Jump to content

Μπαταρίες Li-Ion: Ορθή χρήση και φόρτιση/αποφόρτιση


valadis.k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια μικρή εισαγωγή: Προσπάθησα να συγκεντρώσω σε ένα θέμα ορισμένες πληροφορίες, σχετικά με την σωστή χρήση μπαταριών ιόντων λιθίου. Κάθε αναγνώστης του myphone.gr πιστεύω ότι θα πρέπει να γνωρίζει μερικά σημαντικά πράγματα που πρέπει να προσέχει για τις μπαταρίες των συσκευών, την ορθή χρήση φόρτιση και λειτουργία προκειμένου να μπορέσει να την εκμεταλλευθεί στο έπακρο. Μπορεί να μην συμφωνείτε πλήρως με αυτά που θα διαβάσετε, απλά έγραψα ορισμένα tips με βάσει αυτά που διάβασα σε διάφορες έγκυρες ιστοσελίδες του εξωτερικού. Το σημερινό άρθρο χωρίζεται σε δυο μέρη, στο ένα θα δώσουμε γενικές πληροφορίες που αφορούν την σωστή χρήση των μπαταριών κατά την άποψη του συγγραφέα και το δεύτερο μέρος περιέχει οδηγίες της ίδιας της Google.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αν διαφωνείτε κάπου μαζί μου, μπορείτε να το δηλώσετε στο χώρο των μηνυμάτων και να προσθέσω τα απαραίτητα στοιχεία. Είναι φύσει αδύνατον να είμαι παντογνώστης.

1ο Μέρος: General Tips

Πάμε όμως να δώσουμε μερικά χρήσιμα links πρώτα:

Μερικά tips για τις μπαταρίες

Η πλήρης αποφόρτιση μιας μπαταρίας LIB (ή λιγότερο από 2.4v ανά κελί) είναι πολύ κακή ενέργεια για μια μπαταρία αυτού του είδους. Κάθε φορά που γίνεται αυτό, θα μπορούσαμε να πούμε ότι ένα μικρό μέρος, κάποια λίγα κελιά καθίστανται μη λειτουργικά και ως εκ τούτου χάνουν την ικανότητα φόρτισης τους για πάντα. Πάντοτε μην αποθηκεύεται τις μπαταρίες που έχουν εξαντληθεί γιατί θα αχρηστευθούν τελείως ή θα γίνουν πολύ αδύναμες. Επίσης θα πρέπει να αναφερθεί ότι ποτέ δεν πρέπει να προσπαθούμε να επαναφέρουμε μια μπαταρία η οποία έχει αχρηστευθεί. Αντιθέτως θα πρέπει να πάρετε καινούργια. Με την πάροδο του χρόνου χάνουν την ικανότητά τους να λαμβάνουν ενέργεια και να παρέχουν. Αν και οι περισσότεροι τονίζουν ότι οι LIBs μπαταρίες δεν έχουν μνήμη, αυτό δεν είναι πλήρως αληθές. Αντιθέτως ειδικοί μηχανισμοί στο εσωτερικό τους, μετρούν τις επιδόσεις των κελιών και πολλές μικρές φορτίσεις μπορεί να οδηγήσουν σε λανθασμένες ενδείξεις των επιπέδων φόρτισης. Μια πλήρης αποφόρτιση και φόρτιση θα πρέπει να γίνει όταν η διάρκεια της μπαταρίας έχει εξασθενίσει ενώ ταυτόχρονα θα επαναφέρει την σωστή μέτρηση της ποσότητας της μπαταρίας. Μάλιστα συστήνεται να γίνεται μια πλήρης φόρτιση και αποφόρτιση κάθε 30 επιμέρους φορτίσεις.

