Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο πρώτο post υπάρχει ένα link για debranding και clean install. Ακολουθείς τις οδηγίες για το clean install.

 

Ευχαριστώ και ποια έκδοση να βάλω; Υπάρχει πρόβλημα με το ροοτ πρέπει να το κάνω unroot;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου ηρθε σημερα αξιζει να την κανω??ειμαι ακομα με την 170

 

 

Παντως εγω εκανα την αναβαθμιση, δε μπορω να πω οτι ειδα κατι θετικο ή αρνητικο, δεν ειμαι και Ο expert αλλα οπως και να εχει πιστευω οτι καλυτερα θα ειναι σιγουρα καποιος να την εφαρμοσει.

Χριστόφορος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα...

Χθες ήρθε και σε εμένα η αναβάθμιση και την έκανα..

 

Μερικά γενικά από τον λίγο χρόνο που δούλεψα με την αναβάθμιση είναι τα εξής... :

 

. Ένα πολύ θετικό είναι πως το λαμπάκι που αναβοσβήνει όταν υπάρχει κάποια ειδοποίηση,

ενώ πριν κατά την διάρκεια τις φόρτισης της μπαταρίας δεν αντιδρούσε, τώρα αναβοσβήνει κανονικά !

. Η αντίδραση της οθόνης στα αγγίγματα είναι σαφώς πολύ καλύτερη...

. Προβλήματα με το wifi δεν υπήρξαν και όλες οι εφαρμογές δουλεύουν κανονικά.

Ενώ έκανα bakcup δεν χρειάστηκε να επαναφέρω τίποτα...

. Μου αρέσει που για να κλείσω τις εφαρμογές (από το τετράγωνο κουμπί)

πατάω ένα κουμπί για όλες αντί να πρέπει να τις κλείσω μία μια...

. Επίσης μου αρέσει που όταν το συνδέω με τον υπολογιστή, υπάρχουν επιλογές (μόνο φόρτιση-φωτογραφίες-αρχεία)

αυτό είναι πολύ χρήσιμο για διάφορους λόγους (όταν θέλεις να το φορτίσεις σε κάποιον όχι δικό σου υπολογιστή ας πούμε)

 

Δυστυχώς αφαιρέθηκε το πρόγραμμα που έσβηνε την οθόνη και το οποίο είχα συνηθίσει αντί να πατώ τον κουμπί....

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εναλλακτική που να χρησιμοποιεί κάποιος και να είναι ευχαριστημένος ;

Είδα πολλά στο store αλλά με αντιφατικές κριτικές...

 

Εκτός από αυτό όμως που είναι αμελητέο, νομίζω πως είναι σε γενικές γραμμές πολύ αναβάθμιση !!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αφαιρέθηκε το πρόγραμμα που έσβηνε την οθόνη και το οποίο είχα συνηθίσει αντί να πατώ τον κουμπί....

Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εναλλακτική που να χρησιμοποιεί κάποιος και να είναι ευχαριστημένος ;

 

Ρυθμισεις/εξυπνη βοηθεια/αιωρουμενο κουμπι

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι ποιο σωστο να Κανουμε την αναβάθμιση και μετα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμισεων η πρωτα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

για να μπορέσω να κάνω upgrade και να "ξεφορτωθώ" αυτό το Balong πρέπει να γυρίσω σε 5.0 και μετα upgrade ;

ή να προτιμήσω την διαδικασία του 1ου post ;

 

το κατάφερα τελικά !

και επιστρέφω με άλλη ερώτηση :-)

ποιο είναι το τελευταίο version για to single sim ?

Edited by harry_m
Link to comment
Share on other sites

Γιατι όταν έχω τύπο δικτύου 4g/3g/2g έχει μόνο μια γραμμή στην κεραία ενω με 3g/2g έχει 3-4;

Τα δεδομένα τα έχω κλειστά και βρίσκομαι στο ίδιο ακριβώς σημείο όταν κάνω την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η αναβάθμιση γίνεται για να μπορούμε να πάμε στο android 6.0.. θα πάμε όμως στο αντρόιντ 6.00; πότε;
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω να χτυπάει το gmail σε κάθε μέιλ; Δεν είναι μέσα στις προστατευμένες εφαρμογές...

 

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

ένα ακόμη θεματακι μετά την αναβάθμιση.....στις συντομεύσεις χωράει λιγότερες από πριν . κ έχει μικρότερο χώρο. το έχει προσέξει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση, το μόνo πρόγραμμα που δεν λειτουργεί πλέον είναι το Sygic !!!!

Έβαλα το Here το οποίο δείχνει να λειτουργεί, αλλά προτιμούσα το Sygic....

