Jump to content

myphone POLL: Πόση ελεύθερη RAM έχει η συσκευή σας με την πρώτη εκκίνηση;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Πόση ελεύθερη RAM έχει η συσκευή σας με την πρώτη εκκίνηση;  

501 members have voted

  1. 1. Πόση ελεύθερη RAM έχει η συσκευή σας με την πρώτη εκκίνηση;

    • Λιγότερα από 128 MB
      12
    • 128 - 256 MB
      28
    • 257 - 512 MB
      61
    • 513 - 768 MB
      56
    • 769 ΜΒ - 1 GB
      92
    • 1,01 - 1,5 GB
      130
    • 1,5 - 1,7 GB
      32
    • 1,7 - 2 GB
      29
    • Πάνω από 2 GB
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      23


Recommended Posts

νοτ 2 με 4.4.2 customrom 1,1 σε χρηση απο 1,74 με κλεισιμο εφαρμογων παει σε 0,810 απο 1,74.εχω αρκετες εφαρμογες που ομως δεν χρεισημοποιω:p
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επελεξα "δεν ξερω/δεν απαντω" για εναν απλο λογο.

θεωρω οτι ενα κινητο με 2/3 γιγα ραμ απο την στιγμη που δεν "λαγκαρει" ειναι ασκοπο να ψαχνουμε για ελευθερη ραμ και να παιδευομαστε να την ελευθερωνουμε καθε τοσο.

Αλλωστε "ελευθερη ραμ= χαμενη ραμ.

Link to comment
Share on other sites

xperia neo v 129MB ελεύθερα με custom rom χωρίς άχρηστες εφαρμογές.... γενικά με την εσωτερική μνήμη στα 400ΜΒ ,έχω γίνει zen master,η υπομονή μου έχει ανέβει επίπεδα
Link to comment
Share on other sites

Επελεξα "δεν ξερω/δεν απαντω" για εναν απλο λογο.

 

θεωρω οτι ενα κινητο με 2/3 γιγα ραμ απο την στιγμη που δεν "λαγκαρει" ειναι ασκοπο να ψαχνουμε για ελευθερη ραμ και να παιδευομαστε να την ελευθερωνουμε καθε τοσο.

 

Αλλωστε "ελευθερη ραμ= χαμενη ραμ.

 

 

Συμφωνω απολυτα...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

LG G2 968 mb Ελεύθερα και μετά από 5 λεπτά γύρω στα 650-720.

 

το ιδιο...

Nokia 5110 -> Nokia 6110 -> Ericsson T28s -> Nokia 6510 -> Nokia 6600 -> Sony Ericsson K750i -> Nokia 5800 XpressMusic + Nokia 6310 -> SG 2 + SG Y -> LG G2 32GB -> Samsung S7

 

HP rx1950 -> Samsung Galaxy Tab -> LG G Pad 8.3

Link to comment
Share on other sites

Η ram ήταν το μόνο που σκεφτόμουν πριν πάρω το g2 πριν είχα το g1 μου άφηνε αρκετή ram παραπάνω όχι μόνο στην εκκίνηση αλλά και πιο μετά. Τελικά είδα ότι δεν αγχώνετε η συσκευή για κανένα λόγο και έχει καλύτερη εμπειρία χρήσης παρά την λιγότερη ελεύθερη ram. Πιστεύω πως πιο πολύ παίζει το θέμα της διαχείρισης.
Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5 0,9 GB αντε να παει 0,95 μετα απο λιγο greenifying απο τα 2GB δεν το λες κι οτι καλυτερο...

Εχω βεβαια της παναγιας τα ματια μεσα, εξαλλου το κινητο ψιλοπεταει ακομη οποτε περι ορεξεως...

 

Nokia E71, 71MB εκκίνηση...

Lol θεος!!!

