Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

σου ηρθε OTA φιλε?η μεσω pc?

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

δε ξερω τι ειναι το ΟΤΑ αλλα μου ηρθε στο κινητο, το ανοιξα να δω τι ωρα ειναι και ηταν ανοιχτη η εφαρμογη για ενημερωση.

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά βλέπω τόσο καιρό και γράφεται για ALE για Β5.. κλπ κλπ.

 

Εμένα στην αντίστοιχη σελίδα στο EMUI, γράφει το εξής : BalongV100R001C50B311.

 

Δεν το έχω πειράξει ποτέ από άποψη root ή κάτι τέτοιο.Το είχα πάρει από μαγαζί καινούριο, όχι΄όμως κάποια μεγάλη αλυσίδα.

 

Τι πρέπει να κάνω για να το αναβαθμίσω? στην αναζήτηση δεν βρίσκει κάποια καινούρια ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια,

 

δε ξερω τι ειναι το ΟΤΑ αλλα μου ηρθε στο κινητο, το ανοιξα να δω τι ωρα ειναι και ηταν ανοιχτη η εφαρμογη για ενημερωση.

 

α ενταξει φιλε μου απαντησες..οτα ειναι οταν σου ερχεται η αναβαθμιση ετοιμη στο πιατο απο την εταιρια χωρις να κανεις ουσιαστικα εσυ κατι!!ελπιζω να ερθει καποια στιγμη και στην αδερφη μου ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά βλέπω τόσο καιρό και γράφεται για ALE για Β5.. κλπ κλπ.

 

Εμένα στην αντίστοιχη σελίδα στο EMUI, γράφει το εξής : BalongV100R001C50B311.

 

Δεν το έχω πειράξει ποτέ από άποψη root ή κάτι τέτοιο.Το είχα πάρει από μαγαζί καινούριο, όχι΄όμως κάποια μεγάλη αλυσίδα.

 

Τι πρέπει να κάνω για να το αναβαθμίσω? στην αναζήτηση δεν βρίσκει κάποια καινούρια ενημέρωση.

 

Πάρε backup πριν (εγώ χρειάστηκε να κάνω hard reset μετά το step2)

Πήγαινε στη σελίδα 1. Υπάρχει παραπομπή για οδηγίες. Κάνε μόνο το step2. Είναι πολύ μικρό το step2 ενώ το αρχείο rar είναι 1,2 GB. (το step1 είναι μεγάλο)

 

Σε αυτό της 1ης σελίδας

[[[[Χρήσιμα:

Οδηγός για clean debranding του Huawei P8 Lite (ALE-L21) (by fanatikos)]]]]]

Edited by kostaszoum
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό το eshop και το έχει πολυ φτηνά! 131.40€, πήρα τηλ. και μου είπαν ότι έχει εγγυηση αντιπροσωπείας. Έχει ψωνίσει κανείς από εκεί?

Ευχαριστώ!

 

http://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&path=114&product_id=41534

Link to comment
Share on other sites

Πάρε backup πριν (εγώ χρειάστηκε να κάνω hard reset μετά το step2)

Πήγαινε στη σελίδα 1. Υπάρχει παραπομπή για οδηγίες. Κάνε μόνο το step2. Είναι πολύ μικρό το step2 ενώ το αρχείο rar είναι 1,2 GB. (το step1 είναι μεγάλο)

 

Σε αυτό της 1ης σελίδας

[[[[Χρήσιμα:

Οδηγός για clean debranding του Huawei P8 Lite (ALE-L21) (by fanatikos)]]]]]

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Από ό,τι κατάλαβα το κινητό μου είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο. Έχω όμως 2 ερωτήσεις μιας και είμαι τελείως άσχετος και φοβάμαι μην κάνω καμιά χαζομάρα.

 

1) όταν λες backup,εννοείς τα αρχεία μου και τις επαφές?

2)είναι εύκολο για κάποιον να κάνει την παραπάνω διαδικασία του οδηγού ή μπορεί να προκύψει και κάτι άλλο στο ενδιάμεσο και να μείνω αμανάτι?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Από ό,τι κατάλαβα το κινητό μου είναι κλειδωμένο με κάποιο τρόπο. Έχω όμως 2 ερωτήσεις μιας και είμαι τελείως άσχετος και φοβάμαι μην κάνω καμιά χαζομάρα.

 

1) όταν λες backup,εννοείς τα αρχεία μου και τις επαφές?

