Jump to content

Samsung Galaxy Note 5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πριν χρόνια, είχα το note 4, το οποίο ζεσταίνονταν, μου έκαψε την οθόνη, μου το έφτιαξα ν , στην Αθήνα, και το έδωσα τσάμπα σε έναν γνωστό.

Πριν ένα μήνα, αγόρασα από το amazon.de, το note edge, το οποίο ζεσταίνεται και αυτο,.

Η εφαρμογή cpu temp, δείχνει θερμοκρασία μέχρι και 80 βαθμούς κελσίου, στον επεξεργαστή.

Εσείς που έχετε το note 5,,,, το βρήκα στο eglobalcentral.eu,,, ζεσταίνεται το κινητό;;;;;;;;

Παράκληση να απαντήσει ένας, γιατί το note 5, δεν έχει , πρακτικά,. Εγγύηση στην Ελλάδα, να μην την ξαναπατήσω δηλαδή,,, όπως με το note edge,,,.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι ένα εξαιρετικό τηλέφωνο, όχι δε ζεσταίνεται, παραμένει γρήγορο μετά από δύο χρόνια και παραπάνω.

Περίεργες έχει περισσότερες λειτουργίες κάμερας από το νέο Note 8, όπως dual camera mode etc. Αναφέρομαι στη δυνατότητα απεικόνισης φωτογραφίας ταυτόχρονα και με τη μπροστινή αλλά και τη πίσω κάμερα, όχι στους δύο φακούς του Note 8.

Χρειάστηκε να αντιγράψω και να μεταφέρω ως .apk τις λειτουργίες που έλλειψαν από τη παλιά συσκευή στη νέα.

Το θεωρώ ίσως τη καλύτερη συσκευή της Samsung (εξαιρείται το εκρηκτικό Note7), μόνο η μειωμένη αυτονομία μπαταρίας μετά από δύο χρόνια έντονης χρήσης, σου θυμίζει πως είναι καιρός για αλλαγή.

Το γεγονός όμως ότι δεν υπάρχει δυνατότητα επισκευής έστω και με κόστος, με αποτρέπει από το να το συνιστώσω, ειδικά αυτές τις μέρες. Προσωπικά όταν χρειάστηκε επισκευή, έπρεπε να το στείλω στο Abu Dhabi μέσω γνωστού.

Υ.Γ. Έχω το dual sim 64Gb, επουδενί δε θα έπαιρνα το 32Gb λαμβάνοντας υπόψιν πως δεν υποστηρίζει πρόσθετη κάρτα μνήμης.

Προσωπική άποψη και σύσταση σε όλους τους ενδιαφερόμενους, εν έτει 2018 αποκτήστε συσκευή με τουλάχιστον 64GB μνήμη.

Edited by gtsmtrpls
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ, για τις απαντήσεις,,, και στους φίλους, που απάντησαν σε προσωπικό μήνυμα μου.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την απόφαση, να μην το αγορασω, ελλείψει σέρβις στην Ελλάδα.

Πρέπει να κάνω μια ερώτηση,,, οφ τοπικ:

 

Το note 4, note edge, ζεσταίνονται. Αυτό οφείλεται στο επεξεργαστή snapdragon 805;;;;;;

Σε κακή κατασκευή;;;;

Μπορεί να γίνει κάτι, για το ζεσταμα;

Link to comment
Share on other sites

Το note 4 και το note edge ουσιαστικα ειναι το ιδιο τηλεφωνο. Κυριως οι αυξημενες θερμοκρασιες οφείλονται στον επεξεργαστη. Το note 4 με τον exynos cpu ειναι πιο δροσερο. Δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι ωστε να αλλαξει αυτο.

Και το note 3 που ειχα με τον snapdragon 800, ζεσταίνονταν επίσης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγγνώμη για το oφ τοπικ.

Το note edge, φθάνει θερμοκρασία μέχρι 80 βαθμούς κελσίου.

Ακόμα και αν η εφαρμογή cpu temp, δείχνει λάθος, ας πούμε 10 βαθμούς,,, πάλι 70 βαθμούς είναι πολύ υψηλή θερμοκρασία.

Έγραψα και στο αντίστοιχο νήμα.

Τι να κάνω; ( Θα ξαναπάρω τηλέφωνο στην Αθήνα, στην Samsung).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δοκίμασε επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία. Google: Samsung note safe mode.

