Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη παιδια για να κανω root σε J500FN με Marshmallow πρεπει να περιμενω τον chainfire να βγαλει αρχειο για αυτη την εκδοση?

 

όχι... κατεβάζεις superSU και το περνάς με TWRP. έκανα την προηγούμενη βδομάδα μέσα σε 5 λεπτά. απλά χάνεις εγγύηση, που και να περίμενες του CF πάλι θα έχανες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

όχι... κατεβάζεις superSU και το περνάς με TWRP. έκανα την προηγούμενη βδομάδα μέσα σε 5 λεπτά. απλά χάνεις εγγύηση, που και να περίμενες του CF πάλι θα έχανες

 

Έχεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις λινκ;

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-twrp-2-8-7-0-samsung-galaxy-j5-t3219901

http://www.apkmirror.com/apk/chainfire/supersu/supersu-2-78-release/supersu-2-78-android-apk-download/

 

αυτά χρησιμοποίησα για SM fj500F android 6.0.1...

 

Πρόσεχε όταν φλασάρεις την TWRP στις επιλογές του Odin να ξετσεκάρεις την αυτόματη επανεκίνηση, αλλιώς θα έχεις bootloop... Χαζομάρα προστατευτικά ασφαλείας της Samsung

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ρουταρισα κατεβασα και το link2sd έσβησα όλες τις άχρηστες εφαρμογές. Επίσης έσβησα και μια της Samsung δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται κάτι σαν κείμενο σε ομιλία κάπως έτσι που έπιανε μισό γίγα. Παιδιά άλλο κινητό έχω κατεβάσει πόσες εφαρμογές μπορώ να κατεβασ και άλλες χωρίς να σκέφτομαι το χώρο. Αυτήν τη στιγμή έχω ελεύθερο 1 γίγα εκεί που πριν δε θα είχα χώρο.

ΧΑΛΆΛΙ η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ρουταρισα κατεβασα και το link2sd έσβησα όλες τις άχρηστες εφαρμογές. Επίσης έσβησα και μια της Samsung δε θυμάμαι ακριβώς πως λέγεται κάτι σαν κείμενο σε ομιλία κάπως έτσι που έπιανε μισό γίγα. Παιδιά άλλο κινητό έχω κατεβάσει πόσες εφαρμογές μπορώ να κατεβασ και άλλες χωρίς να σκέφτομαι το χώρο. Αυτήν τη στιγμή έχω ελεύθερο 1 γίγα εκεί που πριν δε θα είχα χώρο.

ΧΑΛΆΛΙ η εγγύηση.

 

μπας και 'εσβησες το text-to-speech??? αυτό δεν είναι για να μπορεί η συσκευή να κάνει κείμενο σε ομιλία, όπως με το google now???

Link to comment
Share on other sites

μπας και 'εσβησες το text-to-speech??? αυτό δεν είναι για να μπορεί η συσκευή να κάνει κείμενο σε ομιλία, όπως με το google now???

 

Αυτό παίζει να είναι.. . Δεν το χρειάζομαι πιάνει και πολύ χώρο οπότε κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ηδη root οπότε έχω χάσει ηδη την εγγύηση. Αν Υπάρχουν οδηγίες για το πώς γίνετε αυτό θα το εκτιμούσα. Νομίζω πάντως ότι δεν γίνεται να δει εξωτερική μνήμη σαν εσωτερική.

 

Φλασαρεις αυτο http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/themes/galaxy-j5-adaptable-storage-6-0-1-t3470020

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά του SAMSUNG GALAXY J5 2016 J510 branded και του απλού J5;

 

Samsung Galaxy J5 απλό όπως είπες: http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5-7184.php

Samsung Galaxy j5 2016: http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5_(2016)-7869.php

 

όταν λέει branded σημαίνει οτι πάνω στη συσκευή αναγράφεται το όνομα κάποιου πάροχου (πχ vodafone) και έχει κάποιες εφαρμογές του μέσα στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

το υποψιάστηκα ότι πρόκειται για συσκευή από συγκεκριμένο πάροχο αλλά με μπέρδεψε που δεν ανέφερε το όνομα και έλεγε branded.