Edited by lavramid
Link to comment
Share on other sites

Tώρα για να πω την αλήθεια δεν ξέρω, αλλά το δικό μου είναι ένα παμπάλαιο Αλκατέλ 4ετίας, επομένως να υποθέσω κάτι σε 128-256 ΜΒ :D
Link to comment
Share on other sites

LG Optimus G , 1.1GB με στοκ 4.1.2 (ναι καλα βλεπετε) , και καμμια 40ρια εφαρμογες, greenified οι πιο πολλες.

 

Μετα απο μπολικες μερες πεφτει στα 700-750ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Πιο ανούσια μέτρηση δεν έχω ξαναδεί.

Η ram είναι για να γεμίζει δεδομένα και να τα ανασύρει άμεσα το ΟS για multitasking.

Όχι για να τη βλέπουμε όσο πιο άδεια γίνεται.

Πήγα να το πω, λέω βλακεία θα είναι, για να κάνουν όμως έτσι οι περισσότεροι φαίνεται θα έχει σημασία να υπάρχει πολύ διαθέσιμη ραμ ελεύθερη ανά πάσα στιγμή, ή τέλος πάντων με την έναρξη όπως μας ζητά να πούμε ο ερωτών, γιατί όμως, υπάρχει κάποια σημασία στο να μπορεί να ξεκινά η συσκευή με όσο μεγαλύτερη περίσσεια μνήμης γίνεται, πέρα από το προφανές που επισημαίνει ο φίλος παραπάνω?, και είναι ζήτημα της συσκευής ή του λειτουργικού?

Επίσης, μιας που το αναφέραμε, πως το βλέπουμε σε windows phone ?, αφήστε το βρήκα, σύμφωνα με την εφαρμογή insider, έχω memory usage 31 mb, peak memory usage 50, και memory usage limit 380, αυτά.

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi Redmi Note 3g Ξεκιναμε με 1250mb και φτανει Περιπου στα 260 στο Full !!!!!!!!!!!Με 296 εφαρμογες εκτος συστηματος!!!!!
userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες iphone απάντησαν Δεν ξέρω / Δεν απαντώ :D

 

Δεν έχω iphone και ούτε πρόκειται αλλά το IOS με 1gb παίζει όπως το Android me 2gb+ το ίδιο σχεδόν καλά παίζουν και τα windows mobile.

 

Για android ελάχιστη μνήμη τα 2 gb είναι η ελάχιστη απαίτηση. Εξοργιζομαι όταν βλέπω ότι πουλάνε ακόμα συσκευές και tablet με 1gb :lol:

 

To android (που τρέχουν οι τελευταίες συσκευές μου δυστυχώς είναι η αχίλλειος πτέρνα τους) (επειδή προγραμματίζω αρκετά βαριές εφαρμογές).

 

http://www.quora.com/Why-is-the-iPhones-1-GB-RAM-touted-to-be-able-to-compete-with-more-than-2-GB-RAM-of-Android-phones/answers/7061202

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω iphone και ούτε πρόκειται αλλά το IOS με 1gb παίζει όπως το Android me 2gb+ το ίδιο σχεδόν καλά παίζουν και τα windows mobile.

 

Για android ελάχιστη μνήμη τα 2 gb είναι η ελάχιστη απαίτηση. Εξοργιζομαι όταν βλέπω ότι πουλάνε ακόμα συσκευές και tablet με 1gb :lol:

 

To android (που τρέχουν οι τελευταίες συσκευές μου δυστυχώς είναι η αχίλλειος πτέρνα τους) (επειδή προγραμματίζω αρκετά βαριές εφαρμογές).

