Jump to content

Lenovo Vibe X3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Lenovo Vibe X3 specs detailed by a GFXBench listing

 

http://www.gizbot.com/img/2015/08/05-1438776940-lenovo-vibe-x3.jpg

http://www.phonearena.com/images/articles/167885-image/Vibe-X3.jpg

05 August, 2015

It would seem that the February leak, which mentioned a total of 5 Lenovo smartphones, detailed most of the company's lineup for the year, instead of being an MWC teaser. The various models gradually crawled out of obscurity over the last few months, the most recent being the Vibe P1 Pro.

 

Well, next in line is the Lenovo Vibe X3, the midranger in the upper segment, set to replace the multi-layered Vibe X2. Intel on the matter comes from a GFXBench listing, which reveals plenty of key specs.

 

For starters the smartphone is reported to come with a 4.9-inch FullHD display - a notch below the 5 inches of the Vibe X2. The number may, however, be due to the benchmark's peculiarities, which for example cause the primary camera to be listed at 20MP, even though the 5,344 x 4,008 pixel resolution clearly amounts to 21.4MP. Now that we've mentioned it, the main shooter will be assisted by a dual-LED flash and it will be capable of shooting 2160p video too.

 

The smartphone will be powered by Qualcomm's Snapdragon 808 with its dual Cortex-A57 performance cores clocked at 1.8GHz as opposed to the 2.0GHz maximum. The other four cores don't get a clock rate in the benchmark, and neither does the Adreno 418 GPU. The Vibe X3 will come with 3GB of RAM and 32GB of storage, but a microSD is said to provide expansion now, a feature missing in the predecessor.

 

The Vibe X3 will come with the full set of connectivity features, including multi-band LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.0, GPS with A-GPS, the lot. A fingerprint reader on the back completes the host of sensors, and early renders also revealed a set of stereo speakers on the front.

 

Naturally, the lone benchmark entry sheds no light on the date of announcement, let alone pricing and availability. However, an official launch at IFA in September is a rather safe bet.

http://www.gizmochina.com/2015/08/06/lenovo-vibe-x3-spotted-on-gfxbench-with-snapdragon-808-20mp-camera/

 

Αν η κάμερα έχει καλές επιδόσεις, νομίζω για όποιους θεωρούν κινητά μέχρι 5'', δείχνει αρκετά καλή λύση...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...
Γεια σας παιδιά αν και βλέπω ότι το συγκεκριμένο κινητό δεν έχει καθόλου κίνηση στο φόρουμ εγώ θα γράψω την εμπειρία μου με αυτό μετά από ένα μήνα χρήσεις. Λοιπόν για τον ήχο του και τα ηχεία δεν θα πω τίποτα γιατί δεν υπάρχουν λόγια για την ποιότητα του. Λοιπόν το έχω σε άσπρο και είναι πανέμορφο η ποιότητα κατασκευής είναι τοπ περιμετρικά μεταλλικό και πίσω πλαστικό. Στην οθόνη του τώρα είναι απλά πανέμορφη μέ ρύθμιση για κάτω από τον ήλιο που είναι τέλεια, όσο για το touch άψογη, ποιότητα ομιλίας απροβληματιστη, wifi και σήμα κινητού άψογα, Έρχεται με 6.0.1 και έχει Ελληνικά παντού, η μνήμη του είναι 32gb από τα οποία τα 24 είναι προς χρήση, 3gb μνήμη ραμ με το 1 δεσμευμένο από το σύστημα, παμε στην μπαταρία του που κρατάει άνετα μία μέρα χωρίς άγχος και με βαριά χρήση ενώ θέλει 2ωρες για πλήρη φόρτιση 0-100, τα μυνήματα είναι με 160 χαρακτήρες χωρίς πειράγματα. Έχει Led άσπρο για όλες τις ειδοποίησης. από παιχνίδια δεν ξέρω γιατί δεν ασχολούμαι. το ιντερνέτ πάει σφαίρα και δεν θερμαίνεται με τίποτα. Μου ήρθε με θήκη σιλικόνης και με γιαλί προστασίας που κουμπώνει τέλεια. Το πακέτο 189$ και θα πάρει και την nougat. Όχι OTA. Σε εμένα τουλάχιστον. Να πω ότι οι υπέρυθρες του δουλεύουν τέλεια συντονίζεται με τα πάντα χωρίς καμία δυσκολία. Και η κάμερα του είναι πάρα πολύ καλή και την μέρα και σε χαμηλό φωτισμό, και το φλας είναι πολύ δυνατό. Αυτά. Edited by Neantertal
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά προσπαθώ να το ρουταρω και δεν γίνεται. Παει μέχρι το 70% και σταματάει. Με kingroot. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; και κάτι άλλο όταν πάω στην ενημέρωση συστήματος το πατάω και μου λέει σύνδεση δικτύου απέτυχε πρωσπαθειστε αργότερα. Από το κατάστημα λένε ότι παίρνει OTA αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Αν το ρουτάρεις δεν θα μπορεί να δεχτεί ΟΤΑ αναβαθμίσεις πάντως....οπότε άστο καλύτερα.

