Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμίσεις-> οθονη κλειδώματος και ασφάλειας-> πληροφοριες και συντομεύσεις-> συντομεύσεις εφαρμογων. Απενεργοποιεις οτι δεν χρειάζεσαι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στη παρέα, μια ερώτηση κ από εμένα

 

Το ξυπνητήρι δεν λειτουργεί όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό

Μήπως είναι θέμα ρύθμισης?

Έχω φάει το τόπο αλλά δε βρίσκω λύση

Ζητώ συγνώμη εάν έχει αναφερθεί σε παλιότερο post

 

Καλή Σαρακοστή σε όλους!!

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι απενεργοποιημένη η συσκευή το ξυπνητήρι δε θα δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα J500NF και CSC EUR και θέλω να το γυρίσω σε CSC COS (Cosmote).

Προσπάθησα μέσω Odin και πήρα error στα μεγέθη των partitions.

Το έχει κάνει κανείς; Ξέρει πως γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο κινητό δεν μπορώ πολλές από τις εφαρμογές του να τις μετακινήσω στην κάρτα μνήμης που του έχω βάλει (16gb) με αποτέλεσμα πολλές φορές κατά την ενημέρωση των εφαρμογών να μου βγάζει μήνυμα πως δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος για την εγκατάσταση τους κι αναγκάζομαι να σβήνω κάτι παιχνίδια που κατά καιρούς κατεβάζω (δυο με τρία παιχνίδια συνολικά και να αφήνω ένα, εκτός αν τα δυο με τρία παιχνίδια θεωρούνται υπερβολικά και θα θέλα την γνώμη σας γι΄αυτό). :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια μάλλον από προχωρημένους χρήστες. . Το παιδί μου άλλαξε το pattern κλειδωματος και δυστυχώς δεν μπορώ να το ξεκλείδωσώ..εν τω μεταξύ wifi και data απενεργοποιημενα ώστε να μπω μέσω Gmail account ..καμία ιδέα ώστε να πάρω τις φώτο πριν το κάνω Hard reset ? Η έστω κάνα μαγαζί που να κάνει τη δουλειά αυτή με κάνα περίεργο toolbox ? Σας ευχαριστώ
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια μάλλον από προχωρημένους χρήστες. . Το παιδί μου άλλαξε το pattern κλειδωματος και δυστυχώς δεν μπορώ να το ξεκλείδωσώ..εν τω μεταξύ wifi και data απενεργοποιημενα ώστε να μπω μέσω Gmail account ..καμία ιδέα ώστε να πάρω τις φώτο πριν το κάνω Hard reset ? Η έστω κάνα μαγαζί που να κάνει τη δουλειά αυτή με κάνα περίεργο toolbox ? Σας ευχαριστώ

Αν υπηρχαν στην sd ειναι ευκολο..Στη συσκευη ειναι πολυ δυσκολο γιατι ολα τα εργαλεια recover data ζητανε ενεργοποιημενο usb! To dr.fone ειναι ενα απο τα toolkit που χρησιμοποιουν αν το πας σε καποιο μαγαζι : https://drfone.wondershare.net/android-data-recovery.html?gclid=CK-02aCoydICFYY4Gwod96wA8w (υπαρχουν κι αλλα) _δες κι εδω : http://www.doctorandroid.gr/2015/01/android-data-recovery.html (αν ηταν συγχρονισμενα με το google photos η google drive θα τα βρεις εκει μετα το reset)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να σου πω ποιος είναι ο απλούστερος λογος που όχι μονο εδώ η Samsung κι αλλες εταιρείες, αλλά και οποιοσδήποτε προγραμματιστής δεν θέλει η εφαρμογή του να δουλεύει στην SD ..Απλα θα γίνει πολύ αργή η εφαρμογή,μέ προβλήματα, κι επειδή ένας μεγάλος όγκος χρηστών δεν γνωρίζουν αλλά βαθμολογουν όμως,η εφαρμογή θα παει στα τάρταρα εφόσον πολλοί δεν ενδιαφέρονται να διαβάσουν τα στοιχειώδη & τι μπορεί να φταίει.. Ναι όσο καλη SD κι αν έχουμε δεν μπορεί να έχουμε την απόδοση που έχουμε όταν οι εφαρμογές τρεχουν στην εσωτερική.. Για τα διάφορα Facebook κλπ ναι υπάρχει περίπτωση μετά απο κάποιο update να έχει συμπεριληφθεί οτιδήποτε (προσωπικά έχω το ισπανικό PHE firmware που δεν χρησιμοποιεί τουλαχιστον μέχρι στιγμής sosial app στα updates)..Γιά να χρησιμοποιήσουμε την SD ώς Internal υπαρχουν πλέον 2-3 τρόποι απλά χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή ο ένας, χρειάζεται όμως απαραίτητα root ...Υπάρχει κι αυτός : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/how-to/patch-adoptable-storage-enabler-t3489326 _που δεν χρειάζεται οπωσδήποτε root αλλά απλά μια recovery (την twrp for stock marshmallow) : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-samsung-galaxy-j500f-t3416960 καί δουλεύει σε μένα χωρίς πρόβλημα σε J5-FN M6 (PHE)... Τον τρόπο μέσω μιας εφαρμογής (root essentials) αλλά με root βέβαια τον έχω περιγράψει ξανά σε παλαιότερο post & υπάρχει και εδώ στο XDA : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/how-to/android-marshmallow-6-0-1-samsung-j5-f-t3400101 post #415 ....Οι εφαρμογές δεν θα ανοίγουν τόσο γρήγορα όσο τώρα , κι αν κάνεις κάτι τέτοιο βεβαιωσου πως έχεις μία πάρα πολύ καλή SD ....

