Jump to content

Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Έχει ένας γνωστός το j5 του έκαναν αναβάθμιση και δε θυμάται το παλιό Gmail, έφτιαξε καινούργιο αλλά ζητάει επαλήθευση με λογαριασμό Google που έχει συγχρονιστεί στο παρελθόν. Τι μπορώ να κάνω για να το παράκαμψω;

 

Καλημέρα. Τωρα μονο επαναφορά και στήσιμο από την αρχή με το νέο gmail

Ακόμα μπορείτε από τις ρυθμίσεις λογαριασμοί να αλλάξετε το gmail

Edited by manolis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε με αφήνει να κάνω τίποτα. Ξεκινάει βάζω γλώσσα και μετά λέει αυτό για το email. Δε γράφει πουθενά για παράκαμψη..

Έκανα και factory reset μέσω recovery αλλά δεν.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν οταν με το καλο παρει την marshmallow θα μπορουν να μεταφερθουν οι εφαρμογες στην sd χωρις root γιατι κατι τετοιο πηρε το ματι μου;
Link to comment
Share on other sites

Και την marshmallow να πάρει (που δεν γνωρίζουμε αν και πότε), η σαμυ θα επιτρέπει να μεταφέρουμε τις εφαρμογές στην εξωτ.καρτα?
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν οταν με το καλο παρει την marshmallow θα μπορουν να μεταφερθουν οι εφαρμογες στην sd χωρις root γιατι κατι τετοιο πηρε το ματι μου;

 

Έχω ξαναρωτήσει απλά ελπίζω σε μια νέα απάντηση... Τρόπος για να κερδίσω περισσότερο χώρο στην εσωτερική μνήμη χωρίς root?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναρωτήσει απλά ελπίζω σε μια νέα απάντηση... Τρόπος για να κερδίσω περισσότερο χώρο στην εσωτερική μνήμη χωρίς root?

 

link 2 sd αλλά δεν είναι όλες οι εφαρμογές μεταφερόμενες, και απο όσες μεταφέρει πάντα κρατάει περίπου ένα 30% στο τηλέφωνο.

Αν πάρει την Μ δεν θα χρειάζεται root, θα της μεταφέρεις κανονικά. Τώρα είδαμε ότι και η LG και η samsung στις ναυαρχίδες του που παρουσίασαν πρόσφατα δεν επιτρέπουν την δυνατότητα adoptable storage της Μ, αλλά με όσα μέχρι τώρα έχουν αναβαθμιστεί σε 6.0 αυτο γίνεται, αρα λογικά ΕΑΝ την πάρουμε θα μπορούμε να μεταφέρουμε της εφαρμογές χωρίς root.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε ξανά κάπου ή αν το ήξεραν όλοι εκτός από εμένα πάντως το viber δείχνει να έστρωσε με την επιλογή "Εμφάνιση εικ. Κατ Viber" από τις γενικές ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειπώθηκε ξανά κάπου ή αν το ήξεραν όλοι εκτός από εμένα πάντως το viber δείχνει να έστρωσε με την επιλογή "Εμφάνιση εικ. Κατ Viber" από τις γενικές ρυθμίσεις.

Εμφανίζει ένα τηλέφωνο στην μπάρα πάνω σωστα; Τι κάνει ακριβώς; Καταναλώνει περισσότερη μπαταρία; Έχεις δει διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό κάνει. Εμφανίζει την κατάσταση του viber στην μπάρα και προφανώς με αυτόν τον τρόπο δεν το κάνει kill και δουλεύει συνέχεια όπως θα έπρεπε.

Δε βλέπω λόγο να τρώει παραπάνω μπαταρία χωρίς όμως να το αποκλείω.

Το διάβασα κάπου σε ένα άσχετο με το j5 post κάποιου ξένου forum το δοκίμασα και δούλεψε αλλά όπως είπα και σε προιγούμενο μου post το κιν είναι της γυναίκας μου και τουλάχιστον μέχρι τώρα δε μου έχει πει τπτ για την μπαταρία. Δε χάνεις τπτ να το δοκινάσεις αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, επειδη η τιμη του duos απο το απλο ειναι 2 ευρω, αξιζει να παρει καποιος το dual κι ας μη το χρησιμοποιει? υπαρχει διαφορα ή μπερδεμα στο μενου? ειναι μηπως πιο βαρυ στη χρηση? Τι αξιζει καλυτερα? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, επειδη η τιμη του duos απο το απλο ειναι 2 ευρω, αξιζει να παρει καποιος το dual κι ας μη το χρησιμοποιει? υπαρχει διαφορα ή μπερδεμα στο μενου? ειναι μηπως πιο βαρυ στη χρηση? Τι αξιζει καλυτερα? ευχαριστω