Link to comment
Share on other sites

όχι ρε γμτ.. και το είχα αγορασμένο το sygic.. ισως με απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση ξαναδουλέψει

 

εμένα πάντως δείχνει να δουλεύει το sygic.. δεν φαίνεται τίποτα περίεργο

Edited by scofild
Link to comment
Share on other sites

ΜΙα χαρα δουλευει το sygic (αγορασμενο).
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις και εγώ εχθές πήρα το κινητό μεταχειρισμένο μιας και ήθελα δεύτερη συσκευή, (το είχα πιο παλιά αλλά το έδωσα για να πάρω άλλο), εγώ το πήρα έτοιμο με την νέα έκδοση και το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά με ανυσηχεί η μπαταρία που πέφτει πολύ γρήγορα (πρώτα δέκα λεπτά και ήταν μείον 4%) επίσης το ξεσύνδεσα από τον φορτιστή το πρωί στις 6.45 και τώρα έχω 50% με ελάχιστη χρήση (1.30 ώρα On Screen), κλειστά τα πάντα εκτός από WiFi, Sim Data! Μήπως πάω για αλλαγή μπαταρίας ? 6 μηνών είναι, το είδα και στην απόδειξη αγοράς!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις και εγώ εχθές πήρα το κινητό μεταχειρισμένο μιας και ήθελα δεύτερη συσκευή, (το είχα πιο παλιά αλλά το έδωσα για να πάρω άλλο), εγώ το πήρα έτοιμο με την νέα έκδοση και το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά με ανυσηχεί η μπαταρία που πέφτει πολύ γρήγορα (πρώτα δέκα λεπτά και ήταν μείον 4%) επίσης το ξεσύνδεσα από τον φορτιστή το πρωί στις 6.45 και τώρα έχω 50% με ελάχιστη χρήση (1.30 ώρα On Screen), κλειστά τα πάντα εκτός από WiFi, Sim Data! Μήπως πάω για αλλαγή μπαταρίας ? 6 μηνών είναι, το είδα και στην απόδειξη αγοράς!

Κλείσε το wifi και θα δεις διαφορά.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις και εγώ εχθές πήρα το κινητό μεταχειρισμένο μιας και ήθελα δεύτερη συσκευή, (το είχα πιο παλιά αλλά το έδωσα για να πάρω άλλο), εγώ το πήρα έτοιμο με την νέα έκδοση και το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά με ανυσηχεί η μπαταρία που πέφτει πολύ γρήγορα (πρώτα δέκα λεπτά και ήταν μείον 4%) επίσης το ξεσύνδεσα από τον φορτιστή το πρωί στις 6.45 και τώρα έχω 50% με ελάχιστη χρήση (1.30 ώρα On Screen), κλειστά τα πάντα εκτός από WiFi, Sim Data! Μήπως πάω για αλλαγή μπαταρίας ? 6 μηνών είναι, το είδα και στην απόδειξη αγοράς!

Να ρωτήσω και πόσο το πήρες

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε το wifi και θα δεις διαφορά.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τρώει τόση μπαταρία από το wifi ? Η οθόνη δείχνει οτι έχει την μεγαλύτερη κατανάλωση! :wacko:

 

90 και είναι άριστο σαν καινούργιο, το είχε μια κοπέλα! Κομπλέ όλα κουτιά αποδείξεις κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙα χαρα δουλευει το sygic (αγορασμενο).

 

Εγώ πατάω το κουμπί και δεν αντιδρά καθόλου......

Θα δοκιμάσω να το εγκαταστήσω πάλι...

Πια έκδοση έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μόλις και εγώ εχθές πήρα το κινητό μεταχειρισμένο μιας και ήθελα δεύτερη συσκευή, (το είχα πιο παλιά αλλά το έδωσα για να πάρω άλλο), εγώ το πήρα έτοιμο με την νέα έκδοση και το έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Απλά με ανυσηχεί η μπαταρία που πέφτει πολύ γρήγορα (πρώτα δέκα λεπτά και ήταν μείον 4%) επίσης το ξεσύνδεσα από τον φορτιστή το πρωί στις 6.45 και τώρα έχω 50% με ελάχιστη χρήση (1.30 ώρα On Screen), κλειστά τα πάντα εκτός από WiFi, Sim Data! Μήπως πάω για αλλαγή μπαταρίας ? 6 μηνών είναι, το είδα και στην απόδειξη αγοράς!

 

Φίλε θα στρώσει η μπαταρία. Θέλει 1-2 μέρες από επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα στρώσει η μπαταρία. Θέλει 1-2 μέρες από επαναφορά.

 

Ουφφφ, μου έφυγε ένα βάρος! Σε ευχαριστώ πολυ!!!

 

Edit: Και όχι τίποτα άλλο αλλά το μόνο service της Huawei είναι η Arvato! Δηλαδή όλα εκτός εγγύησης με τρομερή ποσότητα νερού η σπασμένες θύρες USB.

Edited by manos20082
Link to comment
Share on other sites

VirusD δεν βλέπω το λόγο να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να κάνεις την αναβάθμιση..
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τελικά τι έφταιγε με το gmail... πάντως με το 6 το κινητό πετάει και στην αναμονή πλέον έχει πολύ καλύτερη διαχείριση!! Μακράν η καλύτερη αγορά κινητού...

 

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Nokia 6310 (2001), Nokia 7250(2003), Sony Ericsson W900(2006), Sony Ericsson Xperia neo V(2011), Huawei P8lite(2015)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους .

 

Δυο ακόμη θεματακια μετά την αναβάθμιση .

1) Δεν συνδεεται με το pc ενω το βλέπει σαν ALE-L21 ο φάκελος ειναι κενός χωρίς αρχεία.

Μόνο μετά την εγκατασταση του HiSuite επικοινωνεί μέσω της σουίτας του.

Αλλά και πάλι δεν σε αφήνει να βαλεις αρχεία και να τραβήξεις αρχεία

παρα μόνο φωτογραφίες βίντεο και επαφές.

 

2) Δεν τρέχει πλέον το iGO και σε εμένα.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Το iGO με απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση OK ...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...