Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν καλησπέρα...

Έπεσε κι έσπασε η οθόνη... Αγορασμένο πριν δυο μήνες, αλλά λογικά το σπάσιμο δεν το καλύπτει η εγγύηση, σωστά? Αξίζει να το πάω στην αντιπροσωπεία? Η τοποθέτηση οθόνης γίνεται εύκολα αν το αναλάβω μόνος μου? Αλλίως πόσο πάει αν το πάω σε κάποιον εκτός αντιπροσωπείας?

Κρίμα, και δεν είχες επάνω της κάνα tempered glass ακόμα και του τάληρου που το έχουν οι λαϊκές;

(υπόψη τα ίδια ακριβώς tempered glass που έχουν δέκα και δεκαπέντε ευρώ στα "μαγαζιά" περιωπής υπάρχουν και στις λαϊκές με πέντε για όσους δεν εξασκούνται στο σπορ της Nillkin)

 

Στα λοιπά:

1. Όχι, δεν την καλύπτει η εγγύηση. 2. Θα το πας στην αντιπροσωπεία να μάθεις ποιο είναι το κόστος αλλαγής, σε μας εδώ στο φόρουμ δεν έτυχε σε κάποιον ώστε να μας δώσει τις σχετικές πληροφορίες. 3. Μόνος σου να την αλλάξεις είναι πάρα πολύ ζόρικη δουλειά έως αδύνατη αν δεν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία και κυρίως την εμπειρία, υπάρχουν βίντεο στο Youtube για να πάρεις μια ιδέα το πόσο δύσκολο είναι. 4. Εκτός αντιπροσωπείας να σου κάνουν αλλαγή οθόνης δεν θα έχει ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή, θα πρότεινα να βρεις μέσω διαδικτύου (πχ eBay) ανταλλακτική οθόνη και για το κόστος εργασίας από κάποιον ειδικευόμενο να το παζαρέψεις. Δεν παίρνω όμως όρκο, αυτά θα τα ψάξεις και θα τα ρωτήσεις ανάλογα με την περιοχή που μένεις.

 

Τελικά τι έγινε με τη συσκευή του Freewin που ήταν πειραγμένη και βιτρίνας και την πλήρωσε σαν καινούρια, κανένα νεότερο από το φίλο μας;

Edited by Vangelis_D9
Link to comment
Share on other sites

@Vangelis_D9

Έτυχε σε μένα κ έκανα αλλαγή οθόνης στο p8lite. Κόστος στα 23 € περίπου από vifocal,ε ενώ στο aliexpress την βρήκα κ πιο φθηνά.

Για κάποιον που έχει ασχοληθεί με αλλαγές οθονών κτλ είναι πολύ εύκολη για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Ήδη έστειλα πμ στον φίλο που του έσπασε για περισσότερες λεπτομέρειες και για το εσωτερικό του τηλεφώνου μπορώ να πω οτι είναι αρκετά προσεγμένη υλοποίηση.

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

@Vangelis_D9

Έτυχε σε μένα κ έκανα αλλαγή οθόνης στο p8lite. Κόστος στα 23 € περίπου από vifocal,ε ενώ στο aliexpress την βρήκα κ πιο φθηνά.

Για κάποιον που έχει ασχοληθεί με αλλαγές οθονών κτλ είναι πολύ εύκολη για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Ήδη έστειλα πμ στον φίλο που του έσπασε για περισσότερες λεπτομέρειες και για το εσωτερικό του τηλεφώνου μπορώ να πω οτι είναι αρκετά προσεγμένη υλοποίηση.

 

Μακάρι να είναι έτσι! Σε κρατάω για μελλοντική επαφή αν μας έβρει και σε μας το κακό για περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά, μου ήρθε η εξής ενημέρωση.

Screenshot_2016_09_13_11_21_06.png

την κάνω ή όχι; απ ότι έχω καταλάβει οι ενημερώσεις δεν είναι και πολύ καλές, έχει κάνει κάποιος τη συγκεκριμένη;

Edited by sage13
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ενημέρωση την έχουμε κάνει εδώ και σχεδόν ένα δίμηνο και είναι ριζική αλλαγή. Σε οδηγεί από Lollipop σε Marshmallow οπότε θα την κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κατά καιρούς οτι πολλοί έχουν πρόβλημα με wifi (και bluetooth). Το δικό μου ήταν μια χαρά μέχρι προχθές. Χθες ανακάλυψα οτι δε συνδέεται στο wifi. Παίρνω μήνυμα "Άρνηση πρόσβασης". Το έχει λύσει κανένας ή βάψιμο μπλε κατευθείαν;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το αναγνωριστικο huawei και γιατι οταν παω να κατεβασω θεματα μου ζηταει να πραγματοποιει και να διαχειριζεται κλησεις;
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κατά καιρούς οτι πολλοί έχουν πρόβλημα με wifi (και bluetooth). Το δικό μου ήταν μια χαρά μέχρι προχθές. Χθες ανακάλυψα οτι δε συνδέεται στο wifi. Παίρνω μήνυμα "Άρνηση πρόσβασης". Το έχει λύσει κανένας ή βάψιμο μπλε κατευθείαν;:confused:

