Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, αν έρθει ενημέρωση για κάποια από τιΣ εφαρμογές που έχω μεταφερει στην sd, η εφαρμογή θα παραμείνει στην sd ή θα πρέπει να την μεταφέρω εκ νέου?

Δέν χρειάζεται συνέχεια η διαδικασία αυτή γιά τις εφαρμογές που κατεβαζεις από το playstore..Υπάρχουν όμως και οι εφαρμογές .apk πού μπορεί να έχεις κατεβάσει από το Internet..Εκεί δεν μπορεί να υπάρξει έτσι κι αλλιως αυτόματα update αλλά μονο χειροκίνητα...τίς εφαρμογές που ήδη πλέον έχεις στείλει στην sd με το apk editor , πήγαινε ρυθμίσεις>εφαρμογές>διαχείριση εφαρμογών καί μπορείς πλέον να τίς μεταφέρεις όπου θέλεις (αλλαγη γραφει)από εκεί χωρίς την παρέμβαση του apk editor πλέον ...(είναι χρήσιμο εργαλείο σε αυτή τη συσκευή με πρόβλημα χώρου για όσους θέλουν να αποφύγουν το root,όχι γιά τίς προεγκατεστημενες φυσικά)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, αν έρθει ενημέρωση για κάποια από τιΣ εφαρμογές που έχω μεταφερει στην sd, η εφαρμογή θα παραμείνει στην sd ή θα πρέπει να την μεταφέρω εκ νέου?

Παιδια καλημερα.χθες το βραδυ μου εβγαλε την αναβαθμιση (1096mb !).δεν ξερω για εσας αλλα εμενα μ βγαζει επιλογη για μεταφορα των εφαρμογων στην sd.ακριβως τις ιδιες που μπορουσα να μεταφερω και στο lolipop.νομιζω βεβαια στο 6 μου περναει πιο πολλα mb της εφαρμογης στην sd.θα το παρακολουθησω και θα σας πω.λιγο αργο το τηλεφωνο αλλα μετα απο 3,4 επανεκκινησεις εστρωσε στα προηγουμενα επιπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λαγκαρει η αναβάθμιση η μου φαινεται;

δεν κανεις λαθος...και πολυ μαλιστα...ειναι βεβαια πρωτο build θα στρωσει με τα επομενα update

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα.χθες το βραδυ μου εβγαλε την αναβαθμιση (1096mb !).δεν ξερω για εσας αλλα εμενα μ βγαζει επιλογη για μεταφορα των εφαρμογων στην sd.ακριβως τις ιδιες που μπορουσα να μεταφερω και στο lolipop.νομιζω βεβαια στο 6 μου περναει πιο πολλα mb της εφαρμογης στην sd.θα το παρακολουθησω και θα σας πω.λιγο αργο το τηλεφωνο αλλα μετα απο 3,4 επανεκκινησεις εστρωσε στα προηγουμενα επιπεδα!

δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα (κι οχι μονο στα J5) μεταφορας εφαρμογων...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις λαθος...και πολυ μαλιστα...ειναι βεβαια πρωτο build θα στρωσει με τα επομενα update

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα (κι οχι μονο στα J5) μεταφορας εφαρμογων...

Δεν ξερω πως να σ στειλω σκρινσοτ παντως εμενα οι εφαρμογες περνανε στην sd

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα στο J5 ξαδέρφης μου...

 

Βγάζει συνεχώς σφάλμα κάμερας όταν ανοίγει την πίσω κάμερα... Είτε την μαμά εφαρμογή είτε κάποια άλλη πχ Snapchat...

 

Τι μπορεί να φταίει...?

 

Πήρε και την 6 χθες αλλά πάλι τα ίδια σήμερα

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό υποπτεύομαι επειδή δεν το κάνει μόνο στη μαμά εφαρμογή αλλά και σε άλλες
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πως να σ στειλω σκρινσοτ παντως εμενα οι εφαρμογες περνανε στην sd

 

Δεν είπε κανείς οτι δεν περνάνε, φυσικά και γίνεται να τις αντιγράψεις στην SD... Απλά δεν γίνεται να τις αντιγράψεις όλες και αυτές που μπορούν να μεταφερθούν, δεν μεταφέρεται 100% του μεγέθους τους

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα θέμα στο J5 ξαδέρφης μου...

