Jump to content

myphone POLL: Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;  

616 members have voted

  1. 1. Είστε ικανοποιημένοι από την έκδοση Android 5.x Lollipop στην συσκευή σας;

    • Ναι, πολύ ικανοποιημένος
    • Αρκετά, αλλά έχει περιθώρια βελτίωσης
    • Όχι, δεν είμαι ικανοποιημένος
    • Δεν έχω αναβαθμίσει / Δεν ξέρω / Δεν απαντώ


Recommended Posts

Με τo Android 5.0 Lollopop, η Google όχι μόνο δημιούργησε ένα εξολοκλήρου νέο design, για το δημοφιλές λειτουργικό σύστημα αλλά επιπροσθέτως κατάφερε να ενσωματώσει μια πληθώρα τεχνικών χαρακτηριστικών που βελτιώνουν σημαντικά τη συνολική εμπειρία του χρήστη, σύμφωνα με την άποψη πολλών. Μερικά χαρακτηριστικά του νέου λειτουργικού είναι οι σημαντικές βελτιώσεις στο τομέα των ειδοποιήσεων και τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, μέχρι την αυξημένη ασφάλεια και πληθώρα εργαλείων για δημιουργία εφαρμογών. Ειδικότερα το ανανεωμένο περιβάλλον χρήσης που φέρει την κωδική ονομασία Material Design δεν μένει απαρατήρητο στο χρήστη ο οποίος θα αναβαθμίσει τη συσκευή του.

 

Σημαντικές βελτιώσεις έγιναν στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, αφού σε θεωρητικό επίπεδο η Google υπόσχεται παράταση του χρόνου διάρκειας της μπαταρίας κατά 90 λεπτά σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις. Μάλιστα θα πρέπει να σημειωθεί ότι παρέχονται πιο λεπτομερείς πληροφορίες για την μπαταρία, όπως πληροφορίες για τον εναπομένων χρόνο λειτουργίας της συσκευής. Αν συνδεθεί σε φορτιστή, τότε δίνονται πληροφορίες για τον απαιτούμενο χρόνο φόρτισης αυτής. Υπενθυμίζουμε ότι ανακοινώθηκε στις 25 Ιουνίου 2014, κατά τη διάρκεια του συνεδρίου Google I/O και κυκλοφόρησε με τη μορφή αναβάθμισης στις 12 Νοεμβρίου του 2014.

 

Ο λόγος πλέον σε εσάς: Είστε ικανοποιημένοι από το Android 5 Lollipop; Τι σας αρέσει και τι όχι; Τι αλλαγές θεωρείτε ότι πρέπει να κάνει η Google στην επόμενη έκδοση;

Edited by charlie_pace4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρκετα bugs για την καθημερινότητα καθώς και πολύ κακη διαχείριση μνήμης.

Τα notifications έρχονται 20-30 λεπτά αργότερα και αν έρθουν.

Γενικώς δεν μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί που έκανα μετάβαση από ios σε android (galaxy S6)

Edited by d2000217

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

κοροιδευομαστε; Εχει γονατισει ολες τις μπαταριες. Χιλια bug επισης. Απο το gps εως το ξυπνητηρι
Link to comment
Share on other sites

Η στοκ 5.1.1 είναι τέλεια σε ταχύτητα, απόδοση και πολύ καλή μπαταρία. Έχει όμως και μερικές απαράδεκτες ελλείψεις εν έτει 2015. Μερικά θα προστεθούν με την 6.0, αλλά έχουν αργήσει απαράδεκτα.

 

Με εξαίρεση την 5.0.2, όλες οι άλλες εκδόσεις πριν την 5.1.1 ταλαιπώρησαν τις συσκευές

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

απο την αρχη το ξεραμε οτι βιαστηκαν πολυ στην lollipop.

η 5.0.x ειχε αμετρητα προβληματα αλλα στην 5.1.x φτιαχτηκαν.... καπως. τωρα η Marshmallow ελπιζω απλα να ειναι μια τελειοποιημενη lollipop γιατι απο τα reviews δεν φαινονται αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Με νορμαλ χρηση (πιστευω) μου κραταει λιγότερο απο 20ωρες.

5.0.2 εχω.

Siemens C10 - Νokia 3210 - Νokia 3330 WAP - Νokia 3510i - Sharp GX15 VF - SE V800 VF - SE K750i VF - SE X10 Mini pro - Moto G 1gen - Xiaomi Pocopocopocopoco F1 😮 - Huawei Y5 2018 :classic_wacko: - Nothing Phone 1:classic_love:

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό ερώτημα θα έπρεπε να είναι πόσοι έχουν lollipop :)

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

24h ανοικτά data, κάποιες ώρες ανοικτό gps, νορμάλ χρήση, Note 3, 5.0 stock.

