Jump to content

Huawei P8 Lite


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Διάβασα όσα μου γράψατε, δεν προχωρησα όμως σε καμία αναβάθμιση γιατι σε παλαιότερα σχόλια διάβασα ότι δημιουργήθηκαν αρκετά προβλήματα επίσης σε ένα site είδα ότι το update έπιανε μόνο στα unbranded.Οπότε πήρα τηλ στο support και μου είπαν να κάνω μεταφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (τι άλλο θα έλεγαν) και ίσως να ξεκολλήσει.Θα το κάνω πρωτοχρονιά λόγω έλλειψης χρόνου.Όσον αφορά τις ενημερώσεις γενικά μου είπε οτι καθυστερεί πολυ η huawei να τις βγάλει και να τις στείλει.

 

Φιλε μου εγω που ειχα αγορασει απο vodafone το τηλεφωνο το προβλημα με το 4g λυθηκε μονο οταν το εκανα unbranded και αμεσως μολις ανοιξα τηλεφωνο μετα την διαδικασια μου εμφανισε το σηματακι αντι για το 3g η το H+ που εδειχνε μεχρι τοτε και επισης εχει επιπλεον εικονιδιο στις συντομευσεις για να το ανοιγεις-κλεινεις οποτε θελεις οπως τα data η το wifi.Παντως η διαδικασια ειναι πολυ απλη και ευκολη και γινεται μεσα απο το τηλεφωνο με τροπο επισημο αφου ειναι και επισημο firmware της εταιρειας μεσα σε 20 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείς? Πήγαινε Ρυθμίσεις>Σύστημα>Γλώσσα και εισαγωγή και ψάξε εκεί.καλύτερα το Swype

 

Αυτό χρησιμοποιώ,κοίταξα πάλι και στις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου αλλά δεν βρήκα άκρη.

 

 

είναι θέμα δικτύου και ελληνικών τα έχουμε πει .ΔΕΝ γίνεται να ΜΗΝ γίνουν κεφάλαια ΕΆΝ θες να μπορείς να στείλεις 160 χαρακτήρες μήνυμα.

 

Με συγχωρείς αν επανέλαβα κάτι που έχει ήδη ειπωθεί αλλά το θέμα εκτείνεται σε 185 σελίδες και δεν είναι εύκολο να κάνει κάποιος αναζήτηση σε όλα αυτά τα μηνύματα.

Αν πρόκειται για πρόβλημα τεχνικών προδιαγραφών πάω πάσο,δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς αν επανέλαβα κάτι που έχει ήδη ειπωθεί αλλά το θέμα εκτείνεται σε 185 σελίδες και δεν είναι εύκολο να κάνει κάποιος αναζήτηση σε όλα αυτά τα μηνύματα.

Αν πρόκειται για πρόβλημα τεχνικών προδιαγραφών πάω πάσο,δεν το ήξερα.

Είναι τεχνικό το θέμα και αφορά τα πόσα bit είναι ανα γράμμα και άνα SMS. Αν είναι unicode (πολυγλωσσικό) χωράνε λιγότερα γράμματα ανα sms δλδ 70, αν ΔΕΝ είναι unicode (μόνο λατινικό συν μερικά Ελληνικά σύμβολα) χωράνε περισσότερα γράμματα στο sms αλλα η προυπόθεση είναι είτε να είναι αγγλικά (μικρά ή κεφαλαία, ή για να είναι Ελληνικά πρέπει να είναι κεφαλαία καθώς μόνο μερικά Ελληνικά κεφαλαία γράμματα (Δ,Θ,Ω κτλ) υποστηρίζονται σε non-unicode γραμματοσειρά του GSM. Ποιο πολλά στο google ;) Θες 160 χαρακτήρες ΚΑΙ ελληνικά τότε μόνο κεφαλαία και όχι από όλες τις εφαρμογές SMS.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα μου ηρθε η ενημέρωση λογισμικόυ B-181 εγκατασταθηκε επιτυχως.

Ανααφερω τα θετικα

Γρηγορο ξεκλείδωμα οθονης

Ελαφρως πιο γρήγορη πλοηγηση

Στο φουλ η φωτεινότητα οθονης ειναι εξαιρετική πιο φωτεινο απο πριν με διαφορα

Οι εφαρμογες ανοίγουν με διαφορα ταχυτατα απο πριν.

Καλύτερη διαχείριση τησ ram.

Αρνητικά

- λιγο πιο χαμηλο το ηχειο της μουσικής χωρις παραμορφωσεις μια χαρα αλλα πριν ηταν το κατι αλλο τωρα μπορώ να πω οτι παιζει στο 80% σε σύγκριση με το πριν.

