Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει εξηγώντας μου πως μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα μνήμης ή τελοσπάντων πως τις εγκαθιστώ απευθείας εκεί;

Ευχαριστώ πολύ!

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρίν 10 ημέρες Μου ήρθε ενημέρωση από την Samsung και είχα ελεύθερο χώρο αποθήκευσης 1.8g.εχθές του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και με της ίδιες ακριβώς εφαρμογές έχω 1.3g με καθαρισμένη μνήμη κτλ.κάτι παίζει με την Samsung
Link to comment
Share on other sites

Πρίν 10 ημέρες Μου ήρθε ενημέρωση από την Samsung και είχα ελεύθερο χώρο αποθήκευσης 1.8g.εχθές του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και με της ίδιες ακριβώς εφαρμογές έχω 1.3g με καθαρισμένη μνήμη κτλ.κάτι παίζει με την Samsung

Παντως και σε εμενα το τελευταιο update ελευθερωσε χωρο περιπου 300 mb ομως

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή υπερθερμανθηκε..Μου πετάει αυτό το μύνημα και το τηλ δουλεύει μόνο για κλήσεις..Έχει τύχει το ίδιο και σε κάποιον άλλο .. Υπάρχει λύση??
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, μετά το update, εγκατέστησε με το στανιό εφαρμογή facebook. Και φυσικά έμεινε σαν προεγκατεστημένη. Απαράδεκτο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες συμφορουμίτες!

Ζητώ τη βοήθειά σας!

 

Έχω στα χέρια μου το J500FN της κόρης ενός φίλου, που το μπλόκαρε μετά από ..πολλά λανθασμένα μοτίβα ίσως(??) και δεν θυμάται και το Gmail που έκανε εγγραφή!!!

Λόγω της εξοικίωσής μου με flashings κλπ. μου το έδωσε μπας και το σώσω..

Τέλοσπάντων, το κινητό είναι locked-out και ανοίγει ζητώντας το (ξεχασμένο) gmail...

 

Διαβάζοντας τριγύρω για να εξοικιωθώ με την "Samsung λογική", κατάλαβα και μετά από προσπάθειες ότι δε θα είναι τόσο απλό όσο το να περάσω από πάνω μια stock rom.

Αν και φαντάζομαι ότι το usb-debbuging δε θα ήταν ενεργοποιημένο, είπα να κάνω την προσπάθεια...

Μπήκα στο recovery, έκανα wipe data/factory reset, πέρασα drivers και ξεκίνησα να φλασάρω μέσω odin μια stock rom.

Δεν είδα να πετάει κανένα error. Φαινομενικά είχε πάει καλα.

Όταν το άνοιξα, ήταν ακόμα στην ίδια κατάσταση , ζητώντας είσοδο στο google account!!

 

Έτσι έμαθα για το Google FRP (Factory Reset Protection), το οποίο αποτρέπει να γίνει το factory reset αν δεν έχεις πρόσβαση στο google account σου. :(

Συνεχίζοντας το διάβασμα, προσπάθησα να κάνω ByPass του FRP, αλλά δεν τα κατάφερα.

Πιθανόν, λόγω μη εξοικίωσής μου με τα sammy, να μου διαφεύγει κάτι.

 

Έχετε κάποια πρόταση βοηθείας?? Υπάρχει περίπτωση να σώσουμε το κινητό της μικρής??

Δεν τον νοιάζει η εγγύηση (το ΚΝΟΧ κλπ..), ή τα αρχεία... Απλά να ανοίξει το κινητό πλέον!

 

------------------

Edit:

Ακολουθεί η λύση...

Edited by stasis
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, η λύση δώθηκε με το παρακάτω βίντεο, και το κινητό είναι και πάλι σε λειτουργία...

 

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα επέκτασης μνήμης έχει απενεργοποιηθεί εντελώς από την Samsung ή είναι δυνατή μόνο υπό προϋποθέσεις; π.χ. χωρητικότητα 8GB+ ή/και class 6+ ???
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρίζω 2 tempered glass για J5 του 2005, τα οποία παρήγγειλα αντί του J5 2016.

Π.Μ. όποιος τα θέλει.

Δυτική Θεσ/κη, Σταυρούπολη.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την βλακεια και εκανα την αναβαθμιση σε android 6 και η συσκευη κολαει δραματικα,μεχρι και το αλμουμ με τις φωτο οταν παω να ανοιξω κανει πανω απο 30 δευτερολεπτα,υπαρχει καποια λυση σε αυτο η θα πρεπει να απευθυνθω στο service??
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την βλακεια και εκανα την αναβαθμιση σε android 6 και η συσκευη κολαει δραματικα,μεχρι και το αλμουμ με τις φωτο οταν παω να ανοιξω κανει πανω απο 30 δευτερολεπτα,υπαρχει καποια λυση σε αυτο η θα πρεπει να απευθυνθω στο service??

