Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη ειναι η πρωηγουμενη ενημερωση τα 280 ΜΒ Κατεβασε την ανετα δεν υπαρχει προβημα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρυθμισεις Δικτυα κινητης τηλ λειτουργια δικτυου δες εκει ποια επιλογη εχει

Εγώ την κατέβασα και έχει γ@μ*θει στα κολλήματα.

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

S. E. A.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά είναι λογικό να μη μου βγαζει τώρα κάποια ενημερωση;και ο kernel ειναι παλιος, 2015 γράφει.. στην εφαρμογή phone info αν πάω στο firmware browser μου βγαζει για το J500F ROM που έχω μια εκδοση(2015-10-20) ενώ αν πατήσω J500FN ROM βγαζει περισσότερες και προσφατες..Γι αυτο λεω τι παίζει..Α και αν αφήσω κενο το πεδίο του CSC code μου βγαζει τους κωδικούς όλων των χωρών και τα firmware που έχουν πάρει με πρώτο και καλύτερο αυτό της Ινδίας με την 6 εκδοση!

Ο kernel δεν ενημερώνεται συνεχως..Τι θα πει παλιος? Ασε την εφαρμογή αυτή κι αν θελεις να βλέπεις τα νεα firmware για τη συσκευή σου κλπ θα τα βλέπεις εδώ : ( SM-J500F ) http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-J500F/ _ η εδώ : (SM-J500F) http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-J500F _Το FN είναι άλλη εκδοση,εσυ λες εχεις το J5-F οποτε μην ασχολείσαι με το FN...η εφαρμογή phone info είναι καλη γιατι απλα μπορει να δειξει σε έναν χρηστη ποια CSC είναι συμβατα για τη συσκευή του,γιατι υπαρχει πιθανοτητα ακομη κι αν φλασαρεις τη σωστη stock rom για το μοντελο σου αλλαζοντας χωρα όμως,αν δεν είναι συμβατο το CSC μπορει το knox να γραψει(αυτό είναι στη τυχη κυριολεκτικα)...Το εχουν παθει αρκετοι αυτο,γι αυτό η εφαρμογή αυτή σου δειχνει καποια συμβατα κι από αυτά μπορεις να επιλεξεις αφοβα ( εμενα μου δειχνει 8 συμβατα CSC)...Αυτά βεβαια δεν αφορουν εσενα αλλα οποιον φλασαρει με odin η heimdal ....Εσυ θα παιρνεις μεσω OTA από τη συσκευή τις ενημερώσεις όταν δινονται ( η και με τα smart switch η kies ) ...Αν είναι λογικο να μην υπαρχει ακομα update? Ψάχνεις λογικη στη Samsung ? Το Samsung tablet PRO 10.1 όταν το πρωτοεβγαλε ως professional ! εγινε ενας χαμος..Εχουν περασει 3 χρονια κι ακομη βρίσκεται στη KitKat και το update βρίσκεται σε pending αναμονη σψεδον 2 χρονια...Για τη Samsung μιλαμε που μαλλον δεν τη γνωρίζεις καλα ακομα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ την κατέβασα και έχει γ@μ*θει στα κολλήματα.

 

