Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δείτε βίντεο στο youtube για το πως ανοίγει η συσκευή δυστυχώς είναι πολύ μανίκι δουλειά, ακόμα και η μπαταρία που πρέπει υποχρεωτικά να αφαιρεθεί, βρίσκεται στην τελευταία διαδικασία(!) αφού ξηλωθούν όλες οι πλακέτες και επιπλέον είναι κολλημένη με κόλλα στο σώμα! Αν και η οθόνη δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή, το κόστος του σέρβις εδώ το θεωρώ λογικό λόγω της χρονοβόρας εργασίας. Ίσως καλύτερα να ασκεφτείτε την αγορά καινούριας συσκευής μια που το P8 Lite σαν κυκλοφορία τα έχει φάει τα ψωμιά του πια.

 

Ετσι ειναι ρε παιδια σε ολα τα τηλεφωνα.

Θελει να εχεις λιγα βασικα εργαλεια και να το εχεις ξανα κανει.

Και εγω πριν λιγες μερες αλλαξα μπαταρια και ηχειο στο honor 6 της κορης μου.

Επρεπε να βγουν ολα , μονο η οθονη εμεινε.

Αν πιανουν τα χερια σου το αλλαζεις για 30 €.

Και για ανταλλακτικα δεν ειναι ευκολο να το δωσεις , εκτος και το παρει καποιος για 30 €

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ρε παιδια σε ολα τα τηλεφωνα.

Θελει να εχεις λιγα βασικα εργαλεια και να το εχεις ξανα κανει.

Και εγω πριν λιγες μερες αλλαξα μπαταρια και ηχειο στο honor 6 της κορης μου.

Επρεπε να βγουν ολα , μονο η οθονη εμεινε.

Αν πιανουν τα χερια σου το αλλαζεις για 30 €.

Και για ανταλλακτικα δεν ειναι ευκολο να το δωσεις , εκτος και το παρει καποιος για 30 €

Αυτό είναι σίγουρο, θέλει να το έχεις ξανακάνει και να έχεις τα σωστά και απαραίτητα εργαλεία. Κι εγώ που έχω κάνει ανάλογη επισκευή θεωρώ αρκετά περίπλοκη τη διαδικασία και της υπομονής γιατί πρέπει να έχεις το νου σου με τα δεκάδες μέρη + βίδες, το iFixit το βαθμολογεί ως moderate. Για ανταλλακτικά κι εγώ το κυμαίνω μεταξύ 20 και 30 ευρώ στην καλύτερη ανάλογα με τη ζήτηση και την κατάσταση των υπολοίπων εξαρτημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή γιά την κάμερα του P8 Lite για extra φωτογράφιση όπως το ηλιοβασίλεμα, ανατολή ,θάλασσα, σύννεφα κλπ να την κατεβάσω.Καινούργιος χρήστης δεν με ευχαριστεί το αποτέλεσμα της κάμερας που φοράει το τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

κυριοι αντιμετωπιζω ενα προβλημα,το ξυπνητηρι πολλες φορες δεν χτυπαει και εχω προβλημα στην δουλεια,νομιζουν οτι αργω επιτηδες..

νομιζω ηρθε η ωρα του για φορματ,τωρα εχω την εκδοση ALE-L21C432B170.δοκιμασα να κανω ενημαρωση και μου λεει δεν υπαρχει νεα εκδοση.

το κινητο εχει ξεκλειδωτο bootloader και ειναι root.

 

πια εκδοση προτινεται?

βρηκα αυτον τον οδηγο για να περασω Android 6.0 Marshmallow http://huaweifirmware.com/huawei-p8-lite

αξιζει η εχει προβληματα η 6.0?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τι χρειάζεται να κάνουμε για usb otg ?

