Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην ανωτέρω συσκευή γνωστού ενώ έχει σήμα κατά μεγάλα διαστήματα δε δέχεται μηνύματα και κλήσεις .Στις κλήσεις βγάζει ότι είναι πιθανά απενεργοποιημένο .Το κάνει σε συγκεκριμένα νούμερα αλλά ο κάτοχος της συσκευής μπορέι να καλέσει /στείλει σε αυτούς

 

Έχω ποστάρει και στο άλλο θέμα αλλά δεν έχω εικόνα για ποιά συσκευή πρόκειται οπότε ρωτάω και εδώ ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας

η κορη μου εχει το συγκεκριμενο κινητο αλλα παντα ο χωρος της συσκευης ειναι σχεδον γεματος παρολο που εχει μεταφερει στην SD καρτα τις περισσοτερες εφαρμογες,φωτογραφιες, αρχεια μουσικης κλπ.

 

Ειναι πολυ κουραστικο καθε φορα που βγαινει αναβαθμιση καποιας εφαρμογης απο το Google play να μη μπορει να την κατεβασει γιατι βγαινει μηνυμα οτι δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος χωρος στη συσκευη, οπως δεν μπορει να κατεβασει και την αναβαθμιση λογισμικου που εχει ερθει.

 

Τι μπορει να γινει για λυθει το προβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Στην ανωτέρω συσκευή γνωστού ενώ έχει σήμα κατά μεγάλα διαστήματα δε δέχεται μηνύματα και κλήσεις .Στις κλήσεις βγάζει ότι είναι πιθανά απενεργοποιημένο .Το κάνει σε συγκεκριμένα νούμερα αλλά ο κάτοχος της συσκευής μπορέι να καλέσει /στείλει σε αυτούς

 

Κάνοντας την υπόθεση ότι δεν είναι θέμα της συσκευής, μήπως κράτησε τον ίδιο αριθμό και πήγε σε άλλη εταιρία κινητής; (νομίζω με μια λέξη λέγεται φορητότητα). και μήπως του μπλοκάρονται κλήσεις από τηλέφωνα της εταιρίας που βρισκόταν πριν, ενώ κλήσεις από αριθμούς της τωρινής του εταιρίας χτυπάνε κανονικά;;;

 

Το ρωτάω γιατί το καλοκαίρι άκουσα το ίδιο πράγμα, αλλά για αριθμό σταθερού τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

η κορη μου εχει το συγκεκριμενο κινητο αλλα παντα ο χωρος της συσκευης ειναι σχεδον γεματος παρολο που εχει μεταφερει στην SD καρτα τις περισσοτερες εφαρμογες,φωτογραφιες, αρχεια μουσικης κλπ.

 

Ειναι πολυ κουραστικο καθε φορα που βγαινει αναβαθμιση καποιας εφαρμογης απο το Google play να μη μπορει να την κατεβασει γιατι βγαινει μηνυμα οτι δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος χωρος στη συσκευη, οπως δεν μπορει να κατεβασει και την αναβαθμιση λογισμικου που εχει ερθει.

 

Τι μπορει να γινει για λυθει το προβλημα ;

 

Δυστυχως μονο με root και φορμαροντας ενα μερος της καρτας sd ,δηλ κανεις partition πχ 2γιγα σε extfat για να την δει σαν εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο.Φυσικα χανεις την εγγυηση του κινητου........

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μονο με root και φορμαροντας ενα μερος της καρτας sd ,δηλ κανεις partition πχ 2γιγα σε extfat για να την δει σαν εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο.Φυσικα χανεις την εγγυηση του κινητου........

Μπορεί νΑ γίνει αυτό; Και αν ναι Υπάρχουν πουθενά οδηγιες;

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ τωρα παρατηρησα οτι μετα την αναβαθμιση πατωντας τις λειτουργιες καμερας και επιλεγοντας προηγμενη λειτουργια κρασαρει η εφαρμογη!

Μαλιστα, το κανει σε κανα αλλον;

Ολο λεω να το γραψω και ολο το ξεχναω.

Απλα για το τυπικο, μπηκα στην εφαρμογη και εκανα διαγραφη δεδομενων (στην ιδια την εφαρμογη, οχι στην εξυπνη διαχειρηση) και εφτιαξε.

Απλα για οποιον παθει κατι αντιστοιχο με την ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί νΑ γίνει αυτό; Και αν ναι Υπάρχουν πουθενά οδηγιες;

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν νομίζω οτι αξίζει να χάσετε την εγγύηση για να ελευθερώστε χώρο ,ας διαγράψτε κάποιες εφαρμογές που δεν είναι τόσο σημαντικές και δεν της χρησιμοποιείτε ωστε να κερδίσετε κάποια mb .

Επίσης κοιτάξτε να δείτε αν έχουν μείνει τίποτα κατάλοιπα από εφαρμογές που έχουν καταργηθεί οπως επίσης κάντε από ρυθμίσεις /αποθηκευτικος χώρος μια εκκαθάριση στα δεδομένα προσωρινής μνήμης .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ηδη root οπότε έχω χάσει ηδη την εγγύηση. Αν Υπάρχουν οδηγίες για το πώς γίνετε αυτό θα το εκτιμούσα. Νομίζω πάντως ότι δεν γίνεται να δει εξωτερική μνήμη σαν εσωτερική.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται. Μπορείς με την κατάλληλη εφαρμογή όπως το Link2Sd να το κάνεις. Θέλει όμως διαδικασία και την paid εφαρμογή. Για οδηγίες google it και θα βρεις.
Link to comment
Share on other sites

χαριζω μια αχρησιμοποιητη θηκη για j5 αν θελει κανεις:)

αλλα βρικομαι Κω

 

σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Απο φωτογραφική τι λέει το κινητό γιατί θέλω να το πάρω για την γυναίκα μου μετά το s3 neo που έχει τώρα.

