Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω την λήψη και επίσημα του marshmallow!

 

Εμένα (dual sim κιόλας), όπως είχα γράψει και κάτι posts πίσω, προορίζονταν για την Πορτογαλία οπότε και η αναβάθμιση σε ΜΜ6 βγήκε εχθές!

 

Σήμερα την πέρασα! Το κινητό δουλεύει εξίσου γρήγορα όπως και πριν...

 

Την όλη διαδικασία την έκανα τελικά μέσω odin (τελικά ήταν πολύ εύκολο....) καθώς μέσω smart switch κολλούσε το update (Λόγω root)!!!

Edited by Andik
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, κι εγώ νέος κάτοχος του κινητού, πρώην κάτοχος S3...

Μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος:

Προσπαθώ να το συνδέσω με ένα καινούριο επίσης plantronics (Explorer 50 συγκεκριμένα) Bluetooth το οποίο δεν το βρίσκει το J5 όταν κάνει αναζήτηση!! Στο S3 το βρήκε σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Έχει να κάνει μήπως η έκδοση Bluetooth που τρέχει το κινητό κι αν είναι συμβατό (π.χ 4.1)

Να πω ότι στο site της Plantronics μου το βγάζει ότι είναι συμβατό.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την λήψη και επίσημα του marshmallow!

 

Εμένα (dual sim κιόλας), όπως είχα γράψει και κάτι posts πίσω, προορίζονταν για την Πορτογαλία οπότε και η αναβάθμιση σε ΜΜ6 βγήκε εχθές!

 

Σήμερα την πέρασα! Το κινητό δουλεύει εξίσου γρήγορα όπως και πριν...

 

Την όλη διαδικασία την έκανα τελικά μέσω odin (τελικά ήταν πολύ εύκολο....) καθώς μέσω smart switch κολλούσε το update (Λόγω root)!!!

κανε ενα mini review οταν μπορεσεις............

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση για την αναβάθμιση μου έβγαλε μόλις συνέδεσα την συσκευή στο smart switch (για να κανω backup, το κάνω ανα τακτά χρονικά διαστήματα). Για τσέκαρε το....

 

Γενικά με το MM6, δουλεύει το ίδιο γρήγορα και στρωτά και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο lag μέχρι στιγμής. Για την κατανάλωση δεν μπορώ να πω ακόμα τίποτα, γιατί μόλις σήμερα το μεσημέρι έκανα το update. Αλλά σε γενικές γραμμές, δεν έχω δει κάτι περίεργο.

 

Στο layout έχει καποιες διαφορές (κυρίως χρωματικές/αισθητικές) και στην διαχείριση του dual sim, το lollipop εδώ ήταν καλύτερο, αλλά με ένα widget το έλυσα το θέμα....

 

Επίσης έχει ηχητική (& δόνηση) ειδοποίηση (κάθε 1 λεπτό π.χ.), για χαμένες κλήσεις, mail που δεν έχουν διαβαστεί. Οπότε έβγαλα και το noled. Αυτό είναι στις ρυθμίσεις- > προσβασιμότητα.

 

Από χώρο όμως, έχω κατέβει αρκετά (στα 2.8 gb διαθέσιμα), χωρίς να έχω πολλές εφαρμογές, τα ίδια με πριν, ειχα 3.17gb (καλά κλάιν..... αλλά λέμε τώρα). Π.χ. έχω 4 εφαρμογές, για ebanking, αθλητικά, rar και για ανάγνωση κειμένων, αρχείων word κλπ. (αυτά που είχε πριν word, excel κλπ. τα έχω απενεργοποιήσει). Αυτές οι 4 εφαρμογές είναι περασμένες φυσικά στην κάρτα.... δεν μου δίνει την δυνατότητα να περάσω άλλες..... υπάρχει άλλος τρόπος μηπως? Πέρα από το να μπω στην εφαρμογή κλπ.?

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση για την αναβάθμιση μου έβγαλε μόλις συνέδεσα την συσκευή στο smart switch (για να κανω backup, το κάνω ανα τακτά χρονικά διαστήματα). Για τσέκαρε το....