Στάλθηκε από το SM-J500FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμβαινει αρκετες φορες αυτό ειδικα μετα από update και ειδικα σε συσκευες φορτωμένες με περισσοτερες εφαρμογες..Κανε μια επαναφορά συσκευης να λυθει το πρόβλημα ( τα δεδομενα πχ φωτο βιντεο κλπ διαγράφονται)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ο kernel δεν ενημερώνεται συνεχως..Τι θα πει παλιος? Ασε την εφαρμογή αυτή κι αν θελεις να βλέπεις τα νεα firmware για τη συσκευή σου κλπ θα τα βλέπεις εδώ : ( SM-J500F ) http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-J500F/ _ η εδώ : (SM-J500F) http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-J500F _Το FN είναι άλλη εκδοση,εσυ λες εχεις το J5-F οποτε μην ασχολείσαι με το FN...η εφαρμογή phone info είναι καλη γιατι απλα μπορει να δειξει σε έναν χρηστη ποια CSC είναι συμβατα για τη συσκευή του,γιατι υπαρχει πιθανοτητα ακομη κι αν φλασαρεις τη σωστη stock rom για το μοντελο σου αλλαζοντας χωρα όμως,αν δεν είναι συμβατο το CSC μπορει το knox να γραψει(αυτό είναι στη τυχη κυριολεκτικα)...Το εχουν παθει αρκετοι αυτο,γι αυτό η εφαρμογή αυτή σου δειχνει καποια συμβατα κι από αυτά μπορεις να επιλεξεις αφοβα ( εμενα μου δειχνει 8 συμβατα CSC)...Αυτά βεβαια δεν αφορουν εσενα αλλα οποιον φλασαρει με odin η heimdal ....Εσυ θα παιρνεις μεσω OTA από τη συσκευή τις ενημερώσεις όταν δινονται ( η και με τα smart switch η kies ) ...Αν είναι λογικο να μην υπαρχει ακομα update? Ψάχνεις λογικη στη Samsung ? Το Samsung tablet PRO 10.1 όταν το πρωτοεβγαλε ως professional ! εγινε ενας χαμος..Εχουν περασει 3 χρονια κι ακομη βρίσκεται στη KitKat και το update βρίσκεται σε pending αναμονη σψεδον 2 χρονια...Για τη Samsung μιλαμε που μαλλον δεν τη γνωρίζεις καλα ακομα...

Δε τη γνωρίζω καθολου, είπα να τη γνωρίσω για την καλή αυτονομία που άκουγα και για φωτογραφίες..ήμουν ανάμεσα σ'αυτό το κινητό ή σε κάποιο mls αλλά επέλεξα αυτο για τους λόγους που είπα αλλά δεν περίμενα οτι δε θα έχει καλή υποστήριξη..απλα μολις το αγορασα και μου φαινεται περιεργο που δε μου βγαζει καποια ενημερωση ενώ έχετε κάνει τόσες οι υπόλοιποι..ανεξαρτήτως τα csc κτλ που δε ξέρω καλά καλά τι είναι έπρεπε μια ενημερωση να μου την βγάλει..Αλλιώς τι να φανταστώ ότι ήρθε ηδη αναβαθμισμένο απο το εργοστάσιο;Δε νομίζω..

Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλη επιλογή εκανες δεν συγκρινεται βεβαια με MLS που γραφεις...Καλη καμερα εχει,αν και προσωπικα μια φορα μονο χρησιμοποιησα καμερα σε συσκευή στα τοσα χρονια..Μην ανησυχεις όταν υπαρξει update θα το δεις στη συσκευή...Για να παρεις update ( εστω και ψευτοαναβαθμιση) διαφορετικα η να αλλαξεις χωρα παροχο η firmware χρειαζονται λιγες γνωσεις παραπανω κι όλα αυτά βεβαια εχουν ρισκο για αυτους που βιαζονται & δεν θελουν να περιμενουν μεσω OTA...Δεν υστερει η συσκευή σου σε κατι μην αγχωνεσαι...( η μπαταρια του J5 είναι ότι καλυτερο εχω δει σε Samsung εως τωρα ) Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καλη επιλογή εκανες δεν συγκρινεται βεβαια με MLS που γραφεις...Καλη καμερα εχει,αν και προσωπικα μια φορα μονο χρησιμοποιησα καμερα σε συσκευή στα τοσα χρονια..Μην ανησυχεις όταν υπαρξει update θα το δεις στη συσκευή...Για να παρεις update ( εστω και ψευτοαναβαθμιση) διαφορετικα η να αλλαξεις χωρα παροχο η firmware χρειαζονται λιγες γνωσεις παραπανω κι όλα αυτά βεβαια εχουν ρισκο για αυτους που βιαζονται & δεν θελουν να περιμενουν μεσω OTA...Δεν υστερει η συσκευή σου σε κατι μην αγχωνεσαι...( η μπαταρια του J5 είναι ότι καλυτερο εχω δει σε Samsung εως τωρα )