Το μονοκαρτο εχει NFC το οποίο για μένα είναι άχρηστο. Το δικαρτο δεν εχει NFC αλλα είναι δικαρτο .Για μένα τεράστια διαφορά .Μεγάλο πλεονέκτημα. Δες το όπως η μνήμη .Όσο περισσότερο έχεις τόσο καλύτερα. Καλύτερα να περισσεύει παρά να μην έχεις.....Οπότε για μένα δικαρτο να πάρεις. Δεν έχει διάφορες πολλές στο μενού.Μονο για τις κάρτες σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Αγόρασα το j5 την προηγούμενη εβδομάδα. Κάνω κάποιες παρατηρήσεις για να βοηθήσω τους αναποφάσιστους:

1) Με 100% φόρτιση έβαλα το χρονόμετρο με μέγιστη φωτεινότητα, χρονομέτρησε 1 ώρα και 37 λεπτά και η μπαταρία έπεσε στα 65%. Η οθόνη συνέχεια ανοιχτή γιατί στο χρονόμετρο δεν σβήνει.

2) Το outdoor mode διαρκεί για μόνο 15 λεπτά. Υποτίθεται οτι κάνει την οθόνη φωτεινότερη αλλά αυτό δεν ισχύει. Απλά φωτίζει ελαφρώς παραπάνω και για μόνο 15 λεπτά όπως είπα. Γενικά στο φώς του ήλιου η οθόνη δεν είναι πολύ ευανάγνωστη. Ίσως η IPS να είναι καλύτερη από την superAMOLED.

3) Το video είναι καταπληκτικό, υψηλής ευκρίνειας αν και πιάνει πολύ χώρο. 1 λεπτό = 120 mb.

4) Οι φωτογραφίες επίσης πολύ καλές αν και δεν τράβηξα κάποια την νύχτα (όπως και video).

5) Το αγόρασα απο scroutz και είχε μέσα και ακουστικά μαζί με screen protector, το οποίο δεν κατάφερα να τοποθετήσω σωστά (όλο φυσαλίδες εμφάνιζε) και παρήγγειλα tempered glass πάλι από scroutz.

6) Το έβδομο και όγδοο ψηφίο είναι 07. Έψαξα στο παρόν thread να βρώ το σχόλιο κάποιου συμφορουμίτη που παρέθετε τα ψηφία και το τί υποδηλώνουν για την ποιότητα του τηλεφώνου αλλά δεν βρήκα την σελίδα. Θα ξαναψάξω.

7) Αυτά προς το παρόν. Θα διαβάσω και τις υπόλοιπες σελίδες του παρόντος thread (έμεινα στην 40 σελίδα) και αν χρειαστεί θα επανέλθω με σχόλια ή ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

2) Το outdoor mode διαρκεί για μόνο 15 λεπτά. Υποτίθεται οτι κάνει την οθόνη φωτεινότερη αλλά αυτό δεν ισχύει. Απλά φωτίζει ελαφρώς παραπάνω και για μόνο 15 λεπτά όπως είπα. Γενικά στο φώς του ήλιου η οθόνη δεν είναι πολύ ευανάγνωστη. Ίσως η IPS να είναι καλύτερη από την superAMOLED.

 

Ένταξη κάνεις πλάκα ετσι ; Το outdoor mode φυσικά και κάνει φωτεινοτερη Την οθόνη και το ότι διαρκεί 15 λεπτά είναι πλεονέκτημα. Η οθονη κάτω από τον ήλιο με απόλυτη ηλιοφάνεια και outdoor mode on είναι απλά καταπληκτική και βλέπεις άνετα τα πάντα. Καμία σχέση με τις οθόνες ips που έχουν πρόβλημα κάτω από τον ήλιο. Τώρα εσύ πως λες ότι το δικό σου δεν ειναι ετσι δεν ξέρω....Για τσέκαρε με άλλο j5 μπας και έχει πρόβλημα το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στην παρέα να καταθέσω και την δική μου γνώμη για το j5 το δικάταρτο , το τηλέφωνο είναι πολύ καλό για τα λεφτά που έχει τo μόνο μειονέκτημα είναι που δεν έχει εσωτερική μνήμη αρκετή κατά άλλα δεν κολλάει και είναι ένα αξιοπρεπές τηλέφωνο !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένταξη κάνεις πλάκα ετσι ; Το outdoor mode φυσικά και κάνει φωτεινοτερη Την οθόνη και το ότι διαρκεί 15 λεπτά είναι πλεονέκτημα. Η οθονη κάτω από τον ήλιο με απόλυτη ηλιοφάνεια και outdoor mode on είναι απλά καταπληκτική και βλέπεις άνετα τα πάντα. Καμία σχέση με τις οθόνες ips που έχουν πρόβλημα κάτω από τον ήλιο. Τώρα εσύ πως λες ότι το δικό σου δεν ειναι ετσι δεν ξέρω....Για τσέκαρε με άλλο j5 μπας και έχει πρόβλημα το δικό σου.

