Jump to content

Lenovo A5000 dual


bassakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο δικό μου το 3g ειναι στην micro sim,πως γίνεται να το άλλαξες και να άλλαξε μόνο του; Δεν εχω βρει ρυθμίσεις για αλλαγή των δεδομένων απο την 1 κάρτα στην αλλη οπως σε ενα samsung dual που εχω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρεπει να εχει απιστευτη μπαταρια

 

παιζει σε καμια καλη τιμη απο Κινα ?

 

Απο οτι βλεπω δεν εχει LED notification

Για τις εφαρμογες να πανε στι sd εχουμε καμια λυση ?

 

 

Cons

 

No scratch protection

5 point touch

2MP camera is Fixed focus with only 480p video recording

Have only 3 sensors

No LED notification

No backlit capacitive buttons

Apps can't be moved into sdcard

SD card expandable only upto 32GB :currently most device in this price range comes with support upto 64GB

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία ειναι πολυ καλη...δεν εχει led notifications,ούτε φως στα πλήκτρα.δεν εχω βάλει ακόμα sd.για τα αγγλικά μείον εκει που γράφει οτι εχει μόνο 3 αισθητήρες τι θελει να πει ο ποιητής;
Link to comment
Share on other sites

Γεαι σε ολους,

Ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενω τηλεφωνο αλλα θελω να ρωτησω οποιον το εχει τα εξης:

1.Η μπαταρια ποσο κραταει ??γιατι ψαχνω ενα smartphone με καλη αυτονομια γι'αυτο κοιταζω και αυτο.

2.Το 1gb ραμ αρκει η εχει κολληματα ??

και

3.Γενικα αξιζει τα 150 ευρω η να στραφω σε κατι αλλο απο Κινα με 100-120 με καλυτερα χαρακτηριστικα και την ιδια μπαταρια ???

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ενω στην 4.4.2 οταν κατεβαζες το κουρτινακι ειχε διακοπτη για να βαζεις το κιν αθορυβο κτλ τωρα που πηρε την 5.0.2 δεν εχει αυτο το διακοπτη

ξερουμε γιατι ?

Link to comment
Share on other sites

Γεαι σε ολους,

Ενδιαφερομαι να αγορασω το συγκεκριμενω τηλεφωνο αλλα θελω να ρωτησω οποιον το εχει τα εξης:

1.Η μπαταρια ποσο κραταει ??γιατι ψαχνω ενα smartphone με καλη αυτονομια γι'αυτο κοιταζω και αυτο.

2.Το 1gb ραμ αρκει η εχει κολληματα ??

και

3.Γενικα αξιζει τα 150 ευρω η να στραφω σε κατι αλλο απο Κινα με 100-120 με καλυτερα χαρακτηριστικα και την ιδια μπαταρια ???

Ευχαριστω εκ των προτερων

Με αρκετή εώς πολυ ιντερνέτ,γενικά αρκετή χρηςη όλη μερα,κλειστό το βράδυ....παει 3-4 μέρες άνετα τωρα στην αρχη.

Οχι δεν εχει κολημα τα ειδικά αν κλείνεις τις εφαρμογές.

Ειμαι ευχαριστημένος συν οτι εχω εγγύηση Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ενω στην 4.4.2 οταν κατεβαζες το κουρτινακι ειχε διακοπτη για να βαζεις το κιν αθορυβο κτλ τωρα που πηρε την 5.0.2 δεν εχει αυτο το διακοπτη

ξερουμε γιατι ?

Χαζομάρα; Ειμαι στην4.4.2 ακόμα περιμενω άλλους να πουν απόψεις για την 5.

 

Διορθώνω αυτό που είπα για την μπαταρία...φεύγει πάνω απο 4+ μέρες γεμάτες, με αρκετή χρήση ίντερνετ/wifi..

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετή εώς πολυ ιντερνέτ,γενικά αρκετή χρηςη όλη μερα,κλειστό το βράδυ....παει 3-4 μέρες άνετα τωρα στην αρχη.

Οχι δεν εχει κολημα τα ειδικά αν κλείνεις τις εφαρμογές.

Ειμαι ευχαριστημένος συν οτι εχω εγγύηση Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαζομάρα; Ειμαι στην4.4.2 ακόμα περιμενω άλλους να πουν απόψεις για την 5.

 

Διορθώνω αυτό που είπα για την μπαταρία...φεύγει πάνω απο 4+ μέρες γεμάτες, με αρκετή χρήση ίντερνετ/wifi..