 

Αυτο με το twrp πολυ καλο φαινεται θα το δοκιμασω στης κοπελας μου που με εχρι ζαλισει.Το θεμα ειναι με την εγγυηση τι γινεται?υπαρχει τροπος επαναφορας σε μαμα bootloader?

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ! Οτιδήποτε φλασαρουμε με το odin η με άλλον τρόπο πού δέν είναι ψηφιακά υπογεγραμμένο από τη samsung το knox θά γράψει.. Τρόπος reset counter δέν υπάρχει γιά τη συσκευή αυτή.. Παλιότερα ο chainfire (ο δημιουργός του supersu , τού odin, & πολλών άλλων) είχε δώσει το triangle away το οποίο μπορούσε & μπορεί να μηδενίσει τo counter αλλά μόνον σε ορισμένες συσκευές που υποστηρίζει.. πχ το samsung tab 2- 10.1 το υποστηρίζει & το έχω μηδενίσει επιτυχώς αρκετές φορές (δέν υπήρχε βέβαια τότε knox αλλά ο counter έγραφε κανονικά & έγραφε καί πόσες φορές φλασαρε ο χρήστης custom υλικό )...Δηλαδή καί μέσω twrp άν φλασαρεις το zip αυτό, ήδη η συσκευή έχει γράψει 0x1 knox εφόσον έχεις φλασαρει custom recovery ..Αν πάντως η συσκευή είναι ήδη root καλύτερα και γρήγορα μέσω του Root Essential από τό playstore εύκολα.. (κάνει πολλά επιπλέον το root essentials πχ τα emoji του 7.1Nougat & άλλα πολλά) ΥΓ:

Μόλις τελειώσουμε με το root σε μία συσκευή, αμέσως το δεύτερο που κάνουμε πρίν οτιδήποτε άλλο, είναι η εγκατάσταση του busybox ! (πολλά root tools δέν λειτουργούν χωρίς busybox & το απαιτούν)..Καί πάρε μία πολύ καλή sd κλάση 10 μέ τη μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής αν τελικά το κάνεις...

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

οχι εφοσον γραφει ο κνοξ δεν πειραζω τιποτα.Δεν ειναι δικο μου το κινητο εχει ακομα 1.5 χρονο εγγυηση και δεν θελω να την ακουω μετα αν παθει κατι

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

οχι εφοσον γραφει ο κνοξ δεν πειραζω τιποτα.Δεν ειναι δικο μου το κινητο εχει ακομα 1.5 χρονο εγγυηση και δεν θελω να την ακουω μετα αν παθει κατι

1,5 χρόνος είναι μεγάλο διάστημα κι αν πάθει κάτι η συσκευή ακόμη καί χωρίς να έχει καμία σχέση το root , μέ πρόφαση αυτό δέν θά το φτιάξουν.. Μόλις τελειώνει ο χρόνος της εγγύησης το κάνεις..Προσωρινά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το APK Editor γιά να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές στην SD & το Package Disabler(Samsung) γιά την απενεργοποιηση του bloatware χωρίς root ...Δεν μπορείς να απεγκαταστησεις εννοείται έφ. συστήματος αλλά βοηθάνε προσωρινά καί τα δύο.. Έχω γράψει σε παλαιότερα post πιό πίσω πώς γίνεται μπορείς να το βρείς...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Χρειάζομαι βοήθεια με τον φορτιστή. Μαζί με το κινητό ήταν μαζί αυτός ο φορτιστής νομίζω:

http://www.skroutz.gr/s/8995968/Samsung-micro-USB-Cable-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-ETA0U83EWE-ECB-DU4AWE-Bulk.html

 

ο οποίος φορτίζει πολύ αργά και δεν παλεύεται. Αυτό γίνεται λόγω του ότι είναι μόνο 1 αμπέρ;

 

Να πάρω κάτι τέτοιο που είναι 2 αμπέρ;

http://www.skroutz.gr/s/8988785/Samsung-USB-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-ETA-U90EW-Bulk.html

 

Θα φορτίζει γρηγορότερα;

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Γίνεται να φορτίζει γρηγορότερα όταν το συνδέω με USB στο PC; Με κάποιο άλλο πιο γρήγορο καλώδιο/USB3;

 

Σας ευχαριστώ!

 

 

EDIT: Αναρωτιέμαι γιατί είχαν αυτόν τον αργό φορτιστή μαζί με το κινητό. Κρατάει παραπάνω η μπαταρία σε βάθους χρόνου αν το φορτίζεις αργά π.χ. από το PC, ή δεν παίζει ρόλο;

Edited by Cyberdemon87
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να περιμένω 5 ώρες μέχρι να φορτίσει κάθε φορά.

