Jump to content

myphone ASK: Γιατί δεν έχετε αγοράσει Windows Phone συσκευή;


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγο καιρό, η Microsoft, ανακοίνωσε ότι θα προβεί σε σημαντικές περικοπές, στα πλαίσια αναδιοργάνωσης και εξοικονόμησης σημαντικού χρηματικού ποσού, σε μια προσπάθεια να μπορέσει να συνεχίσει στο ανταγωνιστικό περιβάλλον, όπως αυτό έχει διαμορφωθεί σήμερα. Σύμφωνα με την ίδια, οι περικοπές αυτές έπρεπε να γίνουν, δεδομένου ότι τα Windows Phones διατηρούν χαμηλό μερίδιο αγοράς, ενώ οι συσκευές που πωλούνται είναι περιορισμένες. Το λειτουργικό σύστημα της εταιρείας για φορητές συσκευές, κατέχει μόλις το 3% της παγκόσμιας αγοράς smartphone συσκευών τα τελευταία πέντε χρόνια.

 

Μάλιστα η απόφαση της εταιρείας να εξαγοράσει πριν από μερικά χρόνια τη Nokia, δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, την αύξηση δηλαδή των πωλήσεων και την απήχηση των συσκευών σε ένα μεγαλύτερο καταναλωτικό κοινό. Πράγματι έχουμε δει πολλά αξιόλογα handsets, όπως τα Lumia 920, Lumia 640 και Lumia 640 XL με χαμηλά ποσοστά πωλήσεων.

 

Γιατί όμως, το 97% της αγοράς, δεν δείχνει ενδιαφέρον για τις συσκευές αυτές και επικεντρώνεται σε άλλες εταιρείες, αφήνοντας στη Microsoft το ισχνό ποσοστό του 3%; Γιατί δεν θα αγοράσει κάποιος μια συσκευή της Microsoft; Να είναι η έλλειψη εφαρμογών η αιτία; Θεωρείτε υπεύθυνο τον σχεδιασμό των τηλεφώνων ή μήπως το λειτουργικό απωθεί τους χρήστες; Πιστεύετε ότι η άφιξη των Windows 10 θα καταφέρει να αναστρέψει το αρνητικό κλίμα;

 

Αν λοιπόν ανήκετε στην κατηγορία των χρηστών που έχουν αποφύγει την αγορά μιας Windows Phone συσκευής, γράψτε τους λόγους που σας οδήγησαν σε κάποια άλλη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 378
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι το πιο κλειστό λειτουργικό που υπάρχει και σε περιορίζει στα παντα. Και το iphone είναι κλειστό αλλά γίνετε jailbreak. Στα wp δεν γίνετε τίποτα. Στο 3% θα μείνει και για τα επόμενα 5 χρόνια.
Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιο κλειστό λειτουργικό που υπάρχει και σε περιορίζει στα παντα. Και το iphone είναι κλειστό αλλά γίνετε jailbreak. Στα wp δεν γίνετε τίποτα. Στο 3% θα μείνει και για τα επόμενα 5 χρόνια.

 

Συμφωνώ. Έχει ελάχιστες εφαρμογές και εμφανισιακά δεν μου αρέσει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

Είναι και κλειστό, και περιορισμένο σε ουσιαστικά μόνο μια εταιρία (ms) έχει μερικά μικρά κενά στις εφαρμογές, αλλά πιο σημαντικό.... Δεν έχει κάτι που θα με κάνει να πω whoa, δεν βλέπω δηλαδή κάποιο feature που δεν έχουν τα Android κινητά. Θα πήγαινα σε wp μόνο αν η ίδια η συσκευή είχε κάτι το ιδιαίτερο (πχ η κάμερα του 1020).

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές που πήρα Lumia (το 1020 και το 930) ,ξαναγύρισα τρέχοντας σε Android κι ένοιωσα χωρίς πλάκα ότι πήρα ανάσα. Τόσο μεγάλο ζόρι τράβηξα.

Πολύ κακός σχεδιασμός στις περισσότερες εφαρμογές, με κακή ανάλυση και μπόλικες διαφημίσεις και μάλιστα χωρίς δυνατότητα αγοράς. πχ yahoo mail ,το λιγότερο που θα πω είναι τραγικό.

Έχει βέβαια αρκετές καλές εναλλακτικές, αλλά δεν φτάνουν το επίπεδο του Android.