 

Γενικά με το MM6, δουλεύει το ίδιο γρήγορα και στρωτά και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο lag μέχρι στιγμής. Για την κατανάλωση δεν μπορώ να πω ακόμα τίποτα, γιατί μόλις σήμερα το μεσημέρι έκανα το update. Αλλά σε γενικές γραμμές, δεν έχω δει κάτι περίεργο.

 

Στο layout έχει καποιες διαφορές (κυρίως χρωματικές/αισθητικές) και στην διαχείριση του dual sim, το lollipop εδώ ήταν καλύτερο, αλλά με ένα widget το έλυσα το θέμα....

 

Επίσης έχει ηχητική (& δόνηση) ειδοποίηση (κάθε 1 λεπτό π.χ.), για χαμένες κλήσεις, mail που δεν έχουν διαβαστεί. Οπότε έβγαλα και το noled. Αυτό είναι στις ρυθμίσεις- > προσβασιμότητα.

 

Από χώρο όμως, έχω κατέβει αρκετά (στα 2.8 gb διαθέσιμα), χωρίς να έχω πολλές εφαρμογές, τα ίδια με πριν, ειχα 3.17gb (καλά κλάιν..... αλλά λέμε τώρα). Π.χ. έχω 4 εφαρμογές, για ebanking, αθλητικά, rar και για ανάγνωση κειμένων, αρχείων word κλπ. (αυτά που είχε πριν word, excel κλπ. τα έχω απενεργοποιήσει). Αυτές οι 4 εφαρμογές είναι περασμένες φυσικά στην κάρτα.... δεν μου δίνει την δυνατότητα να περάσω άλλες..... υπάρχει άλλος τρόπος μηπως? Πέρα από το να μπω στην εφαρμογή κλπ.?

1)αυτο για το χωρο το ειχα δει και σε ενα ξενο forum....... εχει την εφαρμογη εξυπνη διαχειρηση και να διαγραψεις τα μη απαραιτητα δεδομενα μηπως αυξηθει ο χωρος? δοκιμασε το και πες μας

2) αφηνει να περασεις εφαρμογες στην καρτα μνημης? γιατι καπου διαβασα οτι δεν αφηνει καθολου.......

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό μέσω "έξυπνης διαχείρισης" αλλά δε κέρδισα τίποτα σπουδαίο, από 2.8 τώρα έχω 2.83..... αμελητέα πράγματα.....

 

Όσο για το αν αφήνει εφαρμογές στην κάρτα, αυτές που έχω κατεβάσει εγω, είναι περασμένες κανονικά στην sd. Να σου πω, πριν βάλω το mm6 θεωρούσα ότι θα έχω μεγαλύτερη ελευθερία εκεί.... εκτός και αν δεν έχω βρει τον τρόπο/γίνετε κάπως διαφορετικά..... αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει εδώ (much appreciated).

 

 

Στάλθηκε από το P022 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό μέσω "έξυπνης διαχείρισης" αλλά δε κέρδισα τίποτα σπουδαίο, από 2.8 τώρα έχω 2.83..... αμελητέα πράγματα.....

 

Όσο για το αν αφήνει εφαρμογές στην κάρτα, αυτές που έχω κατεβάσει εγω, είναι περασμένες κανονικά στην sd. Να σου πω, πριν βάλω το mm6 θεωρούσα ότι θα έχω μεγαλύτερη ελευθερία εκεί.... εκτός και αν δεν έχω βρει τον τρόπο/γίνετε κάπως διαφορετικά..... αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει εδώ (much appreciated).

 

 

Στάλθηκε από το P022 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εχω την εντυπωση δυστηχως οτι στο android 6 δεν μπορουν να εγκατασταθουν εφαρμογες στην sd....

ας μας πει καποιος..........

μετα απο χρηση αν μπορεις πες μας πως τα παει και απο μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση δυστηχως οτι στο android 6 δεν μπορουν να εγκατασταθουν εφαρμογες στην sd....

