Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εντυπωσεις μετα απο περιπου 10 μερες χρησιμοποιησης.Απιστευτα γρηγορο κινητο,σαν να βρηκα τον πολιτισμο ξανα!Ειχα ενα samsung grand με 800mb Ram,το οποιο δεν εστριβε ουτε με κλαρκ.Γλυτωσε τελευταια στιγμη το σπασιμο στον τοιχο,τωρα ας σπασει τα νευρα της συζυγου.:lol:

Πολυ ελαφρια και βολικη η 5αρα οθονη κι οχι το τερας του grand!

Βολευει παρα πολυ το ξεκλειδωμα απο κατω απο την οθονη κι οχι στα πλαγια.Εχει ενα μικρο θεματακι στο touch της οθονης,ισως και να εμποδιζει το καλυμμα που εστειλαν σαν δωρο απο το vickmall.

Δεν κατορθωσα να περασω την ελληνικη rom μαλλον λογω προβληματος στο pc αλλα αυτο δεν ειναι καθολου προβλημα.Ελληνικη γλωσσα υπηρχε μεσα οποτε ολα καλα.

Κανενα προβλημα με τα notifications,μου ερχονται ολα κανονικα.

Το μοναδικο "σοβαρο" προβλημα που βλεπω ειναι αυτη η pc suite εφαρμογη η οποια ειναι επιεικως τραγωδια!Για τον μαυρο πεο κυριολεκτικα!Δεν μπορεσα να βαλω αυτη που ειχε το κινητο γιατι μου εβγαζε κινεζικους χαραχτηρες και με την αγγλικη εκδοση δεν μπορω να ανεβασω τιποτα μεσα(φωτογραφιες,μουσικη) αλλα ουτε και να κατεβασω τιποτα στο pc.Μιλαμε για το απολυτο αισχος!

Σε καθε περιπτωση ειμαι πολυ ευχαριστημενος,με την ταχυτητα αλλα και την βολικοτητα πολλων εφαρμογων,οπως ημερολογιο και ξυπνητηρι(επιτελους χτυπαει με απενεργοποιημενη την συσκευη).

 

Απο οτι καταλαβαινω εισαι με την Κινεζικη Rom δηλαδη. Δεν νιωθεις την "αναγκη" να την αλλαξεις για τον οποιονδηποτε λογο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι γνωστό ότι το κινητό δεν υποστηρίζει την 800άρα μπάντα για να λειτουργεί το 4G της WIND.

Γιατι στο κινητο μου στην οθονη κλειδωματος πανω δεξια που δειχνει τη μπαρα με την ισχυ του σηματος και το παροχο, μου βγαζει αρκετες φορες WIND 4G ;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό ότι το κινητό δεν υποστηρίζει την 800άρα μπάντα για να λειτουργεί το 4G της WIND.

Γιατι στο κινητο μου στην οθονη κλειδωματος πανω δεξια που δειχνει τη μπαρα με την ισχυ του σηματος και το παροχο, μου βγαζει αρκετες φορες WIND 4G ;;;

 

Δενα εχει παντου 800ari 4g η wind.Αργολιδα για παραδειγμα εχει 800αρι και με την προηγουμενη μου συσκευη δεν επιανα 4g wind αλλα στην αθηνα επιανε 4g wind

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι λεμε οτι δεν δουλευει το 4G της WIND στο MI4c.

Aρα εφοσον δειχνει σημα τι σημαινει ;

Οτι πιανει 4G σε αλλη μπαντα και οχι στην 800 ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με Vodafone έχω H+. Δέιχνει κάτι άλλο όταν μπαίνει σε 4G?

 

EDIT | Άκυρο, είμαι σε χαμηλό πάγιο.

Edited by nstasino
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι λεμε οτι δεν δουλευει το 4G της WIND στο MI4c.

Aρα εφοσον δειχνει σημα τι σημαινει ;

Οτι πιανει 4G σε αλλη μπαντα και οχι στην 800 ;

 

Ακριβώς!!! Έπιασε κεραία σε άλλη μπαντα γιατί αναλόγως της περιοχής αξιοποιούν όλο το διαθέσιμο εύρος που έχουν αγοράσει οι εταιρειες. Και εγώ εκεί ευελπιστώ όταν με το καλό ερθει. Τώρα για επαρχία που οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες μάλλον θα φορεθεί περισσότερο ή 800ρα και άρα θα είναι πιο δύσκολο να βρεις σήμα 4g