Οταν λές 189 $ τόσο ήταν η συνολική αγορά και από πού , το ακριβές μοντέλο ποιο είναι ;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να το ρουταρω γιατί υπάρχει rom 7.1.1 στο ιντερνέτ για το vibe x3 c50 που έχω και εγώ και είναι multi. Τώρα φοράει 6.0.1 multi. Το πήρα από το fastcardtech και μου πήγε 209 γιατί τότε υπήρχε διευκρίνιση ότι πρέπει να γίνει root και να περάσουν Google aps και να γίνει multi. Τώρα αφαίρεσαν την διευκρίνιση και απλά ξετικαρης αυτά που αυτοί έχουν προσθέσει και σου πάει 189$.
Link to comment
Share on other sites

έψαξα λίγο για το δικό σου Χ3c50 και είδα πως είναι λιγο πιο δύσκολο να βρεις ROW rom και στο xda δεν είχε πολλά(dead links κλπ.)-πιο πολλά έχει για το Χ3a40 αλλά και πάλι..για το δικό μου k51c78 βρήκα και το μετέτρεψα πλήρως (και αναγνωρίζεται έτσι πχ. από Lenovo Smart Assistant) σε Κ4 Νote A7010a48 και όλα δουλεύουν άψογα και εννοείται δεν πρόκειται να το ρουτάρω.

Προφανώς η 7.1.1 που αναφέρεις θα είναι custom αλλά το kingroot ακόμα δεν υποστηρίζει τα X3 γιατί και τα αιτήματα είναι λίγα για να ασχοληθούν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το χρόνο που αφιέρωσες να είσαι καλά. Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να συμβιβαστώ και μέ όλες αυτές τις διαφημίσεις που πετάει συνέχεια μία εφαρμογή που λέγεται tools και την βλέπω μόνο στην μνήμη ραμ να τρέχει συνέχεια. Ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για το χρόνο που αφιέρωσες να είσαι καλά. Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να συμβιβαστώ και μέ όλες αυτές τις διαφημίσεις που πετάει συνέχεια μία εφαρμογή που λέγεται tools και την βλέπω μόνο στην μνήμη ραμ να τρέχει συνέχεια. Ευχαριστώ πάντως.

βρήκα link που δουλέυει αλλά πρέπει να την φλασάρεις μέσω recovery (volup+voldown+poweron , δες στο google Κ4 note flash through recovery)

http://www.mediafire.com/file/glsqxw4acg4cesh/VibeX3c50Andoid6_0_1.zip

πηγή : https://forum.xda-developers.com/android/development/vibe-x3-x3a40-x3c50-flashable-t3357898

είναι η επίσημη row ρομ.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει τόσο διάβασμα για την όλη διαδικασία που τα έχω ψηλοχαμενα . Να ρωτήσω αυτή η διαδικασία δεν θέλει να είναι ξεκλειδωτος ο BOOTLOADER;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρίξει τόσο διάβασμα για την όλη διαδικασία που τα έχω ψηλοχαμενα . Να ρωτήσω αυτή η διαδικασία δεν θέλει να είναι ξεκλειδωτος ο BOOTLOADER;