2)είναι εύκολο για κάποιον να κάνει την παραπάνω διαδικασία του οδηγού ή μπορεί να προκύψει και κάτι άλλο στο ενδιάμεσο και να μείνω αμανάτι?

 

1) Ναι, Με hard reset χάνεις ότι έχεις βάλει αρχεία, επαφές, εφαρμογές...

2) Μη νομίζεις ότι εγώ είμαι κάποιος ειδήμων. Είναι το πρώτο μου smartphone. Κοίταξε το #4016 στη 268 σελίδα. Με το step2 λογικά θα γίνει Β046. Εγγύηση βέβαια δεν παίρνεις από κανένα. (1% πιθανότητα να πάει κάτι στραβά, υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ,οποιος θελει να το κανει να μοιαζει με Nougat Pixel ,ας δει αυτο τον οδηγο...γινεται φοβερο!

Samsung Galaxy Gio -> Sony Xperia M -> Huawei P8 lite

CyanogenMod7.1 CyanogenMod12.1+overclock to 1.7ghz Lug is-everywhere(Root,UBL)

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες ,οποιος θελει να το κανει να μοιαζει με Nougat Pixel ,ας δει αυτο τον οδηγο...γινεται φοβερο!

 

Πλάκα έχει, θα το δοκιμάσω.

 

Ήρθε και σε μένα η ΟΤΑ Β594 και κλασικά όπως γίνεται μετά από κάθε αναβάθμιση θα έχουμε πάλι τα google services τσιμπημένα αλλά αυτό συνήθως κρατάει 3-4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι απο XDA παιδια https://forum.xda-developers.com/p8lite/general/rom-ale-l21c432b596-b597-ds-ss-t3581654

 

Περαστηκε στο κινητο μου.Ολα δουλευουν αψογα παιδια

Edited by billmes1981

Samsung Galaxy A54 8/128

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχει, θα το δοκιμάσω.

 

Ήρθε και σε μένα η ΟΤΑ Β594 και κλασικά όπως γίνεται μετά από κάθε αναβάθμιση θα έχουμε πάλι τα google services τσιμπημένα αλλά αυτό συνήθως κρατάει 3-4 μέρες.

Δίκιο έχεις. το είδα και εγώ.

 

Τελικά, έκανα απεγκατάσταση ενημερώσεων των google services και ξανά ενημέρωση και περιμένω να δω αν έστρωσε...

Και ήταν και μετά από hard reset να φανταστείς..

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις. το είδα και εγώ.

 

Τελικά, έκανα απεγκατάσταση ενημερώσεων των google services και ξανά ενημέρωση και περιμένω να δω αν έστρωσε...

Και ήταν και μετά από hard reset να φανταστείς..

 

Νομίζω ήμουν σαφής και το έχουμε ξαναπεί παλιότερα. Δεν φταίει η συσκευή αλλά η Google και συμβαίνει σε όλες τις συσκευές σε όλες τις εταιρείες. Έτσι γίνεται μετά από κάθε ενημέρωση, θα πάρει λίγες μέρες να στρώσει κι άδικα παιδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήμουν σαφής και το έχουμε ξαναπεί παλιότερα. Δεν φταίει η συσκευή αλλά η Google και συμβαίνει σε όλες τις συσκευές σε όλες τις εταιρείες. Έτσι γίνεται μετά από κάθε ενημέρωση, θα πάρει λίγες μέρες να στρώσει κι άδικα παιδεύεσαι.

 

Αυτό που λες έχει καμία τεχνική βάση; Όχι ότι δε σε πιστεύω αλλά δεν ακούγεται κουλό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες έχει καμία τεχνική βάση; Όχι ότι δε σε πιστεύω αλλά δεν ακούγεται κουλό;

Στις πρώτες μέρες που έκανα την αναβάθμιση ξεπερνούσαν το 35% σε χρήση μπαταρίας, τώρα πέφτει κάτω από 20% και στρώνει. Θα εξαντλήσω κάποια στιγμή τη μπαταρία εντελώς και θα το ξαναδώ από την αρχή πόσο θα καταναλώνουν τώρα τα google services από μηδενική φόρτιση. Σίγουρα είναι θέμα (επανα)συγχρονισμού του δικού σου Google account με το τσεκάρισμα συμβατότητας των δικών σου εφαρμογών στο Google Play με τη νέα αναβάθμιση συνεπώς θα τρώει τη μπαταρία τις πρώτες μέρες. Δες κι αυτό να καταλάβεις πως περίπου λειτουργούν όλα αυτά. Έτσι γίνεται πάντα που έκανα ίσα 4-5 αναβαθμίσεις στο P8 Lite, αυτά στα λέω εμπειρικά. Τα ίδια παράπονα βλέπω εδώ στο φόρουμ και για άλλες πολλές συσκευές οπότε φαίνεται ότι είναι φυσιολογικό. Και παρεμπιπτόντως μάλλον καλύτερα που δεν παίρνει το δικό μας νουγκάτ, πάλι πολλά παράπονα βλέπω κυρίως για τη μπαταρία σε άλλα νήματα, πχ στο (εξαιρετικό) Honor 8 πολλοί έκαναν, μάλλον βιαστικά, rollback.

