Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

factory reset απο μέσα απο το τηλεφωνο ή απο Τwrp?

Το ίδιο ειν. Και στις δυο περιπτωσεις η διαδικασία γίνεται από το recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια.. πηρα το κινητο πριν απο 1,5 μηνα απο vickmall και τους ειπα να κανουν root και να βαλουν την multilanguage rom. ολα καλα μεχρι που χθες το βραδυ φορτησα το κινητο και πριν κοιμηθω το εβγαλα απο την πριζα με 100% μπαταρια.. το πρωι που ξυπνησα η μπαταρια ηταν στο 55% . το εψαξα και βρηκα οτι η εφαρμογη kingroot ειχε φαει ολη μπαταρια απο μονη της. γιατι εγινε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο κινητο μου καρτα Sim της Wind με συμβολαιο και το 4G λειτουργουσε κανονικα οπου και οταν ειχε σημα αλλαζε αυτοματα απο 3G.

Πριν μερικές μερες αλλαξα σε καρτοκινητο και μου εδωσαν νεα καρτα. Την εβαλα και δεν επιανε ποτε 4G.

Πηγα στο καταστημα και μου εδωσαν νεα καρτα Sim γιατι η παλια δεν ηταν 4G.

Δεν ειδα ποτε 4G σημα στο κινητο μου, οταν ανοιγω τα δεδομενα βγαζει Η+ και σε αναμονη γραφει WIND 3G.

Δεν αλλαξα τιποτα στις ρυθμισεις του τηλεφωνου ουτε και ρομ.

Τι συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.. πηρα το κινητο πριν απο 1,5 μηνα απο vickmall και τους ειπα να κανουν root και να βαλουν την multilanguage rom. ολα καλα μεχρι που χθες το βραδυ φορτησα το κινητο και πριν κοιμηθω το εβγαλα απο την πριζα με 100% μπαταρια.. το πρωι που ξυπνησα η μπαταρια ηταν στο 55% . το εψαξα και βρηκα οτι η εφαρμογη kingroot ειχε φαει ολη μπαταρια απο μονη της. γιατι εγινε αυτο?

 

Κανε κανένα restart πρέπει να στρώσει, εμείς που έχουμε την ελληνική rom το root γίνετε με το super user και δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα.

 

Ειχα στο κινητο μου καρτα Sim της Wind με συμβολαιο και το 4G λειτουργουσε κανονικα οπου και οταν ειχε σημα αλλαζε αυτοματα απο 3G.

Πριν μερικές μερες αλλαξα σε καρτοκινητο και μου εδωσαν νεα καρτα. Την εβαλα και δεν επιανε ποτε 4G.

Πηγα στο καταστημα και μου εδωσαν νεα καρτα Sim γιατι η παλια δεν ηταν 4G.

Δεν ειδα ποτε 4G σημα στο κινητο μου, οταν ανοιγω τα δεδομενα βγαζει Η+ και σε αναμονη γραφει WIND 3G.

Δεν αλλαξα τιποτα στις ρυθμισεις του τηλεφωνου ουτε και ρομ.

Τι συμβαινει;

 

Όλα τα xiaomi δεν πιάνουν την 800 μπάντα που συνηθίζει αρκετά να βάζει για 4G η wind είναι ανάλογα την περιοχή, σε κάποιες άλλες που έχει 1800 και 2600 κεραίες θα σου δουλέψει το 4G. Επίσης πήγαινε στο ΡΥΘΜΊΣΕΙΣ μετά πάνω πάνω στην επιλογή που λέει SIM Cards και δίκτυα κινητής σου ίσος λέει GR WIND η GR ΚΟΣΜΟΤΈ κάτι τέτοιο πατα εκεί από αυτό το menu επέλεξε προτεινόμενος τύπος δικτύου και επέλεξε το 4G.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα στο κινητο μου καρτα Sim της Wind με συμβολαιο και το 4G λειτουργουσε κανονικα οπου και οταν ειχε σημα αλλαζε αυτοματα απο 3G.