Μετα την αναβάθμιση απο LP σε M επαναφορά συσκευής και καλύτερα απο recovery παρα από ρυθμίσεις> επαναφορά... (τα δεδομένα διαγράφονται εκτός όσων είναι συγχρονισμένα με το λογ.google)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβάθμιση απο LP σε M επαναφορά συσκευής και καλύτερα απο recovery παρα από ρυθμίσεις> επαναφορά... (τα δεδομένα διαγράφονται εκτός όσων είναι συγχρονισμένα με το λογ.google)

Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,θα μπορουσες μηπως αν σου ειναι ευκολο να μου πεις πως θα κανω επαναφορα απο recovery γιατι δεν το εχω ξανακανει,σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια σου,θα μπορουσες μηπως αν σου ειναι ευκολο να μου πεις πως θα κανω επαναφορα απο recovery γιατι δεν το εχω ξανακανει,σε ευχαριστω και παλι

Κρατάς πατημένο ταυτόχρονα volume up /power /home ωστε να μεις σε recovery και να κάνεις wipe data .

Δες εδώ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις την διαδικασία που δείχνει το βίντεο θα γυρίσει σε lollipop ή απλά κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

Πώς να γυρίσει σε μια rom που πλέον δεν υπάρχει εφόσον έχεις φλασαρει τη Μ6? Θα γίνει επαναφορά της συσκευής στη rom που φλασαρες & διαγράφονται όσα δεδομένα δεν περιέχονται σε αυτή όπως τη δίνει η Samsung

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς πατημένο ταυτόχρονα volume up /power /home ωστε να μεις σε recovery και να κάνεις wipe data .

Δες εδώ

Σε ευχαριστω πολυ αδερφε,το εκανα ετσι οπως ακριβως μου ειπες και η συσκευη ειναι κομπλε,το μονο περιεργο που μου κανει ειναι οταν εχω κλειδωμενη την οθονη και παω να ξεκλειδωσω αντι να με βγαλει στην αρχικη σελιδα της συσκευης με βγαζει στις κλησεις,οσο και αν το προσπαθησα δεν ξεκολαει απο αυτο και το ιδιο το εκανε και πριν κανω τα wipe data απο recovery

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά θα τρελαθώ!

Καταρχήν να πω ότι εγώ είμαι από τους τυχερούς/άτυχους που έχουν Windows Phone (Lumia 640) οπότε μπορεί να λέω και βλακείες μιας και android δεν έχω εδώ και 2 χρόνια.

Αλλά επειδή έχει το J5 η κοπέλα μου και βλέπω ότι συνεχώς πετάει μήνυμα πως δεν έχει χώρο το η συσκευή, ούτε καν για τα updates, ήθελα να σας ρωτήσω.

 

Τι και αν έκανα move με τον official τρόπο του marshmallow (στις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εφαρμογές που επέτρεπε φυσικά!), με τα updates ξαναγυρνάνε στην συσκευή.

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην SD, ακόμη και με marshmallow; Άσε που εγκαταστάθηκε και το Facebook (και ποιος ξέρει τι άλλα κρυφά) με το έτσι θέλω.

Δηλαδή για να αξιοποιήσεις την SD και να έχεις ελεύθερο χώρο θα πρέπει να κάνεις root;

Οι περισσότεροι casual χρήστες δεν ξέρουν/φοβούνται/δεν θέλουν να ασχοληθούν με το rooting μόνο και μόνο για να έχουν μια λειτουργία που θα έπρεπε να είναι αυτονόητη!

Δηλαδή στην ουσία αχρηστεύεται κατά κάποιο τρόπο η SD, άντε για να περνάς εκεί απλώς τις photos/videos/μουσική.

Στο windows phone με μια απλή επιλογή το κάνεις και μου κάνει εντύπωση.

 

Είπαμε εντάξει, εκεί με google, big brother, όλην την ώρα κάνει background διεργασίες/φακελώνει κλπ, αλλά αυτό με τον χώρο καταντάει γελοίο αν είναι έτσι όπως τα λέω...

 

Δηλαδή μόνο και μόνο για να ανεβαίνουν περισσότερο οι πωλήσεις αναγκαστικά στα 16αρια/32αρια/κλπ, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο, ούτε μπορώ να ακούω τις ψεύτικες δικαιολογίες της Samsung που όπως είχα διαβάσει, πως οι SD χαλάνε ή γίνονται eject και χάνονται οι εφαρμογές.