Πράγματι μπαταρία φαινεται να έχει καλή ειμαι στα 34% με κοντά 5 ώρες οθόνη και κατέβασμα εφαρμογών! Πάντως αυτονομία καλή ειχε και το παλιο μου κινητο και εντάξει τα αντροιντ είναι αρκετά παραμετροποιησιμα, αφαιρείς περιττά απενεργοποιεις εφαρμογές που δεν χρειάζεται και αυτομάτως βελτιώνεται η αυτονομία..λιγο η οθόνη δε μου αρέσει στο συγκεκριμένο κινητό..είναι εντυπωσιακή πάνω από 50% φωτεινότητα αλλά σου βγαίνουν τα μάτια τις βραδυνές ώρες, κάτω από 50% πάλι σου βγαίνουν τα μάτια,γίνεται πιο μπεζ..Δεν έχει καθολου καλή απεικόνιση του ασπρου σε χαμηλή φωτεινότητα ενώ στο παλιό μου κινητο φαινεται πεντακάθαρο και το είχα σχεδόν πάντοτε στην χαμηλότερη φωτεινότητα χωρίς να με κουράζει!μόνο σε εξωτερικούς χώρους την ανέβαζα..

Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ερχεται απο τη μανα του με προστατευτικη μεμβρανη;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι μπαταρία φαινεται να έχει καλή ειμαι στα 34% με κοντά 5 ώρες οθόνη και κατέβασμα εφαρμογών! Πάντως αυτονομία καλή ειχε και το παλιο μου κινητο και εντάξει τα αντροιντ είναι αρκετά παραμετροποιησιμα, αφαιρείς περιττά απενεργοποιεις εφαρμογές που δεν χρειάζεται και αυτομάτως βελτιώνεται η αυτονομία..λιγο η οθόνη δε μου αρέσει στο συγκεκριμένο κινητό..είναι εντυπωσιακή πάνω από 50% φωτεινότητα αλλά σου βγαίνουν τα μάτια τις βραδυνές ώρες, κάτω από 50% πάλι σου βγαίνουν τα μάτια,γίνεται πιο μπεζ..Δεν έχει καθολου καλή απεικόνιση του ασπρου σε χαμηλή φωτεινότητα ενώ στο παλιό μου κινητο φαινεται πεντακάθαρο και το είχα σχεδόν πάντοτε στην χαμηλότερη φωτεινότητα χωρίς να με κουράζει!μόνο σε εξωτερικούς χώρους την ανέβαζα..

Τι μου λες ? Η οθονη ειναι ολα τα λεφτα...Καλασσικη samsung amoled οθονη πολυ καλη για συσκευη με αυτα τα λεφτα.Στη συγκεκριμενη συσκευη & λογω χωρου μεχρι να δοθει το 6 M update που θα λυσει το προβλημα xωρου ( πιστευω να δωσει το χαρακτηριστικο αυτο η samsung και να μην κανει καμια ανοησια ) μπορεις να χρησιμοποιησεις 2 πολυ χρησιμες εφαρμογες...Το Package Disabler Pro & το APK Editor Pro ..Το πρωτο μπορει να ρυθμιστει οπως θελεις & να απενεργοποιησει ολο το bloatware η οποια εφαρμογη κι οπως θες & παιρνει και backup...Το δευτερο μπορει να στειλει στην SD τις εφαρμογες ολες οσες κατεβαζεις κλπ...Ειναι δυο πολυ καλα app για αυτη τη συσκευη τωρα & δεν απαιτουν root...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Όχι τουλάχιστον το FN που είχα πάρει ...δες κι εδώ το επιβεβαιώνει (δεν γνωρίζω για τις υπόλοιπες εκδόσεις): http://www.gsmchoice.com/en/catalogue/samsung/galaxyj5smj500fn/Samsung-Galaxy-J5-SM-J500FN.html
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μια ερώτηση (τεχνική... :) ) .... είχα ρουτάρει το κινητό, τρέχοντας την εφαρμογή new king root V.4.9... έβγαλα τις εφαρμογές που δεν ήθελα και μου έπιαναν χώρο (office, excel κλπ.) και μετά το έκανα unroot/απεγκατέστησα τo king root!

 

Μια χαρά όλα- ωραία και εξοικονόμησα χώρο, πλέον είναι διαθέσιμα 3.43 gb στην συσκευή, αλλά όταν πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού (updates) μου βγάζει ότι το λειτουργικό της συσκευής έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο κλπ... και δεν προχωράει στον έλεγχο για τυχών αναβαθμίσεις!

