Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Αν σου το πέρασε σωστά μέσω υπολογιστή είσαι οκ. απλά επειδή ξετικαρες το AUTORESTART μένει στην οθόν του Odin...Βγάζεις μπαραρία, ανοιγεις τηλέφωνο και περνας το supersu μέσω καλωδίου στην εσωτερική. Ξανακλείνεις και πατάς μαζί VOL UP+POWER+HOME. Από εκει μπαίνεις TWRP και φλασάρεις το ρουτ

 

Επειδή το έχασα λίγο, Τώρα πρέπει να κάνω πάλι την διαδικασία απ την αρχή; ;Το supersu εν το κατεβάζω από το store ?? Και αν μπορείς να ν μ πεις λίγο το κανω τι ακριβώς στο τελευταιο που πρέπει να φλασαρω .Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Επειδή το έχασα λίγο, Τώρα πρέπει να κάνω πάλι την διαδικασία απ την αρχή; ;Το supersu εν το κατεβάζω από το store ?? Και αν μπορείς να ν μ πεις λίγο το κανω τι ακριβώς στο τελευταιο που πρέπει να φλασαρω .Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Λοιπόν, γράφω εδώ τη διαδικασία από την αρχή για όποιον ενδιαφέρεται:

1.Κατεβάζουμε TWRP από εδώ στο λαπτοπ/σταθερό μας. http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-twrp-2-8-7-0-samsung-galaxy-j5-t3219901

2.Κατεβάζουμε το superSU από εδώ http://www.apkmirror.com/apk/chainfire/supersu/supersu-2-78-release/supersu-2-78-android-apk-download/ στον υπολογιστή και το περνάμε στη μνήμη του τηλεφώνου. Η εφαρμογή από το store εμένα δεν μου δούλεψε.

3. Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις προγραμματιστή στο τηλέφωνο και τικάρουμε το "ξεκλείδωμα από ΟΕΜ" και "εντοπισμό σφαλμάτων USB"

4.Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή και σιγουρευόμαστε οτι υπάρχουν οι drivers

5. ΚΑτεβάζουμε και ανοίγουμε το πρόγραμμα odin στο pc

6. Κλείνουμε το τηλέφωνο και μπαίνουμε σε download mode (VOL DOWN+POWER+HOME). Πατάμε το πλήκτρο VOL UP για να μπούμε download mode και το συνδέουμε με USB στο pc

7. Ανοίγουμε το Οdin στο pc και εκεί που λέει PDA ή AP βάζουμε το αρχείο της TWRP που ήδη κατεβάσαμε. Πριν να ξεκινήσουμε ξετικάρουμε το auto reboot από το Odin και μετά πατάμε σταρτ.

8. Εφόσον η TWRP περαστεί κανονικά τραβάμε την μπαταρία μας από το τηλέφωνο.

9. Ανοίγουμε το τηλέφωνο, όχι με κανονικό boot αλλά με boot to recovery (VOL UP+POWER+HOME)

10. η recovery ΤWRP ανοίγει εφόσον έχει γίνει σωστά η διαδιασία.

11. εντοπίζουμε το superSU και το φλασάρουμε (install). Κάνουμε και την επιλογή για wipe dalvik/cache που μας έχει εκεί αλλιώς ίσως να μην πετύχει.

12. έτοιμος, reboot.

 

Αυτά έκανα εγώ και πέτυχε εύκολα. Θέλει λίγη προσοχή και υπομονή. Δεν ξέρω πως μπορώ αλλιώς να βοηθήσω καθώς δεν γνωρίζω κατα πόσο έχει κάνει ο καθένας τα βήματα που έκανα εγώ... έχω ακούσει κτ για soft brick κτλ αλλά τ0 99% των ατόμων που το έκαναν τους πέτυχε, το 1% έκανε κάποια χαζομάρα

Link to comment
Share on other sites

 

Λοιπόν, γράφω εδώ τη διαδικασία από την αρχή για όποιον ενδιαφέρεται:

1.Κατεβάζουμε TWRP από εδώ στο λαπτοπ/σταθερό μας. http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-twrp-2-8-7-0-samsung-galaxy-j5-t3219901

2.Κατεβάζουμε το superSU από εδώ http://www.apkmirror.com/apk/chainfire/supersu/supersu-2-78-release/supersu-2-78-android-apk-download/ στον υπολογιστή και το περνάμε στη μνήμη του τηλεφώνου. Η εφαρμογή από το store εμένα δεν μου δούλεψε.