 

Βγάζει συνεχώς σφάλμα κάμερας όταν ανοίγει την πίσω κάμερα... Είτε την μαμά εφαρμογή είτε κάποια άλλη πχ Snapchat...

 

Τι μπορεί να φταίει...?

 

Πήρε και την 6 χθες αλλά πάλι τα ίδια σήμερα

 

Δεν έχω κανένα τέτοιο θέμο... Ούτε πολυκολλάει το τηλέφωνο... επαναφορά κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια

Έκανα ανανέωση το 6 το ανδροιδ... Δουλεύει κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα.... Μου έβγαλε μετα από λίγο κατεστημένη sd και έχασα όλα τα αρχεία από την κάρτα υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρω?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λαγκαρει η αναβάθμιση η μου φαινεται;

 

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα τρεχει σφαίρα το τηλέφωνο πιο γρήγορο από πρίν

Link to comment
Share on other sites

Το update marshmallow 6 for J5FN δόθηκε πριν λιγο,αλλά πρός το παρών μόνο μέσω Odin ή heimdall μπορεί όποιος δεν θέλει να περιμένει (το ιταλικό TIM) εδώ μπορείς να το δεις δεν υπάρχει ακόμη στο sammobile ,είναι νωρίς: http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-J500FN (θα υπάρξουν στη συνέχεια κι άλλα firmware βέβαια χρειάζεται λίγο υπομονή αυτό απλά είναι το πρώτο.Καλή αρχή ελπίζω)

 

Μια ερωτησούλα. Στο link που έδωσες έχει καμιά 15αριά διαφορετικά αρχεία.

Εμείς αυτό που πρέπει να κατεβάσουμε είναι με βάση:

α) την χώρα στην οποία βρισκόμαστε;

β) την χώρα CSC όπως φαίνεται από το phone info;

γ) την πάροχο κινητής μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα τρεχει σφαίρα το τηλέφωνο πιο γρήγορο από πρίν