 

Επίσης όταν το ενεργοποιώ βγάζει μια ένδειξη με κίτρινα γράμμα (όταν η οθόνη, έχει το σήμα της samsung ακόμα) ότι η εγγύηση και καλά έχει χαθεί (set warranty bit: kernel).

 

Αυτό που με απασχολεί δεν είναι το θέμα της εγγύησης, όσο των ενημερώσεων και πόσο μάλλον τώρα που το ΜΜ6 είναι προ των πυλών....

 

Θα πρέπει να σημειωθεί, ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά μου βγάζει πάλι τα ίδια! Πως μπορώ να το επαναφέρω? Και αν μείνει έτσι, μέσω smart switch θα μπορέσω να κάνω την αναβάθμιση σε marshmellow αν και εφόσον βγει?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Μια ερώτηση (τεχνική... :) ) .... είχα ρουτάρει το κινητό, τρέχοντας την εφαρμογή new king root V.4.9... έβγαλα τις εφαρμογές που δεν ήθελα και μου έπιαναν χώρο (office, excel κλπ.) και μετά το έκανα unroot/απεγκατέστησα τo king root!

 

Μια χαρά όλα- ωραία και εξοικονόμησα χώρο, πλέον είναι διαθέσιμα 3.43 gb στην συσκευή, αλλά όταν πάω να κάνω ενημέρωση λογισμικού (updates) μου βγάζει ότι το λειτουργικό της συσκευής έχει τροποποιηθεί με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο κλπ... και δεν προχωράει στον έλεγχο για τυχών αναβαθμίσεις!

 

Επίσης όταν το ενεργοποιώ βγάζει μια ένδειξη με κίτρινα γράμμα (όταν η οθόνη, έχει το σήμα της samsung ακόμα) ότι η εγγύηση και καλά έχει χαθεί (set warranty bit: kernel).

 

Αυτό που με απασχολεί δεν είναι το θέμα της εγγύησης, όσο των ενημερώσεων και πόσο μάλλον τώρα που το ΜΜ6 είναι προ των πυλών....

 

Θα πρέπει να σημειωθεί, ότι έχω κάνει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά μου βγάζει πάλι τα ίδια! Πως μπορώ να το επαναφέρω? Και αν μείνει έτσι, μέσω smart switch θα μπορέσω να κάνω την αναβάθμιση σε marshmellow αν και εφόσον βγει?

 

Ευχαριστώ!!!

Μην ανησυχεις δεν χανεις καμια ενημερωση, ασε πρωτα να τη δωσει και θα τη παρεις χωρις κανενα προβλημα.Βεβαια σου βγαζει ειδοποιηση,εφοσον εχεις κανει root πλεον δεν μπορεις να παρεις ενημερωσεις μεσω OTA...Μπορεις να επαναφερεις τη συσκευη ανα πασα στιγμη φλασαροντας τη stock rom με odin..( η να φλασαρεις οποιο firmware θελεις κι εφοσον ειναι μονον για τη συσκευη σου εννοειται ,πλεον μετα το root ετσι κι αλλιως η εγγυηση χαθηκε )..Εφοσον την επαναφερεις στην αρχικη κατασταση μπορεις να παιρνεις & παλι update μεσω OTA..Οσον αφορα στο smart switch πρεπει να το δω πρωτα για να σου πω με σιγουρια,γιατι η τελευταια εκδοση του smart switch θυμαμαι μπορουσε να παρει το update ακομη κι αν η συσκευη ηταν Root,δεν θυμαμαι μονο αν υποστηριζε η συγκεκριμενη λειτουργεια τα J5 ( πχ εδω μπορεις να δεις σε samsung Rooted S6 ) : http://www.galaxys6edgeupdate.com/update-rooted-galaxy-s6-using-smart-switch/ _Mεσω odin λοιπον(και heimdal) μπορεις να την επαναφερεις η να φλασαρεις καποιο firmware κλπ κλπ , δες κι εδω : http://www.droidviews.com/install-stock-firmware-on-samsung-galaxy-devices-using-odin/ ( και κατι ακομα: το kingroot και γενικα τα κινεζικα one click root tools ειναι η τελευταια λυση αναγκης οταν δεν υπαρχει αλλος τροπος root σε οποιαδηποτε συσκευη.Στα samsung και χαρη στη σπουδαια δουλεια του chainfire χρησιμοποιουμε παντα το CFautoroot που ειναι πολυ πιο ασφαλες & δινει σωστα permmisions κλπ ...ειχα γραψει τον τροπο root πριν καιρο αν ψαξεις θα το βρεις καπου πιο πισω...Το CFautoroot απο εδω : https://autoroot.chainfire.eu/ )... ( το τελευταιο Odin V3.11.1 εδω : http://odindownloader.com/download/odin3-v3-11-1 ) _Οσο για το θεμα εαν μπορουμε να παρουμε update OTA σε Rooted συσκευες τον τελευταιο καιρο και χαρη παλι στον chainfire διαβασε & ρωτα στο νημα του Flashfire εδω : http://forum.xda-developers.com/general/paid-software/flashfire-t3075433 [ Το FlashFire εδώ : https://flashfire.chainfire.eu/ ]