ας μας πει καποιος..........

μετα απο χρηση αν μπορεις πες μας πως τα παει και απο μπαταρια...

Στην sd μου, αυτή τη στιγμή είναι εγκατεστημένες οι εξής εφαρμογές:

 

Sport24, docs to go & rar.

 

Στα settings αυτό δείχνει και μάλιστα όταν πας να τ' αλλάξεις σε ρωτάει αν θέλεις να το περάσεις στην συσκευή ή στην sd.

 

Δυστυχώς δεν εχω βρει αν γίνετε να περάσω άλλες......

 

 

 

Στάλθηκε από το P022 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκεύει ένα μέρος της εφαρμογής στην εσωτερική και το υπόλοιπο στην sd;

 

Έχει επιλογή δηλαδη αν έχεις χαμένη κλήση να σε ειδοποιεί συνεχώς κάθε λέπτό ; Αυτό ειναι καλό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, είμαι ανάμεσα σε δύο κινητά, το J5 2016 και το Huawei P8 Lite! Εχουν παρόμοια χαρακτηριστικά. Ποιο θα μου προτείνατε?

 

Οι προβληματισμοί μου είναι ότι το J5 δεν έχει Αυτόματη Φωτεινότητα και ότι δεν έχει Gorilla Glass. Πιστεύετε ότι είναι σημαντικά μειονεκτήματα ή ασήμαντα? Και φυσικά το Huawei είναι περίπου 30 ευρώ φθηνότερο στα σκρουτζομάγαζα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε γνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, είμαι ανάμεσα σε δύο κινητά, το J5 2016 και το Huawei P8 Lite! Εχουν παρόμοια χαρακτηριστικά. Ποιο θα μου προτείνατε?

 

Οι προβληματισμοί μου είναι ότι το J5 δεν έχει Αυτόματη Φωτεινότητα και ότι δεν έχει Gorilla Glass. Πιστεύετε ότι είναι σημαντικά μειονεκτήματα ή ασήμαντα? Και φυσικά το Huawei είναι περίπου 30 ευρώ φθηνότερο στα σκρουτζομάγαζα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε γνώμη!

 

Φίλε μου μην το πάρεις το j5 2016 Ο επεξεργαστής,κάμερες και εμφάνιση δεν είναι για 200 ευρω ούτε Huawei θα σου έλεγα ν πάρεις δωσε κάτι παραπάνω και πάρε a5 2016 η nexus 5x και από ότι είδα ήρθε και το moto g4 στην Ελλαδα μόνο με 200

Edited by Nix17
Link to comment
Share on other sites

Στην sd μου, αυτή τη στιγμή είναι εγκατεστημένες οι εξής εφαρμογές:

 

Sport24, docs to go & rar.

 

Στα settings αυτό δείχνει και μάλιστα όταν πας να τ' αλλάξεις σε ρωτάει αν θέλεις να το περάσεις στην συσκευή ή στην sd.

 

Δυστυχώς δεν εχω βρει αν γίνετε να περάσω άλλες......

 

 

 

Στάλθηκε από το P022 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στην sd περνάει ολόκληρη η εφαρμογη;

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μένουν κάποια MB στην συσκευή..... αλλά λίγα.

 

Αυτό πάντως με την ειδοποίηση της χαμένης κλήσης, sms, mail κλπ. είναι super!!!!! Ανα 1 λεπτό (αν θέλεις μεγαλώνεις το διάστημα) βαράει......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα, είμαι ανάμεσα σε δύο κινητά, το J5 2016 και το Huawei P8 Lite! Εχουν παρόμοια χαρακτηριστικά. Ποιο θα μου προτείνατε?

 

Οι προβληματισμοί μου είναι ότι το J5 δεν έχει Αυτόματη Φωτεινότητα και ότι δεν έχει Gorilla Glass. Πιστεύετε ότι είναι σημαντικά μειονεκτήματα ή ασήμαντα? Και φυσικά το Huawei είναι περίπου 30 ευρώ φθηνότερο στα σκρουτζομάγαζα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε γνώμη!

