Jump to content

OnePlus 2


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Έγιναν μεταφορές συζητήσεων τόσο αυτές για τις θήκες (στο θέμα των αξεσουάρ) όσο και αυτές για την αγορά της συσκευής (στο αντίστοιχο θέμα).

 

Επίσης, να θυμίσω ότι εδώ συζητάμε για τη συσκευή του τίτλου, ως εκ τούτου αν θέλετε να συγκρίνετε συσκευές απευθύνεστε στον κατάλληλο χώρο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέος στην παρέα. Έχω θέμα με την αυτόματη φωτεινότητα. Είναι κατι που συμβαίνει η έτυχε σε μένα? Αυξομειωνεται ή ένταση όταν την έχω χαμηλά. Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νέος στην παρέα. Έχω θέμα με την αυτόματη φωτεινότητα. Είναι κατι που συμβαίνει η έτυχε σε μένα? Αυξομειωνεται ή ένταση όταν την έχω χαμηλά.

 

Αυξομειώνεται η ένταση όταν την έχεις χαμηλά ή όταν την έχεις στο αυτόματο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου ήρθε ένα κουπόνι για 50$ μείον στο Oneplus 2. Εγώ δεν θα το χρησιμοποιήσω και είναι transferable. Αν ενδιαφέρεται κάποιος με ενημερώνει με πμ να του το δώσω (χωρίς αντίτιμο εννοείται).
Link to comment
Share on other sites

Αυξομειώνεται η ένταση όταν την έχεις χαμηλά ή όταν την έχεις στο αυτόματο;

Είναι στο αυτόματο, αλλά μπορώ να την αυξομειώσω παρόλο που είναι.

Το παρατηρώ κάτω από σκοτάδι η πολύ χαμηλό φωτισμό. Και όταν μειώνω και τη μπάρα στο ένα τέταρτο περίπου. Δεν κρατιέται σταθερή. Ο αισθητήρας σα να μη λειτουργεί καλά σε σχέση με nexus 5 που έχω δίπλα η της γυναικας τοmeizu m1 note. Του έκανα calibration και κάπως καλύτερα νομίζω. Όταν ανεβάζω τη φωτεινοτητα είναι Οκ πάντως.

PS

Έφτιαξε φαίνεται...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραίο τηλέφωνο smooth εμπειρία. Η Official rom δεν υπάρχει διαθέσιμη επίσημα?

Edited by parisp82
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπική άποψη και επειδή έχω και το zuk z1 οποίος είναι να πάρει oneplus 2 ας προτιμήσει το zuk.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπική άποψη και επειδή έχω και το zuk z1 οποίος είναι να πάρει oneplus 2 ας προτιμήσει το zuk.

Σε τι υπερέχει δηλαδή?

Σε κάμερα είναι υποδεέστερο από συγκριτικά που έγιναν σε χαμηλό φως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπική άποψη και επειδή έχω και το zuk z1 οποίος είναι να πάρει oneplus 2 ας προτιμήσει το zuk.

 

Πες μας και το λόγο ρε Καρντάση, όχι να πετάμε μια ρουκέτα έτσι, να στοιχειοθετήσεις αυτό που λες.

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσωπική άποψη και επειδή έχω και το zuk z1 οποίος είναι να πάρει oneplus 2 ας προτιμήσει το zuk.

 

Αν ελεγες για το oneplus one, θα το καταλαβαινα. Για το 2 ομως, προσπαθω να σκεφτω γιατι το λες αυτο, οταν το 2 ειναι πολυ ανωτερο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχοντας και τα 2 τηλέφωνα και σε τιμές όπως ήταν πριν 3 βδομάδες δεν αξιζε η διαφορά. Τωρα σαν σύγκριση το και τα 2 στην καθημερινή χρήση είναι το ίδιο καλά με το oneplus 2 να κερδίζει στην οθόνη και λίγο την κάμερα. Σε τεχνικά χαρακτηριστικά ενώ είναι ανώτερο το opo2 δεν φενετε καν η διαφορά. Σε μπαταρία δεν συγκρίνεται το zuk βγάζει άνετα 2 μέρες ενώ με το oneplus μια με το ζόρι. Και όπως είπα προσωπική άποψη. Βέβαια τώρα η τιμή του oneplus έπεσε οπότε είναι μεγαλύτερο δίλημμα αλλά για έναν που θέλει να βγάλει την μέρα το zuk σίγουρα κερδίζει.

Να πω ότι σήμερα φλασαρα custom rom και περιμένω να δω πως θα πάει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα εκπτωτικό κουπόνι για το OP2. Όποιος θέλει πραγματικά να το χρησιμοποιήσει για να αγοράσει το OP2 ας μου στείλει πμ.

 

Edit: Δόθηκε το κουπόνι.