Οκ, το δέχομαι αλλά θα έπρεπε να παρέχεται η επιλογή και ούτως ή άλλως θα είναι εν γνώση του χρήστη.

 

Δυστυχώς θα αναγκαστώ να το γυρίσω και εγώ σε android σύντομα, αφού τα windows έχουν πεθάνει, και λυπάμαι.

 

Για δώστε τα φώτα σας οι γνώστες :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, η ερώτηση μου είναι η εξής:Έχω το Galaxy J5 και έχω μπλοκάρει έναν αριθμό και δουλεύει μια χαρά,όμως όταν πάω στο log ο αριθμός αυτός που απορρίφθηκε φαίνεται πως μου έχει κάνει κλήση,πως το απενεργοποιώ αυτό ώστε να μην φαίνεται καθόλου;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά θα τρελαθώ!

Καταρχήν να πω ότι εγώ είμαι από τους τυχερούς/άτυχους που έχουν Windows Phone (Lumia 640) οπότε μπορεί να λέω και βλακείες μιας και android δεν έχω εδώ και 2 χρόνια.

Αλλά επειδή έχει το J5 η κοπέλα μου και βλέπω ότι συνεχώς πετάει μήνυμα πως δεν έχει χώρο το η συσκευή, ούτε καν για τα updates, ήθελα να σας ρωτήσω.

 

Τι και αν έκανα move με τον official τρόπο του marshmallow (στις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ εφαρμογές που επέτρεπε φυσικά!), με τα updates ξαναγυρνάνε στην συσκευή.

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει τρόπος να μεταφερθούν οι εφαρμογές στην SD, ακόμη και με marshmallow; Άσε που εγκαταστάθηκε και το Facebook (και ποιος ξέρει τι άλλα κρυφά) με το έτσι θέλω.

Δηλαδή για να αξιοποιήσεις την SD και να έχεις ελεύθερο χώρο θα πρέπει να κάνεις root;

Οι περισσότεροι casual χρήστες δεν ξέρουν/φοβούνται/δεν θέλουν να ασχοληθούν με το rooting μόνο και μόνο για να έχουν μια λειτουργία που θα έπρεπε να είναι αυτονόητη!

Δηλαδή στην ουσία αχρηστεύεται κατά κάποιο τρόπο η SD, άντε για να περνάς εκεί απλώς τις photos/videos/μουσική.

Στο windows phone με μια απλή επιλογή το κάνεις και μου κάνει εντύπωση.

 

Είπαμε εντάξει, εκεί με google, big brother, όλην την ώρα κάνει background διεργασίες/φακελώνει κλπ, αλλά αυτό με τον χώρο καταντάει γελοίο αν είναι έτσι όπως τα λέω...

 

Δηλαδή μόνο και μόνο για να ανεβαίνουν περισσότερο οι πωλήσεις αναγκαστικά στα 16αρια/32αρια/κλπ, δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο, ούτε μπορώ να ακούω τις ψεύτικες δικαιολογίες της Samsung που όπως είχα διαβάσει, πως οι SD χαλάνε ή γίνονται eject και χάνονται οι εφαρμογές.

Οκ, το δέχομαι αλλά θα έπρεπε να παρέχεται η επιλογή και ούτως ή άλλως θα είναι εν γνώση του χρήστη.

 

Δυστυχώς θα αναγκαστώ να το γυρίσω και εγώ σε android σύντομα, αφού τα windows έχουν πεθάνει, και λυπάμαι.

 

Για δώστε τα φώτα σας οι γνώστες :)

