Jump to content

myphone POLL: Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;  

1.159 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;

    • Μικρότερη των 4 ιντσών
      6
    • (4,0-4,2) ίντσες
      18
    • (4,3-4,5) ίντσες
      62
    • (4,6-4,9) ίντσες
      208
    • (5,0-5,2) ίντσες
      451
    • (5,3-5,5) ίντσες
      201
    • (5,6-5,7) ίντσες
      140
    • (5,8-5,99) ίντσες
      30
    • 6 ίντσες ή μεγαλύτερη
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

Το τωρινό κινητό μου είναι 5ιντσο, αλλά σίγουρα βολεύομαι καλύτερα με μικρότερες ίντσες.

Οπότε, αποκλειστικά για την οθόνη στη συγκεκριμένη ψηφοφορία, διαλέγω το 4,3-4,5. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα εγω με την σειρα μου εχω να πω πως επειδη συμβιωνο με ενα 5,7 και ενα 6,44 το ιδανικο ειναι το 6' και λογω ξεκουραστης περιηγησης αλλα και λογω διαστασεων , ετσι κι αλιως και 5' να ειχα απο την στιγμη που ειναι 2 θελης οπωσδηποτε τσαντακι η μπανανα οποτε 6' και ολα καλα !!!!
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα 4,6"-4,9" με χρυσή τομή στα 4,8" και το όνειρο μου η μπαταριά πιο μεγάλη.

Διότι πολύ άπλα όσο πιο μεγάλη οθοναρα τόσο πιο πολύ τρώει μπαταριά.

Ναι ναι θα μου πείτε οτι υπάρχει το Sony Xperia Z3 με μεγάλη αυτονομία μεσώ stamina mode...

άλλα... για φανταστείτε την οθόνη στα 4,8" και με μπαταριά στα 4.500mAh?

Τρομερή αυτονομία!!!

Επιπλέον όλα τα smartphone είναι πια πολύ λεπτά... τι τους εμποδίζουν να βάλουν "χοντρές" μπαταριές?

Δεν με ενδιαφέρει το desing πια αρκεί η χοντρή μπαταριά να είναι ΒΑΡΒΑΤΗ.

Φυσικά δεν λέω να έχει άσχημο εξόγκωμα άπλα π.χ. κινητό πάχους στα 6" και με μπαταριά στα 8".

Αυτό είναι το ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ.

Συμφωνείτε??

Yianpan Linuxas
Link to comment
Share on other sites

4,5 έως 5 δαγκωτό... με ιδιαιτερη προτίμηση στα 4,7

και προσωπικά αν δεν μπορώ να πληκτρολογήσω με το ένα χέρι το θεωρώ μεγάλο..

για εμένα αυτό ειναι το κριτήριο... αν ειναι να χρειάζομαι 2 χέρια τότε (για εμένα) ειναι tablet και όχι smartphone!

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πολυ βολικος και συμβιβαζομαι με ολα...χαχαχα....βεβαια για φορητοτητα οι καταλληλες ιντσες ειναι απο 4.5 μεχρι 5.....εμενα ομως με βολευουν και 5 και 5.5 ενω εχω φτασει μεχρι 6+ (z ultra).....γενικα δηλαδη δεν εχω προβλημα απλα καθε μεγεθος εχει τη δικια του χρηση....απο 5.5 και πανω απολαμβανεις οντως περισσοτερο την οθονη ενω κανεις και μερικα πραγματα πιο ευκολα....πλεον εχω συμβιβαστει με ενα τσαντακι γιατι πολλες φορες κουβαλαω και φορτιστη και power bank αναλογως με το που πηγαινω
Link to comment
Share on other sites

Προχθές επισκέφτηκα μεγάλο κατάστημα με smartphones για να δοκιμάσω στο χέρι μου διάφορα μεγέθη... Τώρα έχω 4.7 ίντσες και μου φαίνονται λίγες... Τα 5.5 ιντσών κινητά όμως μου φάνηκαν πολύ μεγάλα και άβολα στη χρήση. Είχε ένα p8 με 5.2 ίντσες και έκατσε τέλεια στο χέρι... Πιστεύω το ιδανικό είναι 5-5.2 γιατί μην ξεχνάμε οτι μιλάμε πάντα για τηλέφωνα κινητά που τα κουβαλάμε μαζί μας όλη μέρα... Φίλος κολλητός έχει ένα ZOPO 990 με 6 ίντσες οθόνη και πραγματικά ακόμα και μετά από 2 χρόνια δεν μπορώ να το συνηθίσω αυτό το τέρας...Αυτό το λέω επειδή πολλοί λένε οτι είναι θέμα συνήθειας...
Link to comment
Share on other sites

(4,6-4,9) ίντσες και πολύ του είναι.

 

Φίλε Xander, ναι είμαστε πρόβατα. Οι λειτουργίες που υποτίθεται ότι μπορούν να κάνουν τα smartphone και επιβάλουν μεγάλη οθόνη, είναι στην πράξη πολύ κακής ποιότητας. Μιλάμε για calendars, office και emails σε κινητά, όταν η εμπειρία σε ένα desktop είναι μακράν καλύτερη.