 

Σε μενα που το εκανε, με μια επανεκκινηση του ρουτερ ξαναδουλεψε κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια αν γνωρίζει κανείς:

 

Δεν μπορώ να μπω στο Pokemon go με ανοικτά τα δεδομένα αλλά μόνο με wi-fi - κολλάει στην αρχική σελίδα και μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει authenticate το account. Το περίεργο είναι ότι αφού μπω, και ανοίξω πάλι τα δεδομένα έτσι ώστε να παίξω, λειτουργεί μια χαρά για κανά μισάωρο και μετά χρειάζεται να ξαναμπώ με wi-fi... Προφανώς δεν ευθύνονται τα δεδομένα διότι οι υπόλοιπες εφαρμογές λειτουργούν άψογα. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο το αναγνωριστικο huawei και γιατι οταν παω να κατεβασω θεματα μου ζηταει να πραγματοποιει και να διαχειριζεται κλησεις;

Το αναγνωριστικό είναι η εφαρμογή για τον έλεγχο του λογαριασμού σου στην Huawei, κάτι σαν τον Samsung account, που αν τον ενεργοποιήσεις δεν θα χρειάζεται να δίνεις κάθε φορά τα στοιχεία σου όταν πηγαίνεις στο service.

 

Για τα δικαιώματα που σου ζητάει η εφαρμογή των θεμάτων, είναι επειδή ενδέχεται κάποιο θέμα απο αυτά που θα επιλέξεις να αλλάζει και του dialer το interface...

Ό,τι είμαστε, είναι αποτέλεσμα του πως σκεφτόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Υπαρχει η δυνατοτητα, οταν εχω ανοιχτη μια εφαρμογη και παρει καποιος τηλεφωνο, να μην ανοιγει το παραθυρο της κλησης σε full screen αλλα σε μικρο παραθυρο χωρις να μου κλεινει την εφαρμογη;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για το pokemon Go, ένας φίλος εδώ είχε προτείνει να δοκιμάσεις να έχεις τα data σε 2g/3g και ότι έτσι άνοιγε κανονικά η εφαρμογη. Δεν το δοκίμασα τελικά για να σου πω αν δούλεψε.

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Υπαρχει η δυνατοτητα, οταν εχω ανοιχτη μια εφαρμογη και παρει καποιος τηλεφωνο, να μην ανοιγει το παραθυρο της κλησης σε full screen αλλα σε μικρο παραθυρο χωρις να μου κλεινει την εφαρμογη;

 

Ευχαριστω

 

Γνωριζει κανεις κατι ???

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις κατι ???

 

Όχι, δεν γίνεται

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι στην έκδοση ALE-L21C432B170 με root και δεν μου έχει έρθει update για ΜΜ ίσως γιατί το κινητό δεν είναι Ελληνικό πως μπορώ να κάνω manual update?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, καναμε manual update στην marshmallow και δεν βρισκει θεματα η εφαρμογη της huawei. Εχει τυχει σε καποιον;

 

Τελικα λυθηκε μπαινοντας με δεδομενα δικτυου, κουφο..!

Edited by haigoeo
Link to comment
Share on other sites

Εχω το p8 lite και αντινετωπιζω το ιδιο προβλημα που αναφερατε προηγουμενως με την επικαλυψη οθονης κ τις αδειες. Ενω εκανα αυτο νε τον προγραμματιστη γινεται το ιδιο και δε μπορω να κανω τιποτα στις περισσοτερες εφαρμογες μου..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

Υπαρχει η δυνατοτητα, οταν εχω ανοιχτη μια εφαρμογη και παρει καποιος τηλεφωνο, να μην ανοιγει το παραθυρο της κλησης σε full screen αλλα σε μικρο παραθυρο χωρις να μου κλεινει την εφαρμογη;

 

 

 

Ευχαριστω

 

Όχι, δεν γίνεται

 

στο zopo speed plus 7 πάντως όταν ειχα lollipop γινόταν!!!οταν πήρε MM δεν γίνεται!ανοιγει full screen ο dialer γμτ!γιατι το άλλαξαν δεν μπορώ να καταλάβω.κάποιος εδώ μέσα βέβαια μου είχε πει ότι είναι θέμα ρομ.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα είμαι στην έκδοση ALE-L21C432B170 με root και δεν μου έχει έρθει update για ΜΜ ίσως γιατί το κινητό δεν είναι Ελληνικό πως μπορώ να κάνω manual update?

 

Στο πρώτο post υπάρχει ένα link για debranding και clean install. Ακολουθείς τις οδηγίες για το clean install.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά έχω βάλει τον Pixel launcher της Google και είδα τεράστια διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά έχω βάλει τον Pixel launcher της Google και είδα τεράστια διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας.

 

Προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...