Jump to content

Teamviewer spying


harry920
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, πρόσφατα εδωσα το laptop μου για καθαρισμό σε έναν τεχνικό λόγω υπερθέρμανσης. Το θεμα μου είναι, οτι βρήκα εγκατεστημένο ένα προγραμμα, το teamviewer , το οποίο απ'ότι διαβάσει επιτρέπει απομακρυσμένη χρήση του υπολογιστή μου. Μη γνωρίζοντας πολλα για υπολογιστές και μη γνωρίζοντας τον ίδιο τον τεχνικό (πρώτη φορά συνεργαζόμαστε) , ανησυχώ κατα πόσο μπορεί να εχει κανει κάτι που να βλέπει -ελέγχει τον υπολογιστή μου :confused::( Αυτός μου είπε οτι εγκατέστησε ενα προγραμμα ( δεν μου είπε οτι ειναι το teamviewer ) για να ελέγχει την κατάσταση του laptop. Τι να κανω ; Οποίος γνωρίζει ας με ενημερώσει ...
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πρόσφατα εδωσα το laptop μου για καθαρισμό σε έναν τεχνικό λόγω υπερθέρμανσης. Το θεμα μου είναι, οτι βρήκα εγκατεστημένο ένα προγραμμα, το teamviewer , το οποίο απ'ότι διαβάσει επιτρέπει απομακρυσμένη χρήση του υπολογιστή μου. Μη γνωρίζοντας πολλα για υπολογιστές και μη γνωρίζοντας τον ίδιο τον τεχνικό (πρώτη φορά συνεργαζόμαστε) , ανησυχώ κατα πόσο μπορεί να εχει κανει κάτι που να βλέπει -ελέγχει τον υπολογιστή μου :confused::( Αυτός μου είπε οτι εγκατέστησε ενα προγραμμα ( δεν μου είπε οτι ειναι το teamviewer ) για να ελέγχει την κατάσταση του laptop. Τι να κανω ; Οποίος γνωρίζει ας με ενημερώσει ...

 

Μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα αφου κιόλας δεν ξέρεις.Μαθε τι είναι το teamviewer και πως μπορεί να συνδεθεί.Μετά αποφασίζεις και το βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα αφου κιόλας δεν ξέρεις.Μαθε τι είναι το teamviewer και πως μπορεί να συνδεθεί.Μετά αποφασίζεις και το βγάζεις.

 

Αν μου εξηγούσες ,ίσως με βοηθουσες περισσότερο. Προφανώς και για να μου γεννηθούν αυτές οι απορίες έψαξα. Αλλα οπως είπα μη όντας σχετικός δεν μου λύθηκαν όλες οι απορίες.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια εφορμογή για απομακρυσμένη πρόσβαση στο μηχανημα σου.Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να δώσεις το ΟΚ εσύ βάζοντας ενα κωδικό μετά απο αιτησή του.Ακόμα και έτσι το βλέπεις ότι κάτι γίνεται γιατι δεν έχεις απολυτο έλεγχο του pc σου.

Αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό τότε θα σου βάλει αλλα προγράμματα κρυφά ,πχ keyloggers που καταγράφουν τι γράφεις.

Επίσης τα win εχουν την δυνατότητα για απομακρυσμένη πρόσβαση απο μόνα τους.

Το σημαντικό είναι το εξής:έχεις εσύ κάτι "αξίας" για να ασχοληθεί κάποιος να σου κάνει ζημιά;

Μην είμαστε τεχνοφοβικοι αλλά καλό είναι να είμαστε και υποψιασμένοι.

Παρακαλώ να με διορθώσει όποιος θέλει και ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια εφορμογή για απομακρυσμένη πρόσβαση στο μηχανημα σου.Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να δώσεις το ΟΚ εσύ βάζοντας ενα κωδικό μετά απο αιτησή του.Ακόμα και έτσι το βλέπεις ότι κάτι γίνεται γιατι δεν έχεις απολυτο έλεγχο του pc σου.

Αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό τότε θα σου βάλει αλλα προγράμματα κρυφά ,πχ keyloggers που καταγράφουν τι γράφεις.

