Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οχι, δεν εχει.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε ειδοποίηση για αναβάθμιση στην 6.7.3.3G beta.

Μάλλον επειδή είχα κάνει εγγραφή στο beta testing.

Μικροδιαφορές βλέπω. Το σημαντικότερο είναι πλέον ότι όταν πατάς να ανεβοκατεβάσεις ένταση, πλέον μπορείς να επιλέξεις ξεχωριστά ένταση μουσικής/κλήσης/ειδοποιήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πως τα πάει;

 

Πριν ποια έκδοση είχες; Γιατί εγώ με την 5.1.12.0G έχω battery drain περίπου 1% / ώρα.

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια όπως πριν. τα έχω όλη μέρα τα πάντα ανοιχτά (wifi/gps/bluetooth/4g) οπότε αναγκαστικά το φορτίζω κάθε μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Έχω μείνει αρκετά πίσω στο θέμα του κινητού και θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.

Έχω σαν λογισμικό το 4.5.4.2U αξίζει να μεταβώ στην 5.1.12.0G ?

 

Θα χρειαστεί να περάσω πρώτα την 4.5.4I που αναφέρεται σε προηγούμνο post ή μπορώ να πάω κατευθείαν στην G?

 

Ευχαριστώ πολύ..

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η οθόνη μου εμφανίζει κόκκινες κάθετες γραμμές όταν ζεσταίνεται και πλέον δεν δουλεύει ένα 30% της οθόνης. Απ'ότι έχω καταλάβει είναι συνηθισμένο πρόβλημα, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς να το διορθώσει (αλλαγή digitizer ίσως)? το έχω αγοράσει εδώ και 1,5 χρόνο περίπου από Κίνα οπότε εγγύηση δε νομίζω να υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Τις κόκκινες γραμμές τις εμφάνισε και σε μένα, αλλά η οθόνη είναι λειτουργική στο 100%.

 

Για τις γραμμές πήγα από ρυθμίσεις- οθόνη-χρωματική θερμοκρασία και έσυρα την μπάρα δυο κλικ προς τα δεξιά, προς το κρύο δλδ και έγινε όπως πριν.

Οι γραμμές εξαφανίστηκαν.

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την είδα αυτή τη λύση αλλά δυστυχώς η μπάρα ρύθμισης της χρωματικής θερμοκρασίας είναι ακριβώς πάνω στο κομμάτι της οθόνης που δεν δουλεύει! :p:p
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν δουλεύει η οθόνη, πας για αλλαγή. Γύρω στο 20αρικο πάνε στο eBay.

 

 

Στάλθηκε από tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες στο link

https://downloads.meizufans.eu/?dir=m2%2Ffirmware%2Fstable

 

εμφανίζεται μία stable 6.0.2.0Υ μπορώ να την περάσω στο δικό μου που έχει την 4.5.4.2U?

 

Η διαδικασία πια είναι?

Πρώτα πρέπει να κάνω αλλαγή id, μετέπειτα wipe data και τέλος clean install ή μπορώ να περάσω κατευθείαν από την μία στην άλλη απλά κάνοντας το update?

Πρέπει να περάσω πρώτα 4.5.4I, μετά να μεταβώ σε πχ 5.1.12.0G και τέλος την 6.0.2.0.Υ?

 

Έχω μπλέξει λίγο τα μπούτια μου.. Οποιαδήποτε βοήθεια / επισήμανση για να μην κάνω πατάτα..

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Η Y είναι κινέζικη, αρα δεν νομίζω πως χρειάζεται να πας σε global και να το γυρίζεις πάλι σε κινέζικη έκδοση. Ασε που δεν πρέπει να είναι και πολύ της προκοπής γενικά η Y.

Διάβασε απο την 36 σελίδα

Καλύτερα να βάλεις μια Α και μετά με αλλαγή Id να πας σε G

 

Περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί το δικό μου το πήρα απο την αρχή με G.

Το Flyme 6 να ξέρεις, δεν θα είναι android 6, αλλά πάλι 5.1.

 

Χρόνια Πολλά. Χριστός Ανέστη!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παίδες. Αποφάσισα και πέρασα την 6,0,2,0Υ. Την έχω εδώ και δύο βδομάδες και μπορώ να πω ότι έχω μείνει ικανοποιημένος.

