Jump to content

myphone ASK: Ποια εφαρμογή σας λείπει περισσότερο από τα Windows Phone;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε δώδεκα μέρες θα κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους τα Windows ενώ σε λίγους μήνες θα δούμε και τα Windows Mobile 10 να κάνουν την είσοδο τους στην αγορά. Αναμφίβολα, τα Windows 8 και 8.1 έχουν αφήσει ιδιαίτερα θετικές εντυπώσεις στους χρήστες smartphone, ως προς τις επιδόσεις. Βέβαια, το λειτουργικό πάσχει σε άλλους τομείς. Κάποιοι από αυτούς αναμένεται να διορθωθούν από την Microsoft στην επερχόμενη έκδοση, κάποιοι ίσως μείνουν όπως έχει προς το παρόν. Όμως, αυτό που δεν περνάει άμεσα από το χέρι της Microsoft είναι ίσως το μεγαλύτερο κατά πολλούς μειονέκτημα του λειτουργικού, και αυτό δεν είναι άλλο από την έλλειψη εφαρμογών.

 

Παρά τις προσπάθειες, η Microsoft δεν μπορεί να προσελκύσει τους προγραμματιστές όπως κάνουν η Google και η Apple στο Android και το iOS αντίστοιχα. Αν και έχουν γίνει σημαντικά βήματα, και η κατάσταση είναι σίγουρα καλύτερη από το παρελθόν, η πλατφόρμα της Microsoft δεν αποτελεί πρώτη προτεραιότητα για αρκετούς προγραμματιστές και studio, ενώ υπάρχουν και κάποιοι που δεν ασχολούνται καθόλου με τα Windows. Έτσι, παρατηρείται μια έλλειψη ορισμένων εφαρμογών, που για κάποιους είναι ασήμαντη, ενώ για άλλους σημαντική.

 

Και εδώ φτάνουμε στο σημερινό μας ερώτημα: Ποια εφαρμογή/παιχνίδι σας λείπει περισσότερο από τα Windows Phone; Αν δεν είστε κάτοχος Windows Phone, υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή που δεν υπάρχει στο Windows Store και αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για την αγορά ενός Windows smartphone;

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 127
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είχα windows phone για παραπάνω από ένα χρόνο και οι εφαρμογές (πλήθος - ποικιλία) είναι για τα μπάζα (γνώμη μου).

Μόλις πήρα android είδα το φως το αληθινό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα windows phone για παραπάνω από ένα χρόνο και οι εφαρμογές (πλήθος - ποικιλία) είναι για τα μπάζα (γνώμη μου).

Μόλις πήρα android είδα το φως το αληθινό

 

Πότε το είχες το Windows Phone, την εποχή των 7.5;

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος κάτοχος windows phone η εφαρμογή που μου λείπει για την ώρα είναι το mobile banking της Πειραιώς.

 

αν δεν έχεις δοκιμάσει το mobile site σου προτεινω να το κάνεις: https://mobile.winbank.gr/login.aspx?__redir=1&lg=

εγώ από εκεί το δουλεύω

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

winbank, EUROBANK e-banking

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως μου λείπει κάποια. Ίσως γιατί έχω δεύτερο τηλέφωνο android και καλύπτομαι στην μοναδική που είναι το quizdom.
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω μηπως και βγει το clash of clans και καποιος browser αντιστοιχος του chrome.

Ειδικα το πρωτο για να κανω την μεταβαση!

Link to comment
Share on other sites

facebook και facebook messenger που έχουν ελλείψεις, snapchat άντε και ένα retrica με το instagram είμαστε ok έχουμε το 6tag

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα το galaxy s4 και επειδή δεν έμεινα ευχαριστημένος με το android, το έδωσα και πήρα το lumia 930 και πάνω που ενθουσιάστηκα με τα windows και είπα 'εδώ θα μέινω για πολύ καιρό' ,ανακαλύπτω ότι δεν υπάρχει η εφαρμογή meta trader για windows.Αντε φτου κι απ' την αρχή τώρα,πάω για galaxy s6.
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

απαριθμώ γιατί έχω windows phone για την δουλειά εκτός απο το προσωπικό Android

 

  1. Facebook
  2. Linked in
  3. Youtube
  4. Banks apps (Eurobank, Peiraeus etc)
  5. Clash of clans
  6. Shazam
  7. Viber

και θα μου πειτε κάποιες απο αυτές υπάρχουν αλλά μην μου πείτε ότι είναι ίδιας ποιότητας με το Android.

μην βάλω ακόμα και το Skype το οποίο ανήκει στην MS και είναι για τα μπαζα.

το θέμα δεν είναι να υπάρχει η εφαρμογή αλλά να είναι και αντίστοιχη της εποχής, να μην θυμίζει DOS. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιος κάτοχος windows phone η εφαρμογή που μου λείπει για την ώρα είναι το mobile banking της Πειραιώς.

 

ΌΛΕΣ οι Google apps.

Quicpic

 

Από μόνος του λόγος να ρίξεις ένα Χ στην πλατφόρμα αυτή .

