Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

back up (kies-smart switch η όποιο άλλο πρόγραμμα σε βολεύει) - επαναφορά εργοστασιακών - update - επαναφορά εργοστασιακών.

 

Αυτό έκανα εγώ και είμαι με 0 προβλήματα από τότε.

 

Σ' ευχαριστώ φίλε Χρήστο. Θα χαθούν οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει? Να αφαιρέσω την SD πριν το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σ' ευχαριστώ φίλε Χρήστο. Θα χαθούν οι εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει? Να αφαιρέσω την SD πριν το κάνω?

 

Στο factory reset χάνονται τα πάντα από τη συσκευή. Αν τα κάνεις backup μέσω πρόγραμμα (smart switch), υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσεις και τα δεδομένα της sd νομίζω, δεν είμαι 100% σίγουρος, ψάξτο. Δεν έχει σημασία αν είναι μέσα η κάρτα η όχι όσο αναβαθμίζεται το software

Link to comment
Share on other sites

Στο factory reset χάνονται τα πάντα από τη συσκευή. Αν τα κάνεις backup μέσω πρόγραμμα (smart switch), υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσεις και τα δεδομένα της sd νομίζω, δεν είμαι 100% σίγουρος, ψάξτο. Δεν έχει σημασία αν είναι μέσα η κάρτα η όχι όσο αναβαθμίζεται το software

 

ΟΚ, ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!εκανα κ εγω την αναβαθμιση την επισημη,μετα εκανα factory reset κ μετα τη επανεκκινηση μου ζηταει να βαλω το email για επαληθευση του λογαριασμου μου!Δεν εχω το email ουτε κωδικο,τι μπορω να κανω παιδια???δεν μπορω να χρησιμοποιησω το κινητο!!sosssss!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση έχω παρατηρήσει πολύ αργή φόρτιση και με το φορτιστή αλλά και με το power bank.. ... Μόνο σε εμένα συμβαίνει αυτο;
Link to comment
Share on other sites

χεχε...καλός, την κατέβασα από google... το θέμα είναι οτι δεν καταφέρνω να την χρησιμοποιήσω. Είδα κάποια tutorials από κάτι ινδούς (που δεν τους πολυέχω εμπιστοσύνη, καμιά φορά λένε 'ο,τι θέλουν) και δι'αβασα επίσης κάποια αρθράκια για την εφαρμογή που α)είτε αναφέρονταν σε παλαιότερη έκδοσή της και έχει αλλάξει από τότε, είτε β) είμαι βλάκας και δεν βγάζω νόημα...

 

Έχεις μήπως κάποιο αναλυτικό tutorial πως να την χρησιμοποιήσω? Και αν όχι, λειτουργεί ο τρόπος ρουτ που έδωσες εσύ στο σχόλιο #1040 sτη marshmallow? προτιμώ να το κάνω ρουτ και να μην έχω εγγύηση αλλά να βγάλω όλες αυτές που δεν χρησιμοποιώ εντελώς από το τηλέφωνο...