 

Κάτι ακόμη που θα πρέπει να προσέξουμε είναι ότι όλες οι μπαταρίες έχουν μια συγκεκριμένη διάρκεια ζωής. Δεν είναι καλό να την αγοράζουμε και την αφήνουμε αποθηκευμένη σε κάποιο σημείο. Καλό είναι να τις χρησιμοποιήσουμε όταν τις αγοράζουμε καθώς είτε τις χρησιμοποιήσουμε είτε όχι κάποια στιγμή θα αχρηστευθούν. Δεν παρατείνεται δηλαδή ο χρόνος ζωής τους αν δεν τις χρησιμοποιούμε. Δεν θα πρέπει ακόμη να χρησιμοποιούμε την μπαταρία σε ακραίες συνθήκες. Ο πιο κάκιστος χειρισμός της είναι να την έχετε φορτισμένη στο 100% και μάλιστα σε υψηλή θερμοκρασία, όπως για παράδειγμα σε απευθείας έκθεση με τον ήλιο ή πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου. Πάμε τώρα να αναφέρουμε μερικά πράγματα και για τα ανεκτά επίπεδα θερμοκρασία των μπαταριών ιόντων λιθίου. Για παράδειγμα μια τυπική μπαταρία ιόντων λιθίου ενός λάπτοπ φορτισμένη στο 100% και σε θερμοκρασία των 25C (77F) θα χάσει περίπου το 22% της χωρητικότητας της το χρόνο. Η απώλεια, σύμφωνα με τους υπολογισμούς μειώνεται σε 6% στους 0 βαθμούς και αυξάνεται σε 35% στους 40 βαθμούς. Αν και οι υπολογισμοί ωστόσο μπορεί να μην είναι ακριβείς, κάθε αναγνώστης μπορεί να φανταστεί ότι σε όσο πιο μικρά επίπεδα θερμοκρασίας διατηρούμε την μπαταρία, τόσο το καλύτερο για αυτήν και κατ επέκταση για την τσέπη μας.

 

Ας συνοψίσουμε:

1)Αποφύγετε την πλήρη αποφόρτιση της μπαταρίας.

2) Μην αποθηκεύετε τις μπαταρίες που έχουν εξαντληθεί.

3) Μια πλήρης φόρτιση και αποφόρτιση κάθε 30 επαναφορτίσεις.

4) Διατήρηση χαμηλών επιπέδων θερμοκρασίας

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=62896&d=1436621413

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2ο Μέρος: Βασικές οδηγίες της Google

 

Σε καμία περίπτωση ένα άρθρο που στόχο έχει να γνωστοποιήσει μερικά πράγματα για τις μπαταρίες, να αγνοήσει και τις πληροφορίες που δίνει η ίδια η Google. Βρισκόμαστε πλέον στο δεύτερο μέρος του άρθρου στο οποίο θα δούμε τι πληροφορίες δίνει η Google στο τομέα διαχείρισης ενέργειας. Συγκεκριμένα η Google προτείνει μια πρώτη πλήρης φόρτιση της μπαταρίας για 12 ώρες. Σύμφωνα με την Google η μπαταρία σε Android συσκευές μπορεί να διαρκέσει για 1 ημέρα με μέση χρήση. Κάτι τέτοιο κάθε νέος χρήστης του Android θα πρέπει να το αναμένει όταν θα αγοράσει μια συσκευή Android. Ακόμη δίκτυα 3G/EDGE σε κατάσταση idle δεν καταναλώνουν μεγάλα ποσά ενέργειας, όταν δηλαδή οι εφαρμογές δεν τα χρησιμοποιούν. Το ίδιο ισχύει και με τα Wifi δίκτυα.

 

Επιπλέον θα πρέπει να τονιστεί ότι τα δίκτυα EDGE είναι πιο ενεργοβόρα από τα 3G. Ορισμένες μάλιστα εφαρμογές μπορεί να χρησιμοποιούν το "WakeLock" του Android κρατώντας συνεχώς υψηλά τα ποσοστά χρήσης της CPU και καταναλώνοντας συνεπώς μεγάλα ποσά ενέργειας. Τέλος θα πρέπει να τονιστεί ότι το Android ρίχνει τη συχνότητα της CPU, με αποτέλεσμα apps που λειτουργούν για αυτό το σκοπό να μην είναι πάντοτε απαραίτητα.

 

Συνοψίζοντας:

1) Μια πλήρης φόρτιση για 12 ώρες την πρώτη φορά

2) Απενεργοποίηση δικτύων όταν αυτά δεν λειτουργούν ή δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν.