 

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Μόλις ρουταρα το τηλέφωνο και ψάχνω αξιόπιστη μέθοδο να βγάλω όλα τα bloatware από τη συσκευή.

 

Αυτό που θέλω είναι κάτι που να μου λέει τι είναι ασφαλές να φύγει και τι όχι, και κάτι που να τα διαγράφει εντελως από το σύστημα ωστε να μην πιάνουν χώρο και να τρώνε ραμ.

 

Παρεπιπτόντως θέλω να προσθέσω οτι η samsung το κατέστρεψε το κινητάκι με τα 8gb μόνο μνήμης, ειδικά αν σκεφτείς οτι μετά το factory reset ένουν λιγότερα από 4. Όσες εφαρμογές και να μετακινήσεις στην SD, με το που γίνεται ενημέρωση κάποιων του συστήματος η μνήμη γεμίζει, και γρήγορα

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειναι root και εχει TWRP [http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/help/root-samsung-galaxy-j500fn-android-6-0-1-t3471883] ευκολα φλασαροντας ενα zip [http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/themes/galaxy-j5-adaptable-storage-6-0-1-t3470020] μπορει να μεγαλωση τον χωρο του κινητου http://www.pocket-lint.com/news/135716-how-to-use-adoptable-storage-on-android-6-0-marshmallow ειναι δοκιμαζμενο πολυ καιρο τωρα.Βεβαια πρωτα κανεις ενα backup την rom πριν κανεις οτιδηποτε.Καλο θα ηταν να παρακολουθησετε και αυτο για τους μη εμπειρους

https://www.youtube.com/watch?v=8h94v8G9nxA

Edited by stargreek

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ειναι root και εχει TWRP [http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/help/root-samsung-galaxy-j500fn-android-6-0-1-t3471883] ευκολα φλασαροντας ενα zip [http://forum.xda-developers.com/galaxy-j5/themes/galaxy-j5-adaptable-storage-6-0-1-t3470020] μπορει να μεγαλωση τον χωρο του κινητου http://www.pocket-lint.com/news/135716-how-to-use-adoptable-storage-on-android-6-0-marshmallow ειναι δοκιμαζμενο πολυ καιρο τωρα.Βεβαια πρωτα κανεις ενα backup την rom πριν κανεις οτιδηποτε

 

Παρόλο που είναι ΠΟΛΥ θελκτική πρόταση, την είχα δει και εγώ στο XDA, υπάρχουν προβλήματα. Σε πολλούς όταν πάνε να κατεβάσουν νεες εφαρμογές, η να αναβαθμίσουν ήδη κατεβασμένες τους βγάζει πρόβλημα μνήμης. Χάνεις ΕΝΤΕΛΩΣ την πρόσβαση στη μνήμη συσκευής και δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα από αυτήν.

Εσύ προσωπικά την έχεις δοκιμάσει? Εντυπώσεις? και μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα, εαν θες να φλασάρεις κάτι μέσω twrp, πως γίνεται? Τα αρχεία που φλασάρονται δεν πρέπει να είναι στην εσωτερική?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η συσκευή έχει μόνο 8GB πως γίνεται να αποφύγουμε να γεμίζει η κατηγορία "Άλλα"??? Κάθε 10 μέρες τιγκάρει η μνήμη και μόνο hard reset φεύγει...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να αναβάλλουμε τήν εγκατάσταση νέου λογισμικού πού έχει ληφθεί και υπάρχει και τό αντίστοιχο εικονίδιο στήν αρχική οθόνη?

Πώς μπορούμε να τό βγάλουμε από τήν ένδειξη στήν οθόνη?Μήπως αφού έχει ληφθεί θα πρέπει να τό τρέξουμε και μετά να τό σταματήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορούμε να αναβάλλουμε τήν εγκατάσταση νέου λογισμικού πού έχει ληφθεί και υπάρχει και τό αντίστοιχο εικονίδιο στήν αρχική οθόνη?

Πώς μπορούμε να τό βγάλουμε από τήν ένδειξη στήν οθόνη?Μήπως αφού έχει ληφθεί θα πρέπει να τό τρέξουμε και μετά να τό σταματήσουμε?

 

Κανένας βρε παιδιά????

Link to comment
Share on other sites

Κανένας βρε παιδιά????

 

Δεν είμαι σίγουρος, καθώς εγώ τις κάνω πάντα... Ίσως αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση λογισμικού στις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος, καθώς εγώ τις κάνω πάντα... Ίσως αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενημέρωση λογισμικού στις ρυθμίσεις?

Φίλε απλά όταν έκανα ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ σε 5.1.1 μού ήρθε η νέα αναβάθμιση κι άς είχα κλειστή τήν αυτόματη ενημέρωση λογισμικού στίς ρυθμίσεις....Ετσι υπάρχει τό αντίστοιχο εικονίδιο στήν οθόνη πάνω καί δέν σβήνει με τίποτα????

Αυτό ψάχνω χωρίς αποτέλεσμα.......Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά άς βοηθήσει!!!

Ασε πού έχασα και τίς επαφές μετά τήν υποβάθμιση....και με τό easybackup δέν τίς βλέπει στήν κάρτα sd πού έχω....

Πού να ξαναβρίσκω τόσες επαφές????

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να στείλει ένα αρχείο μερικών MB (πχ τραγούδι) μέσω bluetooth και να παρατηρήσει τι συμβαίνει στην "υπολογιζόμενη χρήση ισχύος" πριν και μετά την αποστολή??? Η υπογιζόμενη χρήση ισχύος βρίσκεται στη έξυπνη διαχείριση ---> μπαταρία ---> χρήση μπαταρίας ---> bluetooth
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...