γιατί δοκίμασα ένα και δεν το αναγνώρισε

 

Δεν υποστηρίζει usb otg. Δεν βλέπει στικάκια.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό

λες να κάνει δουλειά? :) :) :)

https://www.amazon.com/Micro-USB-Data-Transfer-connecting-compatible-Accessory/dp/9784251396

Edited by kaberos
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό

λες να κάνει δουλειά? :) :) :)

https://www.amazon.com/Micro-USB-Data-Transfer-connecting-compatible-Accessory/dp/9784251396

 

Στα σχόλια από κάτω λένε πως δεν δουλεύει

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Πολύ πιθανόν, να έχει απαντηθεί παλιότερα, αλλά δεν έχω βρει κάποια απάντηση. Στην προσπάθεια να κάνω και πάλι δίκαρτο το branded κινητό μου, ακολουθώ τον οδηγό που υπάρχει, όμως δεν βλέπω την επιλογή για τοπική ενημέρωση.

 

Έχω android 6 και έχω κατεβάσει όλες τις ενημερώσεις που έχουν βγει από την εταιρεία.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω ενημέρωση με το αρχείο του dload, πρέπει να επιλέξω τοπική ενημέρωση. Αυτη η επιλογή δεν μου εμφανίζεται στις ρυθμίσεις.

- SE Experia x8 white, custom rom: GingerDX.v029 - JimdemDroid Tweak Package 24.1 lite, multitouch, overclocked @ 760Mhz

- Huawei P8 lite

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γεια χαρα σε ολους.Ξεχασα να κανω unlock bootloader και φλασαρα και μου χει βγαλει Balong..καμια ιδεα για να διωξω αυτο το πραγμα?

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.Ξεχασα να κανω unlock bootloader και φλασαρα και μου χει βγαλει Balong..καμια ιδεα για να διωξω αυτο το πραγμα?

 

Το balong δεν φταίει απο τον bootloader.

 

Κατέβασε την rom και πέρνα την με adb αφού την έχεις κάνει extract και έχεις πάρει τα 4ρα αρχεία.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει σφαλμα error: cannot load 'system.img'..εγω πιστευω οτι θελει unlock ο bootloader

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και με ADB που το εκανα παλι Balong βγαζει..αυτη εδω φλασαρω ALE-L21 C432B132 Europe channel Dual..ειναι πολυ παλια?

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ΟΤΑ να σε αναβαθμίσει.

Αν συνεχίσει σημαίνει οτι έχεις βάλει λάθος ρομ.

Το l21 έχεις;

 

Πως ακριβώς την πέρασες;

 

Edit:

 

http://download-c1.huawei.com/download/downloadCenter?downloadId=47969&siteCode=ke

 

Αυτή κατέβασε.

 

Αλλιώς άμα μπλέξεις πέρασε με τη μια αυτή.

http://download-c1.huawei.com/download/downloadCenter?downloadId=90900&siteCode=gr

 

Αν πάλι δε βγάλεις άκρη θα σου γράψω οδηγό.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο εναν οδηγο απο XDA με ADB step by step και μολις το κανω παλι Balong βγαζει..ο bootloader ειναι κλειδωμενος..αυτο δεν ξερω αν με αφηνει να το κανω ή οχι..και μπαινω στο site της εταιριας..βαζω στοιχεια IMEI κλπ κλπ και μου λεει να τσεκαρω το imei γτ δεν ειναι σωστο..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις στο κινέζικο site να ξεκλειδωσεις τον bootloader.

 

Εύκολο είναι αρκεί να κατεβάσεις τα αρχεία, με την πρώτη ευκαιρία θα φτιάξω ενα γενικό οδηγό βήμα βήμα με απόλυτη επιτυχία!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα το βλεπω εγω..Τσακι Τσαν θα βγω απο κει μεσα..Ααααααν φορτωσει ποτε βεβαια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν φορτωνει βγαζει σφαλμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν μπορω να το κανω δεν φορτωνει το site τους..καμια αλλη ιδεα?

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνω κανονικά...

Έχεις κάνει εγγραφή;

Χρειάζεται acc για να μπορείς να ξεκλειδώσεις...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπαίνω κανονικά...

Έχεις κάνει εγγραφή;

Χρειάζεται acc για να μπορείς να ξεκλειδώσεις...

 

Εχω στο (αγγλικο) λογαριασμο..

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα..απο τηλεφωνο μου εδωσαν τον κωδικο απο τον Bootloader..Bootloader Unlocked

 

Special Thanks to Rackal :D

Edited by billmes1981

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...