ΟΧΙ ! σε marshmallow δεν λειτουργει σε FN, χρειαζεται το flashable zip του supersu απο twrp κλπ...Ισως στη πορεια να δωσει και για το J5fn ο chainfire τον τροπο με cfautoroot σε 6M(για το J5F εχει δωσει)...Το apk editor ειναι ευκολο...Απλα το ανοιγεις,εχει 2 τροπους για .apk & για app απο το playstore.Διαλεγεις αναλογα την εφαρμογη που θελεις να μετατρεψεις τον αναλογο τροπο...πχ 1]select apk from app (για εφαρμογη που κατεβασες απο playstore 2] πατας στην εφαρμογη που θελεις & διαλεγεις Common Edit (για sd) > prefer External > Save 3] μολις τελειωσει με το save πρεπει ΠΡΩΤΑ να την διαγραψεις > Remove 4] ξανα Install 5] τελος & close Πηγαινοντας ρυθμισεις>Εφαρμογες>Διαχειριστης εφαρμογων πατωντας στην εφαρμογη θα δεις αν ολα τα εκανες σωστα, Χωρος αποθηκευσης : χρησιμοποιουνται πχ 3mb απο Εξωτερικος χωρος αποθηκευσης & πατωντας πανω θα δεις "ΑΛΛΑΓΗ" & μπορεις απο εκει πλεον να τη στελνεις οπου θελεις(μνημη συσκευης η καρτα SD)... ΄[ Αυτα ολα εννοειται μονο για ολες τις εφαρμογες χρηστη κι οχι προεγκ/μενες]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ! σε marshmallow δεν λειτουργει σε FN, χρειαζεται το flashable zip του supersu απο twrp κλπ...Ισως στη πορεια να δωσει και για το J5fn ο chainfire τον τροπο με cfautoroot σε 6M(για το J5F εχει δωσει)...Το apk editor ειναι ευκολο...Απλα το ανοιγεις,εχει 2 τροπους για .apk & για app απο το playstore.Διαλεγεις αναλογα την εφαρμογη που θελεις να μετατρεψεις τον αναλογο τροπο...πχ 1]select apk from app (για εφαρμογη που κατεβασες απο playstore 2] πατας στην εφαρμογη που θελεις & διαλεγεις Common Edit (για sd) > prefer External > Save 3] μολις τελειωσει με το save πρεπει ΠΡΩΤΑ να την διαγραψεις > Remove 4] ξανα Install 5] τελος & close Πηγαινοντας ρυθμισεις>Εφαρμογες>Διαχειριστης εφαρμογων πατωντας στην εφαρμογη θα δεις αν ολα τα εκανες σωστα, Χωρος αποθηκευσης : χρησιμοποιουνται πχ 3mb απο Εξωτερικος χωρος αποθηκευσης & πατωντας πανω θα δεις "ΑΛΛΑΓΗ" & μπορεις απο εκει πλεον να τη στελνεις οπου θελεις(μνημη συσκευης η καρτα SD)... ΄[ Αυτα ολα εννοειται μονο για ολες τις εφαρμογες χρηστη κι οχι προεγκ/μενες]

 

εύκολο φαίνεται, δικό μου το λάθος, διάλεγα full edit...

προσπάθησα να μεταφέρω ένα παιχνίδι 800mb, έκανα τα βήματα που μ είπες, απλά στο install η εφαρμογή σταματάει και μ λέει οτι πρέπει να το ξανακατεβάσω από το play store... ίσως είναι μεγάλη εφαρμογή, ίσως επειδή αποθηκέυει .obb στην μνήμη του τηλεφώνου...

 

Ναι, σε όλες τις υπόλοιπες λειτουργεί κανονικά... η πρώτη που χρησιμοποίησα 'η ηταν πολύ μεγάλη ή κάποιο άλλο θέμα είχε...

Edited by Drew_Christo1991
Link to comment
Share on other sites

εύκολο φαίνεται, δικό μου το λάθος, διάλεγα full edit...

προσπάθησα να μεταφέρω ένα παιχνίδι 800mb, έκανα τα βήματα που μ είπες, απλά στο install η εφαρμογή σταματάει και μ λέει οτι πρέπει να το ξανακατεβάσω από το play store... ίσως είναι μεγάλη εφαρμογή, ίσως επειδή αποθηκέυει .obb στην μνήμη του τηλεφώνου...

 

Ναι, σε όλες τις υπόλοιπες λειτουργεί κανονικά... η πρώτη που χρησιμοποίησα 'η ηταν πολύ μεγάλη ή κάποιο άλλο θέμα είχε...