Ο φορτιστής 2 αμπέρ στο link παραπάνω μου κάνει για γρήγορη φόρτιση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα σήμερα να ξεφορτώσω φωτογραφίες και βιντεάκια από το κινητό της γυναίκας μου γιατί είχαν γεμίσει και η εσωτερική μνήμη και η κάρτα μνήμης. Ενω με την εσωτερική δεν είχα πρόβλημα με απλό drag and drop στον Η/Υ ,στην κάρτα μνήμης δεν μου εμφανίζει σχεδόν τις μισές φωτογραφίες που απο την συλλογή φαίνονται κανονικά ενώ και κατα την μεταφορά δεν διαγράφηκαν απο την κάρτα μνήμης και εμφανίζει το μήνυμα ότι το περιεχόμενο είναι κλειδωμένο ή κάτι τέτοιο... Είναι θέμα Knox, θέλει την εφαρμογή της Samsung (pc suite) ή παίζει να είναι κανα bug ?

Αν είχε κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα θα εκτιμήσω όποια βοήθεια...

 

Οκ, βρέθηκε το πρόβλημα. Είχε ζημιά η κάρτα μνήμης. Την άλλαξα με άλλη και τώρα είναι οκ!

Edited by Dimos_Vav

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω ενα J5 και μου πεταει με το που θα ανοιξει το μηνυμα για Υπερθέρμανση Συσκευης ακομα και κλειστο να ηταν ολο το βραδυ και δε με αφήνει να μπω καπου ξερουμε γιατι γίνεται αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα αλλα για την ώρα την αναβάλλω.

Το θέμα μου είναι πως με αυτή την αναβάθμιση,φτάνει η χρήση μνήμης στο 87%!!!,Χωρίς να έχω πολλές εφαρμογές περασμένες.

Τι κάνω τώρα;

Με καναδυο αναβαθμίσεις ακόμα θα τιγκαρει τελείως.

Μ'αρέσει που με την έκδοση 6 θα χρησιμοποιούταν και η κάρτα μνήμης ως μνήμη τηλεφώνου...

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος παρήγγειλα δύο tempered glass για το παλιό J5, οπότε τα χαρίζω.

Θεσσαλονίκη, Σταυρούπολη. Στείλτε π.μ. καλύτερα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την αναβάθμιση.

Ευχάριστη έκπληξη το γεγονός ότι μου αύξησε Τον διαθέσιμο χώρο κατά 5-6%!!!

Έπεσε δηλαδή στο 81%.

 

Εντύπωση μου έκανε ότι αφού τελείωσε η εγκατάσταση,έκανε βελτιστοποίηση στις εφαρμογές.

213!!! τον αριθμό!!!

Εγώ άντε να έχω περάσει 10 αππς.

200 εφαρμογές από bloatware κλπ;;;

Δεν Είναι τραγικά πολλές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΜΟΥ ηρθε μια αναβάθμιση FIRMWARE έκδοση J500FNXXS1BQD1/J500FNOXX1BPL1/J500FNXXUBPL5 περίπου 27 MΒ και μου γράφει Σφαλμα στην εγκατάσταση ξέρει κανείς τι μπορεί να φταιει; Edited by andreas24
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. γνωρίζει κάποιος αξιόπιστη Caller ID εφαρμογή που να μπορεί να εμφανίζει και άλλα στοιχεία από την επαφή όταν δέχομαι κλήση; Το όνομα της εταιρίας πχ (Company)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ΜΟΥ ηρθε μια αναβάθμιση FIRMWARE έκδοση J500FNXXS1BQD1/J500FNOXX1BPL1/J500FNXXUBPL5 περίπου 27 MΒ και μου γράφει Σφαλμα στην εγκατάσταση ξέρει κανείς τι μπορεί να φταιει;

Διαφοροι λογοι υπαρχουν κι οχι ενας..Αν σου βγαζει το τριγωνο & γραφει για λαθος, με το smart switch η και το kiess μπορεις να διορθωσεις δες:

Υπαρχει παντα και το Odin ...Παρε απο εδω : https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-j5/SM-J500FN/ (Για 2015 μοντελο μονο!!) αυτο που θελεις & φλασαρεις αμεσως με Odin σε δυο λεπτα..Αν το Sammobile δεν κατεβαζει σημερα τοτε απο εδω: http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-J500FN

Η τελευταια εκδοση Odin v3.12.5 εδω : https://androidmtk.com/download-odin-downloader-versions

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το αγορασα χθες αλλα ο ηχος στις κλησεις (κανονικες) βγαινει "τσιριχτος" ενω η ανοιχτη ακροαση πολυ αδυναμη και οχι και τοσο καθαρη ...(Παταω και το εικονιδιακι πανω που δινει λιγο στον ηχο αλλα δεν κανει μεγαλη διαφορά)

 

Κανα καλο εκουαλαιζερ η κατι για να φτιαξει ο ηχος που ακουω κατα την διαρκεια των συνομιλιων υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...