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Συγνωμη που ρωταω για τριτη φορα αλλα η απαντηση ειναι ενα απλο ναι ή οχι.

 

Η συσκευη φοραει απο τη μανα του προστατευτικη μεμβρανη (screen protector);

 

Ευχαριστω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Συγνωμη που ρωταω για τριτη φορα αλλα η απαντηση ειναι ενα απλο ναι ή οχι.

 

Η συσκευη φοραει απο τη μανα του προστατευτικη μεμβρανη (screen protector);

 

Ευχαριστω.

Στο link που σου εγραψα και αφορα μονο το J5FN γραφει Display Protection / NO κι απο οσο μπορω να θυμηθω οταν ειχα παρει το FN δεν υπηρχε.(για τις αλλες εκδοσεις δεν γνωριζω )

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Στο link που σου εγραψα και αφορα μονο το J5FN γραφει Display Protection / NO κι απο οσο μπορω να θυμηθω οταν ειχα παρει το FN δεν υπηρχε.(για τις αλλες εκδοσεις δεν γνωριζω )

Σ' ευχαριστω. Δεν πηρα ειδηση οτι η απαντηση σου αναφεροταν σε μενα. Δεν ειδα παραθεση και ειδα ενα link και νομισα οτι συνεχιζοταν η προηγουμενη συζητηση.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω. Δεν πηρα ειδηση οτι η απαντηση σου αναφεροταν σε μενα. Δεν ειδα παραθεση και ειδα ενα link και νομισα οτι συνεχιζοταν η προηγουμενη συζητηση.

ναι ξεχασα να πατησω "παραθεση" αλλα ειπα θα το δεις...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις δεν χανεις καμια ενημερωση, ασε πρωτα να τη δωσει και θα τη παρεις χωρις κανενα προβλημα.Βεβαια σου βγαζει ειδοποιηση,εφοσον εχεις κανει root πλεον δεν μπορεις να παρεις ενημερωσεις μεσω OTA...Μπορεις να επαναφερεις τη συσκευη ανα πασα στιγμη φλασαροντας τη stock rom με odin..( η να φλασαρεις οποιο firmware θελεις κι εφοσον ειναι μονον για τη συσκευη σου εννοειται ,πλεον μετα το root ετσι κι αλλιως η εγγυηση χαθηκε )..Εφοσον την επαναφερεις στην αρχικη κατασταση μπορεις να παιρνεις παλι μεσω OTA..Οσον αφορα στο smart switch πρεπει να το δω πρωτα για να σου πω με σιγουρια,γιατι η τελευταια εκδοση του smart switch θυμαμαι μπορουσε να παρει το update ακομη κι αν η συσκευη ηταν Root,δεν θυμαμαι μονο αν υποστηριζε η συγκεκριμενη λειτουργεια τα J5 ( πχ εδω μπορεις να δεις σε samsung Rooted S6 ) : http://www.galaxys6edgeupdate.com/update-rooted-galaxy-s6-using-smart-switch/ _Mεσω odin λοιπον(και heimdal) μπορεις να την επαναφερεις η να φλασαρεις καποιο firmware κλπ κλπ , δες κι εδω : http://www.droidviews.com/install-stock-firmware-on-samsung-galaxy-devices-using-odin/ ( και κατι ακομα: το kingroot και γενικα τα κινεζικα one click root tools ειναι η τελευταια λυση αναγκης οταν δεν υπαρχει αλλος τροπος root σε οποιαδηποτε συσκευη.Στα samsung και χαρη στη σπουδαια δουλεια του chainfire χρησιμοποιουμε παντα το CFautoroot που ειναι πολυ πιο ασφαλες & δινει σωστα permmisions κλπ ...ειχα γραψει τον τροπο root πριν καιρο αν ψαξεις θα το βρεις καπου πιο πισω...Το CFautoroot απο εδω : https://autoroot.chainfire.eu/ )... ( το τελευταιο Odin V3.11.1 εδω : http://odindownloader.com/download/odin3-v3-11-1 ) _Οσο για το θεμα εαν μπορουμε να παρουμε update OTA σε Rooted συσκευες τον τελευταιο καιρο και χαρη παλι στον chainfire διαβασε & ρωτα στο νημα του Flashfire εδω : http://forum.xda-developers.com/general/paid-software/flashfire-t3075433