To apk editor εκμεταλευεται το data αλλα οχι το system partition απλα γιατι δεν εχει δικαιωματα υπερχρηστη για να παρεμβει στο system...Γι αυτο αν δεις,αν προσπαθησεις να το εκτελεσεις σε προεγκατεστημενη εφαρμογη,θα ξεκινησει κανονικα,οταν πατησεις remove ομως,θα σβησει ΜΟΝΟ το κομματι εκεινο της εφαρμογης που βρισκεται στο data partition,την ενημερωση της δηλαδη και αμεσως μετα θα κλεισει γιατι δεν μπορει να σβησει το κυριο-προεγκατεστημενο της κομματι που βρισκεται στο system ( oι προεγκατεστημενες εφαρμογες βρισκονται στο /system/ ...Οι δικες μας (χρηστη) στο /data/ ...Ομως οι ενημερωσεις των προεγκατεστημενων δεν πηγαινουν κι αυτες στο /system/ αλλα στο /data/ partition με τις δικες μας, κι αυτο ΜΟΝΟ το κομματι τους μπορει να σβησει το apk editor)..Για να παρεμβει στο system οποια εφαρμογη χρειαζεται οπωσδηποτε δικαιωματα υπερχρηστη (root δηλαδη) γιατι οι εταιρειες το "κλειδωνουν" και εμεις απλα χρησιμοποιουμε "αντικλειδι" (superuser-διαχειριστης) [για τα αρχεια obb ισως χρειαζεται να φτιαξεις πρωτα εναν φακελλο αρχειων obb στην sd πρωτα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει...δεν παιζω games & δεν ενδιαφερομαι πρεπει να διαβασεις πρωτα τι ισχυει με τα αρχεια μεγαλων games]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

To apk editor εκμεταλευεται το data αλλα οχι το system partition απλα γιατι δεν εχει δικαιωματα υπερχρηστη για να παρεμβει στο system...Γι αυτο αν δεις,αν προσπαθησεις να το εκτελεσεις σε προεγκατεστημενη εφαρμογη,θα ξεκινησει κανονικα,οταν πατησεις remove ομως,θα σβησει ΜΟΝΟ το κομματι εκεινο της εφαρμογης που βρισκεται στο data partition,την ενημερωση της δηλαδη και αμεσως μετα θα κλεισει γιατι δεν μπορει να σβησει το κυριο-προεγκατεστημενο της κομματι που βρισκεται στο system ( oι προεγκατεστημενες εφαρμογες βρισκονται στο /system/ ...Οι δικες μας (χρηστη) στο /data/ ...Ομως οι ενημερωσεις των προεγκατεστημενων δεν πηγαινουν κι αυτες στο /system/ αλλα στο /data/ partition με τις δικες μας, κι αυτο ΜΟΝΟ το κομματι τους μπορει να σβησει το apk editor)..Για να παρεμβει στο system οποια εφαρμογη χρειαζεται οπωσδηποτε δικαιωματα υπερχρηστη (root δηλαδη) γιατι οι εταιρειες το "κλειδωνουν" και εμεις απλα χρησιμοποιουμε "αντικλειδι" (superuser-διαχειριστης) [για τα αρχεια obb ισως χρειαζεται να φτιαξεις πρωτα εναν φακελλο αρχειων obb στην sd πρωτα και δεν ειναι σιγουρο οτι θα δουλεψει...δεν παιζω games & δεν ενδιαφερομαι πρεπει να διαβασεις πρωτα τι ισχυει με τα αρχεια μεγαλων games]

 