 

Επίσης βρήκα και αυτο Samsung Galaxy J5 (2016) J510FN White EU. Το FN περιλαμβάνει και την Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή καλύπτομαι από το σερβις εδω;

 

όπως κατάλαβες ψάχνομαι να το παραγγείλω και θέλω να αποφύγω τις κακοτοπιές όσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

το υποψιάστηκα ότι πρόκειται για συσκευή από συγκεκριμένο πάροχο αλλά με μπέρδεψε που δεν ανέφερε το όνομα και έλεγε branded.

 

Επίσης βρήκα και αυτο Samsung Galaxy J5 (2016) J510FN White EU. Το FN περιλαμβάνει και την Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή καλύπτομαι από το σερβις εδω;

 

όπως κατάλαβες ψάχνομαι να το παραγγείλω και θέλω να αποφύγω τις κακοτοπιές όσο μπορώ

 

Δεν τα γνωρίζω τόσο καλά αυτά, μιας και η σάμσουγκ έχει βγάλει μια ντουζίνα μοντέλα J5 2015/ j5 2016. Παρόλα αυτά, δεν εχουν σχέση με το σέρβις νομίζω, αν το αγοράσεις από εδώ, από εδώ θα έχεις σέρβις. Απ'ότι είδα λιγάκι, Versions: J510FN (Europe); J510F (HK, India, South Africa, Thailand); J510G (Malaysia, Indonesia); J510Y (New Zealand); J510M (LATAM)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς το root essentials? Σου δίνει λεει την δυνατότητα να ενσωματώσει την εξωτερική μνήμη στην εσωτερική.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να στείλει ένα αρχείο μερικών MB (πχ τραγούδι) μέσω bluetooth και να παρατηρήσει τι συμβαίνει στην "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος" πριν και μετά την αποστολή??? Η υπογιζόμενη χρήση ισχύος βρίσκεται στη έξυπνη διαχείριση ---> μπαταρία ---> χρήση μπαταρίας ---> bluetooth

 

Κανείς;;; :blink:

 

Και παλιότερα που είχα ρωτήσει, πάλι κανένας δεν βοήθησε...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6927086#post6927086

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;;; :blink:

 

Και παλιότερα που είχα ρωτήσει, πάλι κανένας δεν βοήθησε...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6927086#post6927086

 

Τι εννοείς τι συμβαίνει??? Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο? Έχω στείλει κανα δυο φορες αρχεία μεσω bluetooth, δεν παρατήρησα κάτι.

Ίσως δεν πήρες απάντηση επειδή ήσουν πολύ γενικός στην ερώτησή σου...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τι συμβαίνει??? Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο? Έχω στείλει κανα δυο φορες αρχεία μεσω bluetooth, δεν παρατήρησα κάτι.

Ίσως δεν πήρες απάντηση επειδή ήσουν πολύ γενικός στην ερώτησή σου...

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση... ας γίνω περισσότερο συγκεκριμένος λοιπόν... :)

 

Στο συνημμένο αρχείο είναι 2 screenshots πριν στείλω μερικά αρχεία με bluetooth και η κάτω αφού τα έστειλα (φαίνεται και από την ώρα)... Στο κάτω μέρος κάθε screenshot γράφει "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος".

 

Πριν στείλω λίγα αρχεία με bluetooth:

 

υπολογιζόμενη χρήση ισχύος 472mAh

 

Αφού έστειλα τα αρχεία:

 

υπολογιζόμενη χρήση ισχύος: 1708mAh

 

Και οσο είναι ανοιχτό το bluetooth (χωρίς να στέλνω τίποτα) όλο και αυξάνεται... δεν φαίνεται φυσιολογικό... γιατί μέσα σε λίγα λεπτά που μένει ανοιχτό ξεπερνάει σε κατανάλωση μπαταρίας ακόμη και την "οθόνη"... δες στο προηγούμενο μήνυμα εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση... ας γίνω περισσότερο συγκεκριμένος λοιπόν... :)

 

Στο συνημμένο αρχείο είναι 2 screenshots πριν στείλω μερικά αρχεία με bluetooth και η κάτω αφού τα έστειλα (φαίνεται και από την ώρα)... Στο κάτω μέρος κάθε screenshot γράφει "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος".

 

Πριν στείλω λίγα αρχεία με bluetooth:

 

υπολογιζόμενη χρήση ισχύος 472mAh

 

Αφού έστειλα τα αρχεία:

 

υπολογιζόμενη χρήση ισχύος: 1708mAh

 

Και οσο είναι ανοιχτό το bluetooth (χωρίς να στέλνω τίποτα) όλο και αυξάνεται... δεν φαίνεται φυσιολογικό... γιατί μέσα σε λίγα λεπτά που μένει ανοιχτό ξεπερνάει σε κατανάλωση μπαταρίας ακόμη και την "οθόνη"... δες στο προηγούμενο μήνυμα εδώ..