 

Είναι smooth, δεν έχει πρόβλημα με καμία είδους ειδοποίηση αρκεί να κάνεις unfreeze το security, το μόνο που έχω διαπιστώσει είναι ότι για να δουλεύει το Yahoo Weather πρέπει να τρέξει σαν ανοικτή εφαρμογή όπως και το Data Manager.

Α! Είχα και ένα μικρό πρόβλημα με το Alarm X Clock αλλά το κατάργησα γιατί και το μαμά πλέον είναι πολύ καλό.

 

Πλέον στις γραμμές ειδοποιήσεων εμφανίζονται κανονικά όλα τα εικονίδια χωρίς να βγαίνει το σήμα του άπειρου.

Βελτίωση υπάρχει και στο θέμα μπαταρίας.

 

Προσπαθώ να ανεβάσω screenshots αλλά συνέχεια μου βγάζει αυτό.

S70508-133844.jpg: Exceeds forum quota by 79,2 KB.

Περίληψη των συνημμένων αρχείων του μέλους sisx1: 330,4 KB

 

Αν μπορεί κάποιος φίλος να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
η οθόνη μου εμφανίζει κόκκινες κάθετες γραμμές όταν ζεσταίνεται και πλέον δεν δουλεύει ένα 30% της οθόνης. Απ'ότι έχω καταλάβει είναι συνηθισμένο πρόβλημα, αλλά έχει δοκιμάσει κανείς να το διορθώσει (αλλαγή digitizer ίσως)? το έχω αγοράσει εδώ και 1,5 χρόνο περίπου από Κίνα οπότε εγγύηση δε νομίζω να υπάρχει.

 

Εμενα ραισε στη γωνια η οθόνη οποτε θέλει αλλαγη. Βρήκα μια εδω αλλά λέει ότι είναι μομο για το μοντέλο Meizu M2 mini (Model M578H) και κανει μονο για αυτό.

 

Το ερωτημα μου είναι από που θα δω τι μοντέλο ειναι το δικό μου. Ξερει κανείς ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας ρυθμίσεις και τέρμα κάτω " σχετικά με το τηλέφωνο " .

Εκεί , στις λεπτομέρειες θα δεις το μοντέλο.

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια αν μπορείτε βέβαια..

 

Έχει προκύψει το εξής τρελό.

 

'Οταν πατάω να κλείσει η οθόνη, κλείνει κανονικά και το κινητό απενεργοποιείτε.

Το ίδιο κάνει κι όταν κλείνει αυτόματα η οθόνη, απενεργοποιείτε πλήρως και πρέπει να το ενεργοποιήσω εγώ πάλι.

Με μόνιμα αναμένει οθόνη δεν έχει πρόβλημα.

Όταν είναι στην φόρτιση και πάλι δεν το κάνει κι ας είναι κλειστή ο οθόνη κανονικά, είτε από μένα είτε από το auto lock.

 

Έψαξα όλες τις ρυθμίσεις μήπως έχω πειράξει κάτι αλλά μου φαίνονται σωστές.

Πέρασα εκ νέου το flyme χωρίς αποτέλεσμα.

Έκανα clear data και ξανα πέρασμα flyme αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Μήπως έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

6.0.2.0Y είναι το δικό μου

 

Όσο είχα την 4 δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

6.0.2.0Y είναι το δικό μου

 

Όσο είχα την 4 δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα

 

Παίδες έχουν αρχίσει και με πιάνουν τα νεύρα μου.

 

Πέρασα την 6.1.0.0Υ που μου ήρθε ΟΤΑ. το πρόβλημα δεν διορθώθηκε

Πέρασα την 6.7.5.23Υ beta, το ίδιο.

Γύρισα σε G, πέρασα 5.1.12G, το ίδιο

Αυτή την στιγμή έχω την 6.7.4.11G και πάλι το ίδιο.

 

Όλες με clear data, έκανα και factory reset.

 

Μήπως τελικά είναι hardwar-ικό το πρόβλημα και όχι software?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχουν αρχίσει και με πιάνουν τα νεύρα μου.

 

Πέρασα την 6.1.0.0Υ που μου ήρθε ΟΤΑ. το πρόβλημα δεν διορθώθηκε

Πέρασα την 6.7.5.23Υ beta, το ίδιο.

Γύρισα σε G, πέρασα 5.1.12G, το ίδιο

Αυτή την στιγμή έχω την 6.7.4.11G και πάλι το ίδιο.

 

Όλες με clear data, έκανα και factory reset.

 

Μήπως τελικά είναι hardwar-ικό το πρόβλημα και όχι software?