 

Παρτο το samsung με κλειστα ματια στα 150 ευρω δεν υπαρχει αντιπαλος

Link to comment
Share on other sites

 

Για όσους έχουν περάσει την 6.0 και ψάχνουν να βρουν τρόπο να κάνουν την εξωτερική κάρτα μνήμης να τη βλέπει ως εσωτερική μνήμη στο κινητό.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Δοκιμάστε το. Δυστυχώς η Samsung έχει κλειδωσει αυτή τη δυνατότητα και πρέπει να το κάνεις με αυτο το τροπο για να

εκμεταλλευτεις τα θετικά της 6.0 όσο αφορά το χώρο αποθήκευσης.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση για την αναβάθμιση μου έβγαλε μόλις συνέδεσα την συσκευή στο smart switch (για να κανω backup, το κάνω ανα τακτά χρονικά διαστήματα). Για τσέκαρε το....

 

Γενικά με το MM6, δουλεύει το ίδιο γρήγορα και στρωτά και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο lag μέχρι στιγμής. Για την κατανάλωση δεν μπορώ να πω ακόμα τίποτα, γιατί μόλις σήμερα το μεσημέρι έκανα το update. Αλλά σε γενικές γραμμές, δεν έχω δει κάτι περίεργο.

 

Στο layout έχει καποιες διαφορές (κυρίως χρωματικές/αισθητικές) και στην διαχείριση του dual sim, το lollipop εδώ ήταν καλύτερο, αλλά με ένα widget το έλυσα το θέμα....

 

Επίσης έχει ηχητική (& δόνηση) ειδοποίηση (κάθε 1 λεπτό π.χ.), για χαμένες κλήσεις, mail που δεν έχουν διαβαστεί. Οπότε έβγαλα και το noled. Αυτό είναι στις ρυθμίσεις- > προσβασιμότητα.

 

Από χώρο όμως, έχω κατέβει αρκετά (στα 2.8 gb διαθέσιμα), χωρίς να έχω πολλές εφαρμογές, τα ίδια με πριν, ειχα 3.17gb (καλά κλάιν..... αλλά λέμε τώρα). Π.χ. έχω 4 εφαρμογές, για ebanking, αθλητικά, rar και για ανάγνωση κειμένων, αρχείων word κλπ. (αυτά που είχε πριν word, excel κλπ. τα έχω απενεργοποιήσει). Αυτές οι 4 εφαρμογές είναι περασμένες φυσικά στην κάρτα.... δεν μου δίνει την δυνατότητα να περάσω άλλες..... υπάρχει άλλος τρόπος μηπως? Πέρα από το να μπω στην εφαρμογή κλπ.?

Οι προεγκατεστημενες εφαρμογές βρίσκονται στο /system/ partition..Αυτές που κατεβάζουμε εμείς πανε στο /data/ partition..Οι ενημερώσεις των προεγκ/νων όμως δεν πάνε στο system/ αλλά στό data/ μέ τις δικές μας.Για να παρεμβουμε στο system/ και να απεγκαταστησουμε εφαρμογές χρειάζεται root ..Αν εννοεις τρόπο να στειλεις όλες τίς εφαρμογές στην SD χωρίς root υπάρχει αλλά ΜΟΝΟ γιά αυτές που εσύ κατεβαζεις ( data partition ) κι όχι γιά προεγκ/νες ( system)..Μπορείς πχ με το APK Editor Pro πολύ εύκολα & χωρίς root..(playstore η blackmarket)...Γιά προεγκ/νες - συστήματος εφαρμογες ποτέ χωρίς δικαιώματα υπερχρήστη ( root )...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην το πάρεις το j5 2016 Ο επεξεργαστής,κάμερες και εμφάνιση δεν είναι για 200 ευρω ούτε Huawei θα σου έλεγα ν πάρεις δωσε κάτι παραπάνω και πάρε a5 2016 η nexus 5x και από ότι είδα ήρθε και το moto g4 στην Ελλαδα μόνο με 200