 

http://www.quora.com/Why-is-the-iPhones-1-GB-RAM-touted-to-be-able-to-compete-with-more-than-2-GB-RAM-of-Android-phones/answers/7061202

 

Η apple σου βαζει οριο στο πως θα εξελιξεις μια εφαρμογη και αυτες ειναι οι επιπτωσεις καλες ή κακες ενος κλειστου λογισμικου ειναι το ios σε ανιθεση με το android που εχει ανοικτο λογισμικο και οδηγοντας σε memory leak αν δεν προσεξεις. Περισσοτερη ram σε android σημαινει και περισσοτερες εφαρμογες στην μνημη και γρηγοροτερο multitasking με λιγοτερη καταναλωση μπαταριας αφου ειναι στην μνημη. To ios σκοτωνει εφαρμογες που νομιζει οτι δεν χρειαζονται ελευθερονοντας μνημη. Οσο αφορα το lag στα android και οτι θελει παραπανω μνημη αυτο εχει τελειωσει, με πολυ smooth λογισμικο και λιγοτερα bugs πο το ios. Πριν καιρο ειχα το iphone 5 εξαιρετικο κινητο με το ios πανω παρουσιαζοντας ενα εξαιρετικο παντρεμα λογισμικου και συσκευης με την ios 6, αλλα η apple εμεινε πισω παρουσιαζοντας lag και Bugs στις νεοτερες εκδοσεις ios, και πλεον η google βελτιωσε πολυ το λογισμικο της, και πιστευω οτι την εχει ξεπερασει στην παρουσα φαση. Δεν ειμαστε κανενος fanboy αν η apple φτιαξει κατι καλυτερο θα παμε παλι Apple. Στο Συνδεσμο που ανεφερες υπαρχουν απο κατω πολυ που απαντανε.

http://www.quora.com/Why-does-the-iPhone-need-so-much-less-RAM-than-Android-devices

Edited by chris1984

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Ecoo E04 plus (3gb), stock 4.4.4, αμέσως μετα απο restart...696mb used και 2.2gb free.
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη RAM και σχετικά paging/caching όπως και η διαχέιρηση της σε mobile σύσκευες απο το εκάστοτε λειτουργικό σύστημα έχει αρκετές ομοίοτητες με τα desktop συστήματα, έχει όμως και βασικές διαφορές. Καταρχάς δεν υπάρχει swap για να μπορεί το λειτουργικό να μεταφέρει σελίδες απο την μνήμη σε κάποιο δίσκο και να μπορεί έτσι (με το σχετικό πέναλτι της αργής ανταπόκρισης) να εξυπηρετήσει διεργασίες - εφαρμογές που έχουν γίνει scheduled για εκτέλεση στην cpu και δεν υπάρχουν στην μνήμη. Τα πάντα παραμένουν pined στην διαθέσιμη ram και σε περιπτώσεις όπου τα διαθέσιμα επίπεδα είναι χαμηλά, το android πχ για να ανταπεξέρθει θα πρέπει να απελευθερώσει σελίδες μνήμης απο κάποια άλλη διεργασία (με βάση δίαφορα κριτήρια, πχ ποσότητα μνήμης που χρησιμοποιείται, πότε έτρεξε η διεργασία κλπ) για να μπορέσει να εξυπηρετήσει την εκάστοτε διεργασία που χρείαζεται μνήμη. Φυσικά και το εκάςτοτε λειτουργικό κάνει caching την ram και δεν σημαίνει απαραίτητα πως λίγη ελεύθερη ram ισοδυναμεί με πιθανή αδυναμία εξυπηρέτησης μιας διεργασίας αργότερα σε περίπτωση που δεν υπάρχει η διαθέσιμη ελεύθερη ram. Τώρα απο την άλλη πολλές φορές λέμε για κακή διαχείρηση αργή απόκριση bloatware (βλέπε samsung και android πχ) όπου αρκέτες "άχρηστες" εφαρμογές έχουν προστεθεί απο τον x,ψ vendor, ξεκινάνε με την εκίνηση του λειτουργικού και φυσικά τρώνε και μνήμη. Μιας και ένα κινητό δεν έχει φτάσει ακόμα στα επίπεδα μνήμης σε επίπεδο αντιστοιχο ενος desktop pc, η ποσότητα διαθέσιμης μνημης όπως και η διαχείρηση της είναι σημαντικά κατά την άποψη μου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα κακής διαχείρησης, το xiaomi redmi 2 1gb ram και miui, όπου μπορεί κανείς να βρεί και σχετικά video και αναφορές με crash λόγω μη διαθέςιμης μνήμης (browser crashes με 3-4 tabs πχ).