 

Θα το ξανακοιτάξω αύριο. Δεν πολυγνωρίζω από αυτά τα πράγματα και όσον αφορά την οθόνη νόμιζα οτι οι IPS είναι καλύτερες από τις amoled.

Ένα άλλο θέμα είναι το zoom της κάμερας. Έχει και αν ναι πως γίνεται;

Edited by aceof
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανακοιτάξω αύριο. Δεν πολυγνωρίζω από αυτά τα πράγματα και όσον αφορά την οθόνη νόμιζα οτι οι IPS είναι καλύτερες από τις amoled.

Ένα άλλο θέμα είναι το zoom της κάμερας. Έχει και αν ναι πως γίνεται;

 

Μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Η οθόνη με την επιλογή "υπαίθρια" λάμπει κυριολεκτικά απέναντι στον ήλιο.

Το ζουμ της κάμερας γίνεται με τα δάχτυλα, όπως μεγεθύνεις μια φωτογραφία (μόνο στην πίσω κάμερα).

Link to comment
Share on other sites

6) Το έβδομο και όγδοο ψηφίο είναι 07. Έψαξα στο παρόν thread να βρώ το σχόλιο κάποιου συμφορουμίτη που παρέθετε τα ψηφία και το τί υποδηλώνουν για την ποιότητα του τηλεφώνου αλλά δεν βρήκα την σελίδα. Θα ξαναψάξω.

Εχω διαβάσει όλο το νήμα και δεν αναφέρεται κανείς σ'αυτό που λες.

Τι εννοείς ακριβώς;Ποιό πρόβλημα υπάρχει;

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Το μονοκαρτο εχει NFC το οποίο για μένα είναι άχρηστο. Το δικαρτο δεν εχει NFC αλλα είναι δικαρτο .Για μένα τεράστια διαφορά .Μεγάλο πλεονέκτημα. Δες το όπως η μνήμη .Όσο περισσότερο έχεις τόσο καλύτερα. Καλύτερα να περισσεύει παρά να μην έχεις.....Οπότε για μένα δικαρτο να πάρεις. Δεν έχει διάφορες πολλές στο μενού.Μονο για τις κάρτες σιμ.

 

Σευχαριστω πολυ, αν η μονη διαφορα ειναι το nfc, μια χαρα ειναι το δικαρτο. Εκτος αμα αρχισουμε συναλλαγες με nfc, αν και λιγο δυσκολο ακομα. Τωρα το αλλο που το πλησιαζεις καο αλλαζει προφιλ η στελνει αρχειο, δε το εχω χρησιμοποιησει ποτε σε s5. Εξαλλου στην Ελλαδα ουτε ιντερνετ banking δεν εχουν πολλοι

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έχεις πρόβλημα. Η οθόνη με την επιλογή "υπαίθρια" λάμπει κυριολεκτικά απέναντι στον ήλιο.

Το ζουμ της κάμερας γίνεται με τα δάχτυλα, όπως μεγεθύνεις μια φωτογραφία (μόνο στην πίσω κάμερα).

 

Το ξανακοίταξα σήμερα με μεγάλη ηλιοφάνεια. Μάλλον έχεις δίκιο. Ευχαριστώ για την ενημέρωση για το ζούμ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω διαβάσει όλο το νήμα και δεν αναφέρεται κανείς σ'αυτό που λες.

Τι εννοείς ακριβώς;Ποιό πρόβλημα υπάρχει;

 

Κάπου διάβασα οτι όταν βρείς το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου, το έβδομο και όγδοο ψηφίο υποδηλώνουν που κατασκευάστηκε το τηλέφωνο και φυσικά αυτό έχει (σύμφωνα με το thread) αντίκτυπο και στην ποιότητά του. Θα κοιτάξω και σε άλλα παραπλήσια thread να βρώ αυτό το σχόλιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει ένας γνωστός το j5 του έκαναν αναβάθμιση και δε θυμάται το παλιό Gmail, έφτιαξε καινούργιο αλλά ζητάει επαλήθευση με λογαριασμό Google που έχει συγχρονιστεί στο παρελθόν. Τι μπορώ να κάνω για να το παράκαμψω;

 

Κανεις να βοηθησει σε αυτο??Μια απο τα ιδια εχει ενας φιλος

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κάνω μια ερώτηση?ποσό αποθηκευτικό χώρο από τα 8 αφήνει ελεύθερο για εφαρμογές μετά το πρώτο boot και γενικά μπορώ να μεταφέρω apps στην sd?θα πάρω το δικαρτο μοντέλο μάλλον!ευχάριστω για τις απαντήσεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε και εσας νέα ενημέρωση λογισμικού 133 mb?

Ναι δεν την έχω περάσει ακόμα. Κάτι βελτιώσεις διάβασα κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy J5 (SM-J500F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...