είσαι μεγάλος!!! ευχαριστώ πολύ, με έσωσες από το να ψάχνω για ρουτ σε σχετικά καινούριο τηλέφωνο! είμαι στα 2gb ελεύθερα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σ' ένα θέμα που θίξαμε και παραπάνω: Τη μετακίνηση εφαρμογών στην SD. Στο λόλιποπ και στη διαχείριση εφαρμογών έλεγε, τόσα στη μνήμη της συσκευής και τόσα στην SD. Τώρα στη μαρς λέει: πχ Messenger, 195 MB. Κάνεις ταπ πάνω του και λέει: Χρησιμοποιούνται 195 ΜΒ από Εξωτερικός χώρος αποθήκευσης. Φαίνεται ότι μετακινεί όλη την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι σ' ένα θέμα που θίξαμε και παραπάνω: Τη μετακίνηση εφαρμογών στην SD. Στο λόλιποπ και στη διαχείριση εφαρμογών έλεγε, τόσα στη μνήμη της συσκευής και τόσα στην SD. Τώρα στη μαρς λέει: πχ Messenger, 195 MB. Κάνεις ταπ πάνω του και λέει: Χρησιμοποιούνται 195 ΜΒ από Εξωτερικός χώρος αποθήκευσης. Φαίνεται ότι μετακινεί όλη την εφαρμογή.
Mεγαλε εισαι ο πρωτος μολις με εσωσες το εκανα τωρα πηγε ολλοι η εφαρμογη στην sd
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά το messenger πάει sd.Το messenger έπειτα από μεγάλο κραξιμο των χρηστών(λόγω όγκου) έκανε πίσω ο προγραμματιστής του Facebook και επέτρεψε να πηγαίνει στην SD.. Πόσες εφαρμογές από αυτές που κατεβαζεις νομίζεις πώς πηγαίνουν στην SD? 1 στίς 10 καί είναι και πολύ.Ο πρώτος λόγος είναι ότι κανείς προγραμματιστής δεν θέλει την εφαρμογή του στην SD απλά γιατί θα παρουσιάσει υστερησεις & επειδή ένα μεγάλο μέρος χρηστών δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει θα κραζουν την εφαρμογή και θα τη βαθμολογουν εντελώς πάτο ενώ δεν θα φταίει ή εφαρμογή.Εδω μιλάμε να στέλνεις όλες ανεξαιρέτως τις εφαρμογές χρήστη στην SD είτε το επιτρέπει είτε όχι καί χωρίς root ...Και χρειάζεται βέβαια οπωσδήποτε SD κλάσης 10 κι όχι μόνο αυτό αλλά με τη μεγαλύτερη ταχύτητα εγγραφής...Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί ή samsung εξακολουθεί να μη βάζει μυαλό & να μη σέβεται αυτούς που της δίνουν τα λεφτά τους.Αν έδινε το χαρακτηριστικό της Internal as SD (καί σέ άλλες συσκευές) δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα(και ειδικά εδώ όπου υπάρχει μεγάλο πρόβλημα χώρου)
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πανε ολλες αλλα πανε αρκετες οποια παει σου δινει επιλογη απο viber εως wuats up εβαλα στην sd τωρα κοιταω και αλλες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά 2 ερωτησεις; Μετα την αναβάθμιση συνεχίζει να υπάρχει η εφαρμογή "έξυπνη διαχειρηση"; Και για να μετακινήσεις εφαρμογές στην sd χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή, δεν το επιτρέπει το κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση ασύρματα.

Ούτε δεδομένα χάθηκαν ούτε ρυθμίσεις,ολα οπως πριν.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει είναι το εικονίδιο της κάρτας μνήμης πάνω αριστερά στη μπάρα ειδοποιήσεων που μένει μόνιμα και αν το πατήσω λέει: κάρτα sd πατήστε εδω για να μεταφερετε αρχεια. Και δινει επιλογες εξερεύνηση & αποσύνδεση .

Καμιά ιδέα πως φεύγει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά 2 ερωτησεις; Μετα την αναβάθμιση συνεχίζει να υπάρχει η εφαρμογή "έξυπνη διαχειρηση"; Και για να μετακινήσεις εφαρμογές στην sd χρειάζεσαι κάποια εφαρμογή, δεν το επιτρέπει το κινητο;

Συνεχίζει ναι.

Πλέον και ως έξτρα μενού στις ρυθμίσεις αλλά και ως εικόνακι θα το δεις στις εφαρμογές.

Το επιτρέπει σε ορισμένες από όσο είδα.

Πχ. HEREmaps & whatsapp δεν μεταφέρονται.

Το viber πάλι μεταφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση ασύρματα.

Ούτε δεδομένα χάθηκαν ούτε ρυθμίσεις,ολα οπως πριν.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει είναι το εικονίδιο της κάρτας μνήμης πάνω αριστερά στη μπάρα ειδοποιήσεων που μένει μόνιμα και αν το πατήσω λέει: κάρτα sd πατήστε εδω για να μεταφερετε αρχεια. Και δινει επιλογες εξερεύνηση & αποσύνδεση .

Καμιά ιδέα πως φεύγει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνεχίζει ναι.

Πλέον και ως έξτρα μενού στις ρυθμίσεις αλλά και ως εικόνακι θα το δεις στις εφαρμογές.

Το επιτρέπει σε ορισμένες από όσο είδα.

Πχ. HEREmaps & whatsapp δεν μεταφέρονται.

Το viber πάλι μεταφέρθηκε.

Απο ταχυτητα πως ειναι φιλε? Λαγκαρει καθόλου τωρα με την αναβάθμιση όπως λένε τα άλλα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ την αναβάθμιση ασύρματα.