3. Μπαίνουμε στις ρυθμίσεις προγραμματιστή στο τηλέφωνο και τικάρουμε το "ξεκλείδωμα από ΟΕΜ" και "εντοπισμό σφαλμάτων USB"

4.Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή και σιγουρευόμαστε οτι υπάρχουν οι drivers

5. ΚΑτεβάζουμε και ανοίγουμε το πρόγραμμα odin στο pc

6. Κλείνουμε το τηλέφωνο και μπαίνουμε σε download mode (VOL DOWN+POWER+HOME). Πατάμε το πλήκτρο VOL UP για να μπούμε download mode και το συνδέουμε με USB στο pc

7. Ανοίγουμε το Οdin στο pc και εκεί που λέει PDA ή AP βάζουμε το αρχείο της TWRP που ήδη κατεβάσαμε. Πριν να ξεκινήσουμε ξετικάρουμε το auto reboot από το Odin και μετά πατάμε σταρτ.

8. Εφόσον η TWRP περαστεί κανονικά τραβάμε την μπαταρία μας από το τηλέφωνο.

9. Ανοίγουμε το τηλέφωνο, όχι με κανονικό boot αλλά με boot to recovery (VOL UP+POWER+HOME)

10. η recovery ΤWRP ανοίγει εφόσον έχει γίνει σωστά η διαδιασία.

11. εντοπίζουμε το superSU και το φλασάρουμε (install). Κάνουμε και την επιλογή για wipe dalvik/cache που μας έχει εκεί αλλιώς ίσως να μην πετύχει.

12. έτοιμος, reboot.

 

Αυτά έκανα εγώ και πέτυχε εύκολα. Θέλει λίγη προσοχή και υπομονή. Δεν ξέρω πως μπορώ αλλιώς να βοηθήσω καθώς δεν γνωρίζω κατα πόσο έχει κάνει ο καθένας τα βήματα που έκανα εγώ... έχω ακούσει κτ για soft brick κτλ αλλά τ0 99% των ατόμων που το έκαναν τους πέτυχε, το 1% έκανε κάποια χαζομάρα

 

Δεν μπορω να καταλαβω που κανω λαθος , εκανα τα βηματα ενα ενα και στο 9o βημα το ανοιγω και κολλαει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μου έφερε ένας φίλος το κινητό του με το εξής θέμα κάτι είχε κάνει και το μπλοκαρε βάζοντας λάθος μοτίβο και κωδικούς δεν κατάλαβα ακριβώς καλά. Μετά έκανε μόνος του restore με + home button και το κουμπί κλειδώματος και αυτή τη στιγμή το κινητό για να ανοίξει μου ζητάει το email που είχε βάλει αυτός στην συγκεκριμένη συσκευή και τον κωδικό για να ολοκληρωθεί το restore. Φυσικά δεν θυμάται τπτ από αυτά. Τι μπορώ να κάνω για να το ανοίξω;
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο tempered glass για τη συσκευή που να έχει πάνω oleophobic coating? Τι χαζομάρα και φτήνια εκ μέρους της samsung να μην βάλουν μια επίστρωση πάνω στην οθόνη, το κινητό γίνεται χάλια από μουντζούρες. Ούτε καν Gorilla Glass δεν έχει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Έχω MM. Πατάω Home+Power για να πάρει screenshot, δείχνει το animation στα περιμετρικά της οθόνης, και όταν αφήσω τα πλήκτρα, τίποτα.

Από τα λίγα που διάβασα θα έπρεπε να πήγαιναν σε έναν φάκελο με όνομα "screenshots" αλλά τέτοιος φάκελος δεν υπάρχει.

Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.ενας φιλος μου εφερε μπρικαρισμενο ενα sm-J500FN .......

δεν ξερω ποια ρομ φορουσε πριν..ουτε αυτος.σε download mode μπορω να μπω.

ποια ρομ να κατεβασω και να φλασαρω μεσω odin για να το ξεμπρικαρω?

προσπαθησα να περασω μια 6.0.1 branded cosmote που βρηκα στο sammobile ....η διαδικασια ξεκιναει αλλα καποια στιγμη γραφει fail

μηπως θελει καμια αλλη ρομ?