:tease:
Link to comment
Share on other sites

παντως αργολιδα 4g wind ποιανει παντου...
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά πρόσφατα κιόλας όλες οι εταιρείες πάντως αγόρασαν μπάντες τόσο στα 2600 όσοκαι στα 800 αανανέωση. Επίσηςοόλες έχουν και στα 2100. Τώρα ποια εταιρεία θα χρησιμοποιήσει ποια και που ένας θεός ξέρει... Οι στα 800 χρησιμοποιούνται για μεγαλύτερες αποστάσεις ενώ οι 2600 για πιο πυκνές εγκαταστάσεις κεραιών κ μικρότερες αποστασεις. Το λογικό θα ήταν να έχουν σε πιο πυκνοκατοικημένες περιοχές κ που βάζουν πολλές κεραίες τις 2600ρες αλλά... :cry::cry:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβαινω εισαι με την Κινεζικη Rom δηλαδη. Δεν νιωθεις την "αναγκη" να την αλλαξεις για τον οποιονδηποτε λογο;

Οχι φιλε,απο την στιγμη που το κινητο ειχε επιλογη για ελληνικη γλωσσα απο την μανα του.Δεν μου δημιουργει προβλημα πουθενα,σε καμια ρυθμιση.Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα θα ειχε η ελληνικη rom.

Εδω ειναι τα στοιχεια του κινητου: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/ImageProxy/?image=df70a09e0c8d06c19e9ea57b57ce81efdf8ef645-aHR0cDovL3M4LnBvc3RpbWcub3JnL2ZndjZ2OWJyOS8yMDE1MTEyMl8xMDI2MzEuanBn

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε,απο την στιγμη που το κινητο ειχε επιλογη για ελληνικη γλωσσα απο την μανα του.Δεν μου δημιουργει προβλημα πουθενα,σε καμια ρυθμιση.Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα θα ειχε η ελληνικη rom.

Εδω ειναι τα στοιχεια του κινητου: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/ImageProxy/?image=df70a09e0c8d06c19e9ea57b57ce81efdf8ef645-aHR0cDovL3M4LnBvc3RpbWcub3JnL2ZndjZ2OWJyOS8yMDE1MTEyMl8xMDI2MzEuanBn

 

το καλό είναι οτι τα παιδια στην κοινοτητα βγαζουν ολα τα αχρηστα κινεζικα αλλα και εφαρμογές και αφήνουν μονο την ελληνική και αγγλική γλώσσα...με οτι αυτο συνεπαγεται...Τρεχει ποιο γρήγορα δεν υπαρχουν lag...αδειαζει περισσότερο ο χωρος του τηλεφωνου....Εγω παντα βαζω την ελληνική και ειμαι πολυ ευχαριστημένος. Οχι οτι αλλαζω συχνά rom αλλα βαζω μια αν με ικανοποιει οκ...Αν οχι βαζω την επόμενη της επόμενης Παρασκευής (γιατι κάθε Παρασκευή βγαίνει νεα rom dev). Οι stable αργούν να βγουν...

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε,απο την στιγμη που το κινητο ειχε επιλογη για ελληνικη γλωσσα απο την μανα του.Δεν μου δημιουργει προβλημα πουθενα,σε καμια ρυθμιση.Δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα θα ειχε η ελληνικη rom.

Εδω ειναι τα στοιχεια του κινητου: https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/ImageProxy/?image=df70a09e0c8d06c19e9ea57b57ce81efdf8ef645-aHR0cDovL3M4LnBvc3RpbWcub3JnL2ZndjZ2OWJyOS8yMDE1MTEyMl8xMDI2MzEuanBn

 

πότε μπήκε η ελληνική γλώσσα σε μαμά ρομ?

Link to comment
Share on other sites

πότε μπήκε η ελληνική γλώσσα σε μαμά ρομ?

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.Αυτα ειναι τα στοιχεια του κινητου μου παντως με κομπλε ελληνικη γλωσσα.Εγω παντως δεν μπορεσα να περασω την ελληνικη rom συμφωνα με τον οδηγο που δινουν απο το ελληνικο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.Αυτα ειναι τα στοιχεια του κινητου μου παντως με κομπλε ελληνικη γλωσσα.Εγω παντως δεν μπορεσα να περασω την ελληνικη rom συμφωνα με τον οδηγο που δινουν απο το ελληνικο φορουμ.

 

προφανώς το κατάστημα έχει βάλει άλλη ρομ,η μαμά έχει μόνο αγγλικά/κινέζικα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φιλε μου.Αυτα ειναι τα στοιχεια του κινητου μου παντως με κομπλε ελληνικη γλωσσα.Εγω παντως δεν μπορεσα να περασω την ελληνικη rom συμφωνα με τον οδηγο που δινουν απο το ελληνικο φορουμ.