Link to comment
Share on other sites

Στις πρώτες μέρες που έκανα την αναβάθμιση ξεπερνούσαν το 35% σε χρήση μπαταρίας, τώρα πέφτει κάτω από 20% και στρώνει. Θα εξαντλήσω κάποια στιγμή τη μπαταρία εντελώς και θα το ξαναδώ από την αρχή πόσο θα καταναλώνουν τώρα τα google services από μηδενική φόρτιση. Σίγουρα είναι θέμα (επανα)συγχρονισμού του δικού σου Google account με το τσεκάρισμα συμβατότητας των δικών σου εφαρμογών στο Google Play με τη νέα αναβάθμιση συνεπώς θα τρώει τη μπαταρία τις πρώτες μέρες. Δες κι αυτό να καταλάβεις πως περίπου λειτουργούν όλα αυτά. Έτσι γίνεται πάντα που έκανα ίσα 4-5 αναβαθμίσεις στο P8 Lite, αυτά στα λέω εμπειρικά. Τα ίδια παράπονα βλέπω εδώ στο φόρουμ και για άλλες πολλές συσκευές οπότε φαίνεται ότι είναι φυσιολογικό. Και παρεμπιπτόντως μάλλον καλύτερα που δεν παίρνει το δικό μας νουγκάτ, πάλι πολλά παράπονα βλέπω κυρίως για τη μπαταρία σε άλλα νήματα, πχ στο (εξαιρετικό) Honor 8 πολλοί έκαναν, μάλλον βιαστικά, rollback.

 

Άψογος.... Εγώ είμαι ακόμα στο 28.8%

Edited by vasim
Link to comment
Share on other sites

Άψογος.... Εγώ είμαι ακόμα στο 28.8%

Άστο καμιά βδομάδα μέχρι να δεις αν θα στρώσει, έτσι κάνω πάντα πριν δω αν υπάρχει πρόβλημα και όχι με την πρώτη δεύτερη μέρα rollback όπως κάνουν πολλοί χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Άστο καμιά βδομάδα μέχρι να δεις αν θα στρώσει, έτσι κάνω πάντα πριν δω αν υπάρχει πρόβλημα και όχι με την πρώτη δεύτερη μέρα rollback όπως κάνουν πολλοί χωρίς λόγο.

 

Δε φοβάμαι την version, την παλαιότητα της μπαταρίας φοβάμαι....

 

Από τις 7.00 το πρωί μέχρι τώρα είμαι στο 84%, χωρίς ιδιαίτερη χρήση όμως.

 

Καλύτερα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι... Γιατι πριν την αναβάθμιση δούλευε το Call Recorder και τώρα δεν δουλεύει... Και μάλιστα καμία από τις 3-4 που δοκίμασα;;

Επίσης τη βλακεία που βγάλανε το εικονίδιο/επιλογή για άμεσο κλείδωμα (ξέρετε το πράσινο εικονίδιο)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έχω ένα θέμα με το κινητό, μετά από κάποια ώρα, οι ειδοποιήσεις του viber δεν έρχονται.. Όλες οι άλλες κανονικά..

 

6.0 φοράει

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Έχω ένα θέμα με το κινητό, μετά από κάποια ώρα, οι ειδοποιήσεις του viber δεν έρχονται.. Όλες οι άλλες κανονικά..

 

6.0 φοράει

Δώσε το δικαίωμα στη μπαταρία να μην κλείνει την εφαρμογή

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δώσε το δικαίωμα στη μπαταρία να μην κλείνει την εφαρμογή

Φιλε σκουτεριστα

πες τα σωστα στο παληκαρι αφου μπηκες στο κοπο να ποσταρεις,,,,,

χε χε το χετε οι σκουτεριστες ,βαριεστε και το συμπλεκτη!!:lol::lol:

 

Πας ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ\ΜΠΑΤΑΡΙΑ\ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

και κανεις οτι σε ειπε ο φιλος πιο πανω.

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...