Κατ αρχήν να σου πω ποιος είναι ο απλούστερος λογος που όχι μονο εδώ η Samsung κι αλλες εταιρείες, αλλά και οποιοσδήποτε προγραμματιστής δεν θέλει η εφαρμογή του να δουλεύει στην SD ..Απλα θα γίνει πολύ αργή η εφαρμογή,μέ προβλήματα, κι επειδή ένας μεγάλος όγκος χρηστών δεν γνωρίζουν αλλά βαθμολογουν όμως,η εφαρμογή θα παει στα τάρταρα εφόσον πολλοί δεν ενδιαφέρονται να διαβάσουν τα στοιχειώδη & τι μπορεί να φταίει.. Ναι όσο καλη SD κι αν έχουμε δεν μπορεί να έχουμε την απόδοση που έχουμε όταν οι εφαρμογές τρεχουν στην εσωτερική.. Για τα διάφορα Facebook κλπ ναι υπάρχει περίπτωση μετά απο κάποιο update να έχει συμπεριληφθεί οτιδήποτε (προσωπικά έχω το ισπανικό PHE firmware που δεν χρησιμοποιεί τουλαχιστον μέχρι στιγμής sosial app στα updates)..Γιά να χρησιμοποιήσουμε την SD ώς Internal υπαρχουν πλέον 2-3 τρόποι απλά χρησιμοποιώντας μια εφαρμογή ο ένας, χρειάζεται όμως απαραίτητα root ...Υπάρχει κι αυτός : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/how-to/patch-adoptable-storage-enabler-t3489326 _που δεν χρειάζεται οπωσδήποτε root αλλά απλά μια recovery (την twrp for stock marshmallow) : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-samsung-galaxy-j500f-t3416960 καί δουλεύει σε μένα χωρίς πρόβλημα σε J5-FN M6 (PHE)... Τον τρόπο μέσω μιας εφαρμογής (root essentials) αλλά με root βέβαια τον έχω περιγράψει ξανά σε παλαιότερο post & υπάρχει και εδώ στο XDA : https://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/how-to/android-marshmallow-6-0-1-samsung-j5-f-t3400101 post #415 ....Οι εφαρμογές δεν θα ανοίγουν τόσο γρήγορα όσο τώρα , κι αν κάνεις κάτι τέτοιο βεβαιωσου πως έχεις μία πάρα πολύ καλή SD ....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, η ερώτηση μου είναι η εξής:Έχω το Galaxy J5 και έχω μπλοκάρει έναν αριθμό και δουλεύει μια χαρά,όμως όταν πάω στο log ο αριθμός αυτός που απορρίφθηκε φαίνεται πως μου έχει κάνει κλήση,πως το απενεργοποιώ αυτό ώστε να μην φαίνεται καθόλου στο log;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, η ερώτηση μου είναι η εξής:Έχω το Galaxy J5 και έχω μπλοκάρει έναν αριθμό και δουλεύει μια χαρά,όμως όταν πάω στο log ο αριθμός αυτός που απορρίφθηκε φαίνεται πως μου έχει κάνει κλήση,πως το απενεργοποιώ αυτό ώστε να μην φαίνεται καθόλου στο log;

 

Ο αριθμός έχει μπλοκαριστεί και δεν χρυπάει πια το τηλέφωνό σου. παρόλα αυτά, δεν νομιζω να μπορείς να τον αποκρύψεις 100%

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι να μου καποιος αν γνωριζει? οταν εχω κλειδωμενη την οθονη και παω να ξεκλειδωσω αντι να με βγαλει στην αρχικη σελιδα της συσκευης με βγαζει στις κλησεις,οσο και αν το προσπαθησα δεν ξεκολαει απο αυτο και το ιδιο το εκανε και πριν κανω την αναβαθμιση σε marshmallow 6.Επισης ειναι φυσιολογικο η ΡΟΜ να δειχνει φουλ απο χωρο με 4 εφαργογες που εχω εγκαταστησει?(facebook,viber,skype,messanger).Να πω πως δεν υπαρχουν στον χωρο αποθηκευσης της συσκευης τιποτα απο φωτο,βιντεο,τραγουδια κτλ κτλ.Μου λεει πως εχει 3,8GB πιασμενα με εφαρμογες.Βεβαια πολυ χωρο πιανουν κατι outlock,word,excel αλλα αυτα δεν σβηνουν ειναι της συσκευης.
Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεκλειδώνεις μήπως το κάνεις με συρσιμο το δάχτυλο από αριστερά προς τα δεξια στην οθόνη?? Αν ναι φυσιολογικά σε πάει στις κλήσεις γιατί " ενεργοποιειται" η συντομευση για τις κλήσεις απο την οθόνη κλειδώματος. Κανονικα για ξεκλείδωμα απο κατω προς τα επάνω. Αν δεν ειναι ο τροπος που ξεκλειδώνεις, δεν ξερω.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tsetselis4
Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεκλειδώνεις μήπως το κάνεις με συρσιμο το δάχτυλο από αριστερά προς τα δεξια στην οθόνη?? Αν ναι φυσιολογικά σε πάει στις κλήσεις γιατί " ενεργοποιειται" η συντομευση για τις κλήσεις απο την οθόνη κλειδώματος. Κανονικα για ξεκλείδωμα απο κατω προς τα επάνω. Αν δεν ειναι ο τροπος που ξεκλειδώνεις, δεν ξερω.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχεις δικιο φιλε μου,το ξεκλειδωνα απο αριστερα προς τα δεξια,δεν το γνωριζα αυτο,υπαρχει τροπος να το απενεργοποιησω ωστε να το ξεκλειδωνω οπως θελω και να μην με πεταει στις κλησεις?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...