Στο scrolling του luncher στις εναλαγες οθονης παρατηρησα ενα τρεμοπεγμα στην αρχη στα εικονίδια των εφαρμογών ελααχιστα ισα ισα πολυ λιγο μικρή διαφορά αλλα μια χαρα ειναι δε το ξαναειδα πολυ πιο smooth απο πριν κυλαει.

Αυτα το gps φοβερο οπως παντα ειμαι σε ισόγειο και και κλειδωσε αστραπιαια.

Σε γενικες γραμες το εχω 5μηνες και ειναι κατι παραπανω απο αριστο το κινητό η μπαταρία αψογη!!

Edited by panos666
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα μου ηρθε η ενημέρωση λογισμικόυ B-181 εγκατασταθηκε επιτυχως.

Ανααφερω τα θετικα

Γρηγορο ξεκλείδωμα οθονης

Ελαφρως πιο γρήγορη πλοηγηση

Στο φουλ η φωτεινότητα οθονης ειναι εξαιρετική πιο φωτεινο απο πριν με διαφορα

Οι εφαρμογες ανοίγουν με διαφορα ταχυτατα απο πριν.

Καλύτερη διαχείριση τησ ram.

Αρνητικά

- λιγο πιο χαμηλο το ηχειο της μουσικής χωρις παραμορφωσεις μια χαρα αλλα πριν ηταν το κατι αλλο τωρα μπορώ να πω οτι παιζει στο 80% σε σύγκριση με το πριν.

Στο scrolling του luncher στις εναλαγες οθονης παρατηρησα ενα τρεμοπεγμα στην αρχη στα εικονίδια των εφαρμογών ελααχιστα ισα ισα πολυ λιγο μικρή διαφορά αλλα μια χαρα ειναι δε το ξαναειδα πολυ πιο smooth απο πριν κυλαει.

Αυτα το gps φοβερο οπως παντα ειμαι σε ισόγειο και και κλειδωσε αστραπιαια.

Σε γενικες γραμες το εχω 5μηνες και ειναι κατι παραπανω απο αριστο το κινητό η μπαταρία αψογη!!

 

Μεγειά! Η ένταση του ακουστικού όταν μιλάς στο τηλέφωνο έχει αλλάξει; Πάντα ήταν λίγο χαμηλώτερη σε σχέση με άλλες συσκευές...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Μεγειά! Η ένταση του ακουστικού όταν μιλάς στο τηλέφωνο έχει αλλάξει; Πάντα ήταν λίγο χαμηλώτερη σε σχέση με άλλες συσκευές...

Ευχαριστώ οχι ειναι ΑΡΙΣΤΟ πολυ καθαρο.

Σημείωση:' εκανα επανεκκίνηση και το ηχειο τωρα ειναι μια χαρα δυνατο οπως πριν και στο φουλ δεν παραμόρφωνει καθολου ολα οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ οχι ειναι ΑΡΙΣΤΟ πολυ καθαρο.

Σημείωση:' εκανα επανεκκίνηση και το ηχειο τωρα ειναι μια χαρα δυνατο οπως πριν και στο φουλ δεν παραμόρφωνει καθολου ολα οκ!!

Καλύτερο σε ένταση από την προηγούμενη έκδοση firmware;;;:D

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο σε ένταση από την προηγούμενη έκδοση firmware;;;:D

Νομίζω ιδιο σε ενταση αλλα ακουγεται λιγο πιο δυνατα εχω την εντύπωση στο τερμα παντα διοτι δεν εχει παραμόρφωσεις τωρα αριστο ηχειαρααα ειναι.. Αλλα η φωτεινότητα ειναι το κατι αλλο.. Θα παθετε πλακα στο τερμα χαμηλο εχω την εντύπωση ειναι σαν να το ειχα πριν στο 20-25% ενω στο φουλ μεσα στο σπιτι δεν το αντεχει το ματι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ιδιο σε ενταση αλλα ακουγεται λιγο πιο δυνατα εχω την εντύπωση στο τερμα παντα διοτι δεν εχει παραμόρφωσεις τωρα αριστο ηχειαρααα ειναι.. Αλλα η φωτεινότητα ειναι το κατι αλλο.. Θα παθετε πλακα στο τερμα χαμηλο εχω την εντύπωση ειναι σαν να το ειχα πριν στο 20-25% ενω στο φουλ μεσα στο σπιτι δεν το αντεχει το ματι.

Ωραίο ακούγεται... Άντε να έρθει και σε εμάς τότε :) :)

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα μου ηρθε η ενημέρωση λογισμικόυ B-181 εγκατασταθηκε επιτυχως.

