Jump to content

OnePlus 2


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω οτι σήμερα πλέον μπορούμε να έχουμε νήμα για το OnePlus 2

 

Διαθέσιμο από 11 Αυγούστου 2015, στα 339€ (3Gb ram / 16Gb rom) & 399€ (4Gb ram / 64Gb rom)

 

Επίσημη σελίδα

 

Κυρια Χαρακτηριστικά

Οθόνη: 5,5 ίντσες, 1080p Full HD (1920 x 1080 pixel), 401 PPI, Corning© Gorilla© Glass

Λειτουργικό Σύστημα: OxygenOS βασισμένο στο Android 5.1

CPU: Επεξεργαστής 64-bit Qualcomm© Snapdragon™ 810 με οκταπύρηνα CPU 1,8 GHz

GPU: Adreno™ 430

RAM: 4 GB/3 GB LPDDR4

Αποθηκευτικός χώρος: 64 GB/16 GB eMMC v5.0

Συνδεσιμότητα: GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz, WCDMA: Bands: 1/2/5/8, FDD-LTE: Bands: 1/3/5/7/8/20

Wi-Fi: Wi-Fi διπλής ζώνης: 2,4 GHz 802.11b/g/n και 5 GHz 802.11a/n/ac

Bluetooth: Bluetooth 4.1

Τοποθεσία: Εσωτερική κεραία GPS + Ψηφιακή πυξίδα GLONASS

Μπαταρία: Ενσωματωμένη επαναφορτιζόμενη μπαταρία 3.300 mAh LiPo

Μεγ. SAR: Head: 0.428 W/kg, Body: 0.205 W/kg

 

 

Main Camera> Αισθητήρας: 13 megapixel (1,3 um), 6 φακοί για την αποφυγή παραμορφώσεων και χρωματικών λαθών, OIS, Εστίαση με λέιζερ, Φλας Dual-LED, Διάφραγμα f/2.0

Μπροστινή Κάμερα: 5 megapixel – Χωρίς παραμόρφωση

Video: Ανάλυση βίντεο 4K, Slow Motion: 720p video στα 120 fps

 

SIM: 2 υποδοχές - Nano SIM (DSDS)

Διαστάσεις: 151,8 x 74,9 x 9,85 mm

Βάρος: 175γρ

 

impress-img.png

Edited by asot
update

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.Καλος σας βρήκα στο νέο θρεντ. Εν αναμονή προσκλησεων... Όποιος πάρει πρόσκληση και δεν την θέλει η δεν μπορεί λόγο τραπεζών να την αξοιοπηησει ας μου την δώσει.
Link to comment
Share on other sites

399 +20 τα μεταφωρικα λοιπον το 64gb πιστευω ειναι πολλα κριμα και εψαχνα dual sim στα 300-350$
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

399 +20 τα μεταφωρικα λοιπον το 64gb πιστευω ειναι πολλα κριμα και εψαχνα dual sim στα 300-350$

Asus zenfone 2. Για εκεί πήγενε. Αυτό θα επερνα αλλά επειδή έχω χόμπι το flash πάω σε o+.

Link to comment
Share on other sites

Asus zenfone 2. Για εκεί πήγενε. Αυτό θα επερνα αλλά επειδή έχω χόμπι το flash πάω σε o+.

 

το ειχα δει κι αυτο αλλα εχει μεγαλο θεμα με την μπαταρια καποιο bug :(

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι lollipop έχουν θέμα με μπαταρία. Εγώ με το o+ είμαι κάτω 30% σε αυτονομία. Όσο για την Asus πιστεύω κάνει μεγάλη προσπάθεια με πολλές αναβαθμίσεις. Το μόνο που με χαλάει στο o+ 2 είναι ότι δεν έχει Quick charge.
Link to comment
Share on other sites

15,2 Πόντους μήκος??? Παντόφλα ολκής...........

Τα περισσότερα 5.5" τηλέφωνα έχουν μήκος γύρω/πάνω από 15 εκατοστά...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακό αλλα δεν πιστευω να κανει το μπαμ που έκανε το πρώτο.Εμενα με φρενάρει η oxygen και λιγοτερο ο 810.Αν ασχοληθουν οι developers θα το πάρω όπως και το πρώτο

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Η ουσιαστική βελτίωση είναι ο 810 και αυτό αν δεν έχει προβλήματα υπερθέρμανσης. Δεν είναι κακό κινητό, το αντίθετο. Απλά είναι ακριβότερο και ο ανταγωνισμός (π.χ. asus) έχει πλέον αυξηθεί. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει την επιτυχία και τη ζήτηση του πρώτου. Αν τα έβαζαν όλα αυτά πάλι στα 300Ε τότε ναι θα έκανε μπαμ.