Εκεί δε που βλαστημησα άσχημα ,ήταν στο browsing .Αθλιο, δοκίμασα ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, κανένας browser δεν φτάνει τις εναλλακτικές των άλλων λειτουργικών.

Από εκεί και πέρα βέβαια είχε και πολλά θετικά, αλλά δυστυχώς τα αρνητικά σε κάνουν να θες να φύγεις. Δε μπορείς να δεις ούτε πραγματικά στατιστικά για την μπαταρία.

Τέλος πάντων, κάποια στιγμή δεν θα έλεγα ΟΧΙ να τα ξαναδοκιμασω ,αλλά νομίζω θα περάσει πολύς καιρός για να ξανακοιτάξω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάποιες απο τις συσκευές τους δεν είναι καθόλου άσχημες, έχω επενδύσει απο το 2010 στο οικοσύστημα του Android, έχω αγοράσει εφαρμογές, έχω όλες τις επαφές μου εκεί, το email μου στο gmail κλπ κλπ. Το να πάω σε Windows Phone σημαίνει μεγάλη ανακατωσούρα την οποία δεν είμαι διατεθιμένος να υποστώ. Επίσης, στο θέμα εφαρμογών είναι πίσω και είναι λογικό, με τόσο μικρό μερίδιο αγοράς θα παίρνει πάντα τις αναβαθμίσεις διμοφιλών εφαρμογών τελευταίο, καθώς και τα διάφορα Ports εφαρμογών αργούν να βγουν ή και δεν βγαινουν καθλολου για WP.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξω το s3 με Lollipop αφού την δουλειά την κάνει;

Δεν έχει κάτι παραπάνω να μου προσφέρει το windows phone.

Άσε που ο κύριος λόγος που δεν πειράματίζομαι με τα wp είναι τα "τουβλάκια"... θέλω πραγματικά εικονίδια,όχι τετράγωνα.

Και ο άλλος λόγος είναι οτι είναι "κλειστό", δεν έχει πολλές απ τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ, αλλά και το ότι μοιάζει στο ios που δεν παραμετροποιείται... όσο το Android.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι ένα περιορισμένο λειτουργικό σύστημα χωρίς το πλήθος εφαρμογών που υπάρχει στο Android και πολύ πιο καθώς και ελάχιστες δυνατότητες για παραμετροποίηση του μενού στα μέτρα του κάθε χρήστη . Να μην αναφέρω για την ύπαρξη εναλλακτικών rom είναι καθαρά προνόμιο του Android !
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ποιότητα και όχι η ποσότητα των εφαρμογών. πολλές εφαρμογές είναι πολύ κατώτερες του android π.χ viber,messenger. όταν βελτιωθεί σε αυτό θα μεγαλώσει πολύ πιστεύω το ποσοστό τους στην αγορά. αναμένουμε 10αρια και βλέπουμε.....
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ηδη μια φορα (ativ s) και εχω εμπειρια απο γνωστους. Λειπουν features, και μαλιστα αυτα που υποτιθεται οτι κανει δε τα κανει σωστα. Αθλια εφαρμογη fb (αφορα πολυ κοσμο σωστα;), ελλειψη πολλων εφαρμογων ακομα στο store, ασυμβατοτητες browser, οι ειδοποιησεις υποσυνθηκες χωλαινουν η δεν ερχονται (οποιας εφαρμογης). Δε θελει πολυ για να μη ξαναπαρω windows οταν δεν κανουν ουτε τα βασικα..
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον αρχάριο, νομίζω το WP είναι η καλύτερη επιλογή... Για κάποιον όμως που θέλει το κάτι παραπάνω, είναι η χειρότερη. Έλλειψη εφαρμογών, αδυναμία απόκτησης πλήρους ελέγχου, ούτε καν full screen wallpaper δε μπορείς να βάλεις...!! Στο "κόβουν" τα tiles! Καλά είναι στο 3%!!!
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν custom rom, δεν τα υποστηρίζει καθόλου η Microsoft, τα αφήνει στο έλεος τους Θεού. Είναι πάρα πολύ δύσκολα στην χρήση, δεν είναι καθόλου παραμετροποιήσιμο για να σε βολεύει στην λειτουργία που θέλεις.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχουν custom rom, δεν τα υποστηρίζει καθόλου η Microsoft, τα αφήνει στο έλεος τους Θεού. Είναι πάρα πολύ δύσκολα στην χρήση, δεν είναι καθόλου παραμετροποιήσιμο για να σε βολεύει στην λειτουργία που θέλεις.

