Jump to content

myphone ASK: Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα κλειστα wp δε σας αρεσουν

αλλά προτιματε τα windows στον υπολογιστη σας.

παραλογισμος

Έχεις δίκιο, είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς...

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειχα το 1020 ως δευτερη συσκευη αλλα οκ την κρατησα 1 μιση χρωνο και ηταν καιροσ να φυγει .....:rolleyes::rolleyes: ωραιαι συσκευη γιαυτο που την ηθελα ηταν οτι πρεπει ....
Link to comment
Share on other sites

Ειναι θέμα εφαρμογών ή marketing το γιατί δεν αγοράζουμε ένα win mobile; Αυτό θα το μάθουμε σύντομα με την έλευση των 10!!!!!! Εγώ κλείνω ορος το δεύτερο!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

η ερωτηση θα επρεπε να ειναι γιατι να φυγεις απο το android;οι εφαρμογες;πολλες παρα πολλες κ αρτια δημιουργημενες πλεον οι περισσοτερες.η ευκολια;ολα βρισκονται ενα πατημα μακρια η ενα γλυστρημα μια κινησουλα βρε αδελφε.το βαρεθηκες;εδω σε εχω ο βασιλιας της παραμετροποιησης.ζηλευεις το ios,κανε το ios like,να δοκιμασεις τα tales των windows,κανε το windows like.εισαι καλιτεχνης;launcher lab.

ειναι βαρυ θα πουν.παπατζες φουμαρα,της γυναικας μου το xperia tipo δουλευει πενα σε ολα,το δικο μου sg3 o βασιλιας του lag παει σφαιρα.γιατι;γιατι ξερω να δουλευω την συσκευες ξερω να τους συμπεριφερομαι.αυτος που θα σκαλωσει ενα smartphone ειναι αυτος που εχει σκαλομενο κ το pc του απο την σαβουρα.

κ κατι τελευταιο τωρα που το υπεροχο ios σας δειχνει την γυμνια του κ αποφασισε να γινει τοσο δα καλυτερο λειτουργικο αλλα κ παλι εχει πολυυυυυυυυυυυυ δρομο τσουπ τα 2 giga ram.την ωρα που πολλα android θα βγουν παλι με 1giga k μαντεψτε δεν θα σκαλωνουν αν δεν εισαι φλου.

Link to comment
Share on other sites

ειναι το πιο βαρετο os σε θεμα custom οι χρηστες symbian sailfish meego θα με καταλαβουν

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αγοράσει windows phone (το ativ s εδώ και δύο χρόνια) θα γράψω τους λόγους που θα ήθελα να μην έχω αγοράσει (τώρα δεν αλλάζω λειτουργικό γιατί βαριέμαι την ταλαιπωρία και τα περισσότερα τα κάνω με το tablet έτσι και αλλιώς) :

α) Πολλές εφαρμογές είναι ΠΟΛΥ χειρότερες από τις αντίστοιχες σε ios και android. πχ το tunein στα wp κολλάει όλη την ώρα, βγάζει διάφορα σφάλματα,(δοκίμασα τον ίδιο σταθμό με ios και πάνω από το ίδιο wifi και έπαιζε τέλεια) και έχει σαφώς χειρότερο ui από ότι στα άλλα λειτουργικά.

β) οι ειδοποιήσεις δεν είναι καθόλου αξιόπιστες! Το viber , το whatsapp, το skype στέλνουν ειδοποίηση για νέο μήνυμα κλπ όποτε τους κατέβει (μπορεί και ποτέ!)

γ) δεν μπορείς να βρεις πουθενά μέσα στο σύστημα αξιόπιστα στατιστικά για την μπαταρία.

δ) το μενού των ρυθμίσεων το σχεδίασε μάλλον ο Δαίδαλος, γιατί για να βρεις τη ρύθμιση που θέλεις πρέπει να ψάχνεις για ώρα...

ε)Ο internet explorer ήταν εξαιρετικός mobile browser όταν βγήκε το λειτουργικό, από τότε όμως το android απέκτησε chrome όπως στο pc ενώ εμείς μείναμε με τον απαρχαιωμένο πια browser.

στ) Λείπουν εφαρμογές!!!

