μετά από ώρα. Όλα αυτά με 40-50 apps περίπου

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά λοιπόν. Βλέπεις κολλήματα καθόλου οταν το φορτώνεις; Επίσης εχει μια θηκη στο honorbuy που ειναι αλα lg G4. Το πισω καπακι ειναι αποσπώμενο; Δεν ξερω αν ειναι ομως διαδραστική. Δηλαδη να την κλεινεις και να ενεργοπειίται το ρολοι. Εχεις ιδεα;

 

edit: κατατοπιστικό βιντεο για την θήκη

 

Τέλος σε σχέση με το miezu ΜΧ5 τι προτείνετε;

Edited by stylish
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά λοιπόν. Βλέπεις κολλήματα καθόλου οταν το φορτώνεις; Επίσης εχει μια θηκη στο honorbuy που ειναι αλα lg G4. Το πισω καπακι ειναι αποσπώμενο; Δεν ξερω αν ειναι ομως διαδραστική. Δηλαδη να την κλεινεις και να ενεργοπειίται το ρολοι. Εχεις ιδεα;

 

edit: κατατοπιστικό βιντεο για την θήκη

 

Τέλος σε σχέση με το miezu ΜΧ5 τι προτείνετε;

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει θήκη που κάνει αυτό που λες με το ρολόι (αλά g4) νομίζω πρέπει να το υποστηρίζει η ρομ η να έχεις κάποια εφαρμογή.(τέτοιο ρολόι υπάρχει στο elephone p8000 με την μαμά ρομ). Το βίντεο για ψεύτικο μου φαίνεται. Το mx5 καλό φαίνεται αλλά πρέπει να σου αρέσει και το flyme os που είναι σαν ios. Προσωπικά δεν μου αρέσει + νομίζω δεν έχει κουμπιά πίσω σανσαν όλα τα τηλ που έχουν κουμπιά. Μενού - αρχική - πίσω. Η meizu νομίζω βάζει μόνο στην μέση που κάνει ότι κάνουν και τα 3 κλασικά αλλά με διάφορους τρόπους. Ψάξε βίντεο πάνω σε αυτό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης θήκη του έχω βάλει την μαύρη της nillkin frosted shield λέγεται που μου άρεσε πολύ και στο lenovo που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το έχω το κινητό μισό μήνα σχεδόν και έχω να πω ότι είναι φοβερό. Με μόνη έλλειψη το NFC (που ok στη χώρα μας δε χρησιμοποιείται πρακτικά πουθενά, τουλάχιστον ακόμα), πετάει.

 

Μπαταρία με παιχνίδια, 3G και GPS, βγάζει 5-6 ώρες οθόνη. Σε έναν κύκλο που έκανα χρήση im και fb/instagram/twitter με wifi και όχι υψηλη φωτεινότητα, το 8ώρο SOT το έβγαλε άκοπα. Το μεγάλο ατού της συσκευής είναι ξεκάθαρα αυτό.

 

Το cyanogen δεν κολλάει πουθενά και παραμετροποιείται σε υψηλό βαθμό. Ο snapdragon δε μασάει πουθενά και, κατά τη γνώμη μου, όποιος στέκεται στον αριθμό των πυρήνων, χάνει την ουσία, αφού η εμπειρία χρήσης είναι φοβερή.

 

Για την κάμερα δεν έχω ιδιαίτερη γνώμη, καθώς δεν την πολυχρησιμοποιώ, αλλά σίγουρα είναι άνω του μετρίου.

 

Η ποιότητα κατασκευής είναι ανώτερη του LG G3, το βάζω κοντά στο Xiaomi mi4, λόγω του ότι το μεταλλικό πλαίσιο φαίνεται να είναι όντως με ακρίβεια κατασκευασμένο.

 

Γενικά, συστήνεται ανεπιφύλακτα ακόμα και για hardcore χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ για την μπαταριά. Με δική μου χρήση η μπαταριά μου κρατάει ακριβώς 24 ώρες γεμάτες. Βγάζω το κινητό απο την πρίζα στις 5 το απόγευμα (5/12), από τότε μέχρι τις 3 το μεσημέρι της επόμενης μέρας που τράβηξα τα sceenshot έχω 20% ακόμα μπαταριά που σημαίνει ότι σε 2 ώρες (17:00 - 6/12) θα θέλει φόρτιση. Sot μου βγάζει άνετα 6 ώρες (20% ακόμα) και αν το τραβούσα και άλλο θα πήγαινε 7 ώρες σύνολο. Σε όλο αυτό το 24ωρω η χρήση είναι φβ, broswing, τηλέφωνα μηνύματα φώτο χωρίς παιχνιδια και χρήση wifi μόνο μέσα στο σπίτι. Εκτός σπιτιού δεν κάνω καν τον κόπο να ψάξω για wifi και κωδικούς οπότε την βγάζω με 4g αν έχει στην περιοχή αλλιώς 3g. Screenshots: 1 2 3
Link to comment
Share on other sites

αναμένω και εγω αυριο παραλαβή...

 

για πειτε καμια ωραια θηκη και τι προτεινετε για temper glass

 

γιατι εχει τοση νεκρα το νημα?