Κάνεις λάθος για την υποστήριξη της ms. Θα δώσει τα Windows 10 σε όλα της τα κινητά μέχρι τώρα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το ερωτημα επρεπε να ειναι: γιατι εχετε αγορασει windows phone και να απευθυνοταν στο 3%, οι λογοι να αγορασεις ειναι πολυ πιο λιγοι απο τους λογους που σε αποτρεπουν απο μια αγορα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το ερωτημα επρεπε να ειναι: γιατι εχετε αγορασει windows phone και να απευθυνοταν στο 3%, οι λογοι να αγορασεις ειναι πολυ πιο λιγοι απο τους λογους που σε αποτρεπουν απο μια αγορα :lol:

Σωστό και αυτό. Είτε wp είτε feature phone του 50αρικου το ένα και το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για 2η συσκευη ειναι καλα!! Εχει γινει αξιολογη δουλεια γενικα!! Αλλα τα τουβλακια δεν μου καθονται καλα ωστε να κανω main συσκευη!!
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με βολεύουν καθόλου τα tiles. Προτιμώ να έχω τη δυνατότητα να παραμετροποιώ την αρχική μου οθόνη και να την κάνω όπως βολεύει και αρέσει σ' εμένα. Γενικά θέλω να έχω τη δυνατότητα να πειράζω τα πάντα πάνω στη συσκευή. Καλά, χρυσά τα WP αλλά πολύ κλειστά.
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που γράφουμε αφορά ενα ελάχιστο αριθμό χρηστων σε αυτόν είμαι και εγω, εδω η πλειοψηφία των χρηστών Android δεν ξερει τι ειναι η λεξη Android ποσο μαλλον αμα ειναι λειτουργικο σύστημα γιαυτό και η Google την εβαλε υποχρεωτικά οταν ανοίγει το κινητό να το γράφει μην μιλησω για παραμετροποιηση άγνωστη λεξη σβηνετε ενα εικονίδιο και το πανε στο σέρβις γιατί "χαλασε" το κινητό. Το 3% οφείλεται καθαρά σε λογους μάρκετινγκ και μονο.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, πρέπει να γίνει πιο ανοιχτό, βασικά να προσφέρει άφθονη παραμετροποίηση όποιος θέλει κλειστό λειτουργικό ξέρει που θα το βρει.

Επιπλέον, η ποιότητα των apps πρέπει όχι απλώς να ''ισοφαρίσει'' το android αλλά να το ξεπεράσει.

O βασικός λόγος όμως είναι ότι δεν έχει να δώσει τίποτα παραπάνω, ίσως τώρα με το φημολογούμενο surface phone & την υποστήριξη πένας να δώσει κάτι ιδιαίτερο, ίσως επίσης να έδινε έναν άξιο διάδοχο του 1020, ώστε να προσελκύσει τους φαν της φωτογραφίας

Επίσης, σε ένα πιο εργονομικό/πρωτότυπο σχέδιασμό καθώς και σε ένα αλλαγμένο UI δεν θα έλεγα όχι

 

Ολα αυτα που γράφουμε αφορά ενα ελάχιστο αριθμό χρηστων σε αυτόν είμαι και εγω, εδω η πλειοψηφία των χρηστών Android δεν ξερει τι ειναι η λεξη Android ποσο μαλλον αμα ειναι λειτουργικο σύστημα γιαυτό και η Google την εβαλε υποχρεωτικά οταν ανοίγει το κινητό να το γράφει μην μιλησω για παραμετροποιηση άγνωστη λεξη σβηνετε ενα εικονίδιο και το πανε στο σέρβις γιατί "χαλασε" το κινητό. Το 3% οφείλεται καθαρά σε λογους μάρκετινγκ και μονο.

 

O ελάχιστος αριθμός χρηστών είναι αυτός που ''κατευθύνει'' και τη μάζα.