εχει δυσκολο dialer και αυτο το θεμα με τους διακοπτες που για να βαλεις αθορυβο το κιν πρεπει να πατησεις το πλαινο που κλεινει το κιν και απο κιν να πατησεις σιγαση κτλ.καλυτερη η 4.4.2 και δε ξερω πως να ξαναγυρισω σε αυτην
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα 2 κινητά τα έχω αφήσει σε αυτή την έκδοση και δεν τα πάω στην 5...αυτό με τον dialer μάλλον θα πρέπει να το δω για να το καταλάβω...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα 2 κινητά τα έχω αφήσει σε αυτή την έκδοση και δεν τα πάω στην 5...αυτό με τον dialer μάλλον θα πρέπει να το δω για να το καταλάβω...
Αλλαζει ολο το dialer και το κουρτινακι με τους διακοπτες
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν κανα μηνα ενα lenovo A5000 με 4.2.2 android.Χθες βραδυ εκανα το λαθος να πατησω αποδοχη στην αναβαθμιση σε lolipop 5.0.2

 

Περα απο ολα τα αλλα μικρομπαγκς ειναι ενα που μου σπαει τα νευρα και δε βρισκω λυση με τιποτα.

 

Οταν η οθονη ειναι locked δεν μου ερχεται ειδοποιηση για τιποτα.Ουτε απο messenger αν εχω κανενα μηνυμα,ουτε αν υπαρχει ειδοποιηση απο φβ ουτε απο καποιο game(απο αυτα τα στρατηγικα που εχουν build time και σου ρχεται ειδοποιηση πχ αν χτιστηκε το κτηριο για να δωσω ενα παραδειγμα).

 

Παρατηρω οτι ειναι σα να κλεινει το wifi για καποιο λογο μετα απο καθε λοκ.Γιατι μολις το ξεκλειδωνω ερχονται μαζεμενα οτι ειναι να ερθει.Απο τις ρυθμισεις εχω βαλει το wifi να ειναι παντα ενεργοποιημενο,μεχρι και προτεραιοτητες σε apps εχω βαλει για τις ειδοποιησεις τους μπας και λυθει το θεμα.

 

Τα φωτα σας κοντευω να το παω πισω για downgrade στο λογισμικο δε παλευεται.+ κατι θεματα με τα τηλεφωνα που εχω(τη μια οταν με παιρνουν τηλ θα ακουστει ο ηχος την αλλη οχι,πριν για καποιο λογο μου βγαζε λαθος ωρα και την εφτιαχνε μονο του μετα:blink: )

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες τα downgrade δεν υπάρχουν στο ΝΕΤ παιδια; Εγω οπως έγραψα μένω στην 4.4.2 μεχρι νεωτέρας...
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν κανα μηνα ενα lenovo A5000 με 4.2.2 android.Χθες βραδυ εκανα το λαθος να πατησω αποδοχη στην αναβαθμιση σε lolipop 5.0.2

 

Περα απο ολα τα αλλα μικρομπαγκς ειναι ενα που μου σπαει τα νευρα και δε βρισκω λυση με τιποτα.

 

Οταν η οθονη ειναι locked δεν μου ερχεται ειδοποιηση για τιποτα.Ουτε απο messenger αν εχω κανενα μηνυμα,ουτε αν υπαρχει ειδοποιηση απο φβ ουτε απο καποιο game(απο αυτα τα στρατηγικα που εχουν build time και σου ρχεται ειδοποιηση πχ αν χτιστηκε το κτηριο για να δωσω ενα παραδειγμα).

 

Παρατηρω οτι ειναι σα να κλεινει το wifi για καποιο λογο μετα απο καθε λοκ.Γιατι μολις το ξεκλειδωνω ερχονται μαζεμενα οτι ειναι να ερθει.Απο τις ρυθμισεις εχω βαλει το wifi να ειναι παντα ενεργοποιημενο,μεχρι και προτεραιοτητες σε apps εχω βαλει για τις ειδοποιησεις τους μπας και λυθει το θεμα.

 

Τα φωτα σας κοντευω να το παω πισω για downgrade στο λογισμικο δε παλευεται.+ κατι θεματα με τα τηλεφωνα που εχω(τη μια οταν με παιρνουν τηλ θα ακουστει ο ηχος την αλλη οχι,πριν για καποιο λογο μου βγαζε λαθος ωρα και την εφτιαχνε μονο του μετα:blink: )

αυτο με το wifi μου το κανει και μενα ενω το εχω παντα ανοιχτο οταν κλειδωνω το κινητο κλεινει το wifi
Link to comment
Share on other sites

Με οποιοδήποτε χρονικό όριο; Π.χ και στο ενα λεπτό και στα δέκα το κανει; Δεν το έχω προσέξει για αυτο ρωτάω...
Link to comment
Share on other sites

Με οποιοδήποτε χρονικό όριο; Π.χ και στο ενα λεπτό και στα δέκα το κανει; Δεν το έχω προσέξει για αυτο ρωτάω...
δε το εχω μετρησει αλλα το κανει παντα μετα απο λιγο

μιλησα με τη arvato και μου ειπαν οτι εχουν ενημερωθει απο πολλους για το συγκεκριμενο προβλημα και εχουν ενημερωσει οτι θα δωθει αναβαθμιση για να διορθωθει το προβλημα αλλα δε ξερουν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εβγαλα τη καρτα SD για να την κανω διαμορφωση και οταν ανοιξα το κιν ξεκινησε να αναβαθμιζετε ξανα