 

φλασάρισμα με flashtool ας πούμε δεν χρειάζεται να είναι ξεκλείδωτος ο bootloader,τώρα για το δικό σου Χ3 c50 η επίσημη ρομ vibeui είναι και εδώ http://www.vibeui.com/vibeui/rom3?key=X3c50 το οποίο φλασάρεις μέσω recovery αφου το έχεις κατεβάσει και βάλει στην microSD εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλημέρα.Προβλημα με το κινητο,μετα απο δικο μου λάθος περασα νεο ρομ γνήσια με ρεκοβερι αλλα την ρομ την έβαλα στη μνήμη του τηλεφώνου και οχο στην cd.Αποτέλεσμα τωρρ το τηλ μετα το λογότυπο της lenovo σβήνει.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παίδες βοήθεια, έχω κάνει τα πάντα για να περάσω την custom rom mokee 7.1.1 μέσω twrp και μου βγάζει fail (ενώ πέρασα την cm 13 χωρίς πολλά πολλά). Την αρχή την κατέβασα από το κινητό και προσπάθησα να την περάσω από την εσωτερική μνήμη του κινητού αλλά...fail. και μετά πήγα μέσω pc βάζοντας τη στη κάρτα sd και πάλι fail. Και τώρα τι;;; Θα κραταγα την cm 13 αλλά έχει βγάλει κάποια σοβαρά θεματακια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα στην παρέα. Μετα απο δικό μου λάθος το τηλέφωνο δεν ανοίγει ,σβήνει μετά το λογότυπο της lenovo. Πέρασα ρομ αλλά την έκανα εγκατάστασή στην μνήμη του τηλεφώνου,η εγκατάστασή κώλυσε έσβησε και τώρα δεν εχω τηλέφωνο .Ξέρει κάποιος κατάστημα που να ασχολείται και να μπορεί να διορθώνει τέτοια τηλέφωνα??Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να μου απάντησή.
Link to comment
Share on other sites

Μπές πάλι στο recovery menu και ξανα φλασάρισε. Αν δεν μπορείς να μπεις κάνε φλας το recovery σε fastboot mode.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά βοήθεια μου έπεσε το κινητό και ενώ δούλευε κανονικά μετά μέχρι το βράδυ ξαφνικά και ενώ το είχα στην φόρτιση άρχισε να παγώνει η οθόνη να σβήνει εκτός την γραμμή κατάστασης και μετά κάνει επανεκκίνηση αυτό γίνεται κάθε δύο με τρία λεπτά. Παρατήρησα ότι σε αυτά τα λεπτά αρχίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία στο ύψος της κάμερας όχι όμως κάτι τραγικό. Λέτε να είναι η μητρική πλακέτα; και αν είναι τι κάνω τώρα; Το κινητό δεν θέλω να το αλλάξω και πάω να σκάσω.
Link to comment
Share on other sites

Αν και απαντήσεις δεν πήρα θα πω μια απλή λύση (βασικά κλεμμένη είναι από το lg g4) που βρήκα στο boot loop για να γλιτώσει κάποιος λεφτά και ταλαιπωρία. Καταρχήν να πω ότι το κινητό πρέπει να είναι root για να εφαρμοστεί η λύση αυτή. Κατεβάζετε μια εφαρμογή που να μπορεί να κάνει διαχείριση πυρήνων και απενεργοποίητε τους πυρήνες που δημιουργούν το πρόβλημα. Πώς τους βρίσκουμε αυτούς; Τι να πω δεν ξέρω. Εγώ κατά τύχη απενεργοποίησα τους 3,4 και το κινητό έστρωσε αμέσως. Η λύση αυτή δούλεψε στο lg g4 , δούλεψε και στο δικό μου lenovo γιατί όχι λοιπόν και σε άλλους άτυχους.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...