 

Έχεις δίκαιο, το "μετά" τρώει πολύ παραπάνω από όσο πρέπει. Μόλις έστειλα καμια 10ρια φωτογραφίες στο λάπτοπ μου για να το δοκιμάσω, πολύ νορμάλ χρήση μπαταρίας....

Όπως βλέπεις η μπαταρία που μου έφαγε για να στείλει αυτά τα 10 αρχεία ήταν όσο σου καίει εσένα standby... Δεν μπορούσα να στέλω "πριν" και "μετα", καθως το bluetooth το ανάβω πάρα πολύ σπάνια και δεν μου το βγάζει στη χρήση μπαταρίας εκτός και αν το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, το "μετά" τρώει πολύ παραπάνω από όσο πρέπει. Μόλις έστειλα καμια 10ρια φωτογραφίες στο λάπτοπ μου για να το δοκιμάσω, πολύ νορμάλ χρήση μπαταρίας....

Όπως βλέπεις η μπαταρία που μου έφαγε για να στείλει αυτά τα 10 αρχεία ήταν όσο σου καίει εσένα standby... Δεν μπορούσα να στέλω "πριν" και "μετα", καθως το bluetooth το ανάβω πάρα πολύ σπάνια και δεν μου το βγάζει στη χρήση μπαταρίας εκτός και αν το χρησιμοποιήσω.

 

Μήπως τώρα που ήδη σου έχει εμφανιστεί στη χρήση μπαταρίας (δηλαδή έχουμε το "πριν") να στείλεις πάλι άλλα λίγα αρχεία για να έχουμε και το μετά??? Γιατί νομίζω το ίδιο κάνει και σε εσένα...

 

Το άλλο που παρατήρησα... δεν χρειάζεται να στείλεις αρχεία... άφησε το bluetooth ανοιχτό και από το μενού στη χρήση μπαταρίας κάθε 4-5 sec βλέπε την "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος" (πρέπει να μπαίνεις και να βγαίνεις από τη καρτέλα του bluetooth για να ανανεώνεται ο αριθμός) και θα δεις ότι αυξάνεται με πολύ γρήγορο ρυθμό... εμένα ΔΕΝ μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό!

 

Υ.Γ.: και λάθος απόδοση στην μετάφραση να είναι αυτό το "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος", πάλι αυξάνεται πολύ γρήγορα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τώρα που ήδη σου έχει εμφανιστεί στη χρήση μπαταρίας (δηλαδή έχουμε το "πριν") να στείλεις πάλι άλλα λίγα αρχεία για να έχουμε και το μετά??? Γιατί νομίζω το ίδιο κάνει και σε εσένα...

 

Το άλλο που παρατήρησα... δεν χρειάζεται να στείλεις αρχεία... άφησε το bluetooth ανοιχτό και από το μενού στη χρήση μπαταρίας κάθε 4-5 sec βλέπε την "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος" (πρέπει να μπαίνεις και να βγαίνεις από τη καρτέλα του bluetooth για να ανανεώνεται ο αριθμός) και θα δεις ότι αυξάνεται με πολύ γρήγορο ρυθμό... εμένα ΔΕΝ μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό!

 

Υ.Γ.: και λάθος απόδοση στην μετάφραση να είναι αυτό το "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος", πάλι αυξάνεται πολύ γρήγορα!

 

Ναι, έστειλα κάποια αρχεία ακομα και το ίδιο ακριβώς κάνει και σε μένα. Το κλείνω γτ άρχισα να φοβάμαι για τη μπαταρία μου, χαχα.

Μάλλον θα είναι κάποιο πρόβλημα της 6.0.1... αλλιώς μόνιμα κλειστό εκτός και αν το χρειαστώ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έστειλα κάποια αρχεία ακομα και το ίδιο ακριβώς κάνει και σε μένα. Το κλείνω γτ άρχισα να φοβάμαι για τη μπαταρία μου, χαχα.