Edited by Nitrous
Link to comment
Share on other sites

αναμένω και εγω αυριο παραλαβή...

 

για πειτε καμια ωραια θηκη και τι προτεινετε για temper glass

 

γιατι εχει τοση νεκρα το νημα?

 

Γιατί το έχουν πάρει λίγοι και απλά δεν εμφανίζει προβλήματα για να γράφουν εδώ μέσα. Θήκη οποία σου αρέσει εγώ έβαλα την nikklen frosted shield σε μαύρο και από Tempered Glass ένα του 1ος ευρου από το ebay. Ακόμα και στο xda υπάρχει πολύ ησυχία. Το κινητό απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ για την σύζυγο. Παρασκευή ή Σάββατο θα παραλάβουμε. Διάβασα στο xda για επανεκκίνηση από μόνο του. Έχει κάποιος τέτοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ για την σύζυγο. Παρασκευή ή Σάββατο θα παραλάβουμε. Διάβασα στο xda για επανεκκίνηση από μόνο του. Έχει κάποιος τέτοιο πρόβλημα;

 

Τέτοιο θέμα δεν είχα ποτέ. Άλλο πρόβλημα που έχω διαβάσει είναι ότι έχει αποσυνδεσεις με το WiFi που ούτε κάτι τέτοιο έχω δει. Μετά από 1+ μήνα δεν άντεξα και του πέρασα την cyanogenmod 12.1 (Official) με build in root. Υπαρχει και η stable της cyanogen os με pre rooted στο xda αλλά πιο πολύ μου αρέσει η cm12.1 το κινητό τρέχει καλύτερα αλλά έχει ελάχιστα bugs. το σημαντικότερο που δεν μου αρέσει ειναι ότι κάνει πολλά λάθη στην ανάγνωση δαχτυλικου αποτυποματως και το κινητό δεν ανοίγει γρήγορα. Θέλει κάποιες προσπάθειες για να μπει.

Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο το έχω στα χέρια μου τρεις εβδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό

με τη χρήση που του κάνω χρειάζεται φόρτιση κάθε 10+ ημέρες και το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει άψογα.

Όμως το font που έχουν χρησιμοποιήσει για τα ελληνικά είναι απαράδεκτο

στο "δ" κόβετε το μπαστουνάκι , τα γράμματα με τόνο φαίνονται σαν bold και δεν υπάρχει τελικό σίγμα (ς).

η rom είναι η 12.1 με όλα τα updates.

Μου φάνηκε περίεργο που δεν το έχει επισημάνει κανείς και γιαυτό το αναφέρω περιμένοντας σχόλια από του κατόχους του τηλεφώνου.

Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

το τηλέφωνο το έχω στα χέρια μου τρεις εβδομάδες και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό

με τη χρήση που του κάνω χρειάζεται φόρτιση κάθε 10+ ημέρες και το ξεκλείδωμα με δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει άψογα.

Όμως το font που έχουν χρησιμοποιήσει για τα ελληνικά είναι απαράδεκτο

στο "δ" κόβετε το μπαστουνάκι , τα γράμματα με τόνο φαίνονται σαν bold και δεν υπάρχει τελικό σίγμα (ς).

η rom είναι η 12.1 με όλα τα updates.

Μου φάνηκε περίεργο που δεν το έχει επισημάνει κανείς και γιαυτό το αναφέρω περιμένοντας σχόλια από του κατόχους του τηλεφώνου.

Άλλαξε γραμματοσειρά στο θέμα. Εγώ παρέλαβα εχθές για την σύζυγο. Φοβερή μπαταρία μέχρι στιγμής. Και γενικά πολύ τίμιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Το δάχτυλικο αποτυπομα είναι το πιο γρήγορο και από κινητά με τα διπλάσια χρήματα. Υπάρχουν συγκρίσεις στο YouTube. Τώρα με την γραμματοσειρά πιθανόν έχεις αλλάξει κάποιο θέμα με το theme engine της cyanogen. Τα ελληνικά έχουν τέτοια προβλήματα με κάποια θέματα όπως πχ και ότι υπάρχει κενό ανάμεσα σε κάθε γράμμα. Αλλαξε θέμα η γραμματοσειρά και θα φτιάξει.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε το πρώτο random reboot. Για να δούμε θα το φτιάξουν;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν πρόβλημα της γραμματοσειράς του θέματος της zuk, αλλάζοντας την σε system το πρόβλημα διορθώθηκε.

Ευχαριστώ

Google Nexus7,Asus Memo pad 7 (ME176CX),Onda v975m,Xiaomi Mi2A,ZUK Z1,Samsung Galaxy Tab S2
Link to comment
Share on other sites

Τη μπαταρία είναι αυτή που έχει το τηλέφωνο. Τα σπάει. Το πήρα για την σύζυγο και το θέλω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Που να βάλεις και την cyanogen mod 12.1 που έχω τώρα πιάνει 8 ώρες sot με την χρήση που αναφέρω πιο πάνω που στην official cyanogen rom έπιανα 7 ώρες. Ελπίζω μόνο να φτιάξουν και το δαχτυλικό αποτύπωμα κάποια στιγμή να διαβάζει σωστά και να μην κάνει τόσα λάθη.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...