Στο τέλος της ημέρας έχω συνήθως 55-60%, σε extreme καταστάσεις έχω 25-30%.

 

Θεωρώ πως θα μπορούσε να ειναι καλύτερα.

 

Από κει και πέρα όμως ειναι πολύ γρήγορο, δεν έχει lags και γενικά δηλώνω ευχαριστημένος.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Στο G2 η συσκευη υπερθερμαινοταν και γυρισα πισω σε ΚΚ . Στο nexus 7 1st gen εχω δοκιμασε αρκετες LP ειτε σε 5.0.2 ειτε σε 5.1.1 , ολες γονατιζαν τη συσκευη, πολυ αργη και κακη αποκριση.Ομοιως επεστρεψα σε 4.4.4 .
Link to comment
Share on other sites

Φοράω στο OnePlus One μου τη Xenon HD βασισμένη στο Android 5.1.1. Όλα καλά και πολλή γρήγορη, αλλά όταν είναι σε αναμονή το κινητό ειδικά το βράδυ καταναλώνει πάρα πολύ μπαταρία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα, αλλά πάλι τα ίδια. Αυτό το Lollipop μας έχει γονατίσει τις μπαταρίες. Άντε να έρθει το Marshmallow, μπας και δούμε άσπρη μέρα. Έχω νοσταλγήσει πραγματικά τη διαχείριση ενέργειας του KitKat.
Link to comment
Share on other sites

Σε tablet lg v700 εχω την εκδοση 5.0.2 περιπου 4 μηνες.αυτο που παρατηρησα μειωση της μπαταριας 3 με 4 ωρες περιπου.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι και απο λειτουργια και απο μπαταρια (Note 3)

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

τόσο στο Moto G 2014, όσο και στο Nexus 7 2013, με 5.0.x ήμουν αρκετά ικανοποιημένος. Θα μπορούσε να είναι βελτιωμένη στα σημεία, αλλά προσωπικά δεν θα γύριζα σε παλαιότερη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γύριζα με τίποτα σε ΚitKat. Η Lollipop είναι eye-candy και πολύ περισσότερο user friendly. Με 5.1.1 stock αλλά και με custom rom σε Nexus 6 απολύτως κανένα πρόβλημα στη διαχείριση μνήμης και notifications που διάβασα σε άλλα posts. Ένα μείον έχει η Lollipop σε όλες τις συσκευές, το Mobile Radio Active.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εμπειρία χρήσης αλλά σαφώς χειρότερη μπαταρία σε σχέση με κιτ κατ. Κι έχω cyanogen, που υποτίθεται είναι πιο ελαφριά σε σχέση με άλλες φορτωμενες ρομς

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Nexus 7 2012 3g --> Δεν το έχω παραφορτώσει οπότε τρέχει σχετικά καλά αλλά με αρκετά κολλήματα.

Huawei P8 Lite --> Τρέχει καλά αλλά το battery drain είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

ειναι καπως αστοχο το poll (δε φταιει ο συντακτης προφανως) μιας και ο καθενας εχει "αλλη" lollipop.

Πριν την 5.1.1 υπηρχαν θεματα στο λογισμικο αλλά πέρα απο αυτο οι μη-nexus κατοχοι εχουν τη lollipop που δινει ο εκαστοτε κατασκευαστης

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

ειναι καπως αστοχο το poll (δε φταιει ο συντακτης προφανως) μιας και ο καθενας εχει "αλλη" lollipop.

Πριν την 5.1.1 υπηρχαν θεματα στο λογισμικο αλλά πέρα απο αυτο οι μη-nexus κατοχοι εχουν τη lollipop που δινει ο εκαστοτε κατασκευαστης

 

Αυτό ακριβώς. Άσε που και κάθε κατασκευαστής δίνει πάλι roms με διαφορετικό changelog και ημερομηνία compilation σε κάθε συσκευή, αναλόγως του region. Δεν υπάρχει μια lollipop, υπάρχουν χιλιάδες.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ το CyanogenMod 12.1 που βασίζεται στο Lolipop 5.1.1 στο S4 Mini Duos μου. Πέρα απο την "περίεργα" υψηλότερη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με το Jelly Bean, έχει γίνει καλή δουλειά απο τη Google. Τα benchmarks μου είναι λίγο υψηλότερα απο την προηγούμενη έκδοση και γενικά έχει λίγο καλύτερο "αέρα" η συσκευή. Αν αποφασίσει η Google να διορθώσει το πρόβλημα με την υψηλότερη κατανάλωση ενέργειας, τότε νομίζω θα είναι πλήρες το λειτουργικό.
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...