Μεχρι στιγμης και μενα μια χαρα ρολαρει.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν σου εχει ερθει μεσω OTA μπορεις να φλασαρεις μεσω odin οποιο θελεις.Κανονικα δεν γραφει το knox εχει ομως παρατηρηθει και το επαθαν πολλοι χρηστες στο παρελθον να γραψει επειδη δεν ηταν πληρες συμβατο το csc...Κατεβασε το phone info samsung απο playstore και γραφει θα το δεις με ποια csc ειναι πληρως συμβατη η συσκευη σου και δεν υπαρχει κανενας φοβος(εμενα πχ μου εδινε 8 απολυτως συμβατα)...Λογικα πρεπει να σου ερθει μεσω ota αν δεν ηρθε κιολας...(οσο για την εταιρεια εννοειται αν εισαι πχ στη cosmote δεν θα πας να κατεβασεις ενα firmware της vodafone , και λογικα χωρα προτιμαμε παντα μια κοντινη(ευρωπαικη) κι οχι πχ μια της ασιας εκτος σε σπανια περιπτωση που δεν μπορουμε αλλιως).. εγω πχ χθες κατεβασα το πρωτο που δοθηκε το TIM itally ..
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Να πουμε κατι εδω που δεν ειναι γνωστο σε ολους,πιο παλιοι χρηστες κι οσοι ασχολουνται αρκετα το γνωριζουν.Οι δυνατοτητες του Nova launcher δεν ειναι απλα αυτες που φαινονται με μια πρωτη ματια.Ο nova ειχε παντα τη δυνατοτητα να "ξεκλειδωνει" κρυφα χαρακτηριστικα που παντα οι εταιρειες κρυβουν στο συστημα για πολλους λογους αλλα & να προσθεσει αμεσες ρυθμισεις στην αρχ.οθονη.Εδω τωρα στο J5 (στο fn το κοιταξα) μπορει να μας δωσει μερικα επιπλεον,αν και δεν τα εψαξα ολα γιατι βαρεθηκα..πχ μας δινει το "πληκτρο" που ονομαζει αλλαγη αρχικης σελιδας χωρις να μπαινουμε μεσα και μάλιστα με μία άλλη ιδιαίτερη επιλογή launcher που λειτουργεί σαν κύβος ή αρχική & με διαφορές γενικα στις ρυθμίσεις κλπ (docomo LIVE UX τον ονομάζει)..Τη λειτουργία άμεσης πρόσβασης σε ρύθμιση για οθόνες -Προσαρμοσιμη,Κινηματογραφος Amoled,Φωτογραφια Amoled & βασική.. Άμεση ρύθμιση σε εφαρμογές που μπορούν να εμφανίζουν τα στοιχεία μυνήματα κουμπιά πάνω από άλλες.. Πλήρη πρόσβαση & ρυθμίσεις για κοντινές συσκευές & κοινή χρήση αρχειων..Μας δινει ενα αλλο που γραφει "Δορυφορικο GPS" ..Μας δινει μεχρι και το s finder (πρεπει να κατεβασουμε το .apk απο το xda) και λειτουργει σε αυτον τον launcher..Μας δινει αμεσο πληκτρο βιντεοκαμερας,και ενα αλλο που βγαζει προχωρημενες ρυθμισεις NFC,το S Pen με τις ρυθμισεις του,ενα που γραφει"φιλτρο μπλε φωτος" με τις ρυθμισεις του , κλπ κλπ ...Εγω βαρεθηκα,ας το ψαξει ο καθενας μονος του.Χρειαζεται λοιπον να κατεβασουμε τον nova (δεν θυμαμαι αν αυτα λειτουργουν στη δωρεαν εκδοση η οχι) και αφου ειμαστε στον launcher της samsung παταμε στην αρχικη οθονη > widget > θα δουμε 2 συντομευσεις του nova εμεις θελουμε αυτην που γραφει "Δραστηριοτητες".Την παιρνουμε στην οθονη και θα δουμε ολες τις υπορυθμισεις των εφαρμογων της συσκευης κι απο εκει διαλεγουμε και ψαχνουμε...(το .apk του s finder απο το xda: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2775329 κανονικα εχει γινει port για αλλη συσκευη αλλα οι δοκιμες δειχνουν πως δουλευει και σε αλλα samsung, ειναι θεμα τυχης..(τις περισσοτερες θα τις βρειτε στις "ρυθμισεις")Τελος οποιος βρει κι αλλα χαρακτηριστικα ας τα ανεβασει εδω να το χρησιμοποιησουν κι αλλοι χρηστες)..Θα ανεβαζα κι αλλα screenshot αλλα εχω μεγαλο προβλημα σε ολα τα forum,και για να ανεβασω αυτα τα 5, εσβησα 5 απο αλλο forum...LOL Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια

Έκανα ανανέωση το 6 το ανδροιδ... Δουλεύει κανονικά δεν έχει κανένα πρόβλημα.... Μου έβγαλε μετα από λίγο κατεστημένη sd και έχασα όλα τα αρχεία από την κάρτα υπάρχει περίπτωση να τα ξαναβρω?

http://www.doctorandroid.gr/2015/01/android-data-recovery.html _ http://www.wondershare.net/ad/dr-fone/dr-fone-android.html

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα τρεχει σφαίρα το τηλέφωνο πιο γρήγορο από πρίν

Ρώτησα παιδιά,δεν την έκανα ακόμα. Επειδή μερικοί λένε ότι λαγκαρει η αναβάθμιση. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε daitalos τα κατέβασα και τα δύο συνδέω το κινητό στο pc και δεν βρίσκει πουθενά ούτε το κινητό ούτε την κάρτα μνήμης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε daitalos τα κατέβασα και τα δύο συνδέω το κινητό στο pc και δεν βρίσκει πουθενά ούτε το κινητό ούτε την κάρτα μνήμης