 

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Το θέμα της εγγύησης αυτή την στιγμή, δεν με απασχολεί καθόλου... δεν θεωρώ ότι θα βγάλει κάποιο θέμα η συσκευή μετά από 7 μήνες που την έχω...

 

Το θέμα μου είναι καθαρά η αναβάθμιση του λειτουργικού σε 6 marshmallow... βασικά χρησιμοποίησα το King root γιατί είναι πολύ απλό.... μ'ένα κλικ.... μιας και την διαδικασία μέσω odin δεν την ξέρω (εντάξει έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ) και μου φαίνεται κάπως πολύπλοκη (τουλάχιστον για τις γνώσεις μου).... αν μπορέσει να πάρει την αναβάθμιση μέσω smart switch δεν θα με απασχολεί καθόλου το όλο ζήτημα μετά.... αλλά εκεί είναι το θέμα.... θα μπορέσει....?

 

Η συσκευή προορίζονταν για την Πορτογαλική αγορά....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Το θέμα της εγγύησης αυτή την στιγμή, δεν με απασχολεί καθόλου... δεν θεωρώ ότι θα βγάλει κάποιο θέμα η συσκευή μετά από 7 μήνες που την έχω...

 

Το θέμα μου είναι καθαρά η αναβάθμιση του λειτουργικού σε 6 marshmallow... βασικά χρησιμοποίησα το King root γιατί είναι πολύ απλό.... μ'ένα κλικ.... μιας και την διαδικασία μέσω odin δεν την ξέρω (εντάξει έχω διαβάσει κάποια πράγματα εδώ) και μου φαίνεται κάπως πολύπλοκη (τουλάχιστον για τις γνώσεις μου).... αν μπορέσει να πάρει την αναβάθμιση μέσω smart switch δεν θα με απασχολεί καθόλου το όλο ζήτημα μετά.... αλλά εκεί είναι το θέμα.... θα μπορέσει....?

 

Η συσκευή προορίζονταν για την Πορτογαλική αγορά....

Δεν χρειαζεται κανενα smart switch αν δωσει την αναβαθμιση θα την εγκαταστησεις σε 2 λεπτα με το odin πανευκολα...Οταν ερθει η ωρα και τη δωσει θα σου εξηγησω πως λειτουργει ειναι πανευκολο,(μπορεις να διαβασεις & στο link που σου εγραψα) κι αν στη πορεια θελησεις να ασχοληθεις περισσοτερο το πρωτο πραγμα που πρεπει οπωσδηποτε να ξερεις ειναι το πως να επαναφερεις τη συσκευη απο τυχον λαθος η brick...Χωρις αυτο δεν μπορεις να πας πουθενα ειναι μεγαλο ρισκο...Πιο γρηγορα θα φλασαρει το odin τη stock rom απο το να κανει το root το kingroot .apk ...Γενικα το Odin ειναι για νηπιαγωγειο και σωζει συσκευες χαρη στη δουλεια του Chainfire / δες κι εδω μερικες φορες :