3) Απενεργοποίηση εφαρμογών που δεν μας είναι χρήσιμες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Φυσικά, όπως καταλάβατε φθάσαμε στο τέλος. Οπωσδήποτε δεν είναι πλήρης ο οδηγός αυτός, αλλά δίνει κάποιες πρακτικές συμβουλές σε όσους επιθυμούν να κάνουν μια προσεκτική χρήση της μπαταρίας τους, προκειμένου να παρατείνουν την διάρκεια ζωής της όσο το δυνατόν περισσότερο. Το ξαναλέω, δεν είναι πλήρης σε καμία περίπτωση. Οποιαδήποτε προσθήκη/διόρθωση ευπρόσδεκτη.

 

Διευκρίνηση:

Πρόσθετο περιεχόμενο και πληροφορίες υπάρχουν στο σύνδεσμο.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=669497

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Επισης ποτέ δεν φορτίζουμε και παίζουμε ή ζηταμε απο τη συσκευή ενεργοβόρα διαδικασια ενω φορτιζουμε διοτι μειωνεται ο χρονος ζωης της μπαταριάς.
Link to comment
Share on other sites

προσπαθουμε η μπαταρια να ειναι μεταξυ 40-80% ,άντε και σπανιοτερα στο 80-100%,

οχι στο 0-40 ..

 

και φορτιζουμε με λίγα mah φορτιστή,ας πούμε 500mah φορτιστη ή και usb υπολογιστή..

υπάρχουν λεπτομέρειες εδώ πολλές,

 

αλλά γενικά από φορτιστή π.χ.1000mah αν πάμε σε 500 mah καλό για την μπαταρία,λίγες φθορές

 

φορτίζουμε με σβηστό κινητό αν ειναι δυνατον και δεν το ξεχνάμε στην πρίζα,με τις ώρες γιατι καμμια φορά υπερθεμαίνεται

 

αν κακογραμμενη εφαρμογη προκαλεί υπερθέρμανση μπαταριας κοψτε την εφαρμογη!

 

σε φορτιση αν τυχει υπερθερμανση μπαταριας βγάλτε πριζα για λιγο..

 

γεικά έχω καλοσυνηρημένες μπαταρίες χαχα

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φορτιστη με ελαφρως λιγοτερα βολτ( απο τα 5v) και 500-750 mah περιπου,για ενα κινητο που ο φορτιστης του ειναι 5v με 1000mah ?
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να χρησιμοποιησουμε φορτιστη με ελαφρως λιγοτερα βολτ( απο τα 5v) και 500-750 mah περιπου,για ενα κινητο που ο φορτιστης του ειναι 5v με 1000mah ?

 

εγώ προτιμώ σταθερα volt απλα λiγοτερα mah

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα πρεπει να κοιταμε κατι στην φορτιση των μπαταριων για huawei ; ή οχι; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά με φορτίσεις κατά την διάρκεια της νύχτας η μπαταρία χαλάει;; εννοώ όταν πηγαίνουμε για ύπνο το βράδυ και βάζουμε το κινητό να φορτίσει για να το έχουμε φουλ φορτισμένο το πρωί είναι επιβλαβές για την συσκευή και την μπαταρία;;
Link to comment
Share on other sites

Επιβλαβές μόνο για την μπαταρία.και αυτό σε βάθος χρόνου.Δηλαδή η μπαταρία θα χαλάσει στον ενάμιση χρόνο . Και αν...

Αν είσαι και από αυτούς που αλλάζουν κινητό στον χρόνο μέσα, δεν θα παρατηρήσεις καμία διαφορά στην απόδοση μπαταρίας.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επιβλαβές μόνο για την μπαταρία.και αυτό σε βάθος χρόνου.Δηλαδή η μπαταρία θα χαλάσει στον ενάμιση χρόνο . Και αν...

Αν είσαι και από αυτούς που αλλάζουν κινητό στον χρόνο μέσα, δεν θα παρατηρήσεις καμία διαφορά στην απόδοση μπαταρίας.

 

Αα κομπλέ ευχαριστώ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Επιβλαβές μόνο για την μπαταρία.και αυτό σε βάθος χρόνου.Δηλαδή η μπαταρία θα χαλάσει στον ενάμιση χρόνο . Και αν...

Αν είσαι και από αυτούς που αλλάζουν κινητό στον χρόνο μέσα, δεν θα παρατηρήσεις καμία διαφορά στην απόδοση μπαταρίας.