Τουλάχιστον έτσι απομονώσεις την οποία δυσλειτουργική εφαρμογή. Το παρακολουθείς αν κάνει διαφορά. Αν ναι τότε αρχίζεις και αφαιρείς ύποπτες εφαρμογές μέχρι να αρχίσει να συμπεριφέρεται σωστά.

Αν όχι, πέρα από μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, μόνο έλεγχος σε κάποιο, εξουσιοδοτημένο κέντρο επισκευής όπου μπορούν να κάνουν πλήρη έλεγχο και ολική επαναφορά. Και επισκευή φυσικά αν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ερώτηση να κάνω.

Αγόρασα ένα note 5 από Αμερική & δυστυχώς είναι κλειδωμένο. Υπάρχει κάποιος που να τα ξεκλειδώνει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη βδομάδα, το παρήγγειλα, από το eglobalcentral.eu, 362 €, στο σάιτ το είχαν ιν στοκ, και μετά από 3 μέρες, μου είπαν ότι δεν το έχουν, και έκαναν full refund, δεν έχασα λεφτά.

Στο amazon.co.uk, το έχουν ~ 600€, και δεν γίνεται να το πάρω, πολύ ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.

Σκεφτομαι να μεταβω απο s7 edge, μιας και η σειρα note ειναι αδυναμια μου αλλα απο το 4 και μετα δεν ξαναπηρα λογω του οτι δεν ηρθε ελλαδα, μετα το αποσυρανε και τωρα ειναι η τιμη στο θεο. Αξιζει τον κοπο?

Δεν περιμενω να ειναι καλυτερο απο το s7 edge, μου αρκει να ειναι στο ιδιο επιπεδο. Ποια η γνωμη σας?

 

και τελος ποια εκδοση πρεπει να παρω για ειναι πληρως συμβατη με τη χωρα μας, ειδηκα με cosmote?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η έκδοση ...Α, είναι η αμερικανική, και δεν δουλεύει Ελλάδα.

Αυτό το έγραψε ένας στα σχόλια του skroutz,, κάτι έγραφε,, ότι δεν δουλεύει το μόντεμ ..κλπ.

Και μια ερώτηση: που το βρήκες; το έψαξα για μέρες, και μόνο στο amazon.co.uk, το βρήκα στα 600€, πολλά λεφτά για παλιό μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η έκδοση ...Α, είναι η αμερικανική, και δεν δουλεύει Ελλάδα.

Αυτό το έγραψε ένας στα σχόλια του skroutz,, κάτι έγραφε,, ότι δεν δουλεύει το μόντεμ ..κλπ.

Και μια ερώτηση: που το βρήκες; το έψαξα για μέρες, και μόνο στο amazon.co.uk, το βρήκα στα 600€, πολλά λεφτά για παλιό μοντέλο.

 

Δεν το ψαχνω για καινουργιο για το λογο της τιμης. Ψαχνω για μεταχειρισμενο. Δεν εχω προσβασει στις αγγελιες του φορουμ αλλα πιστευω καπου θα βρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το Νοτε 4C κ βρισκω από αγγελια το Νοτε 5 μεταχειρισμενο.Αξιζει να μεταβω σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το Νοτε 4C κ βρισκω από αγγελια το Νοτε 5 μεταχειρισμενο.Αξιζει να μεταβω σε αυτό?

 

Αξίζει να μεταβείς 1000% !...πρόσεξε μόνο να είναι σε καλή κατάσταση και αρουτάριστο.Επίσης πρόσεξε και το πενάκι του να μην είναι φθαρμένο ή σπασμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να μεταβείς 1000% !...πρόσεξε μόνο να είναι σε καλή κατάσταση και αρουτάριστο.Επίσης πρόσεξε και το πενάκι του να μην είναι φθαρμένο ή σπασμένο.

 

Καλως:) Σε ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω το Νοτε 4C κ βρισκω από αγγελια το Νοτε 5 μεταχειρισμενο.Αξιζει να μεταβω σε αυτό?

 

Δεν θα το πρότεινα... Οχι επειδη δεν ειναι ωραιο, ισα ισα μαλιστα εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος, αλλα καλυτερα να περιμενεις να πεσουν οι τιμες για το note 8. Αν επιμενεις για το note 5 ψαξε για την 64 gb εκδοση... Τα 32 με το ζορι φτανουν πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το πρότεινα... Οχι επειδη δεν ειναι ωραιο, ισα ισα μαλιστα εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος, αλλα καλυτερα να περιμενεις να πεσουν οι τιμες για το note 8. Αν επιμενεις για το note 5 ψαξε για την 64 gb εκδοση... Τα 32 με το ζορι φτανουν πλεον...