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενα smart switch αν δωσει την αναβαθμιση θα την εγκαταστησεις σε 2 λεπτα με το odin πανευκολα...Οταν ερθει η ωρα και τη δωσει θα σου εξηγησω πως λειτουργει ειναι πανευκολο,(μπορεις να διαβασεις & στο link που σου εγραψα) κι αν στη πορεια θελησεις να ασχοληθεις περισσοτερο το πρωτο πραγμα που πρεπει οπωσδηποτε να ξερεις ειναι το πως να επαναφερεις τη συσκευη απο τυχον λαθος η brick...Χωρις αυτο δεν μπορεις να πας πουθενα ειναι μεγαλο ρισκο...Πιο γρηγορα θα φλασαρει το odin τη stock rom απο το να κανει το root το kingroot .apk ...Γενικα το Odin ειναι για νηπιαγωγειο και σωζει συσκευες χαρη στη δουλεια του Chainfire / δες κι εδω μερικες φορες :

 

Άψογος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Θα τα μελετήσω όλα και μόλις βγάλει την αναβάθμιση, θα προσπαθήσω να την περάσω μέσω odin!

 

Αν έχω θέμα θα επανέλθω!!!!!

 

Πάντως το κινητό πετάει... μετά από 7 μήνες δεν μου έχει laggάρει ποτέ και η μπαταρία κρατάει τρελά! Πρόλαβα να κάνω και την τελευταία αναβάθμιση (τα 250κάτι mb) η οποία μου ελευθέρωσε και χώρο από την συσκευή... δεν ξέρω πως και τι αλλά standard, τουλάχιστον αυτό είδα μέσω της "έξυπνης διαχείρισης".

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω και εγω την συσκευη πανω απο 6 μηνες και ειναι απροβληματιστη. μεχρι σημερα το βραδυ. ανοιξα την καμερα και μου βγαζει μια κουκιδα στις φωτο( μονο στην πισω καμερα ειτε ειναι προγραμμα ειτε η κανονικη εφαρμογη). καθαρισα εννοειται το πισω μερος με οποιον τροπο μπορειτε να φανταστειτε και τιποτα..... εχω ξενερωσει εχει κανεις καμια ιδεα??
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

TO F Eιναι το δικαρτο DUAL SIM και το fn μονοκαρτο Singe sim

Κανείς λάθος, το fn είναι δικαρτο και το f μονοκαρτο και το fn είναι ευρωπαϊκό

Link to comment
Share on other sites

Κανείς λάθος, το fn είναι δικαρτο και το f μονοκαρτο και το fn είναι ευρωπαϊκό

 

OXI Φιλε μου εσυ κανεις λαθος το FN Ειναι μονοκαρτο το εχω και το F DUAL SIM Ψαξτο λιγο

Link to comment
Share on other sites

OXI Φιλε μου εσυ κανεις λαθος το FN Ειναι μονοκαρτο το εχω και το F DUAL SIM Ψαξτο λιγο

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5-7184.php

 

Για δες λίγο!

Εγώ έχω το δικαρτο fn πάω στοίχημα το πήρες από σκρουτζομαγαζο

 

Edit:

Αυτή τη στιγμή έχω το δικαρτο fn j5 2016 μοντέλο αλλά και το j5 2015 που είχα fn δικαρτο ήταν

Edited by MadboyAgr
Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_j5-7184.php

 

Για δες λίγο!

Εγώ έχω το δικαρτο fn πάω στοίχημα το πήρες από σκρουτζομαγαζο

 

Edit:

Αυτή τη στιγμή έχω το δικαρτο fn j5 2016 μοντέλο αλλά και το j5 2015 που είχα fn δικαρτο ήταν

 

To Δικο μου ειναι FN Και ειναι μονοκαρτο ειναι ιταλικο ομως ισως εχεις δικιο αλλα το δικο μου ετσι ειναι καλα κανεις και το λες κοιτα εδω και θα καταλαβεις γιατι ειναι μονοκαρτο κοιτα επανω οταν ανοιξεις το pdf http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201606/20160615144157264/SM-J500_J700_UM_MEA_Marshmallow_Eng_Rev.1.0_160615.pdf SM-J500F

SM-J500FN

SM-J500H/DD

SM-J700F/DS

SM-J700H/DD

SM-J500F/DS

SM-J500G/DS

SM-J500Y

SM-J700F/DD

SM-J500F/DD

SM-J500H/DS

SM-J700F

SM-J700H/DS

Edited by gilera1973
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...