 

την

Flyme OS 6.1.0.0 stable την έχεις δοκιμάσει ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

την

Flyme OS 6.1.0.0 stable την έχεις δοκιμάσει ?

 

Την δοκίμασα.. Όσον αφορά το πρόβλημα μου δεν διορθώθκε..

 

Σαν εμπειρία χρήσης είναι σαν την 6.0.2.0 , πολύ καλή

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφεις για πρόβλημα hardware δείχνει, αλλά μπορεί να είναι και τίποτα κουλό, που δεν πάει ο νους σου.

 

Εμένα χθες δεν άνοιγε με τίποτα η οθόνη κλειδώματος. Με το που την άγγιζα μου έγραφε , να μην καλύπτω το πάνω μέρος της οθόνης, αλλά δεν έκανα κάτι τέτοιο.

Επίσης δεν λειτουργούσε η χειρονομία που είχα ορίσει για να το ανοίξω, η οποία προκαλεί και δόνηση την στιγμή που τη κάνεις.

Γιοκ δόνηση , γιοκ αφύπνιση με χειρονομία, γιοκ ξεκλείδωμα με σύρσιμο.

Εγκεφαλικό κόντεψα να πάθω.

 

Κάποια στιγμή κατάφερα να μπω και έκανα επανεκκίνηση, άλλαξα χειρονομία και ότι άλλο περνούσε από το μυαλό μου.

Τίποτα δεν διόρθωνε το πρόβλημα.

 

Τι ήταν;;;

Το tempered glass!

6 μήνες φορεμένο χωρίς πρόβλημα και να που ξαφνικά με έκανε να λαχταρίσω.

Με το που το ξεκόλλησα , όλα ξανά νορμάλ.

 

 

Στάλθηκε από το m2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα φιλος μου επαθε το εξης ενω του ηρθε αναβαθμιση κολλησε στην αναβαθμιση ενω ειχε αρκετη μπαταρια πανω απο 80% και του κολλησε μαλλον μπρικαρε. Αναβει και σβηνει μονο στο Logo της Meizu...καποια βοηθεια να του περασουμε rom με flash η fastboot??? Υπαρχει???Κριμα ειναι καινουριο τηλεφωνο αγρατζουνιστο.

 

Προσπαθω να του περασω την ρομ οπως περιγραφει πατωντας μετα δυο κουμπια vol + και Power αλλα μετα απο το γεμισμα της μπαρας μου βγαζει firmware ocurupt....Κατι τετοιο...τελος παντων.....ρομ κατεβασα απο την επισημη σελιδα της flyme os....για το m2 Δοκιμασα και με flash με flash tool τιποτα .....καμια ιδεα αλλιως παει για πεταμα....

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

προφανως κατεβασες εκδοση G και το κινητο ειναι αγορασμενο απο Κινα και σε βγαζει firmware corrupt

κατεβασε μια κινεζικη εκδοση Α ας πουμε και με τον ιδιο τροπο προσπαθησε να την περασεις και μετα με αλλαγη id του περνας και μια εκδοση G

Link to comment
Share on other sites

προφανως κατεβασες εκδοση G και το κινητο ειναι αγορασμενο απο Κινα και σε βγαζει firmware corrupt

κατεβασε μια κινεζικη εκδοση Α ας πουμε και με τον ιδιο τροπο προσπαθησε να την περασεις και μετα με αλλαγη id του περνας και μια εκδοση G

 

και που θα βρω τετοια rom? Γιατι εγω την κατεβασα απο εδω http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=18&type=1http://www.flymeos.com/firmwarelist?modelId=18&type=1

 

Τελικα βρηκα αυτη την σελιδα εδωhttps://boycracked.com/2017/02/12/official-meizu-m2-mini-stock-rom-firmware/

απο την οποια κατέβασα την τελευταία Α εκδοση Meizu M2 Mini Flyme OS 4.5.4.2A εκανε κανονικα την διαδικασια τωρα ειναι εδω και ωρα στο μπλε εικονιδιο flyme με το συνεφφάκι...και αναμένω.....Κανει αρκετή ωρα μαλιστα το εχω πανω απο 5 λεπτο.....Μετα προτείνεις να βαλω μια G οπως ειπες?Εχει ελληνικα αυτή κανονικα? και πως γινετε αυτο με αλλαγη id? εχει καποιον οδηγό????Γιατι στην πρωτη σελιδα δείνει μονο τον οδηγό για την αλλαγη σε International I.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...