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγορασα το κινητο τελικα ολα οκ...εχω ενα μικρο θεμα ομως...και δεν μπορω να βρω την ακρη,οπως σε ολα τα κινητα που ειχα εχω κανω συγχρονισμό του GMAIL για να μου έρχοντε ολα τα e mail που λαμβανω στο laptop ταυτοχρονα και στο κινητο μου τηλεφωνο ,το ιδιο εχω κανει και σε αυτο,ελα μου ντε ομως που τα e mail δεν έρχοντε στο κινητο αλλα για να δω τι εχει ερθει πρεπει να κανω προς τα κατω την οθονη κανει σαν refresh γυριζει ενα κυκλακι και μετα μου εμφανιζοντε τα νεοεισερχομενα e mail μου...ενω την ιδια στιγμη στο laptop που εχω ανοιχτο το GMAIL βλεπω τα νεοεισερχομενα e mails...τι κανω λαθος και μου διαφευγει τωρα;σημειωση οτι το κινητο ειναι με ανοιχτα τα δεδομενα εξω και μεσα στο σπιτι ειναι παντα on με το wifi...
Link to comment
Share on other sites

Το j500fn είναι

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατέβασε κάποιο άλλο firmware και δοκίμασε ,επίσης δες τι error σου βγάζει, θα το γράφει στο odin .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε κάποιο άλλο firmware και δοκίμασε ,επίσης δες τι error σου βγάζει, θα το γράφει στο odin .

Αν θυμάμαι καλά μου λέει ότι"file is too large".......η ΡΟΜ ήταν 2,1gb

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μου λέει ότι"file is too large".......η ΡΟΜ ήταν 2,1gb

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δοκίμασε με ένα μικρότερο σε μέγεθος firmware και αν συνεχίζει να σου δίνει error τοτε διέγραψε με total commander και το hidden.img ,ονόμασε το φάκελο σε tar και πέρνα το με odin .

Όλα αυτά με δική σου ευθύνη ,όχι οτι θα γίνει κάτι αλλά πρέπει να το αναφέρω :lol::lol:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με ένα μικρότερο σε μέγεθος firmware και αν συνεχίζει να σου δίνει error τοτε διέγραψε με total commander και το hidden.img ,ονόμασε το φάκελο σε tar και πέρνα το με odin .

Όλα αυτά με δική σου ευθύνη ,όχι οτι θα γίνει κάτι αλλά πρέπει να το αναφέρω :lol::lol:

Ευχαριστώ.θα προσπαθήσω με μικρότερη ρομ για αρχή

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.θα προσπαθήσω με μικρότερη ρομ για αρχή

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κατεβασε την απο εδω http://updato.com/firmware-archive-select-model?r=&v=&q=SM-J500FN

 

σιγουρα δεν θα εχεις προβλημα

Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω ένα προβληματάκι με το κινητό μου (J5 2015).Οταν είμαι με ανοιχτή οθόνη και μόνο οταν αγγίζω την οθονη πάνω πάνω, και εξω απο την οθονη (εκεί που λέει το logo samsung) η οθόνη εμφανίζει πολλές οριζόντιες μαύρες γραμμές, οχι μόνο εκεί που το αγγίζω αλλά και όλη η οθόνη και μετά γίνεται πράσινη και κλείνει. Έχω παρατηρήσει ότι η αφή δουλεύει αλλά η οθόνη οχι. Δοκίμασα να δω αν είναι software problem αλλά δεν είναι.Την έχω αλλάξει στα public εδώ και 2,3 μήνες αλλά το παρατήρησα χθες.Τι πρέπει να κάνω;. Επίσης παρατήρησα ότι όσο πάει, τόσο λιγότερη δύναμη θέλει για να εμφανίσει τις γραμμές.Μήπως μπορώ να κάνω κάτι εγω για να το φτιάξω; Edited by Hronis1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Θα ήθελα μια γνώμη - βοήθεια σχετικά με το samsung j5...Το έχω απ τον Ιανουάριο και είμαι αρκετά ευχαριστημένη.Εδω και 2 μήνες περίπου (και με μια αναβάθμιση που έκανα ) έχω το εξής πρόβλημα : η μνήμη του κινητού η οποία ειναι 8GB, είναι σχεδόν φουλαρισμένη.Με αποτέλεσμα να μην μπορώ να λειτουργήσω σωστά το κινητό μου.Έχω κάρτα μνήμης και σχεδόν άδεια αλλά γιατί οι εφαρμογές ''πιάνουν'' τόσο χώρο ξαφνικά ????Ευχαριστώ !!