Πριν μερικές μερες αλλαξα σε καρτοκινητο και μου εδωσαν νεα καρτα. Την εβαλα και δεν επιανε ποτε 4G.

Πηγα στο καταστημα και μου εδωσαν νεα καρτα Sim γιατι η παλια δεν ηταν 4G.

Δεν ειδα ποτε 4G σημα στο κινητο μου, οταν ανοιγω τα δεδομενα βγαζει Η+ και σε αναμονη γραφει WIND 3G.

Δεν αλλαξα τιποτα στις ρυθμισεις του τηλεφωνου ουτε και ρομ.

Τι συμβαινει;

Σου χουν δώσει λάθος sim. Αν ήταν όντως 4G, θα πιανες 4G ακριβώς όπου έπιανες και με το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά με το 4G. Μου έδωσαν άλλη κάρτα sim και επανήλθε το σήμα
Link to comment
Share on other sites

εκανα restart αλλα και παλι το ιδιο εγινε.. και σημερα ξανα το ιδιο. τρωει ολη την μπαταρια η εφαρμογη kingroot και το android επισης

Παίρνα άλλη rom, πχ την τελευταία ελληνική

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μπορει καποιος να μου δωσει ενα ασφαλη οδηγο για περασμα ελληνικης ρομ;που να ειναι χωρις σφαλματα..ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.μπορει καποιος να μου δωσει ενα ασφαλη οδηγο για περασμα ελληνικης ρομ;που να ειναι χωρις σφαλματα..ευχαριστω πολυ

 

Διάβασε προσεκτικά εδώ :

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Board/134-HowTo-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%AF/?83e467f8

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, απευθύνομαι σε κάποιον κάτοχο του κινητού. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει ότι έχει γυροσκόπιο (gyroscope). Μπορεί κάποιος να με διαβεβαιώσει αν είναι hardware sensor ή software (μέσω accelerometer και gravity sensor); Το τεστ είναι εύκολο, μέσω cardboard βλέπετε αν ανταποκρίνεται στην περιστροφή του κινητού ή μέσω μιας προσπάθειας λήψης - προβολής μίας photοsphere. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

,περασα μια ρομ και δρν δουλευουν τα μισα πραγματα.paly store broswer..σοβαρα bugs.καμια σταθερη και χωρις σφαλμτα ρομ;;
Αφού δε διάβασες τις οδηγίες. Πριν περάσεις rom, ή μετά, κάνε FACTORY RESET. Οι ρομ είναι άψογες

 

Γεια σας, απευθύνομαι σε κάποιον κάτοχο του κινητού. Στα χαρακτηριστικά αναφέρει ότι έχει γυροσκόπιο (gyroscope). Μπορεί κάποιος να με διαβεβαιώσει αν είναι hardware sensor ή software (μέσω accelerometer και gravity sensor); Το τεστ είναι εύκολο, μέσω cardboard βλέπετε αν ανταποκρίνεται στην περιστροφή του κινητού ή μέσω μιας προσπάθειας λήψης - προβολής μίας photοsphere. Ευχαριστώ.

Έχει hardware gyroscope sensor, όπως σχεδόν οποιαδήποτε συσκευή πλέον εκτός από πολύ φθηνές

Link to comment
Share on other sites

Έχει hardware gyroscope sensor, όπως σχεδόν οποιαδήποτε συσκευή πλέον εκτός από πολύ φθηνές

 

To Lenovo K3 note που έχω λέει πως έχει αλλά είναι virtual παίρνοντας δεδομένα από την πυξίδα και δείχνει ότι να ναι. Για αυτό το διευκρινίζω.

Link to comment
Share on other sites

To Lenovo K3 note που έχω λέει πως έχει αλλά είναι virtual παίρνοντας δεδομένα από την πυξίδα και δείχνει ότι να ναι. Για αυτό το διευκρινίζω.