 

Τέλοσπάντων είναι μια τίμια πρόταση, αλλά οχι ξεχωριστή όπως το πρώτο.

Εύχομαι καλές πωλήσεις στη oneplus. (Μη γίνει καμιά στραβή και μείνουμε ξεκρέμαστοι και εμείς με το One).

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε εάν και σε αυτό δεν χάνετε η εγγύηση εάν το φλασαρουμε;
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι αντάξια του one. Αν δεν έχει τις παιδικές ασθένειες του προγονου του, θα εδραιωσει την oneplus.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

στο one αν θυμαμαι καλα λεγανε, ακομα και πριν ανακοινωθει, λιγες λιγες τις χωρες στις οποιες θα πρωτοκυκλοφορισει. εχουμε καμια ιδεα για το αν θα ερχεται ελλαδα το two? αν δηλαδη μια προσκληση αρκει για να το στειλουν επιτοπου εδω
Link to comment
Share on other sites

στο one αν θυμαμαι καλα λεγανε, ακομα και πριν ανακοινωθει, λιγες λιγες τις χωρες στις οποιες θα πρωτοκυκλοφορισει. εχουμε καμια ιδεα για το αν θα ερχεται ελλαδα το two? αν δηλαδη μια προσκληση αρκει για να το στειλουν επιτοπου εδω

Εφοσον πλεον "εδραιώθηκε" σύστημα αποστολών, δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Απλώς, τα ταχυδρομικά για Ελλάδα είναι λίγο "ακριβότερα" απ΄ ότι πχ στην Γερμανία (με ίδια όμως τιμή πώλησης)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

fm radio? Υπάρχει;

Το gsmarena λέει πως υπάρχει.

Είναι φήμες;

Edited by lemonis
Samsung Galaxy Note10 Lite owner
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα

 

  • FM radio
  • NFC
  • Dual SIM Dual Active (μάλλον για αρνητικό το κόβω - γράφει DSDS, δλδ Dual SIM Dual Standby - νομίζω!)

δεν ξεκαθάρισαν (επίσημα) εκτιμώ...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

οι διαστάσεις του ΟΡ1 152.9 x 75.9 x 8.9 mm Βάρος: 162 gr

οι διαστάσεις του ΟΡ2 151,8 x 74,9 x 9,85 mm Βάρος: 175gr.

 

Ελάχιστα πιο μικρό και πιο στενό, ελάχιστα πιο παχύ όμως και λίγο βαρύ θα το έλεγα. Συγκριτικά με το περσινό. Τώρα στα τεχνικά χαρακτηριστικά θα το συγκρίνουμε με τις φετινές ναυαρχίδες. Δύσκολα θα κάνει την επιτυχία του περσινού μοντέλου όχι γιατί δεν είναι καλό απλά ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος,άργησε και λίγο να το βγάλει και οι τιμές στα υπόλοιπα έχουν πεσει. Βγαίνει και η ναυαρχίδα της μοτορόλα σε καλή τιμή από ότι άκουσα..Υπάρχει το Ρ8 στα 450 τώρα. Το G4 θα πεσει και άλλο μέχρι να περιμένουμε το ΟΡ2 να το πάρουν πρώτα οι dev κλπ. Εγώ δεν παίρνω ποτέ κινητό από τις πρώτες παρτίδες. Για ευνόητους λόγους. Τώρα καθαρά για το κινητό έχει χαρακτηριστικά που αξίζουν τα 400 είναι τίμιο. Αλλά θεωρώ περιττό τα 4g ram. τα 16g αποθηκευτικού χώρου είναι λίγα και σε αναγκάζουν να πας στο μοντέλο με τα 64. Μπορούσαν να έχουν 32 και 64. Αν η κάμερα είναι μέσα στις 3πρώτες θα το εχω στα υπόψιν για αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον πλεον "εδραιώθηκε" σύστημα αποστολών, δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Απλώς, τα ταχυδρομικά για Ελλάδα είναι λίγο "ακριβότερα" απ΄ ότι πχ στην Γερμανία (με ίδια όμως τιμή πώλησης)

Βασικά το θέμα είναι άλλο.... Με τα capital controls τι θα γίνει? Μέχρι να ανοίξουν οι συναλλαγές με το εξωτερικό για όλους και χωρίς όριο, μόνο αν κανείς έχει άτομο που ζει εξωτερικό θα μπορεί να παραγγείλει.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια , ωραίο το νεο oneplus (με ενα μεγαλο ερωτηματικό για την αυτονομία, που είναι ένας απο τους λόγους που λατρεύω το πρωτο), αλλά η ελλειψη quick charging τεράστιο μείον... Τουλαχιστον για εμένα. Χρειαζεται 3,5 h για να φορτίσει απο το 0 στο 100, σύμφωνα με τα λεγόμενα της ιδιας της one plus. Απλα τραγικό.