Χώρια ο σνομπισμός που δείχνουν σε μικρές συσκευές - είναι όλες για τα μπάζα. Η κατάσταση με το hw των λογικού μεγέθους συσκευών μοιάζει με τις αναλύσεις QHD που κανείς δε θέλει, αλλά αυτοί τις βάζουν έτσι κι αλλιώς και σου αλλάζουν τα φώτα της μπαταρίας.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα ότι θα το γράψω αυτό, αλλά οι 5" του 640 μου είναι οι ιδανικές, για 'μένα. Έχω αλλάξει πολλά κινητά και ίσως είναι η πρώτη φορά που νιώθω να μην κουράζονται τα μάτια μου. Σε συνδυασμό και με τη μπαταρία του, δεν το αφήνω απ' τα χέρια μου.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

4.0 με 4.5" max. Αν και έχω 5ιντσο κινητό μπορώ να πω ότι δε βολεύει πολύ στο χέρι ή στην τσέπη...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Xander, ναι είμαστε πρόβατα. Οι λειτουργίες που υποτίθεται ότι μπορούν να κάνουν τα smartphone και επιβάλουν μεγάλη οθόνη, είναι στην πράξη πολύ κακής ποιότητας. Μιλάμε για calendars, office και emails σε κινητά, όταν η εμπειρία σε ένα desktop είναι μακράν καλύτερη.

Χώρια ο σνομπισμός που δείχνουν σε μικρές συσκευές - είναι όλες για τα μπάζα. Η κατάσταση με το hw των λογικού μεγέθους συσκευών μοιάζει με τις αναλύσεις QHD που κανείς δε θέλει, αλλά αυτοί τις βάζουν έτσι κι αλλιώς και σου αλλάζουν τα φώτα της μπαταρίας.

 

το desktop μπορείς να το κουβαλάς μαζί σου στο δρόμο? κανείς δεν αμφισβητεί ότι η δουλειά στο desktop είναι πιο ξεκούραστη αλλά δεν συγκρίνεται το ένα με το άλλο.

Επίσης η δουλειά ενός smartphone είναι κυρίως το σερφάρισμα πράγμα που σε <5 ιντσών οθόνες για μένα προσωπικά είναι μαρτύριο με το zoom in-zoom out. επίσης παιχνίδια, youtube,ανάγνωση comics/pdf/word κτλ είναι επίσης πιο άνετα σε μια μεγάλη οθόνη.

Άμα δεν πουλάνε οι μικρές οθόνες φυσικό είναι να τις σνομπάρουν. (θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πόσο πούλησε το z3 compact σε σχέση με το κανονικό μιας και είχαν το ακριβός ίδιο hw)

Το QHD συμφωνώ μαζί σου ότι είναι άχρηστο (το βλέπω στο Nexus μου) προτιμώ την full hd που ακόμα και σε 7άρι tablet ήταν πολύ καλή και ξεκούραστη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ιδανικο στις 4,5-4,7 αν και εχω πανω απο 5 ιντσες πλεον.
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το πολυ 5 εως 5.3 παραπανω ειναι κουραστικο και βαρυ να εχεις παρολο που αυτη την στιγμη εχω το nexus 6 το οποιο θα δωσω γιατι πλεον με κουρασε η οθονη μεγαλη βαρυ κινητο ασχετα αν σαν συσκευη ειναι πολυ καλη.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 5,0 - 5,2 αλλά όλα είναι σχετικά.

Αν ο λόγος οθόνης προς μεγέθους και bezels είναι καλός, γιατί όχι και 5,5 έως 6,0;

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 13 εκατοστά είναι άβολο στις τσέπες, οπότε έως 4,5-4,7 ίντσες (αναλόγως το μοντέλο).

Γι'αυτό πήρα το Jiayu G2F. 12,5 εκατοστά με οθόνη 4,3 ιντσών, πολύ καλή αναλογία οθόνης προς μέγεθος.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

αναλογως των μπεζελ, θεωρω οτι το ιδανικο ειναι γυρω στις 4,7"..οποτε ψηφισα το αναλογο διαστημα.. Οι 5" δε με βολεψαν ποτε καθως δεν μπορουσα να ελεγχω παντα το κινητο με το 1 χερι σε ολες τις λειτουργιες και να το κραταω με απολυτη ασφαλεια να μην μου φυγει..

Ας ελπισουμε λοιπον οτι θα εισακουστουμε

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οι 5.5 ιντσες ειναι ιδανικες για μενα. Βοηθαει και στο διαβασμα αλλα και σε βιντεο οταν ειμαι εν κινησει. Θα καλοεβλεπα ομως ισως και λιγο μεγαλυτερη οδονη. 5.7 ας πουμε
Link to comment
Share on other sites

με 4" ειμαι οκ αλλα πανω απο τις 5'' το θεωρω πολυ για την χρηση που κανω

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή έχω πέντε ίντσες οθόνη είμαι ευχαριστημένος αλλά το επόμενο τηλέφωνο μάλλον θα είναι 5.5 ιντσών
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...