Οι Microsoft apps είναι ανώτερες σε όλα ... αλλά νομίζω πως είναι με ότι συνηθίσει ο καθένας ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πότε το είχες το Windows Phone, την εποχή των 7.5;

 

αν δεν έχεις δοκιμάσει το mobile site σου προτεινω να το κάνεις: https://mobile.winbank.gr/login.aspx?__redir=1&lg=

εγώ από εκεί το δουλεύω

 

απαριθμώ γιατί έχω windows phone για την δουλειά εκτός απο το προσωπικό Android

 

  1. Facebook
  2. Linked in
  3. Youtube
  4. Banks apps (Eurobank, Peiraeus etc)
  5. Clash of clans
  6. Shazam
  7. Viber

και θα μου πειτε κάποιες απο αυτές υπάρχουν αλλά μην μου πείτε ότι είναι ίδιας ποιότητας με το Android.

μην βάλω ακόμα και το Skype το οποίο ανήκει στην MS και είναι για τα μπαζα.

το θέμα δεν είναι να υπάρχει η εφαρμογή αλλά να είναι και αντίστοιχη της εποχής, να μην θυμίζει DOS. :lol:

Μην ακούω για γιού τούμπα ... όταν υπάρχουν εφαρμογές σαν το tubecast που παιζει και στριμαρει 4κ βίντεο και βίντεο με 60φρεϊμς ....όταν οι οφισιαλ εφαρμογές δεν μπορούν ... και υπάρχει και το Metrotube ή ακόμα και το mytube που είναι πολύ μπροστά ...

GO HARD OR GO HOME

Send with SAMSUNG GALAXY S20+:kill:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Microsoft 535 για να "παίζω" και για 10 ημέρες το είχα ως βασική συσκευή. Αυτό που έχω να πω για τις εφαρμογές είναι τα εξής:

1) Και να υπάρχουν οι εφαρμογές, δεν έχουν καμία σχέση με τις αντίστοιχες του android. Ακόμα και ο Internet Explorer δεν μπορεί να κάνει "wrap" το περιεχόμενο όπως ο chrome του android. Μιλώντας για chrome, ολόκληρη Google δεν έχει βγάλει τον συγκεκριμένο browser για Wp! Για να κάνεις αναζήτηση σε Google, πρέπει να κατεβάσεις το Google search.

2) Πολλές φορές υπάρχουν πολλές εναλλακτικές εφαρμογές που μπερδεύουν κάτι που δεν ισχύει στο android. Πχ ψάχνεις για YouTube και σου βγάζει 20 "επίσημες" ενώ στο android μόνο μια!

 

Μιας και το συζητάμε, θα πω και κάποια φάουλ του λειτουργικού που με έκαναν να την κάνω. Είναι πολλά, αλλά θα αναφέρω μόνο τα δύο deal breakers κατά εμε!

1) Την έλλειψη να έχεις custom τίτλο τηλεφωνικού αριθμού εντός μιας επαφής.

2) Κατά την σύνδεση Bluetooth headset που έχει λειτουργία A2DP, δεν υπάρχει δυνατότητα απομόνωση των πολυμέσων (όπως στο android), με συνέπεια όταν αυτό είναι συνδεμενο να μεταφέρονται οοοοοολοι οι ήχοι σε αυτό, ακόμα και το tap του πληκτρολογιου. Απλά τραγικό!!!

 

Android και πάλι android, για την ώρα τουλάχιστον !

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

απαριθμώ γιατί έχω windows phone για την δουλειά εκτός απο το προσωπικό Android

 

  1. Facebook
  2. Linked in
  3. Youtube
  4. Banks apps (Eurobank, Peiraeus etc)
  5. Clash of clans
  6. Shazam
  7. Viber

και θα μου πειτε κάποιες απο αυτές υπάρχουν αλλά μην μου πείτε ότι είναι ίδιας ποιότητας με το Android.

μην βάλω ακόμα και το Skype το οποίο ανήκει στην MS και είναι για τα μπαζα.

το θέμα δεν είναι να υπάρχει η εφαρμογή αλλά να είναι και αντίστοιχη της εποχής, να μην θυμίζει DOS. :lol:

 

Άντε να δεχτώ τα υπόλοιπα αλλά και το YouTube βρε αδερφέ???!!!!

Βάλε mytube και tubecast και πες μου αν έχεις αντίστοιχο σε Android/ios

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ καθημερινά,

δε νομίζω ότι χάνω κάτι σημαντικό,

πλην του chrome & του gmail

(τα οποία λογικά μπορούν να αντικατασταθούν).

Σαν παλαιός χρήστης wp7 θεωρώ,

ότι το μεγαλύτερο (τότε?) πρόβλημα

είχε περισσότερο να κάνει με την ποιότητα των εφαρμογών

& όχι με την ποσότητα.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι λιγο παραξενο ισως αλλα μου ελειπαν οι αθλητικες(gazzetta.gr,sport24.gr)τις αλλες κουτσα στραβα τις βρηκα!παντως θα μπορουσα να ζησω και χωρις αυτες...
Link to comment
Share on other sites

Αντε quizdom και snapchat να το καταλαβω για τη βλακεια της υπόθεσης και επειδή είναι στη μόδα...

Αλλά retrica ρε παιδια? RETRICA !? Δηλαδή τι σας λείπει απ' το retrica?

 

Εμένα μου λείπει κάποια εφαρμογη για το mixcloud...

Edited by MIXOStsi
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...