Αυτούς πρέπει να ικανοποιήσει πρώτα η ms, θέλει να ξεκολλήσει από το 3% & μεις να κερδίσουμε μια πραγματικά αξιόλογη εναλλακτική στο android.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ μια προσπάθεια με το 520. Αντικειμενικά το λειτουργικό είναι σαν dumb phone παρά σαν smart. Αδύνατον να συγκριθεί με ios-android
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε πιο πάνω. Ας μας πει καλύτερα η microsoft γιατί να πάρουμε συσκευή με WP άνω των 150-200 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

για μένα, σαν power user, οι λόγοι είναι εκτός απο την ασχήμια του λειτουργικού, δεν μου προσφέρει τις δυνατότητες του android. custom kernel για καλύτερη μπαταρία και απόδοση, access se shared folders στο pc μου, airdroid για έλεγχο μέσο pc, τορρεντ στο κινητό. για να μην μιλήσουμε για το customizability που φέρνεις το android στα μέτρα σου. και τλευτέο και σημαντικό είναι το Multitask που έχουν τα ανδροιντ. εδώ το static ip που είναι ΠΟΛΫ σημαντικό για μένα ήρθε πριν λίγους μήνες... αν εξέλισσαν τα windows mobile 6.5 θα έιχαν ένα τέλειο λειτουργικό ισάξιο του android την εποχή εκίνη. αλλά πήραν τον δρόμο της apple και τα κλείδωσαν όλα... γιαυτό για μένα η επιλογή είναι πάντα unlocked Κινητά με stock android, η near stock.
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο λαθος το ερωτημα, καποιος μπορει να μην παρει wp γιατι απλα τον βολευει αυτο που εχει τωρα...

 

νομιζω πως το ερωτημα θα ηταν αν ειχε καποιος wp και το αλλαξε, και προσωπικα ειμαι σε αυτη την κατηγορια...

 

εκανα την αποπειρα μου με λουμια 925, το πηρα επειδη απλα η συσκευη μου φαινονταν πανεμορφη και ακομα και τωρα ισως ειναι το πιο ομορφο κινητο που περασε απο τα χερια μου...δε θα σχολιασω τα αρνητικα της συσκευης, αλλα μονο του λειτουργικου τα οποια δε μπορουσα να ανεκτω και τελικα το πουλησα μετα απο 2 μηνες

 

κατ αρχην για να μην αδικος, δεν προλαβα να δοκιμασω τα 8.1 αλλα εμεινα στην 8, ηταν ομως τοσο κουτση που με εδιωξε πραγματικα...

 

προσωπικα το μεγαλυτερο προβλημα ηταν η ελλειψη παραμετροποιησης του λειτουργικου...μπορουσες να επεμβεις ελαχιστα, το κονσεπτ με τα τετραγωνακια day one μου φαινοταν σα να φτιαχτηκε με τη λογικη ''πρεπει να φτιαξουμε κατι που να μη μοιαζει με android και ιοσ''...το οποιο ομως θυσιασε πολλα πραγματα απο τη χρηστικοτητα...

 

επισης αλλο τεραστιο αρνητικο, ελλειψη εφαρμογων...κατ αρχην δεν ειχες εναν browser της προκοπης...ο iinternet explorer ηταν απλα κακος, και δημιουργουσε πολλα προβληματα σε σελικες με πραγματα που δε μπορουσε να φρορτωσει και δεν ειχες και καποιον αλλον αξιοπρεπη να δοκιμασεις...ολες οι κοινες εφαρμογες σε αντροιντ και wp ηταν κουτσουρεμενς, με το κορυφαιο το skype οπου στο αντροιντ μπορουσες να στελνεις πχ αρχεια ενω στο wp νοτ...

 

περιεργα πραγματα με ηχους κλησης, πολλα γενικα μικροθεματακια με τα οποια οκ, θα μπορουσες να συζησεις, αλλα οταν εχεις την ανεση και τα παντα στο αντροιντ, δεν υπαρχει λογος να ανεχτεις τις ιδιαιτεροτητες του wp...προσωπικα ενιωσα ανακουφιση που επεστρεψα στο kitkat, και ενιωσα σα στο σπιτι μου...ολα γινονταν οπως επρεπε να γινουν...

 

θα ηθελα να επιστρεψω προσωπικα σε wp συσκευη, γιατι εχω κουραστει λιγο με το αντροιντ και θελω να δω κατι αλλο...να ειναι ομως αξιος αντικαταστατης και οχι υποκαταστατο χωρις αιτια...μακαρι να κανει την υπερβαση η ms και να δωσει κατι πραγματικα δυνατο στα wp...αλλα και να ακολουθησει μια ιδιαιτερα επιθετικη τιμολογιση ωστε να της ξαναδωσουμε αλλη μια ευκαιρια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...