Μάλλον θα είναι κάποιο πρόβλημα της 6.0.1... αλλιώς μόνιμα κλειστό εκτός και αν το χρειαστώ :P

 

Επομένως δεν είναι μόνο δικό μου πρόβλημα... άρα απλά δεν χρησιμοποιούμε bluetooth για την ώρα... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-twrp-2-8-7-0-samsung-galaxy-j5-t3219901

http://www.apkmirror.com/apk/chainfire/supersu/supersu-2-78-release/supersu-2-78-android-apk-download/

 

αυτά χρησιμοποίησα για SM fj500F android 6.0.1...

 

Πρόσεχε όταν φλασάρεις την TWRP στις επιλογές του Odin να ξετσεκάρεις την αυτόματη επανεκίνηση, αλλιώς θα έχεις bootloop... Χαζομάρα προστατευτικά ασφαλείας της Samsung[/QUO

 

 

Παιδια βοηθεια , ακολουθησα την διαδικασια και το τηλ. εχει κολλησει στην οθονη που λεει Downloading do not turn off target , τι κανω?????

Ok Εβγαλα μπαταρια και το ανοιξα παλι αλλα δεν εγινε το root.Καμια ιδεα ??

Edited by thiosjohn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μήπως ξέρεις κάνεις καμία εφαρμογή που περνάει αυτόματα τις εφαρμογές στην sd μετά τις ενημερώσεις?
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/development/recovery-twrp-2-8-7-0-samsung-galaxy-j5-t3219901

http://www.apkmirror.com/apk/chainfire/supersu/supersu-2-78-release/supersu-2-78-android-apk-download/

 

αυτά χρησιμοποίησα για SM fj500F android 6.0.1...

 

Πρόσεχε όταν φλασάρεις την TWRP στις επιλογές του Odin να ξετσεκάρεις την αυτόματη επανεκίνηση, αλλιώς θα έχεις bootloop... Χαζομάρα προστατευτικά ασφαλείας της Samsung[/QUO

 

 

Παιδια βοηθεια , ακολουθησα την διαδικασια και το τηλ. εχει κολλησει στην οθονη που λεει Downloading do not turn off target , τι κανω?????

Ok Εβγαλα μπαταρια και το ανοιξα παλι αλλα δεν εγινε το root.Καμια ιδεα ??

 

έχεις περασμένη κανονικά την twrp? σου έβγαλε σήμα στον υπολογιστή οτι την πέρασε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα μήπως ξέρεις κάνεις καμία εφαρμογή που περνάει αυτόματα τις εφαρμογές στην sd μετά τις ενημερώσεις?

 

εφαρμογή που να το κάνει αυτό δεν ξέρω. εγώ κατέβασα το android assistant που σου έχει μενού με αυτές που περνάνε να μην ψάχνεις μια μια

Link to comment
Share on other sites

 

έχεις περασμένη κανονικά την twrp? σου έβγαλε σήμα στον υπολογιστή οτι την πέρασε?

 

 

 

Πάτησα στο 1ο λινκ κατέβασα και ακολούθησα τα βήματα οπως τα γράφει Αυτός, εκτος από το τελευταίο restart Γιατί είχε κολλήσει.Στο pc στο Odin έκανε μια διαδικασία 2-3sec και στο τέλος η μπάρα ηταν πράσινη.Κατι λαθος θα έκανα. Στο J500FN με Android 6.0.1 ολα αυτά .

Link to comment
Share on other sites

 

έχεις περασμένη κανονικά την twrp? σου έβγαλε σήμα στον υπολογιστή οτι την πέρασε?

 

 

 

Πάτησα στο 1ο λινκ κατέβασα και ακολούθησα τα βήματα οπως τα γράφει Αυτός, εκτος από το τελευταίο restart Γιατί είχε κολλήσει.Στο pc στο Odin έκανε μια διαδικασία 2-3sec και στο τέλος η μπάρα ηταν πράσινη.Κατι λαθος θα έκανα. Στο j5 SM-J500FN με Android 6 ολα αυτά .

 

Αν σου το πέρασε σωστά μέσω υπολογιστή είσαι οκ. απλά επειδή ξετικαρες το AUTORESTART μένει στην οθόν του Odin...Βγάζεις μπαραρία, ανοιγεις τηλέφωνο και περνας το supersu μέσω καλωδίου στην εσωτερική. Ξανακλείνεις και πατάς μαζί VOL UP+POWER+HOME. Από εκει μπαίνεις TWRP και φλασάρεις το ρουτ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...