Edited by terrah
Link to comment
Share on other sites

Γιατί

 

1) έχω συνηθίσει τις android συσκευές μιας και χρησιμοποιώ χρόνια!!

2) έχω την εντύπωση ότι δεν θα με βολέψουν τα windows κινητά! Έχω δοκιμάσει 2-3 συσκευές φίλων για λίγο και δεν με ενθουσίασαν.

 

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί κάποια στιγμή να καταλήξω με windows κινητό. Πότε μη λες ποτέ

 

Στον υπολογιστή όμως (η μάλλον... Υπολογιστές, 2!!!!) έχω Μόνο windows (of topic)

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει 2 συσκευές windows phone και είναι μια χαρά, αν και θα προτιμούσα κάτι σε meego αν είχε εξελιχτεί από τη nokia.
Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει όλους αυτούς τους θιγμένους Wp χρήστες, που αισθάνονται την ανάγκη να απολογηθούν ή να προασπιστούν το λειτουργικό της Microsoft.

 

Όλο το θέμα αφορά εμφανώς αυτούς που δεν τα έχουν επιλέξει και τους λόγους που δεν τα έχουν επιλέξει.

 

Αν ένας στους δέκα λόγους, δεν ισχύει ας μας ενημερώσουν οι Wp χρήστες, μην έχουμε και στρεβλή άποψη. Κάθε άλλη κριτική είναι, πιστεύω, περιττή...

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πιασαρικο θέμα. Για κάποιον παράξενο τρόπο τράβηξε αρκετή προσοχή αν και μιλάει για ένα λειτουργικό του 3%...!!!!!

Κάντε κι ένα ίδιο αλλά αντί για WP βάλτε bb. Ιδια ποσοστά έχουν περίπου.

Edited by athanaso77

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι την MS.

 

Αν και δοκίμασα για μία ημέρα ένα Windows Phone και δεν με βόλεψε καθόλου. Μου θύμιζε λίγο τα άθλια (κατ' εμέ) Windows 8 (με τα κουτάκια κτλ και ίσως αυτό με επηρέασε).

Ο καρκίνος του Internet: Google.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σας αναγκαζει κανεις να το αγορασετε ρε παιδια...Περασα από android και οκ παραμετροποιηση..αλλα πολλες ωρες σε forum...και ναι Linux είναι ανώτερο από windows αλλα ποσοι εχετε Linux στο σταθερο η το Laptop σας?βλεοω την κοπελα μου να οριεται με το gpad v500 με τα 3 giga μνημη και 4πυρηνο και εγω με το acer Μου και με κανονικα windows 8.1 και 10 πλεον κανω τα παντα κανονικα με 1 giga (για την χρηση που ηθελα το tablet μου ,δεν θα τρεξω και photoshop)

 

Και αυτό που είπα πριν για δοκιμή και τσινήσατε μερικοι να σας θυμίσω τα vista,,,Που όλοι είχαν αποψη χωρίς να τα έχουν δεί ποτε,και αυτό γιατί ακουσαν,,,Ένα λειτουργικο κλασης ανωτερο από τα xp ,βαρύ μεν ,δεκτο,αλλα ανωτερο...το πρόβλημα τοτε δημιουργηθηκε όταν όλα τα λαμογια για να πουλησουν τα Laptop τους φορτωναν vista σε 512 μνημη...τραγικο...

 

Και όσο για το Marketing θυμηθητε εποχες που πηγαινες να παρεις κινητο και αν δεν κατέληγες σε iPhone δεν σε αφηναν να βγεις από το κατάστημα...θυμαμαι τοτε ηθελα να παρω το n97 και τσακωνομουν στα καταστήματα γιατι δεν ηθελα να παρω Iphone...τα παντα ηταν γυρω από το iPhone...o καιρος γυρισε και ηρθε η ωρα του android,όχι αδικα γιατι το θεωρω ανωτερο από το Ios αλλα αυτό το σωνει και καλα να παρω android για να εχω Smartphone...Και επρεπε ολοι να παρουνε..γιατι ειχαν μεινει στην απέξω με το ακριβο iPhone και επρεπε να ρεφαρουν για να την πουν στον κολλητο τους,οτι κοιτα κι εγω μπαινω στο ιντερνετ,κι εγω βγαζω φωτογραφιες και τις ανεβαζω στο fb....