Δουλεύει κανονικά πάντως στο cardboard και άλλες εφαρμογές, κι εντοπίζεται ως LSM6DB0 sensor της STMicroelectronics

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.. Τι διαφορες εχουν οι δυο αισθητηρες καμερας;; εγω που εχω τα 16gb εχω μαλλον τον σαμσουνγκ ε;; ευχαριστώ..επισης το viber μου κλεινει συνεχεια και δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Υπάρχει λύση; Edited by agrimis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα μεσα καποια rom του Μαρτίου και ειπα να περασω την τελευταια 6.5.12 της ελληνικης κοινότητας. Αλλα απο τοτε η μπαταρία τρεχει νερακι....μεχρι το μεσημερι σβηνει βγαζοντας το απο το πρωι. Ενω στην παλιοτερη που ειχα πηγαινε βραδυ επεφτα για υπνο και ειχε 30 και 40%....Εχει κανεις να προτείνει καμια καλη rom???για το Mi4C 3/32????
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα μεσα καποια rom του Μαρτίου και ειπα να περασω την τελευταια 6.5.12 της ελληνικης κοινότητας. Αλλα απο τοτε η μπαταρία τρεχει νερακι....μεχρι το μεσημερι σβηνει βγαζοντας το απο το πρωι. Ενω στην παλιοτερη που ειχα πηγαινε βραδυ επεφτα για υπνο και ειχε 30 και 40%....Εχει κανεις να προτείνει καμια καλη rom???για το Mi4C 3/32????

κάνε factory reset. Δε φταίει η ρομ

Link to comment
Share on other sites

κάνε factory reset. Δε φταίει η ρομ

 

ναι αλλα εχω τοσες εφαρμογες που δεν θελω να το κανω....μετα πως της περναω παλι? αφου με factory reset τα σβήνει ολα και τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές..

εκτος αν υπαρχει τροπος για backup αλλα οχι απο την twrp γιατι θα με γυρίσει παλι στην ίδια ....αλλα να περασει τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχω τοσες εφαρμογες που δεν θελω να το κανω....μετα πως της περναω παλι? αφου με factory reset τα σβήνει ολα και τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές..

εκτος αν υπαρχει τροπος για backup αλλα οχι απο την twrp γιατι θα με γυρίσει παλι στην ίδια ....αλλα να περασει τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου.

Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο ευχαριστω για τις απαντήσεις σου αλλα εκει παμε αλλου τωρα θελει root νομιζω το titanium....

Ναι, 2 λεπτά υπόθεση. Εγκαθιστάς απλά το supersu.zip απ το recovery, όπως εγκατέστησες και την ελληνική rom. Αν θες το τηλέφωνο να δουλεύει σωστά, και ταυτόχρονα να κρατήσεις τα δεδομένα σου, ειν απαραίτητο το root.

Link to comment
Share on other sites

Το titanium τελικά δεν μου δουλεύει μου κρασάρει μόλις πάω να πάρω backup. Το έκανα με το δικό του backup και οκ.... Έκανα επαναφορά εργοστασιακων.... Να δούμε τώρα πως θα πάει η μπαταρία. Περιμένοντας την 6.5.19

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.. Γιατι μου επεναφορτωνει συνέχεια τις εφαρμογές που εχω ανοιχτες; πχ broswer viber Facebook... Επισης στο viber δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις. Ειμαι με dev. Εαν γυρίσω σε stable θα δω καμια διαφορα σε αυτα τα θεματα; ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Titanium Backup.

Πότε μα ΠΟΤΈ δεν χρησιμοποιούμε το titanium backup με τις miui roms... Μπορεί Για πλάκα να σου καταστρέψει το λειτουργικό. Έχει τρελή ασυμβατότητα, άσε που το backup της miui είναι κορυφαίο!

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...