 

Να σου πω καλο το Νοτε 8 αλλα δεν με παιρνει οικονομικα.Ισως μετα από 1-2 χρονια.Οσο για για τα 32GB μου φτανουν αφου δεν χρησιμοποιώ παρα πολλες εφαρμογες.Τουλαχιστον αυτό ειδα στο Νοτε 4 που εχω.Οποτε γενικα πιστευω θα μεινω ικανοποιημένος με το Νοτε 5:)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω καλο το Νοτε 8 αλλα δεν με παιρνει οικονομικα.Ισως μετα από 1-2 χρονια.Οσο για για τα 32GB μου φτανουν αφου δεν χρησιμοποιώ παρα πολλες εφαρμογες.Τουλαχιστον αυτό ειδα στο Νοτε 4 που εχω.Οποτε γενικα πιστευω θα μεινω ικανοποιημένος με το Νοτε 5:)

 

Θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις οσον αφορα τη μνημη. Δεν παιρνει καρτες sd.... Με την ιδια λογικη πηρα και εγω το 32, αλλα στην πορεια ειδα πως δεν ειναι αρκετα. Μονο τα "σκουπιδια" που αφηνουν πισω τους οι εφαρμοφες ειναι στο 1gb συνηθως.... Αλλα οπως και να εχει ενα ενα φοβερο κινητο ακομα και τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Πριν λιγες μερες πηρα το Νοτε 5 μεταχειρισμενο από αγγελια αλλα σε καλη κατασταση.Αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν υπαρχει καποιο μαγαζι εδώ Ελλαδα που να πουλαει τα γνησια αξεσουάρ του! Ειμαι λιγο μυστήριος με αυτά κ θα ηθελα να τα παρω καινουργια.Δηλαδη τα ακουστικα του το καλωδιο φορτισης του κ το s-pen

 

Μεσω σκρουτζ βρισκω μονο το πενακι αλλα όταν τους ρωτησα τηλεφωνικος μου ειπαν ότι δεν είναι το γνησιο.Οποτε αν γνωριζει καποιος καποιο συγκεκριμενο που να πουλαει τα γνησια αξεσουάρ του ας μου το στειλει κ σε προσωπικο μηνυμα.Εαν εχει απαντηθεί ζητω συγνωμη αλλα δεν μπορω να ψαξω ολες τις προηγούμενες σελιδες.

 

Ευχαριστω πολύ.

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Πριν λιγες μερες πηρα το Νοτε 5 μεταχειρισμενο από αγγελια αλλα σε καλη κατασταση.Αυτο που θελω να ρωτησω είναι αν υπαρχει καποιο μαγαζι εδώ Ελλαδα που να πουλαει τα γνησια αξεσουάρ του! Ειμαι λιγο μυστήριος με αυτά κ θα ηθελα να τα παρω καινουργια.Δηλαδη τα ακουστικα του το καλωδιο φορτισης του κ το s-pen

 

Μεσω σκρουτζ βρισκω μονο το πενακι αλλα όταν τους ρωτησα τηλεφωνικος μου ειπαν ότι δεν είναι το γνησιο.Οποτε αν γνωριζει καποιος καποιο συγκεκριμενο που να πουλαει τα γνησια αξεσουάρ του ας μου το στειλει κ σε προσωπικο μηνυμα.Εαν εχει απαντηθεί ζητω συγνωμη αλλα δεν μπορω να ψαξω ολες τις προηγούμενες σελιδες.

 

Ευχαριστω πολύ.

 

Γιαννης

 

Θήκη original καινούρια για note5 & original καινούριο s-pen.... θα κοιτάξεις προς amazon αμερικής μεριά (και μόνο εκεί).

S-pen είχα παρει και εγώ παλιά από δώ και δεν είναι original....δεν είχε άμεσο response και το πέταξα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για original απο amazon ή ebay θα βρεις.

 

Καλως.Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.θα το κοιτάξω αμεσα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χαιρετώ την παρέα. Εχω βρει αριστο 5, απο Ελλαδα ο πωλητης, που το δουλευει ηδη με Vodafone, απο Αμερικη η συσκευη, της T-Mobile, N920Τ. Απο οτι διαβαζω, ειναι η μονη εταιρια που θα του δωσει Oreo 8. Θα εχω καποιο θεμα με την λειτουργια, ή με τα δύκτια; Ξερει καποιος να μου πει γνωμη;;;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...