Επίσης τα win εχουν την δυνατότητα για απομακρυσμένη πρόσβαση απο μόνα τους.

Το σημαντικό είναι το εξής:έχεις εσύ κάτι "αξίας" για να ασχοληθεί κάποιος να σου κάνει ζημιά;

Μην είμαστε τεχνοφοβικοι αλλά καλό είναι να είμαστε και υποψιασμένοι.

Παρακαλώ να με διορθώσει όποιος θέλει και ξέρει καλύτερα.

 

Οκ το καταλαβα αυτο. Απλώς επειδή την εγκατάσταση του προγράμματος στο λαπτοπ δεν την έκανα εγω, αλλα αυτός , λογικά θα εχει το Id μου για να συνδεθεί. Είναι πολλά αρχεία δουλειάς , τα οποία ναι θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν. Αν το απεγκαταστήσω ; Ή ειναι καλυτερη λύση ενα format για καθε ενδεχόμενο; Εννοώ σε περίπτωση κάποιου keylogger κτλ; Το ξέρω οτι γίνομαι υπερβολικός , αλλα δεν γίνομαι χωρίς λόγο. Μακάρι να ειχα μονο τραγούδια και φωτογραφιες χαχα

Edited by harry920
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

To id πρέπει να μπει απο το δικό σου μηχάνημα.Φυσικά και μπορείς να το απεγκαταστήσεις.Εγώ αυτό θα έκανα ,επίσης ενα firewall που θα επιτρέπει μόνο σε γνωστές εφαρμογές να μπαίνουν στο ιντερνετ.

 

Αν νομίζεις ότι μπορεις να κανεις φορμάτ κάνε το.

Περίμενε όμως μηπως υπάρχει και άλλη γνωμη. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το TeamViewer κάθε φορά που κάνει εκκίνηση το PC, βάζει δικό του τυχαίο κωδικό. Αν δεν έβαλε αυτός κάποιον κωδικό, τότε ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να συνδεθεί, ακόμη και αν γνωρίζει το ID σου.

 

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να βάλεις δικό σου κωδικό για να μην έχεις την παραμικρή αμφιβολία.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο:) Πώς μπορώ να καταλάβω εάν εχει βαλει αυτός κάποιο κωδικό ;
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Κάτω από το πεδίο που γράφει το ID σου, έχει ένα δεύτερο πεδίο με τον κωδικό. Αν γράφει κάποιον κωδικό είσαι ΟΚ. Αν έχει μια πάυλα (-) τότε έβαλε δικό του.

 

Για να ορίσεις δικό σου κωδικό πήγαινε Extra -> Γενικά -> Ασφάλεια. Έλεγξε επίσης και το Διαχείριση πρόσθετων κωδικών (στο ίδιο σημείο) και διέγραψε τυχών κωδικούς.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες αν έχεις όρεξη για διάβασμα σχετικα με το teamviewer.

https://www.teamviewer.com/el/help/index.aspx

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δες αν το teamviewer τρεχει μαζι με την εναρξη των Windows.

Αν οχι , δεν εχεις κατι να φοβασαι, αν ναι, κανε το να μην ξεκινα μαζι με τα windows και να το ανοιγεις μονο οταν το χρειαζεσαι(να μπει δηλαδη καποιος απομακρυσμενα στο PC σου).

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Από τα καλύτερα προγράμματα απομακρυσμένου ελέγχου ,έχω βοηθήσει πολλούς φίλους μέσο αυτού. Με αλλαγή password και απενεργοποίηση να μην τρέχει όταν γίνεται επανεκκίνηση στον Η/Υ είσαι οκ. Καλό θα ήταν να μην το αφαιρέσεις γιατί όταν θα τον χρειαστείς τον τεχνικό θα χρειαστεί. Δική σου ή απόφαση.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
και να το βγαλει τελειως, μπορει ανα πασα στιγμη να το κατεβασει και να το εγκαταστησει ξανα. Για εμενα, βγαλτο για να σου φυγουν οι υποψιες κι αν χρειαστεις βοηθεια, το βαζεις ξανα.
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...