προφανως δωσανε καποιο update αλλα δε ξερω αν διορθωθηκε το θεμα με το wifi που ειχαμε πει ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Γεια το θέμα με τα sms ξέρει κανείς κάτι; 70 χαρακτήρες; Αυτά γίνονταν στα παλιά κινητά, τα ίδια θα έχουμε τώρα ;
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει ένα στη γυναίκα μου η οποία διαθέτει 2 sim, μια για ομιλία και μια για δεδομένα. Όσο και αν προσπάθησα δεν μπορώ να βρω πως μπορώ να κάνω την sim δεδομένων να δουλεύει μόνο σε 3g και την sim για ομιλία μόνο σε 2g. Δοκίμασα και τις 2 υποδοχες sim μήπως και ήθελε η κάρτα δεδομένων να είναι σε συγκεκριμένη θέση αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Δυνατότητα να επιλέξω τι τύπο δικτύου θέλω μου δίνει μόνο στη sim ομιλίας και στην δεύτερη με τα δεδομένα δεν μου δίνει τη δυνατότητα αυτή αλλά είναι μόνιμα σε 2g

Τη βοήθεια σας παιδιά..

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μια φίλη μου!

 

δεν υπάρχει επιλογή για εναλλαγή 3g στις δύο κάρτες sim. η πρώτη είναι 2g/3g και η δεύτερη μόνo 2g.

σε άλλες κινέζικες dual sim συσκευές με Android 4.4 υπάρχει επιλογή "υπηρεσίες 3g", στο lenovo όχι.

 

έχουμε κάτι νεότερο;

(υπάρχει εφαρμογή στο playstore για dual sim, αλλά δεν την έχει δοκιμάσει η φίλη μου)

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σε μια φίλη μου!

 

δεν υπάρχει επιλογή για εναλλαγή 3g στις δύο κάρτες sim. η πρώτη είναι 2g/3g και η δεύτερη μόνo 2g.

σε άλλες κινέζικες dual sim συσκευές με Android 4.4 υπάρχει επιλογή "υπηρεσίες 3g", στο lenovo όχι.

 

έχουμε κάτι νεότερο;

(υπάρχει εφαρμογή στο playstore για dual sim, αλλά δεν την έχει δοκιμάσει η φίλη μου)

δε νομιζω οτι θα αλλαξει κατι

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω ξαναρωτησει παλι το ιδιο θεμα

Δε θα επρεπε κανονικα στο μενου της φωτογραφικης μηχανης να εχει επιλογη για το που θες να αποθηκευονται οι φωτογραφιες οπως σε ολα τα κινητα ?

στο Α859 που πηγε για αλλαγη ειχε τετοια επιλογη

στο A500 που υποτιθετε οτι ειναι καλυτερο δεν υπαρχει τετοια επιλογη με αποτελεσμα οι φωτο να αποθηκευονται μεσα στο κιν και μετα να πρεπει να μπεις και να της μεταφερεις στη καρτα sd

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι οταν μου βγαζει ενημερωση του fb στο google play και παταω να την κανει την ωρα που το κανει εγκατασταστη το κιν μου κρασαρει σβηνει η οθονη του και σε καποια φαση οταν ανοιξει εχει σβησει την εφαρμογη απο μενα και πρεπει να ξανακανω εγκατασταση ?

εκανα και hard reset τη συσκευη αλλα παλι μου κανει το ιδιο

το χει και αλλος αυτο το προβλημα ?

παιζει να ναι της συσκευης ?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην συγκεκριμένη; Εμένα σήμερα μου την έκανε αναβάθμιση...όλα καλά. Edited by sv2evs
letter missing
Link to comment
Share on other sites

Μονο στη συγκεκριμενη μου το κανει εδω και κανα δεκαημερο

κλεινει η οθονη μαυριζει κρασαρει κτλ

το εκανα και hard reset αλλα παλι τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπέρα παιδιά . το αγόρασα χθες . 4.4.2 και μέσω OTA δεν έχει αναβάθμιση σε lollipop μου γράφει έχω την τελευταία έκδοση
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κάνε υπομονή....αν θέλεις την επόμενη έκδοση θα έρθει.
Link to comment
Share on other sites

κάνε υπομονή....αν θέλεις την επόμενη έκδοση θα έρθει.

 

μου ήρθε σήμερα το απόγευμα έκανα μια καθαρή εγκατάσταση . γενικά εγώ πάντως είμαι παρά πολύ ευχαριστημένος. η συσκευή πάει πολύ σφαίρα το νιώθω ποιο γρήγορο από πριν και ο νέος dialer εμένα μου άρεσε παρά πολύ , τον είχα συνηθίσει και από άλλες συσκευές νομίζω και του moto g ήταν κάπως έτσι αν θυμάμαι καλά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σας δυσκολεύει καθόλου η εισαγωγή pin ; Έχει τύχει να πατάω τα σωστά νούμερα και να μην το δέχεται το pin εώς και 3 φορές να αποτέλεσμα να κλειδώσει μία φορά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...