 

Το έχω εγώ το j5 2016

 

Όταν το πήρα ή μπαταρία ήταν στο 96% και κράτησε 3 μέρες με αρκετή χρήση το φορτιζω μετά και κρατάει 6 μέρες και κάτι με ανοιχτή οθόνη 6 ώρες και κάτι λεπτά 1 ώρα facebook και γύρω στις 2 και 35 λεπτά ομιλία και ήταν στο 5% μετά το έβαλα φόρτιση

 

Βαριέσαι να περιμένεις να τελειώσει ή μπαταρία του....χαχαχαχ...το δικαρτο έχω εγώ j510 FN/DS

 

Απιστευτο κινητό

 

Είδαμε και τα πιο ακριβά που κρατάνε 1 μέρα με το ζόρι αν είναι να κυκλοφοραμε με power battery κοντά μας να μας λείπει

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αγορασα προσφατα το κινητο και σημερα το συγκρινα με αλλα 2 j5 και παρατηρησα μεγαλη διαφορα στην χρηση της οθονης απο την μπαταρια στην εξυπνη διαχειριση δηλ τα αλλα ειχαν 1-7% και μενα 18+% μαζι με την χρηση της απο αλλες εφαρμογες και συστημα εχει καποιο προβλημα το κινητο η εγω κανω κατι? Edited by andreas26
Link to comment
Share on other sites

 

Για όσους έχουν περάσει την 6.0 και ψάχνουν να βρουν τρόπο να κάνουν την εξωτερική κάρτα μνήμης να τη βλέπει ως εσωτερική μνήμη στο κινητό.

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Δοκιμάστε το. Δυστυχώς η Samsung έχει κλειδωσει αυτή τη δυνατότητα και πρέπει να το κάνεις με αυτο το τροπο για να

εκμεταλλευτεις τα θετικά της 6.0 όσο αφορά το χώρο αποθήκευσης.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε δουλεύει για το J5 αυτό.... το προσπάθησα! Μου έβγαζε (στην γραμμή εντολών τουλάχιστον) ακριβώς αυτά που πρέπει (σύμφωνα με το video), αλλά τζίφος.... ο χώρος αποθήκευσης δεν αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεύει για το J5 αυτό.... το προσπάθησα! Μου έβγαζε (στην γραμμή εντολών τουλάχιστον) ακριβώς αυτά που πρέπει (σύμφωνα με το video), αλλά τζίφος.... ο χώρος αποθήκευσης δεν αλλάζει...

Δοκιμασε κι αυτο:

[διαβασε κι απο κατω καποια link ] _ ( υπαρχουν 2-3 τροποι τουλαχιστον προσωρινα χωρις ομως να απευθυνονται συγκεκριμενα στα J5, και λειτουργουν σε διαφορες συσκευες πχ Nexus 5 κλπ αν και εχουν βγει περισσοτερο για τα S6 & S7...Ο τροπος αυτος απο οτι λεει δουλευει σε ολα τα android χωρις προσωπικα να μπορω να στο επιβεβαιωσω εφοσον δεν το εχω δοκιμασει σε J5...Δοκιμασε κι ακολουθησε σωστα τις οδηγιες ισως λειτουργησει δεν εχεις να χασεις κατι...Αν λειτουργησει καλο ειναι να το postαρεις για να το χρησιμοποιησουν κι αλλοι χρηστες σε J5 ) [το OEM Unlook χρειαζεται να ενεργοποιηθει] Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

1) στο j500fn δεν εχει βγει ακομη αναβαθμιση?

2) μετα την αναβαθμιση θα μπορω να μεταφερω το sygic στην καρτα μνημης οπως το εχω μεταφερει τωρα στην 5,1,1?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχω το διπλοκαρτο και μου εχει 1 πιξελ μονιμα αναμενω ξερει κανεις τι γινεται? αν καλυπτεται απ την εγγυηση η οχι και αν οχι πως φτιαχνεται?:(
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...