Ούτε δεδομένα χάθηκαν ούτε ρυθμίσεις,ολα οπως πριν.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει γιατί συμβαίνει είναι το εικονίδιο της κάρτας μνήμης πάνω αριστερά στη μπάρα ειδοποιήσεων που μένει μόνιμα και αν το πατήσω λέει: κάρτα sd πατήστε εδω για να μεταφερετε αρχεια. Και δινει επιλογες εξερεύνηση & αποσύνδεση .

Καμιά ιδέα πως φεύγει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνεχίζει ναι.

Πλέον και ως έξτρα μενού στις ρυθμίσεις αλλά και ως εικόνακι θα το δεις στις εφαρμογές.

Το επιτρέπει σε ορισμένες από όσο είδα.

Πχ. HEREmaps & whatsapp δεν μεταφέρονται.

Το viber πάλι μεταφέρθηκε.

 

Για το εικονίδιο της κάρτας μνήμης πάτησα διαγραφή σαν ειδοποίηση και δεν ξαναβγήκε.

Το HERE MAPS έχει στις ρυθμίσεις του επιλογή για χρήση εσωτερικής μνήμης ή κάρτας μνήμης (9C33-6BBD όπως την αποκαλεί). Δεν φαίνεται όμως πόσος όγκος πάει στο ένα και στο άλλο.

 

Από άποψη ταχύτητας ανταπόκρισης, δουλεύει όπως και πριν. Θα συμφωνήσω ότι αργεί λίγο παραπάνω στη φόρτιση αλλά ελπίζω να διορθωθεί σε επόμενες ενημερώσεις.

Edited by linosmas
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο μπερδευτεί με τους διαθέσιμους χώρους.

Στην εξυπνη διαχείριση μου δείχνει ότι η συσκευή είναι 78% γεμάτη .

Κάνοντας την αλλαγή στη ρύθμιση στο Here οπως είπες,συνεχίζει να δείχνει το ίδιο.

 

 

Για τον φίλο παραπάνω,νομίζω ότι η μόνη μικρή καθυστέρηση είναι στους υπολογισμούς αποθηκευτικού χώρου.

Αλλά δεν το σκαλιζω και πολύ οπότε μπορει να μην έχω προσέξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξέρετε πως φεύγει το εικονίδιο της sd από απο πανω αριστερά;

 

Άκυρο το βρήκα!!

Edited by lakostas
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το apk editor (ευχαριστω τον Drew_Christo1991)

σε LP αλλα δεν μου μεταφερει ολοκληρη την εφαρμογη στην sd card αλλα ενα μερος αυτης.

 

Επισης ειχε θεμα το here maps + google street.

Το ενα δεν ανοιγε μετα απο την μεταφορα, το αλλο δεν μπορουσε να εγκατασταθει.

 

Σε γενικες γραμμες ομως δουλευει το apk editor για καποιον που θελει χωρο.

 

Ετσι θα ειναι και στην marshmallow?

Μονο ενα μερος της εφαρμογης μεταφερετε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία, στην stock εφαρμογή 'τα αρχεία μου', είτε τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης επιλέξω είτε την κάρτα sd, πάντα μου εμφανίζει τα περιεχόμενα της κάρτας sd. Αλλάζει αυτό από κάπου? Έχω κάνει αναβάθμιση σε mm6 και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές το τηλέφωνο είναι καλύτερο από πριν.

 

Στάλθηκε από το SM-J500F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Πήρα το j5 το 2015 και το τώρα έχει αρχίσει να κολλάει, να τελειώνει γρήγορα η μπαταρία, να ξεχνάει τους κωδικούς WiFi, να υπερθερμαίνεται και να χάνει το σήμα του δίκτυο και μετά μην το ξαναβρίσκει παρά μόνο με επανεκκίνηση. Για να σας βοηθήσω πιο πολύ μου είχε πέσει με στην θάλασσα πριν από κάτι μήνες αλλά δούλευε κανονικά τότε, τώρα όμως όχι. Edited by hronis23
Link to comment
Share on other sites

απ το τότε να μεχρι το τωρα πέρασε καιρος ;)

μαλλον σε αφήνει για αλλες παραλιες...

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...