 

μου ειχανε πει οτι το καλυτερο ειναι να φορτιζουμε την μπαταρια οταν φτασει στο 10% και να αφαιρουμε τον φορτιστη οταν φτασει το 90% δηλαδη να μην φορτιζεται πληρως και να μην αποφορτιζεται και να κλεινει το κινητο . Δεν ξερω αμα αληθευει αλλα το εχω ακουσει απο πολλα ατομα .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ ειναι οτι οταν φορτιζόταν ενα κινητό κάθε φορά που η μπαταριά έπεφτε κάτω απο 10% η μπαταριά χάλασε γρήγορα, και ενώ δείχνει φορτισμένη στο 100% πέφτει αυτόματα στο 20..και μετά κλείνει. ειναι γεγονός οτι δεν πρέπει να πέφτει κάτω απο το 40, και μια φορά στο τόσο να κάνεις μια πλήρη αποφόρτιση/φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν καταλαβα. Απ τη μια λεει το αρθρο οτι η πληρης αποφορτιση της μπαταριας ειναι πολυ κακη ενεργεια και να μην το κανουμε ποτε. Απ την αλλη λεει να κανουμε μια πληρη αποφορτιση καθε 30 φορτισεις. Τελικα τι απο τα 2 ισχυει;
:blink:
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία μπαταρία δεν αρέσει η πλήρη από φόρτιση.

Αν είναι να χαλάσει μια μπαταρία θα χαλάσει πριν την ώρα της.

Την φορτίζεις όπως σε βολευει.

Όσο ποιο συχνές φορτίσεις, τόσο το καλυτερο.

Κύκλους φορτισης μετράει μια μπαταρια.

Και όχι αν το φορτισεσ 50 φορές από 20% κάθε φορά.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σορι αλλα δεν καταλαβα την απαντηση σου. Φορτιζουμε οπως να'ναι; τοτε τι νόημα έχει ο παραπάνω οδηγός φόρτισης; και τι σημαίνει κυκλος φορτισης;

Whatever... Εγω θυμαμαι τις παλιες μπαταριες νικελιου καδμίου που ηταν καλο να αδειασουν πρωτα εντελως πριν τις φορτισεις. Το ιδιο συνεχιζω να κανω με τις μπαταριες λιθιου. Κανω λαθος;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σορι αλλα δεν καταλαβα την απαντηση σου. Φορτιζουμε οπως να'ναι; τοτε τι νόημα έχει ο παραπάνω οδηγός φόρτισης; και τι σημαίνει κυκλος φορτισης;

Whatever... Εγω θυμαμαι τις παλιες μπαταριες νικελιου καδμίου που ηταν καλο να αδειασουν πρωτα εντελως πριν τις φορτισεις. Το ιδιο συνεχιζω να κανω με τις μπαταριες λιθιου. Κανω λαθος;

 

ναι,δες το 1ο ποστ μου

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εγω έχω ένα Alcatel OT-997D απο το 2012. Μετα από 5 χρόνια χρήσης η μαμά μπαταρία (li-on 1800mAh) άρχισε να πέφτει μέχρι που φέτος - τον 6ο χρόνο λειτουργίας - με τα δεδομενα ανοιχτα άντεχε 3 ωρες και αν εβαζα και gps άντεχε μία ώρα. Με κλειστα δεδομενα και σχεδον 15-20 λεπτα ομιλίας, κραταγε καμια 20αρια ώρες.

Ο τρόπος που το φόρτιζα ολα αυτα τα χρόνια ήταν να το φορτίζω μονο όταν επεφτε στο 10% και το έβγαζα απο την φόρτιση μολις γέμιζε. Σημειωτέον τα 3 τελευταια χρόνια φόρτιζα μονο μεσω usb γιατι έχασα τον φορτιστή ρεύματος.

Το ίδιο έλεγα να κανω και στο νεο κινητό μου (Xiaomi redmi note 4 3g-32gb-snap625) αλλά οι ειδικοι λενε άλλα.

Πάντως εγω ολο το βραδυ δεν το αφηνω κι ας μην εχει μπαταρια την άλλη μερα....ειναι θέμα οικολογικό... ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...