Edited by Kozi0
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κουπόνι παιδιά για το OP2 για ένα φίλο μου, αν υπάρχει στείλτε μήνυμα

xiaomi Redmi Note 3 PRO

TV BOX CS918II

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μοντελο A2001 (κινεζικη εκδοση) θα εχει κανενα θεμα στην ελλαδα? (Συχνοτητες 4g, κατι για μη υποστηριξη dual sim που ακουγεται κλπ)

Ευχαριστω πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ένα εκπτωτικό κουπόνι για το OP2. Όποιος θέλει πραγματικά να το χρησιμοποιήσει για να αγοράσει το OP2 ας μου στείλει πμ.

 

Edit: Δόθηκε το κουπόνι.

 

Τι αξιας ηταν το κουπονι αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το μοντελο A2001 (κινεζικη εκδοση) θα εχει κανενα θεμα στην ελλαδα? (Συχνοτητες 4g, κατι για μη υποστηριξη dual sim που ακουγεται κλπ)

Ευχαριστω πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι αξιας ηταν το κουπονι αν επιτρεπεται?

Για το A2001 ναι δεν είναι συμβατό με κάποια Ευρωπαϊκά δίκτυα 4G τουλάχιστον, δεν ξέρω για τα 2G και 3G. Και επίσης κάτι παίζει και τα imei των καρτών Sim που βλέπει μόνο 1 ενώ κανονικά τα A2003 βλέπουν 2 imei ξεχωριστά για κάθε κάρτα sim. Επίσης έχει πάνω την hydrogen OS και όχι την oxygen που έρχονται τα Ευρωπαϊκά.

 

Για το κουπόνι ήταν αξίας 50$ ή το ανάλογο σε €.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω κατι αλλα μη γελασετε... Αξιζει να φυγω απ το Galaxy S6 μου και να παω σε oneplus two;

Και ναι και όχι...

Εγώ πάντως ανάμεσα στα 2 επέλεξα το OP2 και δεν μπορώ να πω πως το μετάνιωσα. Ίσα ίσα η εμπειρία μου μέχρι στιγμής είναι καλύτερη από τα 2 προηγούμενα samsung που είχα (omnia 2 και S4). Βέβαια από specs, αν εξαιρέσεις την ram, είναι καλύτερο το S6. Από υποστήριξη σε αναβαθμίσεις πιστεύω θα είναι σε καλύτερη μοίρα το OP2 παρόλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην παρούσα φάση ή ομάδα του oxygen os.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ειχα το oneplus 2 απο την πρωτη στιγμη που βγηκε και το εδωσα αμεσως γιατι ειχε χαλια καμερα, ειχε μικροκολληματα και καθυστερησεις και η οθονη του απογοητευτικη. Το oneplus one που ειχα ηταν πολυ καλυτερο. Δεν ξερω αν μεχρι τωρα εχει βελτιωθει με updates...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ήδη το galaxy s6 τοτε για τον μονο λόγο που αξίζει να το αλλάξεις είναι αν δεν σου αρέσει εμφανισιακά ή αν έχεις τίποτα προβλήματα με το samsung. Διαφορετικά δεν αξίζει μιας και είναι στο ίδιο επίπεδο αυτα τα 2 smartphones σε specs. Κάπου υπερτερεί το OP2 και κάπου αλλού το s6.

 

Αν όμως δεν έχεις το s6 και είσαι μεταξύ αυτών των 2 ή θέλεις για τον Α ή Β λόγο να αλλάξεις το κινητό σου τότε προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις 650 ευρώ για να αγοράσεις το s6 ή κάποιο άλλο υποτιθέμενο flagshipkiller από την στιγμή που με 350 ευρώ πλέον παίρνεις το OP2. Θεωρώ ότι σε specs είναι στα ίδια επίπεδα αυτά τα 2 με ένα μικρό πλεονέκτημα στο OP2 μιας και έχει μεγαλύτερη Ram, καλύτερη κάρτα γραφικών , καλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη , dual sim , πιο premium κατασκευή και εμφάνιση, και όλα αυτά με 300 ευρώ λιγότερα...

 

Εγώ πάντως δεν θα έπαιρνα άλλο κινητό πέραν του oneplus 2 και του oneplus x λόγο value for money και μόνο. Το μόνο κινητό που θεωρώ ότι αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα από ότι το oneplus 2 είναι το nexus 6P μόνο και μόνο επειδή είναι nexus και έχεις όλο αυτό το customization με το android και προφανώς ότι custom rom θέλεις και πάντα την τελευταία έκδοση android από την ίδια την google.

 

Όσον αφορά την σύγκριση με OPO vs OP2 έχω να πώ ότι δεν τίθεται θέμα για αυτό. Το OPO εν έτος 2014 ήταν ότι καλύτερο υπήρχε αλλά πλέον το OP2 είναι αρκετά καλύτερο. Στο μόνο που πάσχει μεχρι στιγμής το OP2 είναι οι custom roms και οι αναβαθμίσεις μιας και πλέον δεν υποστηρίζεται από την cyanogen.