 

Και μην κρινεται από τα forum που οκ ειμαστε καποιο επίπεδο παράπάνω σε γνώσεις από τον κοινό κόσμο...

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει ποτέ WP. Τα έχω δει όμως σε φίλους και εμφανισιακά δεν μου αρέσουν καθόλου. Ούτε και τα τηλέφωνα που το χρησιμοποιούν. Επίσης έχω επενδύσει περί τα 300 ευρώ σε εφαρμογές, τα οποία δε θέλω να πάνε χαμένα.
Link to comment
Share on other sites

Περα απο την αlagαριστη εμπειρα σε συσκευες <150€ δεν υπαρχει αλλος σοβαρος λογος να παρεις WP. Πηρε και ο πατερας μου για πρωτο smartphone πριν 1.5 χρονο και τωρα θελει να παρει Android γιατι δεν υπαρχουν τα λιγα apps που θελει. :lol:

 

Αν δινεις 150€ και θες απλη χρηση πας WP, πολυ απλη ομως...

 

Aν δινεις €300 βρισκεις και Android με εξαιρετικη λειτουργια χωρις πειραγμα (ή ΒΒ)

 

Αν παλι δινεις €500 και θες κατι ετοιμο με το που βγαλεις τη ζελατινα και δεν εχεις ορεξη για πειραγματα παιρνεις Μηλο, που εχει και ολα τα Apps.

 

Εκτος αν δεν αντεχεις να ακολουθεις τη μαζα οποτε παιρνεις WP (ή Tizen απο την Ινδια οταν αρθουν τα capital controls)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει όλους αυτούς τους θιγμένους Wp χρήστες, που αισθάνονται την ανάγκη να απολογηθούν ή να προασπιστούν το λειτουργικό της Microsoft.

Όλο το θέμα αφορά εμφανώς αυτούς που δεν τα έχουν επιλέξει και τους λόγους που δεν τα έχουν επιλέξει.

Ακριβώς ότι σκεφτόμουν απολαμβάνοντας ένα ακόμα θέ(α)μα ''το δικό μου είναι καλύτερο απ'τό δικό σου''

Ακόμα και να μην ισχύουν κάποια πράγματα όμως και πάλι είναι άσκοπες οι προσωπικές απαντήσεις όταν έστω υπάρχει τουλάχιστον μια λεπτομερής εξήγηση του χρήστη άλλου OS ,στο γιατί δεν πήρε ή δεν θα πάρει WP.

Αν πραγματικά πιστεύει ο οποιοσδήποτε ότι θα αλλάξει γνώμη σε κάποιον που του παραθέτει τους λόγους του κάθετα,τότε απλά συνεχίστε γιατί δεν βρίσκω και ταίνια για το βράδυ κι είναι ακόμα νωρίς :D

 

On-topic

Προσωπικά δεν έχω τα χρήματα για να κάνω απλά την δοκιμή,οπότε μιας και ακούστηκε ότι το mi4 που έχω θα μπορεί να πάρει τα W10 ,θα τα δοκιμάσω (ως ένα σήμειο βέβαια ) εκεί και αν δω ότι με βολεύουν ( μιας και είμαι απλά τυπικός χρήστης με το κινητό )μπορεί να πάω στην MS,αλλιώς θα κάτσω στα αυγά μου στο android

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πιασαρικο θέμα. Για κάποιον παράξενο τρόπο τράβηξε αρκετή προσοχή αν και μιλάει για ένα λειτουργικό του 3%...!!!!!

Κάντε κι ένα ίδιο αλλά αντί για WP βάλτε bb. Ιδια ποσοστά έχουν περίπου.

 

 

 

 

 

Χρόνιος χρήστης μόνο των δύο αυτών λειτουργικών. (όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι έχω δοκιμάσει όλες μα όλες τις NOKIA WP, MICROSOFT WP αλλά και BlackBerry συσκευές).

Είναι ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ να συγκρίνει κανείς τα windows, τα οποία ομολογουμένως έχουν μάλλον τις πιο όμορφες αισθητικά συσκευές με το OS10.