Τώρα το galaxy s2 με cyanogenmod 10.1.3 βλέπει 416.20mb used και 374mb ελεύθερα ενώ το xiaomi redmi 2 με miui 5.5.64 βλέπει 753.05 mb used και 1.13gb available.

Edited by ios46
Link to comment
Share on other sites

Η μνήμη RAM και σχετικά paging/caching όπως και η διαχέιρηση της σε mobile σύσκευες απο το εκάστοτε λειτουργικό σύστημα έχει αρκετές ομοίοτητες με τα desktop συστήματα, έχει όμως και βασικές διαφορές. Καταρχάς δεν υπάρχει swap για να μπορεί το λειτουργικό να μεταφέρει σελίδες απο την μνήμη σε κάποιο δίσκο και να μπορεί έτσι (με το σχετικό πέναλτι της αργής ανταπόκρισης) να εξυπηρετήσει διεργασίες - εφαρμογές που έχουν γίνει scheduled για εκτέλεση στην cpu και δεν υπάρχουν στην μνήμη. Τα πάντα παραμένουν pined στην διαθέσιμη ram και σε περιπτώσεις όπου τα διαθέσιμα επίπεδα είναι χαμηλά, το android πχ για να ανταπεξέρθει θα πρέπει να απελευθερώσει σελίδες μνήμης απο κάποια άλλη διεργασία (με βάση δίαφορα κριτήρια, πχ ποσότητα μνήμης που χρησιμοποιείται, πότε έτρεξε η διεργασία κλπ) για να μπορέσει να εξυπηρετήσει την εκάστοτε διεργασία που χρείαζεται μνήμη. Φυσικά και το εκάςτοτε λειτουργικό κάνει caching την ram και δεν σημαίνει απαραίτητα πως λίγη ελεύθερη ram ισοδυναμεί με πιθανή αδυναμία εξυπηρέτησης μιας διεργασίας αργότερα σε περίπτωση που δεν υπάρχει η διαθέσιμη ελεύθερη ram. Τώρα απο την άλλη πολλές φορές λέμε για κακή διαχείρηση αργή απόκριση bloatware (βλέπε samsung και android πχ) όπου αρκέτες "άχρηστες" εφαρμογές έχουν προστεθεί απο τον x,ψ vendor, ξεκινάνε με την εκίνηση του λειτουργικού και φυσικά τρώνε και μνήμη. Μιας και ένα κινητό δεν έχει φτάσει ακόμα στα επίπεδα μνήμης σε επίπεδο αντιστοιχο ενος desktop pc, η ποσότητα διαθέσιμης μνημης όπως και η διαχείρηση της είναι σημαντικά κατά την άποψη μου. Χαρακτηριστικό παράδειγμα κακής διαχείρησης, το xiaomi redmi 2 1gb ram και miui, όπου μπορεί κανείς να βρεί και σχετικά video και αναφορές με crash λόγω μη διαθέςιμης μνήμης (browser crashes με 3-4 tabs πχ).

Τώρα το galaxy s2 με cyanogenmod 10.1.3 βλέπει 416.20mb used και 374mb ελεύθερα ενώ το xiaomi redmi 2 με miui 5.5.64 βλέπει 753.05 mb used και 1.13gb available.

 

Σωστα, μπορω να πω οτι ειναι καλο που δεν μοιαζει με τα windows στην διαχειρηση της RAM γιατι οσοι εχουν σχετικα λιγη ram στα wimdows σερνονται κυριολεκτικα λογω swap file, ενω το android απλως δεν ελευθερωνει εφαρμογες απο την cache , με πολυ μικροτερη επιπτωση στις επιδοσεις

Οσοι βλεπετε μετα απο καιρο μικρη ελευθερη ram, απλα τρεξτε ενα βαρυ game και θα δειτε ποσο θα παει μετα :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...