Unbranded ή απο πάροχο;

Εγώ με Vodafone είμαι στην Β140. Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά δεν συνδέεται σε 4G και δεν ξέρω αν είναι θεμα περιοχής ή του κινητού γιατί είναι το πρώτο 4g που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Unbranded ή απο πάροχο;

Εγώ με Vodafone είμαι στην Β140. Δεν έχω ιδιαίτερο θέμα, αλλά δεν συνδέεται σε 4G και δεν ξέρω αν είναι θεμα περιοχής ή του κινητού γιατί είναι το πρώτο 4g που έχω.

Καλησπέρα το αγορασα απο γνωστο κατάστημα brand kosmote. To 4G αριστο ειναι αριστο κανενα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικά οκ το 4G απλώς δεν είχα κάνει την ενεργοποίηση που χρειαζόταν με τη Vodafone. (Έχει κάλυψη και στο Καρπενήσι που είμαι για διακοπές, σφαίρα)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικά οκ το 4G απλώς δεν είχα κάνει την ενεργοποίηση που χρειαζόταν με τη Vodafone. (Έχει κάλυψη και στο Καρπενήσι που είμαι για διακοπές, σφαίρα)

 

Τίποτα καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω που ειχα αγορασει απο vodafone το τηλεφωνο το προβλημα με το 4g λυθηκε μονο οταν το εκανα unbranded και αμεσως μολις ανοιξα τηλεφωνο μετα την διαδικασια μου εμφανισε το σηματακι αντι για το 3g η το H+ που εδειχνε μεχρι τοτε και επισης εχει επιπλεον εικονιδιο στις συντομευσεις για να το ανοιγεις-κλεινεις οποτε θελεις οπως τα data η το wifi.Παντως η διαδικασια ειναι πολυ απλη και ευκολη και γινεται μεσα απο το τηλεφωνο με τροπο επισημο αφου ειναι και επισημο firmware της εταιρειας μεσα σε 20 λεπτα.

 

 

Θες να μου στείλεις ενα link που να λέει πως γίνεται για να κάτσω να ασχοληθώ αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το P8 Lite από κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και το ξεκλείδωσα σε Dual Sim. Το "κακό" είναι ότι τα single sim έχουν αναβαθμιστεί σε 5.1 (B181) ενώ σαν Dual έχουν ακόμα την B170.

 

γνωρίζουμε αν υπάρχει περίπτωση να μην φτάσουν άλλες αναβαθμίσεις στις rom με Dual Sim;

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαίνεστε με τα updates καμιά φορά είναι και χειρότερα. If it works don't fix it :cool:

 

Υ.Γ. Πιο χρήσιμο 1000 φορές είναι να είναι δίκαρτο με 5.0.2 παρά μονόκαρτο με 5.1.Χ

Υ.Γ2. Ποιος από αυτούς που θέλουν 5.1.Χ ξέρει τι έχει παραπάνω από την 5.0.Χ χωρίς να δει στο google.

Υ.Γ2. Τώρα που είδε, ας σκεφτεί τι από αυτά χρειάζεται.. :rolleyes:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες και καλη χρονια. Πηρα χτες το κινητακι απο vodafone. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα ομως με το viber. Αφενος δεν στελνει τα push notifications, ενω αν βγαλω τον ηχο τοτε εμφανιζει notifications αλλα προφανως δεν εχω ηχο. Το εκανα hard reset και περασα αρχικα μονο viber μπας και επαιζε κανα conflict απο αλλη εφαρμογη αλλα τιποτα. Τι μπορει να φτιαει; Μηπως της vodafone το λογισμικο ενω εχω cosmote?
Link to comment
Share on other sites

Θες να μου στείλεις ενα link που να λέει πως γίνεται για να κάτσω να ασχοληθώ αυτές τις μέρες.

 

Καλη χρονια σε ολους.Αφου κατεβασεις την 046 θα ξεζιπαρεις το αρχειο και θα σου εμφανισει δυο φακελους step1 και step2 ο καθε ενας απο αυτους εχει μεσα ενα αρχειο με το ονομα dload.Αυτα τα 2 αρχεια (dload) θα τα αντιγραψεις χυμα οχι σε καποιο φακελο στην καρτα μνημης του τηλεφωνου.Μετα μεσα απο το μενου του τηλεφωνου θα πας ρυθμισεις-ενημερωση λογισμικου-μενου-τοπικη ενημερωση.Πρωτα θα επιλεξεις το αρχειο απο το φακελο step1 και αφου το τηλεφωνο κανει την διαδικασια σβηνεις το αρχειο απο το step1 και κανεις την ιδια διαδικασια (μενου-ρυθμισεις κτλ) και επιλεγεις το αρχειο dload ( απο το step2) που εχει μεινει πλεον στην καρτα μνημης.Μολις τελειωσει η αναβαθμιση το τηλεφωνο θα ειναι πλεον με την b046 δικαρτο unbranded.Υποψιν οτι θα σβηστουν ολα απο μεσα θα ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα.Σε μενα μου εβγαλε ειδοποιηση αμεσως για αναβαθμιση OTA στην b170 εγω ομως την εκανα χειροκινητα με τον παραπανω τροπο.Αν θελεις να ψαξεις υπαρχουν και αλλα μηνυματα στο θεμα που περιγραφουν την διαδικασια εγω ετσι εβγαλα ακρη σε οτι αποριες ειχα,κυριως χαρη στα μηνυματα του haki αλλα και αλλων παιδιων εδω που ειχαν την διαθεση να βοηθησουν εμας τους ασχετους και τους ευχαριστω για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,χρονια πολλα και καλη χρονια.