Είναι λογος μη αγοράς για εμένα αυτό. Η μονη μου ελπίδα είναι μήπως δοθεί με κανένα software update, όπως συνέβη και στο g4, αλλά δεν το κόβω... :(

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια , ωραίο το νεο oneplus (με ενα μεγαλο ερωτηματικό για την αυτονομία, που είναι ένας απο τους λόγους που λατρεύω το πρωτο), αλλά η ελλειψη quick charging τεράστιο μείον... Τουλαχιστον για εμένα. Χρειαζεται 3,5 h για να φορτίσει απο το 0 στο 100, σύμφωνα με τα λεγόμενα της ιδιας της one plus. Απλα τραγικό.

Είναι λογος μη αγοράς για εμένα αυτό. Η μονη μου ελπίδα είναι μήπως δοθεί με κανένα software update, όπως συνέβη και στο g4, αλλά δεν το κόβω... :(

 

Ακριβως αυτο ειναι λογος που δεν εχουμε deal απο την δικη μου πλευρα.ειναι σημαντικο να φορτιζει γρηγορα

Βαλε και το οτι στα 400€ ειναι κοντα σε συσκευες οπως Μ9/s6 (στην ιταλια παραεισαγωγης 480 και 449€ αντιστοιχα)

Βαλε και το οτι ο 810 ειναι 20nm και εχεις την απαντηση μου

 

Θα το δω ,ισως το παρω,ομως δεν θα το κρατησω.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως κι εδώ, μετά από 2 One πήγα στο Nexus 6 που είμαι και τώρα. Για τον SD810 δε μπορώ να εκφέρω άποψη αν δε δω τα πρώτα review. Ωστόσο, μετά το Turbo Charging που έχει το Nexus δε ξαναπάω σε συσκευή χωρίς αυτό. Ίσως πάρω το Two για δοκιμή περισσότερο με custom roms, αλλά δύσκολα το βλέπω να το κρατώ μόνο και μόνο λόγω φόρτισης (κάνω μία το βράδυ και μία στο μέσον της ημέρας).

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, καλά νέα. Μπορεί να μην έχει quick charging αλλά φορτίζει πλήρως σε 2 ωρες και κάτι λεπτα και όχι σε 3 ώρες και 20 λεπτα, που ηταν η αρχική εκτιμηση. Μεγάλη βελτίωση! Φαίνεται οτι η αρχική εκτιμηση είχε γίνει με λάθος φορτιστη.

Εχω αναθαρεψει τώρα κάπως, και αν καταφέρω να βρω πρόσκληση, θα το πάρω σίγουρα :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο ειναι λογος που δεν εχουμε deal απο την δικη μου πλευρα.ειναι σημαντικο να φορτιζει γρηγορα

Βαλε και το οτι στα 400€ ειναι κοντα σε συσκευες οπως Μ9/s6 (στην ιταλια παραεισαγωγης 480 και 449€ αντιστοιχα)

Βαλε και το οτι ο 810 ειναι 20nm και εχεις την απαντηση μου

 

Θα το δω ,ισως το παρω,ομως δεν θα το κρατησω.

 

Βρε παιδια , ωραίο το νεο oneplus (με ενα μεγαλο ερωτηματικό για την αυτονομία, που είναι ένας απο τους λόγους που λατρεύω το πρωτο), αλλά η ελλειψη quick charging τεράστιο μείον... Τουλαχιστον για εμένα. Χρειαζεται 3,5 h για να φορτίσει απο το 0 στο 100, σύμφωνα με τα λεγόμενα της ιδιας της one plus. Απλα τραγικό.

Είναι λογος μη αγοράς για εμένα αυτό. Η μονη μου ελπίδα είναι μήπως δοθεί με κανένα software update, όπως συνέβη και στο g4, αλλά δεν το κόβω... :(

 

είμαι κάτοχος του zenfone 2 το οποίο έχει γρήγορη φόρτιση. Είναι αρκετό βολικό, ΑΛΛΑ θεωρώ ότι δεν κάνει καλή φόρτιση.

Όσες φορές έχω φορτίσει το κινητό μου με άλλον φορτιστή που δεν έχει την γρήγορη φόρτιση η μπαταρία κρατάει σημαντικά παραπάνω. Θέλω να πω ότι ΙΣΩΣ τελικά η γρήγορη φόρτιση να μην είναι καλή..

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...