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση, το s6 τώρα κανει 390 ευρώ.

Sorry το μπέρδεψα με το edge. Όμως το 32άρι κάνει 390. Το 64άρι κάνει 520 που και πάλι είναι μία διαφορά από τα 345 έτσι???

Και για το oneplus2 μιλάμε για 64 gb όχι 32 gb. Για να συγκρινουμε και όμοια πράγματα. Διαφορετικά θα πρέπει να το βάλουμε στα συν του Oneplus 2 και αυτό...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η κάμερα ξεχωρίζει στο s6, αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός το opt είναι μονόδρομος και όχι μόνο λόγω της τιμής του.
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

Και η camera του op2 μια χαρά είναι. Δεν το έχω συγκρίνει σε νυχτερινές λήψεις αλλά σε καλό φωτισμό δεν μπορείς να διακρίνεις διαφορά από ένα s6 edge που τα έχω συγκρίνει. Συν ότι το op2 έχει και το Lazer autofocus και εστιάζει πιο γρήγορα και πιο σωστά εκεί που θέλεις. Πολύ εξυπηρετικο feature. Καμία μου φωτογραφία δεν είναι θολή. Όλες αστιαζουν γρήγορα και αυτόματα εκεί που θέλεις χωρίς να σε απασχολεί. Κατά τα άλλα στα βασικα specs είναι το ίδιο και καλύτερο το op2 με μια εξαίρεση την οθόνη που στο s6 είναι αυτή που κατά την γνώμη μου αξίζει περισσότερο γιατί πέρα από τα χρώματα για amoled καταναλώνουν και λιγότερο ρεύμα για αυτό και η καλύτερη ενεργειακή κατανάλωση παρόλο που έχει πολύ μικρότερη μπαταρία από ότι το op2. Στα άλλα βασικά χαρακτηριστικά με εξαίρεση τον επεξεργαστή που έχουν τον ίδιο σε κάρτα γραφικών, ram, μπαταρία, dual sim και socket υπερτερεί κατά την γνώμη μου το op2. Μετά αυτό που έχει παραπάνω το s6 είναι η ασύρματη φόρτιση το nfc και κάτι φρού φρού και αρώματα που για κάποιον που τα έχει ανάγκη καλά είναι αλλά ζεις και χωρίς αυτά.
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής δεν έχω δει πιο ποιοτικό βίντεο από το 1080p 60fps του galaxy s6. Μακάρι να δώσουν αυτή την λειτουργία και στο OP2 με το marshmallow να δούμε μια άσπρη μέρα γιατί το βίντεο του OP2 θα το χαρακτήριζα μέτριο με αρκετά σπασίματα στην εγγραφή.
Link to comment
Share on other sites

Σε 4Κ όλα τα video έχουν τέλεια ανάλυση. Άλλωστε και οι ταινίες στο Hollywood σε 4Κ γυριζονται αλλά ασφαλώς με καλύτερους φακούς και αισθητήρες. Είναι αλήθεια ότι στο op2 κάνει σπασίματα όταν τραβάς 4K αλλά αυτό είναι θέμα software και όχι θέμα hardware. Γενικά παρόλο που το op2 παίρνει σταθερά κάθε μήνα και από μια αναβάθμιση με εξαίρεση τώρα που περιμένουμε marshmallow, στο Android η ομάδα του oneplus δεν τα καταφέρνει αρκετά καλά με αποτέλεσμα να έχει αρκετά bugs καθώς και να κολλάει το κινητό αρκετά συχνά. Ελπίζω όμως ότι μόλις αναβαθμιστεί σε marshmallow θα λυθούν τουλάχιστον τα πιο σημαντικά bugs. Επίσης θα ανοίξει ο δρόμος για τις custom roms που εκεί θα δώσει άλλον αέρα στο op2. Έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα. Πάντως υπερθέρμανση στο κινητό δεν έχω παρατηρήσει κάτι σημαντικό πάρα μόνο όταν παίζω κανένα παιχνίδι που θερμενεται λίγο αλλά όχι σε ανησυχητικό επίπεδο ή σε σημείο να κολλάει. Επίσης η μπαταρία με κανονική χρήση και χωρίς παιχνίδια και να απενεργοποιω το 4g και το WiFi οπότε δεν το χρειάζομαι και χωρίς να χαζεύω στο κινητό μου έχει βγάλει μέχρι και 5-6 μέρες. Έχω και screenshoot για τους απιστους. Αλλά με όλα ανοιχτά μόνιμα και με 2 κάρτες μου βγάζει 2 μέρες το πολύ
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...