κατσε διαβασε πρωτα δεν γινονται ετσι απλα αυτα αν δεν το εχεις ξανακανει..ολα εκει ειναι απλα διαβασε τις οδηγιες & πως γινεται η επαναφορα...Τι να τη κανεις τη συσκευη που συνδεεις?? Την SD βαλε σε ενα card reader η ενα usb stick & βαλτη στο pc και μετα θα χρησιμοποιησεις μια απο τις εφαρμογες recovery data κλπ που εχεις ηδη κατεβασει στο pc...με τον ιδιο τροπο κανει επαναφορα η αστυνομια δεδομενα που εσβησαν καποιοι απο τα pc τους.Τα δεδομενα δεν διαγραφονται ποτε υπαρχουν & ανακτωνται...Το μονο που ΔΕΝ πρεπει να κανεις ειναι να χρησιμοποιησεις την sd αυτη σε αλλη συσκευη (αν λειτουργει) γιατι μετα δεν μπορει να γινει επαναφορα...μην χρησιμοποιεις τη συσκευη δηλαδη μεχρι να γινει η ανακτηση( δοκιμασε το recuva ειναι πιο απλο: https://www.piriform.com/recuva ) < διαβασε πως λειτουργει: https://piriform.zendesk.com/hc/en-us/categories/200264780-Recuva

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.χτες έκανα την αναβαθμιση 6.0.1 σε j5 και σήμερα παρατήρησα ότι κάνει αργή φορτιση και ειδικά όταν το χρησιμοποιώ κατά τη διάρκεια της δεν ανεβαίνει καθολου.τι να κάνω?Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μένα η δυνατότητα ενημέρωσης σε 6.0.1, αλλά λέει ότι α απαιτούνται 519 ΜΒ επιπλέον διαθέσιμου χώρου για τη λήψη κι εγκατάσταση. Στον αποθηκευτικό χώρο βγάζει ότι έχω 1,19 GB ελεύθερο. Τι να κάνω? Να διαγράψω μήπως το Office που δεν το χρησιμοποιώ? (Word, Powerpoint κλπ).
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μένα η δυνατότητα ενημέρωσης σε 6.0.1, αλλά λέει ότι α απαιτούνται 519 ΜΒ επιπλέον διαθέσιμου χώρου για τη λήψη κι εγκατάσταση. Στον αποθηκευτικό χώρο βγάζει ότι έχω 1,19 GB ελεύθερο. Τι να κάνω? Να διαγράψω μήπως το Office που δεν το χρησιμοποιώ? (Word, Powerpoint κλπ).

 

Δεν διαγράφεται, είναι εφαρμογή συστήματος..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι. Ευχαριστώ φίλε μου. Οπότε τι κάνουμε?

 

back up (kies-smart switch η όποιο άλλο πρόγραμμα σε βολεύει) - επαναφορά εργοστασιακών - update - επαναφορά εργοστασιακών.

 

Αυτό έκανα εγώ και είμαι με 0 προβλήματα από τότε.

Link to comment
Share on other sites

MHN την αγορασεις & δωσεις τζαμπα 5 ευρω απλα για τις διαφημισεις!! Χτυπα APK editor pro free download στο google και θα βρεις το .apk (δες πρωτα στο playstore ποια ειναι η τελευταια εκδοση) και η απλη εκδοση απο playstore σου κανει δεν εχει διαφορα!

 

χεχε...καλός, την κατέβασα από google... το θέμα είναι οτι δεν καταφέρνω να την χρησιμοποιήσω. Είδα κάποια tutorials από κάτι ινδούς (που δεν τους πολυέχω εμπιστοσύνη, καμιά φορά λένε 'ο,τι θέλουν) και δι'αβασα επίσης κάποια αρθράκια για την εφαρμογή που α)είτε αναφέρονταν σε παλαιότερη έκδοσή της και έχει αλλάξει από τότε, είτε β) είμαι βλάκας και δεν βγάζω νόημα...

 

Έχεις μήπως κάποιο αναλυτικό tutorial πως να την χρησιμοποιήσω? Και αν όχι, λειτουργεί ο τρόπος ρουτ που έδωσες εσύ στο σχόλιο #1040 sτη marshmallow? προτιμώ να το κάνω ρουτ και να μην έχω εγγύηση αλλά να βγάλω όλες αυτές που δεν χρησιμοποιώ εντελώς από το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...