Jump to content

Ποιό (παλαιότερο) κινητό "έβγαζε" τις καλύτερες φωτογραφίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 65
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@paok4270

Πραγματικά εξαιρετική κάμερα για πρωινές φωτο το Ν8...

@sinepofli

πως μου είχε ξεφύγει αυτό το κινητό και δεν το είχα πάρει χαμπάρι... Ήρθε στην Ελλάδα;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

@sinepofli

πως μου είχε ξεφύγει αυτό το κινητό και δεν το είχα πάρει χαμπάρι... Ήρθε στην Ελλάδα;

 

Ναι ήρθε κανονικά...

Αλλά marketing η Motorola εδώ 0...

Έχω ένα άλλα έχει χαλάσει...(δεν εστιάζει σωστά )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
@paok4270

Πραγματικά εξαιρετική κάμερα για πρωινές φωτο το Ν8...

@sinepofli

πως μου είχε ξεφύγει αυτό το κινητό και δεν το είχα πάρει χαμπάρι... Ήρθε στην Ελλάδα;

 

τι να λεμε τωρα...ακομα και τωρα το Ν8 βαζει κατω πολλα καινουργια........

Link to comment
Share on other sites

Μια από το παλιό μου N8, αλλά δεν την έχω στο Flickr!

http://i.imgur.com/gA0HtIU.jpg

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το xperia mini, έβγαζε κρυστάλλινες φωτογραφίες. Τώρα έχει μπλέξει πολύ το θέμα και μπήκε πολύ λεπτομέρεια στη μέση.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

ωχ τωρα τι μου θυμισατε... απ τα κινητα που η καμερα τους ξεχωρισε κατ εμε

 

lg l5 2

galaxy ace

xperia mini

lg k900i

 

και αν παμε ακομα πιο πισω ενα ξεχωρισα τοτε το οποιο και αγορασα με το που βγηκε

 

nokia 6290

 

φωτο θα ανεβασω μια απο καθε κινητο αν βρω περαν των επισυναπτομενων αρχειων αν υπαρχει καποιος χοστερ... που δεν βλεπω.... οποτε και ρωταω αν γινεται να βαλω λινκ των φωτο απ το φουμπου...:O

Link to comment
Share on other sites

Κατά μέσο όρο τα παλιότερα κινητά για την εποχή τους είχαν καλύτερες κάμερες από τα καινούρια για έναν απλούστατο λόγο. Πάχος συσκευής.
Link to comment
Share on other sites

ωχ τωρα τι μου θυμισατε... απ τα κινητα που η καμερα τους ξεχωρισε κατ εμε

 

lg l5 2

galaxy ace

xperia mini

lg k900i

 

και αν παμε ακομα πιο πισω ενα ξεχωρισα τοτε το οποιο και αγορασα με το που βγηκε

 

nokia 6290

 

φωτο θα ανεβασω μια απο καθε κινητο αν βρω περαν των επισυναπτομενων αρχειων αν υπαρχει καποιος χοστερ... που δεν βλεπω.... οποτε και ρωταω αν γινεται να βαλω λινκ των φωτο απ το φουμπου...:O

 

Δοκίμασε μέσω Flickr.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Υποτίθεται πως αυτή η αλληλογραφία έχει υπάρξει μεταξύ του κορυφαίου συγγραφέα της εποχής και του ακριβώς αντίστοιχου φωτογράφου:

Ernest Hemingway: "Good pictures, what camera do you use?"

Irving Penn: "What typewriter do you use?"

Αν μη τι άλλο, υπάρχει και το υποκειμενικό μέρος της δυνατότητας του κάθε κινητού, που έχει να κάνει κάνει καθαρά με τη "φωτογραφική αντίληψη" ή αν θέλετε το ταλέντο του καθενός.

 

Ωστόσο, εντελώς αντικειμενικά (και μπορώ να το αποδείξω), το N8 (που έκανε να αλλάξω από τηλέφωνο σε κουμπιά, σε αφής), σε κατάλληλες συνθήκες, στην κοντινή απόσταση δεν είναι κάμερα, είναι μικροσκόπιο.

 

Μιας και είναι το πρώτο σχόλιό μου εδώ, δεν ξέρω να έχει αγγιχτεί πιο πριν ως θέμα, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να συγκριθούν οι τότε κάμερες με τις αντίστοιχες των σημερινών smartphone.

Τηρουμένων των αναλογιών πάντα... )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...