Υ.Γ. δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο κινητό πέραν απ τις εφαρμογές!!

Link to comment
Share on other sites

Προσέξατε τι λέει στην οθόνη εισαγωγής του PIN? "Εισαγωγή κάρτας SIM για ξεκλείδωμα PIN". Λίγο ανάποδα μήπως? Χε χε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά στο j5 μου δεν μπορώ να κάνω την τελευταία αναβάθμιση ....Πάω στο Εικόνα της αναβάθμισης που μου έβγαλε την Παταω και μου λέει Το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο δοκιμάστε ξανά αργότερα. Εχει αρκετό καιρό έτσι τι μπορώ να κάνω ???
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... υπάρχει καμιά εφαρμογή music player για το τηλέφωνο (marshmallow rom) ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ MICROSD?

Όσες έχω βρει, βλέπουν μόνο τον χώρο αποθήκευσης του τηλεφώνου! Που να βάλεις εκεί μουσική όταν ο διαθέσιμος χώρος είναι τόσο λίγος??? Όλο μλκιες αυτή η samsung ρε φίλε!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... υπάρχει καμιά εφαρμογή music player για το τηλέφωνο (marshmallow rom) ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ MICROSD?

 

Εγώ χρησιμοποιώ το jetAudio music player+EQ Plus κι έχω τα τραγούδια στην microsd.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες... υπάρχει καμιά εφαρμογή music player για το τηλέφωνο (marshmallow rom) ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ MICROSD?

Όσες έχω βρει, βλέπουν μόνο τον χώρο αποθήκευσης του τηλεφώνου! Που να βάλεις εκεί μουσική όταν ο διαθέσιμος χώρος είναι τόσο λίγος??? Όλο μλκιες αυτή η samsung ρε φίλε!

 

Με Poweramp δεν εχω κάποιο θέμα βλέπει κανονικά την microsd .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τόσες και τόσες εφαρμογές, αλλά καμία δεν έβλεπε την microsd. Αλλά επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να μην βρω λύση, ο τρόπος ευρέθη.

 

Μπαίνουμε στη κάρτα microsd... δημιουργούμε έναν νέο φάκελο και τον ονομάζουμε Samsung. Μέσα σε αυτόν δημιουργούμε ένα ακόμα φάκελο που τον ονομάζουμε Music και εκεί μέσα βάζουμε πλέον ότι γουστάρουμε από μουσική την οποία θα βλέπουν όλες οι εφαρμογές μουσικής! Άμα πια με τις βλακείες τις samsung!!!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τόσες και τόσες εφαρμογές, αλλά καμία δεν έβλεπε την microsd. Αλλά επειδή δεν υπήρχε περίπτωση να μην βρω λύση, ο τρόπος ευρέθη.

 

Μπαίνουμε στη κάρτα microsd... δημιουργούμε έναν νέο φάκελο και τον ονομάζουμε Samsung. Μέσα σε αυτόν δημιουργούμε ένα ακόμα φάκελο που τον ονομάζουμε Music και εκεί μέσα βάζουμε πλέον ότι γουστάρουμε από μουσική την οποία θα βλέπουν όλες οι εφαρμογές μουσικής! Άμα πια με τις βλακείες τις samsung!!!

 

δεν ξερω κατα ποσο υσχιει για εμενα αυτό, δεν έχω πολλή μουσική 2-3 κομμάτια πέταξα στην sd και μάλιστα στον φάκελο με τις εικόνες μου και το poweramp τα εντόπισε αμέσως.

 

αλήθεια όμως η samsung έκοψε πολλά πράγματα από το κινητό. από τους βασικές σένσορες, δεν έχει ούτε πυξίδα που ακόμα και τα 50 ευρώ κινητά έχουν, εως τα φωτιζόμενα πλήκτρα, τα 8gb μνήμη, την έλλειψη gorilla glass, που χωρις αυτό γεμίζει δακτυλικά και σκόνες στο πι και φι... βασικά πραγματάκια που με 10 ευρώ παραπάνω στην αξία του κινητού έμπαιναν άνετα... προβλήματα λογισμικού και κολλήματα όμως δεν βρήκα ακόμα, με 6+ μήνες χρήσης και η μπαταρία 2 μέρες άνετα, η μια με πολλύ εντατική χρήση... να λέμε και τα καλά και τα άσχημα

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...