Jump to content

Bluetooth Keyboards


koolxs2973
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω για πληκτρολόγιο αναδιπλούμενο που να συνδέεται μέσω bluetooth σε κινητό με λειτουργικό android.

Έχω δει κάτι στο δίκτυο πχ Shansa ή το Freedom Pro Bluetooth Keyboard.

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο με επιτυχία; Κάνει δουλειά;

Ξαναλέω ότι δεν θέλω κάποιο από τα πολύ μικρά πληκτρολόγιο που μοιάζουν με pop-out των κινητών αλλά αυτά που είναι ελαφρώς μεγαλύτερα, ώστε να μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει είτε με το κινητό είτε με ταμπλέτα.

Ευχαριστώ.

 

δείτε για παράδειγμα:

http://www.blackberryforums.com/bbf-reviews/24393-review-two-external-bluetooth-keyboards-thinkoutside-shasta-freedom-keyboard.html

Edited by koolxs2973
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε στο ebay.

κανε αναζητηση "bluetooth keybord" και θα σου εμφανισει αποτελεσματα.

 

τωρα κατα ποσο κανουν για android δε γνωριζω

Link to comment
Share on other sites

Eχω εγω ενα απο αυτα τα 'μικρα' (που βασικα εχει ιδιο μεγεθος με το blade μου, και τα πληκτρα ειναι μεγαλα), λειτουργει, αλλα θα χρειαστει να κατεβασεις προγραμμα απο το market για να δουλεψει, γιατι το android (τουλαχιστον το 2.2) δεν εχει bluetooth HID, και δεν μπορει να δει τις συσκευες αυτες απο μονο του. Μεχρι να βρω λυση νομιζα οτι ειχε χαλασει το πληκτρολογιο, γιατι δεν μπορουσε να συνδεθει.

Αυτο λογικα ισχυει για καθε bt πληκτρολογιο, αφου χρησιμοποιουν τα ιδια πρωτοκολλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς το "πρόγραμμα" keypro. Σωστά;

Θέλει πληρωμή και υπόσχεται να διαχειριστεί την σύνδεση με το ΒΤ πληκτρολόγιο.

Ελληνικά γράφεις;

Είναι πρακτικό το "μικρό" πληκτρολόγιο; γιατί όπως είπα προσανατολίζομαι στο λίγο πιο μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δοκιμασα 2-3, αλλα αυτο που δουλεψε καθε φορα για μενα, ειναι το blueinput

http://www.teksoftco.com/index.php?section=blueinput&tab=download

δεν το εχω αγορασει, και γιαυτο απλα ριχνει εκει που γραφεις ενα μυνηματακι απο μονο του. Δεν εχει αλλους περιορισμους αποτι βλεπω.

 

Ελληνικα δεν το εψαξα, αλλα απ'οτι βλεπω μαλλον δεν υποστηριζει :(

 

Οσο για την πρακτικοτητα, θα ελεγα μαλλον οχι, λογω μεγεθους αλλα και διαταξης, αναγκαζεσαι να κανεις μεγαααααααααλες κινησεις με τους αντιχειρες (μεγαλη διαδρομη/αποσταση μεταξυ πληκτρων), ενω τα πληκτρα ειναι αρκετα μικρα ωστε να μην μπορεις να το βαλεις κατω για να γραψεις σαν κανονικο keyboard.

 

Επισης τα πληκτρα θελουν βαθυ πατημα, και γιαυτο πολλες φορες οταν παω να γραψω γρηγορα δεν τα παταω μεχρι τερμα κατω, και οι λεξεις μου βγαινουν μισες.

Παραλληλα, τα πληκτρα ειναι τερμα λαστιχενια σε αισ8ηση (χωρις κλικ), και καπως σκληρα. Η πληκτρολογηση ειναι ενα δραμα με λιγα λογια. Δυσκολη, αργη, και εν τελη, εκνευριστικη.