Επιτελους νεα συσκευη μετα απο το epic fail με L7 II.φυσαει το μοντελο αν κ το εχω 2 μερες μονο.

σκαμπαζω λιγα πραγματα αλλα ειμαι καιρο off απο την κινητη τεχνολογια και θελω τα φωτα σας.

εχει πανω την Β170(κοτσοβωλος 169ευρω)emui 3.1 android 5.0.1.

1.Χρειαζετε καποιο update για να γινει καλυτερο?αν ναι πως το βρησκω?

2.το Η+ ειναι το 4G? ή πρεπει να απευθυνθω στη cosmote(εκανα και αλλαγη sim με αυτες τις καινουργιες που ειναι 3 σε 1 γιατι η παλια ηταν απο το 2003)

3.οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα ηταν χρησιμη.

Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια σε ολους.Αφου κατεβασεις την 046 θα ξεζιπαρεις το αρχειο και θα σου εμφανισει δυο φακελους step1 και step2 ο καθε ενας απο αυτους εχει μεσα ενα αρχειο με το ονομα dload.Αυτα τα 2 αρχεια (dload) θα τα αντιγραψεις χυμα οχι σε καποιο φακελο στην καρτα μνημης του τηλεφωνου.Μετα μεσα απο το μενου του τηλεφωνου θα πας ρυθμισεις-ενημερωση λογισμικου-μενου-τοπικη ενημερωση.Πρωτα θα επιλεξεις το αρχειο απο το φακελο step1 και αφου το τηλεφωνο κανει την διαδικασια σβηνεις το αρχειο απο το step1 και κανεις την ιδια διαδικασια (μενου-ρυθμισεις κτλ) και επιλεγεις το αρχειο dload ( απο το step2) που εχει μεινει πλεον στην καρτα μνημης.Μολις τελειωσει η αναβαθμιση το τηλεφωνο θα ειναι πλεον με την b046 δικαρτο unbranded.Υποψιν οτι θα σβηστουν ολα απο μεσα θα ειναι σαν να το ανοιγεις πρωτη φορα.Σε μενα μου εβγαλε ειδοποιηση αμεσως για αναβαθμιση OTA στην b170 εγω ομως την εκανα χειροκινητα με τον παραπανω τροπο.Αν θελεις να ψαξεις υπαρχουν και αλλα μηνυματα στο θεμα που περιγραφουν την διαδικασια εγω ετσι εβγαλα ακρη σε οτι αποριες ειχα,κυριως χαρη στα μηνυματα του haki αλλα και αλλων παιδιων εδω που ειχαν την διαθεση να βοηθησουν εμας τους ασχετους και τους ευχαριστω για αυτο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ stef

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα παιδια,χρονια πολλα και καλη χρονια.

Επιτελους νεα συσκευη μετα απο το epic fail με L7 II.φυσαει το μοντελο αν κ το εχω 2 μερες μονο.

σκαμπαζω λιγα πραγματα αλλα ειμαι καιρο off απο την κινητη τεχνολογια και θελω τα φωτα σας.

εχει πανω την Β170(κοτσοβωλος 169ευρω)emui 3.1 android 5.0.1.

1.Χρειαζετε καποιο update για να γινει καλυτερο?αν ναι πως το βρησκω?

2.το Η+ ειναι το 4G? ή πρεπει να απευθυνθω στη cosmote(εκανα και αλλαγη sim με αυτες τις καινουργιες που ειναι 3 σε 1 γιατι η παλια ηταν απο το 2003)

3.οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα ηταν χρησιμη.

Σας ευχαριστω πολυ

 

Τα update από την στιγμή που το έχεις αγοράσει από κωτσοβολο ασε να σου έρθουν μονα τους.Όσο για το 4G η καρτουλα της cosmote απο πίσω πρέπει να έχει το 4g και να την έχει βγάλει περίπου ένα χρόνο, επιπλέον κοίταξε και το πακέτο σου αν σου εχει ενεργοποιησει η cosmote το 4g αλλιώς θα πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο να το κάνουν.Είναι άμεση διαδικασία.Αλλά αν η sim είναι παλιά είναι σαν να μην το έχεις καν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...