 

Δέν είναι η μαμά rom. Στη φωτο γράφει 5.11.12 developer από xiaomi.eu

Link to comment
Share on other sites

φοράω την τελευταία dev rom αλλά παρατηρώ κάποια θέματα με το ξύπνημα της οθόνη (είτε με double tap-αυτό πάντα υπήρχε, είτε όταν κατά την διάρκεια κλήσης όταν απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί-αυτό τώρα μου το κάνει)

 

έχει κανείς τα ίδια συμπτώματα?ειδικά το τελυταίο είναι λίγο εκνευριστικό και υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει το screen protector (που είναι μία απλή ζελατίνα)

Link to comment
Share on other sites

φοράω την τελευταία dev rom αλλά παρατηρώ κάποια θέματα με το ξύπνημα της οθόνη (είτε με double tap-αυτό πάντα υπήρχε, είτε όταν κατά την διάρκεια κλήσης όταν απομακρύνεις το τηλέφωνο από το αυτί-αυτό τώρα μου το κάνει)

 

έχει κανείς τα ίδια συμπτώματα?ειδικά το τελυταίο είναι λίγο εκνευριστικό και υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει το screen protector (που είναι μία απλή ζελατίνα)

Ναι με την 26.11 τρωει κατι περιεργα το proximiti sensor και δεν ανοιγει η οθονη μετα την κληση(δεν εχω screen protector)..Ειναι καινουργιο αυτο στην τελευταια dev αλλα στο συνολο ειναι η καλυτερη rom μεχρι στιγμης απο οσες εχω βαλει εγω τουλαχιστον...

Εγω εχω γενικα σε ολες τις ρομ μεγαλη καταναωλη wifi..δηλαδη οταν η οθονη εχει το 23% το wifi θα λεει 17% της καταναλωσης..Το εχετε ολοι?

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Την "εντελως" μαμα rom φανταζομαι μπορουμε να τη βαλουμε σωστα?

 

Εγω πχ θελω αγγλικο μενου μονο, απλα να μπορω να γραφω και Ελληνικα στις εφαρμογες, μηνυματα κλπ. Δεν με ενδιαφερει να εχω το μενου στα Ελληνικα.

 

Γινεται κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

ξέρουμε κανέναν Ελλάδα να πουλάει screen protector (δε θέλω να περιμένω άλλες 15-30 μέρες να στείλει ένα από τα κινεζομάγαζα πακέτο) το ψιλοφοβάμαι να το βγάλω έξω χωρίς. μου το φέρανε από Κίνα και ξέχασα να μου πάρουν. γενικά την παλεύει η οθόνη ή θα γίνει χωράφι οργωμένο;
Link to comment
Share on other sites

Την "εντελως" μαμα rom φανταζομαι μπορουμε να τη βαλουμε σωστα?

 

Εγω πχ θελω αγγλικο μενου μονο, απλα να μπορω να γραφω και Ελληνικα στις εφαρμογες, μηνυματα κλπ. Δεν με ενδιαφερει να εχω το μενου στα Ελληνικα.

 

Γινεται κατι τετοιο;

Μπορεις να την βαλεις ναι αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα...Η κινεζικη stable δεν ειναι μονο οτι εχει αγγλικα και κινεζικα αλλα εχει και full κινεζιες apps και δεν εχει google apps..Βαλε την stable ευροπαικη και κατσε μαυτην αν δεν θες developer

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να την βαλεις ναι αλλα δεν νομιζω οτι εχει νοημα...Η κινεζικη stable δεν ειναι μονο οτι εχει αγγλικα και κινεζικα αλλα εχει και full κινεζιες apps και δεν εχει google apps..Βαλε την stable ευροπαικη και κατσε μαυτην αν δεν θες developer

 

Υπαρχει stable ευρωπαικη; Γιατι απο οσο ξερω το Mi4c ειναι αποκλειστικα για την αγορα της Κινας.

 

Εχεις καποιο link μηπως;

 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει stable ευρωπαικη; Γιατι απο οσο ξερω το Mi4c ειναι αποκλειστικα για την αγορα της Κινας.

 

Εχεις καποιο link μηπως;

 

Σε ευχαριστω!

 

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=42335 (libra)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι!

 

αυτη που σου εδωσε ο φιλος ειναι ναι και βγηκε προχθες..Δεν εχω βαλει ποτε stable να δω τη διαφορα εχει με τις dev αλλα ναι υπαρχει

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...