 

Καμμια απολυτως σχεση με το πληκτρολογιο πχ, ενος Ε7 ή ενος Ε72, που μπορει να εγραφα μεν αργα (πιο γρηγορα παντως απο το πληκτρολογιακι), αλλα ηταν σιγουρα πιο ευχρηστο, λιγοτερο κουραστικο, και με περισσοτερο feedback. Απλα ηταν καλυτερη 'ποιοτικα' εμπειρια. Και στα 2 την πρωτη φορα που τα επιασα, δεν εκανα καν λαθη.

 

Οποτε δεν θα σου το προτεινα. Αυτο εχω εγω

http://www.play247.gr/images/Palmtops/Mini-Bluetooth-Keyboard-for-iPad-iPhone.jpg

το οποιο κοστισε λιγα ευρω απο το ebay.

 

Στο αρχικο σου ποστ δινεις ενα σχεδον μεγαλο πληκτρολογιο, οποτε αν σε βολευει, πανε με τα 1000. Τουλαχιστον θα γραφεις κανονικα.

 

Υποψην : δεν γνωριζω αν ειναι χαρακτηριστικο του android 2.3 (gingerbread), αλλα για την συσκευη μου, ειδα αναφορες οτι η cyanogenmod σηκωνε κανονικα bt HID χωρις προγραμμα. Μπορει να κανω και λαθος ομως.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Γνωρίζετε αν γίνεται να εχω συνδεδεμενα με το κινητο ένα bluetooth πληκτρολογια και ένα bluetooth ποντίκι(ανεξαρτητες συσκευες) ταυτόχρονα?Ή πρέπει να πάρο μια συσκευή (keyboard) με ενσωματωμένο touchpad?? Καμιά πρόταση?? {gingerbread 2.3)
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιες "παλαιότερες" συσκευές είχε δυνατότητα να συνδέσεις 2 άλλες μέσο ΒΤ.

Δε ξέρω κατά πόσο υποστηρίζετε τώρα αυτό,

Δε γράφει στο μάνουαλ αν υποστηρίζει πολλαπλές συνδέσεις;

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο note 2 εχω συνδεσει το bluetooth keyboard του ps3 δουλεψε και το mouse που εχει. ταυτοχρονα και ενα microsoft bluetooth mouse. Ολα αψογα.

Α και το rii mini keyboard δουλευει καλα

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα αξιοπρεπές πληκτρολόγιο για να χρησιμοποιώ με το τάμπλετ μου. Έχω δει ότι υπάρχουν μερικά τα οποία μπορούν να συνδεθούν ακόμη και με υπολογιστή. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνει κάτι δοκιμασμένο το οποίο να έχει και λογικό κόστος; Ευχαριστώ πολύ!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ψάχνω bluetooth keyboard case για να συνδέσω το Asus Vivotab Note 8 κατά κύριο λόγο και ίσως και το Galaxy Note 8. Θέλω να είναι και θήκη για το διπλώνω και να το κουβαλάω μαζί εύκολα. Με ενδιαφέρει να έχει και κουμπί esc γιατί ένα που είδα στο public δεν είχε. Περιμένω τις προτάσεις σας χωρίς να θέσω συγκεκριμένο budget για να δω που πρέπει να κινηθώ.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια θήκη είδες στα public, πάντως από εκεί πήρα την belkin για 7-8 tablet και μέχρι στιγμής φαίνεται ποιοτική. Βέβαια υπάρχει το θέμα της αντιστοιχίας των πλήκτρων με τα windows το οποίο ακόμα το ψάχνω.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα θα πάω να δοκιμάσω μία Belkin που έχουν με 30€. Αν δεν έχει κάποιο θέμα θα την πάρω να ξεμπερδέψω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για την ίδια θήκη μιλάμε. Αν και κλειστή είναι αρκετά ογκώδης σε ότι αφορά την χρήση της με έχει βολέψει πολύ.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα αντιμετωπίζεις με τα κουμπιά; Το πάνω αριστερά πώς δουλεύει στα windows; Εγώ το θέλω escape.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, εδώ και καιρό ψάχνω θήκη με bluetooth keyboard για το Toshiba Encore WT8-A-102 αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου σχετικά φθηνά κάποια συμβατή.

Έχετε να προτείνετε κάποια από Ελλάδα/ebay/amazon?

Ευχαριστώ!

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Bluetooth Keyboards

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...