Με πλήρως λειτουργικές εφαρμογές πλέον από android market αλλά και amazon, συν κάποιες πολύ καλές δικές τους, αν είχε το ανάλογο promotion, θα έκανε παπάδες. Όποιος έχει πιάσει passport στα χέρια του καταλαβαίνει.

Όπως επίσης κρίμα να σκοτώνεις μια τουμπανοσυσκευή με οθονάρα και μπαταρία τρελή όπως το 1520 με λειτουργικό για απλούς χρήστες..

Χρήστης Blackberry Classic προς το παρών λόγω μεγέθους, αλλά και Nokia N9 (ας το προχωρούσαν και εκεί θα γινόταν πανικός) :)

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Πέραν από το "άχαρο" λειτουργικό και την μικρή ποικιλία μοντέλων (αλήθεια εκτός από microsoft πλέον ποια άλλη βγάζει wp κινητό σήμερα) για να έχεις να διαλέξεις αυτό που θα σου αρέσει, δεν νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις κάτι με ένα wp σήμερα. Μιλάω πάντα για τον μέσο χρήστη (δηλαδή το 90% overall ??? :blink: ) που δεν ξέρει τι είναι το android όπως αναφέρθηκε πιο πίσω... Οι custom roms θα τον πείραζαν :lol:

Η σοβαρότερη έλλειψη για μένα είναι το multitasking, κατα τα άλλα η "καραμέλα" για την έλλειψη εφαρμογών κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει. Το 50% των εφαρμογών στα υπόλοιπα OS είναι τα παιχνίδια, αν τα βγάλεις, στα ίδια θα έρθεις πάνω-κάτω... Άντε "ντάξ" σχεδόν στα ίδια... Το 90% των χρηστών μια χαρά θα την κάνουν τη δουλειά τους και για περισσότερο χρόνο διότι, μετά από πολλά android (και ακόμη στην οικογένεια υπάρχουν kitkat και lollipop) έπαψα να ασχολούμαι γιατί στο χρόνο πάνω ήθελες καινούρια συσκευή από το lag... που λέει ο λόγος. Θα το ξαναπώ για τον ΜΕΣΟ ΧΡΗΣΤΗ.

Sad but true... :cool:

 

και τώρα μπορείτε να πέσετε να με φάτε! :lol:

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Βαρετό UI, ενώ δεν έχει κάτι περισσότερο απο τον ανταγωνισμό ώστε να σε κερδίσει προσφέροντας κάποιο μοναδικό χαρακτηριστικό.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πιασαρικο θέμα. Για κάποιον παράξενο τρόπο τράβηξε αρκετή προσοχή αν και μιλάει για ένα λειτουργικό του 3%...!!!!!

Κάντε κι ένα ίδιο αλλά αντί για WP βάλτε bb. Ιδια ποσοστά έχουν περίπου.

Το λειτουργικό του 3%, το έχουν δοκιμάσει πολλοί. Επίσης είναι εδώ και χρόνια διαθέσιμο σε όλους, σε κάθε μαγαζί και βιτρίνα, στις χαμηλότερες τιμές - όλοι το έχουμε βάλει στα υποψήφια άρα το έχουμε εξετάσει.

Το λειτουργικό του 1%, που όχι δεν είναι καθόλου κοντά σαν ποσοστό, το έχουν δοκιμάσει ελάχιστοι. Τί να γράψουν..;

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είναι προφανές ότι κάποιοι δεν είναι σε θέση να συζητάνε αξιοπρεπώς και με ψυχραιμία και ως εκ τούτου πολλά μηνύματα πήγαν στον κάδο. Με λυπεί ωστόσο όταν βλέπω παλιά μέλη και με εμπειρία να τοποθετούνται με ντροπιαστικό τρόπο αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που δεν θα συζητηθεί εδώ.

 

Θα παρακαλέσω λοιπόν να μείνετε στο θέμα και... πολιτισμένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω το 535 αλλα δεν θα το παρω για μενα αλλα για την γυναικα μου που την μονη εφαρμογη που θελει ειναι το fb και θα ησυχάσω απο τον πιτσιρικα που παιρνει συνεχεια το s3 mini και δεν την αφηνει καθολου μπαταρια και απλος ετσι να δω πως ειναι ενα wp
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...